Jump to content
Shipfriends

AIS on the Web


enas chiotis

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 273
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σήμερα το πρωϊ το AIS δείχνει το Royal Reefer, J8RS5 σε κατάσταση "Not under command" (ακυβέρνητο) κοντά στην ν. Πάτροκλο, σε αρκετά πολυσύχναστο σημείο.

............... απο χτες το απογευμα το δινει το ΟΛΥΜΠΙΑ ΡΑΔΙΟ σαν ακυβερνητο.........................:P

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το ais έχει μεγάλη εμβέλεια στην λήψη δεδομένων (Κρήτη-Χιος) αυτό συμβαίνει λόγο του καλού καιρού ή τοποθέτησαν αναμεταδότες σε διάφορα σημεία; .Ξέρεις κάποιος φίλος κάτι;.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Μέχρι Ρέθυμνο?

Και Λιβυκό Πέλαγος πιάνει.

αυτό συμβαίνει λόγο του καλού καιρού ή τοποθέτησαν αναμεταδότες σε διάφορα σημεία;

Ο καιρός δεν νομίζω να έχει σχέση,στο κάτω κάτω δεν έχει και ιδανικό καιρό.

Από την άλλη έχει ξαναγίνει να πιάσει αυτά τα σημεία δεν νομίζω

να είναι αναμετάδοτες.

Ένα ακόμη βαπόρι ανοιχτά της λιβύης:P

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και ένας από τους παράγοντες είναι ΚΑΙ ο καιρός όπως και πολλοί άλλοι. Τους υπόλοιπους όμως τους αφήνω στους ειδικούς επί του θέματος που δόξα τω Θεώ έχουμε στο φόρουμ.:P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν μιλάμε για λήψη AIS με ραδιοδέκτη (όχι από το Internet), τότε ισχύουν τα ακόλουθα (τα απλοποιώ λίγο ώστε να είναι κατανοητά από όλους):

1. Δεν προβλέπονται αναμεταδότες από τον τρόπο λειτουργίας του AIS, αφού δεν προορίζεται για κάλυψη μεγάλων αποστάσεων αλλά κυρίως για να παρέχει τοπική εικόνα γύρω από το σκάφος.

2. Οι συχνότητες του AIS (161.975 & 162.025 MHz, δηλαδή τα κανάλια 87b & 88b του VHF) κανονικά απαιτούν σχεδόν οπτική επαφή. Συχνά όμως επηρεάζονται από ένα φαινόμενο που ονομάζεται τροποσφαιρική διάδοση. Υπο ορισμένες μετεωρολογικές συνθήκες διευκολύνεται η διάδοση πολύ πέρα από τον ορίζοντα στα κατώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας (τροπόσφαιρα). Πρόκειται για φαινόμενο ανάλογο με τον αντικατοπτρισμό και είναι συνηθέστερο τους θερινούς μήνες, δίνει δε μεγάλη κάλυψη στις συχνότητες VHF και άνω.

Αν αναφερόμαστε σε λήψη AIS από το Internet, προφανώς η κάλυψη μιας περιοχής εξαρτάται από την ύπαρξη δέκτη AIS στην περιοχή, ο οποίος να τροφοδοτεί το Internet με στοιχεία. Φυσικά το φαινόμενο της τροποσφαιρικής διάδοσης εμφανίζεται και εδώ, δίνοντας αυξημένη κάλυψη σε κάποιους δέκτες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρώτη φορά, μού ήλθε η αρχική σελίδα, και πατώντας το join.. κατά λάθος, βγαίνει εκτός τελείως, και κσαναμανα απο την αρχή.

Κουραστικό, αλλά φαντάζομαι ότι θα φτιάξει.

Γιατί ζητάει απο την αρχή απενεργοποίηση του pop up blocker?

Aς το αφήσουν να δουλέψει λίγο να μάθουν, ε και μετά βάζουν και διαφημήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω να συμφωνείτε οτι δεν έχει καμία σχέση με το ais ούτε στη παρουσία των στιγμάτων και επίσης δεν σου δίνει την δυνατότητα να βλέπεις πέρα απο όπου βρίσκεται το πλοίο τίποτε άλλο δεν βλέπεις το καλό όμως είναι ότι έχει μέγάλη κάλυψη .

Link to comment
Share on other sites

'α.Από την Κέρκυρα μέχρι την Ρόδο και απο τα Χανιά μέχρι την Αλεξανδρούπολι.

.

Δυστηχώς μέχρι στιγμής τουλάχιστον πιάνει σαν το aisgreece

με μόνη διαφορά ότι πιάνει και λίγο δωδεκάνησα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι και στο Ηράκλειο και σύντομα ανατολικά της Άνδρου και στο πόδι της Λακωνίας. Αυτές είναι οι τελευταίες πληροφορίες. Συζητείτε επίσης για αναμεταδότη στην Ικαρία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συνεχώς αναβαθμίζετε...

Πάντως Αλεξανδρούπολη δεν το βλέπω να φτάνει.

Γιατί πιάνει μόνο Ηράκλειο και σε κανέα άλλο λιμάνι της Κρήτης (ΧΑΝΙΑ,ΡΕΘΥΜΝΟ,κ.α) ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται με την επέκταση της λήψης του ais μέχρι στιγμής δεν βλέπω τίποτα νέο , ξέρει κάποιος φίλος κάτι ;Πάντως και το hellas.imisglobal έχει πολύ καλύτερη εμβέλεια .

Link to comment
Share on other sites

To ais μετα λύπης μου παραμένει περιορισμένης λήψης και παρηγοριά είχαμε το http://hellas.imisglobal.com που έχει καλύτερη λήψη αλλά απο σήμερα δεν μου επιτρέπει να ανοίξω το site ούτε σαν quest που μέχρι εχθές γινόταν , ξέρει κάποιος φίλος κάτι για το θέμα , ας μας το πεί; Και με τη ευκαιριά αυτή να ευχηθούμε στους Ναυτικούς μας Χρόνια Πολλά για τον Αγ. Νικόλαο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βιάστηκες να βγάλεις συμπεράσματα?.

Εγώ γιατί μπαίνω από το GUEST?

Τώρα για το σύστημα ούτε εγώ είμαι ικανοποιημένος.

Περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό.

Το περιβάλον του δεν είναι καλό.

Αυτό με τα κίτρινα βελάκια που πρέπει να σου βγει το μάτι για

να διαβάσεις το όνομα του πλοίου είναι ενοχλητικό.

Επίσης στο ΑΙSGREECE ο χειρισμός του μέρους που κοιτάς γινόταν τραβώντας το ποντίκι.

Σαν το googlemap δηλαδή.Πολύ πιο άνετο.

Ούτε η Εμβέλεια του δεν είναι τόσο καλή.

Μπορεί να πιάνει πιο μακριά αλλά σε κάποια σημεία (όπως κάτω από την φαλκονέρα μέχρι τα ΧΑΝΙΑ ) δεν πιάνει τίποτα ενώ στο aisgreece pianei.

Τέλος πάντων πολύ το κακολογούμε το σύστημα.

Άποψή μου ότι έχει περιθώρια βελτίωσης...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βιάστηκες να βγάλεις συμπεράσματα?.

Εγώ γιατί μπαίνω από το GUEST?

Πιθανώς επιτρέπει περιορισμένο αριθμό συνδέσεων "guest", οπότε αν δοκιμάσεις κάποια στιγμή που υπάρχει κορεσμός να μη σε συνδέει.

http://hellas.imisglobal.com

Link to comment
Share on other sites

Στο ais γιατι καποια πλοια αντι για ονομα εχουν αριθμο

[Name: 235171000 UK

Callsign: unknown

MMSI: 235171000

Status: Underway

Dest: unknown

ETA: unknown

Type: unspecified

Speed/Dir: 18.3 kts / 204.8

Size: 0m x 0m x 0m

Received: 2007-12-09 16:40:09UTC]

Link to comment
Share on other sites

Στο ais γιατι καποια πλοια αντι για ονομα εχουν αριθμο

Ο λόγος είναι ότι τα πλοία στέλνουν συχνά-πυκνά πληροφορία θέσης - ταχύτητας και MMSI ενώ τα υπόλοιπα στοχεία (όνομα, ΔΔΚ, προορισμός, διαστάσεις) τα στέλνουν πιο αραιά για να μην επιβαρύνουν το κανάλι. Έτσι, μέχρι να ληφθεί το "πακέτο" με τα πλήρη στοιχεία το πλοίο εμφανίζεται στο χάρτη με ένα προσωρινό αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...