Jump to content
Shipfriends

AIS on the Web


enas chiotis

Recommended Posts

Παιδια αυτο το syros observer κτλπ... ειναι σε real time ?? Αν ναι το ΝΤΑΛΙΑΝΑΚΙ εχει κανει απο τη Ροδο για τη Συμη 2.30 ωρες το οποιο θεωρο υπερβολικο ...

Ας δωσει καποιος τα φωτα του

Φίλε Παναγιώτη μάλλον κανεις λάθος. Αν κοιτάξεις προσεκτικά τα τοξάκια στο AIS θα δεις πως το έκανε σε 1.45' περίπου, χρονος φυσιολογικος για τα δεδομενα της γιαγιάς ΝΤΑΛΙΑΝΑΣ.

Edited by gpap2006
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τωρα βλεποντας την εικονα θα ειστε καπως ετσι :eek: αλλα μην ξεγελιεστε...Λιγα ειναι τα πλοια που τα εμφανιζει με το ονομα τους και συγκρινοντας το με το syros-observer υπαρχει delay στα δεδομενα.Το site ειναι το www.sailwx.info

post-709-128326977533_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια που λεμε για το syros observer, εσπασε αποψε ο διαολος το ποδαρι του να ψαξω να βρω ενα συγκεκριμενο πλοιο μαζι με ενα φιλο. Και ψαχνοντας πεσαμε πανω σε αυτο το site και καναμε click στην γκαλλερι του, χαζευοντας το Κεφαλονια. Και πεσαμε πανω σε αυτην τη φωτογραφια, η οποια εχει τραβηχτει στις 3 Φεβρουαριου του 2005 και ενω το Κεφαλονια οδευει προς τις δεξαμενες του Βασιλειαδη, και δημοσιευθηκε στο Faktaomfartyg λιγες μερες μετα. Μονο που η ιδια φωτογραφια(καντε λιγο scroll down), εμφανιζεται στο syros observer με ημερομηνια αναρτησης 25 Μαρτιου 2008. Αν εχετε αμφιβολια για το οτι προκειται για την ιδια φωτογραφια, προσεξτε τους γλαρους.

Οσον αφορα το αν θελω να μοιραζομαι τις φωτογραφιες μου με ολους σας, η απαντηση ειναι στη γκαλλερι, στο faktaomfartyg, στο Riversea και σε αλλα sites. Αντε να το καταλαβω να την επαιρναν χωρις την αδεια μου και να την εβαζαν εκει. Αλλα το να την παιρνουν απο το Faktaomfartyg, να την ανεβαζουν χωρις την αδεια ουτε του faktaomfartyg αλλα ουτε και την δικη μου και να βαζουν και υδατογραφημα με το ονομα/copyright του site τους που μαλιστα εχει και χορηγους... Και φυσικα δεν ειναι μονο η δικη μου, η ιδια πρακτικη εχει γινει με εκατονταδες αλλες φωτογραφιες "παιδομαζωμενες" απο διαφορα sites του διαδικτυου, ποιος ξερει ποσων καραβολατρων.

Αφηνω σε σας τα σχολια για το πως ονομαζεται ακριβως αυτη η πρακτικη και συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια συζητηση θυμαμαι ειχε γινει και παλαιοτερα.Νομιζω οτι οποιοσδηποτε θελει δυστυχως μπορει να παρει φωτο και να την ανεβασει μονος του.

Δυστυχως ελεγχος δεν γινεται απο κανεναν :mad:και το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τους στειλεις mail ωστε να την κατεβασουν

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν με απασχολει να την κατεβασουν, αν δεν ηθελα να την δωσω δεν θα την εβγαζα στο internet. Αλλα οχι ρε παιδια και να βαζουν και το υδατογραφημα τους... Ημαρτον δηλαδη! Να ξεκινησουμε κι εμεις εδω περα να ανεβαζουμε ο,τι θελουμε απο το διαδικτυο, και τι βγαινει με αυτο δηλαδη?

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Nick εχεις δικιο να σε ενοχλει το συγκεκριμενο γεγονος και ειναι ενα σημειο του site που πασχει αρκετα.Εχω δει να ανεβαζουν φωτο απο αυτοκινητα η μηχανακια(στην θεση πλοιων)και να αφαιρουνται μετα απο αρκετες μερες:D,που σημαινει οτι δεν υπαρχει καποιος που φιλτραρει-ελενχει τις φωτο που γινονται upload.Σιγουρα ειναι το τελευταιο που θα ασχολουνται αλλα εφοσον παρουσιαζονται τετοια φαινομενα καλο ειναι η να μπαινει μια φωτο για καθε πλοιο η αυτες που μπαινουν να τσεκαρονται πρωτα.

Στην αρχη της λειτουργιας του site το upload ηταν γελοιο=ανεβαζες οτι φωτο ηθελες(αναζητηση απ το pc)και το υδατογραφημα εμπαινε αυτοματα με το upload.Μετα προφανως τους την ειπαν για αναλογες περιπτωσεις με την δικια σου και εβαλαν τα παρακατω

(Παρακαλούμε σεβαστείτε τυχόν πνευματικά δικαιώματα των φωτογραφιών που καταχωρείτε και αναφέρετε την προέλευσή τους.

Μην καταχωρείτε φωτογραφίες τρίτων, χωρίς την άδειά τους.

Τόπος Φωτογράφησης: Ημερομηνία Φωτογραφησης: Όνομα κατόχου πνευμ. δικαιωμάτων: Λεζάντα / Σχόλια:

Παλι ομως εξαρταται απ την προσωπικη ευαισθησια του καθενος το τι θα ανεβασει και τι θα γραψει...Ελπιζω να διορθωθει το συγκεκριμενο προβλημα και να καταλαβουν το 'κενο' πνευματικης ιδιοκτησιας που εχουν αφησει.Οφειλω να πω παντως,πως με ενημερωση τους με email η φωτογραφια αφαιρειται αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω ΝΧ, και στην αρχη ειχα μια επικοινωνια μαζι τους και εβαλαν τα δεοντα σε καποιες αλλες φωτο που ειχαν ανεβασει και μαλιστα ηταν και ευγενεστατοι οι ανθρωποι. Αλλα η ελλειψη χρονου να ασχοληθουν, δεν ειναι δικαιολογια. Αν δεν μπορουν να υποστηριξουν το εγχειρημα τους και να κανουν τα στοιχειωδη, δεν ειναι προβλημα αλλων. Στο παρον καταστημα ειμαστε εξι(6) mods + 2 = 8 ατομα και ασχολουμαστε σχεδον καθημερινα και επειδη μας αρεσει το αντικειμενο αλλα και για να βγαινει ενα σωστο και αισθητικα αλλα και οσον αφορα το περιεχομενο αποτελεσμα. Και ειμαστε ερασιτεχνες, χωρις χορηγους και διαφημισεις.

Λυπαμαι αλλα οφειλουν να κανουν το ιδιο ή τουλαχιστον να κανουν ενα control στο ποιος και τι ανεβαζει και αν θεωρουν οτι δεν μπορουν να κανουν control, στην τελικη ας μην εχουν ενα γκαλλερι-μπατε σκυλοι αλλεστε κι ας το σταματησουν. Δηλαδη αν παω κι ανεβασω εγω ενα jpeg που να λεει "Ο Πρυτανης του Πανεπιστημιου ειναι Καφρος", τι θα γινει? Θα πουν στον Πρυτανη "Συγνωμη αλλα δεν προλαβαινουμε να ελεγξουμε τι ανεβαινει, οποτε δεν εχουμε καμια ευθυνη"? Και σιγουρα δεν μπορουν να βαζουν αυτοματα υδατογραφηματα εκει που δεν εχουν το δικαιωμα. Δεν αποκλειεται και σε μας να εχουν ξεφυγει τετοιες περιπτωσεις στο γκαλλερι αλλα αυτο ειναι ανθρωπινο. Εδω ομως μιλαμε για πολυ μεγαλο αριθμο.

Ξαναλεω, δεν εχει να κανει το παραπονο μου με την φωτογραφια(για το Κεφαλονια προκειται ετσι κι αλλιως:P:p), αν θελουν τους την δινω και σε full αναλυση, αλλα με αυτου του ειδους την πρακτικη. Ειδικα απο τη στιγμη που προκειται για ιστοσελιδα με χορηγους κλπ. ειναι τουλαχιστον ακομψο να γινεται αυτο που γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Νικ μετά από την δικιά σου περίπτωση έπεσα κι εγώ τυχαία πάνω σε μια δικιά μου φώτο του ΠΡΩΤΕΥΣ η οποία πάρθηκε από τον σουηδό κι ανέβηκε στο site τους άνευ ερωτησεως μου και φυσικά με υδατογράφημα το site τους σαν copyright.

E νομίζω δεν είναι σοβαρα πράγματα αυτά.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πάρα πολύ καιρό το πλοίο (edit : ΜΥΤΙΛΗΝΗ) "απεικονίζεται" στους χάρτες του AIS πότε να κόβει βόλτες στο Χατζηκυριάκειο, πότε να βρίσκεται επί ώρες στην είσοδο του Πειραιά και μάλιστα με σταθερή ταχύτητα, πότε να ...ρεμβάζει σε βουνά και σε λαγκάδια και πολλές φορές δεν εμφανίζεται πουθενά, ή εμφανίζεται σαν "απροσδιόριστο".

Δεδομένου -από όσα γνωρίζω- ότι οι συσκευές AIS είναι υποχρεωτικές για πλοία που εκτελούν ορισμένα δρομολόγια (ή όχι ?), δεν υπάρχει κάποιος έλεγχος -από κάποιον φορέα ίσως- για την σωστή λειτουργία τους ?

Ποιός ο λόγος να υπάρχει μία συσκευή σε ένα πλοίο που δουλεύει όπως θέλει και όταν θέλει ? :confused:

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Προσθήκη του ονόματος του πλοίου λόγω αλλάγης thread.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πάρα πολύ καιρό το πλοίο "απεικονίζεται" στους χάρτες του AIS πότε να κόβει βόλτες στο Χατζηκυριάκειο, πότε να βρίσκεται επί ώρες στην είσοδο του Πειραιά και μάλιστα με σταθερή ταχύτητα, πότε να ...ρεμβάζει σε βουνά και σε λαγκάδια και πολλές φορές δεν εμφανίζεται πουθενά, ή εμφανίζεται σαν "απροσδιόριστο".

Δεδομένου -από όσα γνωρίζω- ότι οι συσκευές AIS είναι υποχρεωτικές για πλοία που εκτελούν ορισμένα δρομολόγια (ή όχι ?), δεν υπάρχει κάποιος έλεγχος -από κάποιον φορέα ίσως- για την σωστή λειτουργία τους ?

Ποιός ο λόγος να υπάρχει μία συσκευή σε ένα πλοίο που δουλεύει όπως θέλει και όταν θέλει ? :confused:

Το ίδιο έχω παρατηρήσει κι εγώ και τελευταία σε μόνιμη βάση να βαράει σκοπιές το ΜΥΤΙΛΗΝΗ στην πύλη της ΝΔΑ στο Χατζηκυριάκειο και να πίνει ρετσίνα δροσερή στον Άγιο Νείλο.:D

Αν ρίξούμε μια ματιά εδώ κι εδώ όπου ο φίλος Neptune δίνει εξηγήσεις σε παρόμοια απορία στο τόπικ του AIS λύνεται ο γρίφος:)

Link to comment
Share on other sites

Για να κλεισουμε εδω το μικρο μας offtopic..

Το Μυτιληνη για καποιο λογο μολις περασει τα φαναρια του Πειραια χανει το στιγμα στο GPS και δειχνει λαθος στοιχεια. Με αποτελεσμα αυτα να μεταφερονται μεσω του AIS και στις οθονες μας. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χριστούγεννα σήμερα (ή μάλλον καλύτερα χθες, πιά), και ήταν μια ημέρα ...στέρησης για τους "θαλασσόλυκους των PC" :D, όσον τουλάχιστον αφορά το AIS.

Σχεδόν καμμία κίνηση πλοίων της ακτοπλοίας. Και λέω "σχεδόν", γιατί καλός φίλος -δεν λέω- το AIS, αλλά δεν είμαι και τόσο ...ζουρλός να κάθομαι ανήμερα τα Χριστούγεννα όλη τη μέρα πάνω από το PC, και όλο και κάτι μπορεί να μου ξέφυγε.B)

Μοναδική εξαίρεση -εξαιρουμένων επίσης των "Ιταλικών" πλοίων του Ιονίου- το ηρωικό Μιλένα, που ταξίδευε όλη την ημέρα των Χριστουγέννων, περνόντας από Σητεία, Ηράκλειο, Σαντορίνη και Μήλο, με προορισμό τον Πειραιά όπου και αναμένεται να φθάσει τα χαράματα της Παρασκευής.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Ορθογραφική διόρθωση.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Kαι κάποιος άλλος μάλλον βιάστηκε λίγο να βάλει φωτο στο gallery του marine traffic. Ας τον ενημερώσει κάποιος ότι ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ υπάρχουν πολλά και ότι ακόμα κι αν το πρώην ferry των Μινωικών δεν είχε πάει για σκραπ, έχει φύγει από τον στόλο της εταιρίας εδώ και πάααρα πολλά χρόνια.

post-17-128326978493_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kάτι που έχω παρατηρήσει στο AIS είναι το ότι δεν υπάρχει κάλυψη στο μεγαλύτερο μέρος (σχεδόν στο 80% θα έλεγα) της Αδριατικής,...
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και από την Σκύρο μέχρι την Λήμνο.

Ένα ακόμα "σημείο" στις θάλασσες μας που δεν υπάρχει κάλυψη από το AIS, είναι το τμήμα του Ιονίου στο νοτιοδυτικά παράλια της Πελοποννήσου.

Πλοία που "κατεβαίνουν" νότια, χάνουν το στίγμα τους στο AIS από το ύψος περίπου της Κυπαρισσίας, μέχρι και το πρώτο "πόδι" σχεδόν της Πελοποννήσου στο ύψος της Κορώνης.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα προ μερικων εβδομαδων να κανω plot(στο περιπου) πανω στο AIS του Syros Observer, στιγματα πλοιων τα οποια προφανως και ηξερα που ειναι. Με εξεπληξε το γεγονος οτι οι συντεταγμενες που εμφανιζονταν πανω στην οθονη ηταν αλλα αντ' αλλων διοτι μιλουσαμε για συγκεκριμενα πλοια/στιγματα που εβγαιναν εντελως αλλου απο την πραγματικοτητα. Εχει δοκιμασει κανεις κατι αναλογο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει, μιας και οι λιγοστές (έως ανύπαρκτες) γνώσεις μου, δεν θα μου επέτρεπαν μία τέτοια παραβολή.

Αυτό όμως που έχει τύχει αρκετές φορές να παρατηρήσω, είναι το να εμφανίζεται το ίδιο πλοίο (πχ. το Κνωσσός ή το Φαιστός Παλάς πολλές φορές) με δύο στίγματα στον χάρτη, το καθένα με διαφορετική ταχύτητα και σε απόσταση το ένα από το άλλο περίπου κανένα πόντο στην οθόνη του PC, ο οποίος πόντος βέβαια στην πραγματικότητα αντιστοιχεί με απόσταση αρκετών ναυτικών μιλίων.

Θέλω να πιστεύω ότι το παράδειγμα αυτό έχει σχέση και συνηγορεί στα λεγόμενα του Nick στο προηγούμενο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με τον κινδυνο να ακουστω σαν τους γερους του Muppet Show, νομιζω πως το τι δειχνει η συσκευη του διαβολου δεν ειναι παντα αξιοπιστο για πολλους και διαφορους λογους. Νομιζω πως αν ανατρεξετε στις παραπανω σελιδες θα βρειτε διαφορα παραδειγματα. Συνεπως πιστευω οτι πρεπει να μπαινει και λιγο φιλτρο κοινης λογικης στις πληροφοριες που βλεπει κανεις στην οθονη του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άραγε ο διαχειριστής του site AIS έχει τη δυνατότητα να σβήνει καποια σημεία (στίγματα και ταχύτητες), στο track του πλοίου ώστε ενδεχομένως να μην φαίνεται για καποιο χρόνο η ταχύτητα του πλοίου και η πορεία του; ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...