Jump to content
Shipfriends

Speed Cat I (IMO 8734346)


Recommended Posts

Το Adriatic Jet (ΙΜΟ Νο: 8734346) έχει ναυπηγηθεί το 2002 στο ναυπηγείο Iris Catamarans στο La Rochelle της Γαλλίας και φοράει δυο κύριες μηχανές MTU 16V 4000 M70 (4640 kW), με κατανάλωση γύρω στα 500lt/hr με μια ταχύτητα 30 κόμβων και μέγιστη 34,2 κόμβων. Το κύτος είναι κατασκευασμένο από Glass Reinforced Plastic, έχει μήκος 42 μέτρα και πλάτος 10 μέτρα. Προηγούμενο του όνομα είναι Lyon και Adriatic Jet και είναι αδελφό του Iris Jet.. Έγραψα ότι προηγούμενο του όνομα είναι Adriatic Jet, μιας και από χθες φαίνεται ότι παραδόθηκε στο νέο πλοιοκτήτη που είναι Ελληνική εταιρεία. Το νέο του όνομα θα είναι Speed Cat I

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που  το όνομα Speed Cat I, μοιάζει πολύ με το όνομα Speed Cat 1 της οικογενείας του κ. Κελεσίδη, αλλά δεν έχει καμία σχέση. Ο νέος αγοραστής είναι παλιός παραδοσιακός Ακτοπλόος, που από το πέρυσι ακουγόταν, ότι θα έκανε κάποια κίνηση για την επιστροφή στην Ακτοπλοΐα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ανέφερε κανείς παραπάνω ότι θα πάει Σαρωνικό για να το γνωρίζω ;;;;;;;;;;;

Αφού γνωρίζετε τα πλάνα αξιοποίησης του πείτε τα και σε εμάς.

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

Σας είπα τα πλάνα αξιοποίησης του αλλά εσείς μάλλον δεν το αντιληφθήκατε. Η ένσταση μου είναι ότι παρότι κανείς δεν ανέφερε ότι θα πάει Κυκλάδες, εσείς θέλετε να το δείτε εκεί με μελτέμι.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Annivas said:

Σας είπα τα πλάνα αξιοποίησης του αλλά εσείς μάλλον δεν το αντιληφθήκατε. Η ένσταση μου είναι ότι παρότι κανείς δεν ανέφερε ότι θα πάει Κυκλάδες, εσείς θέλετε να το δείτε εκεί με μελτέμι.

Εξέφρασα μία υπόθεση, δεν είπα εκεί θα δρομολοηθεί, ούτε που θέλω να δρομολογηθεί.

Δε θα μπορούσα να το κάνω αυτό άλλωστε αφού δεν έχω τις δικές σας γνώσεις και άκρες, όπως αυτές αντανακλώνται στην παρουσία σας εδώ σε πολλά θέματα.

Ωστόσο, δεν έθιξα κανέναν, μηδε εσάς εξαιρουμένου, οπότε ας αφήσουμε τις ενστάσεις για τους δικηγόρους και τους δικαστές.

Όσο για το αν αντιλήφθηκα, οι τρείς λέξεις: για, Σαρωνικό και προορίζεται, εντάσσονται στο λεξιλόγιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον φαίνεται αυτό το καταμαράν. Μακάρι να είναι η αρχή για την επιστροφή της αναγέννησης της οικογένειας των Αγαπητών στην ελληνική ακτοπλοΐα. Χρειαζόμαστε ανταγωνισμό .

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι η είσοδος περισσότερων οικονομικά υγιή επιχειρηματιών στην  ελληνική ακτοπλοΐα μόνο θετικό πρόσημο μπορεί να έχει!!!

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

Το Speed Cat I ξεκίνησε πριν λίγο από τη Pula της Κροατίας το ταξίδι του προς την Ελλάδα αυτοδύναμα. Το πλοίο θα κάνει τη πρώτη στάση για ανεφοδιασμο στο Dubrovnik και λογικά θα κάνει άλλες δύο στάσεις στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και καλοτάξιδο να είναι! Ευχάριστη η επιστροφή του συγκεκριμένου ονόματος στην ακτοπλοΐα. Η μόνη μου ένσταση είναι ότι έρχεται άλλο ένα ταχύπλοο, τη στιγμή που τόσα κάθονται λόγω καταστασης, και χώρις ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ή ταχυτητα. Πραγματικά η φετινή σεζον έδειξε πως τα συμβατικά είναι μια επένδυση πολύ πιο σταθερή. Όποτε θα προτιμούσα να εισέλθει στην ακτοπλοΐα και δη στο Αιγαίο με ένα ωραίο σύγχρονο συμβατικό.

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο λοιπόν πως ο νέος πλοιοκτήτης του πλοίου έχει γνώση του Σαρωνικού, δεν είναι λίγο ατυχής η επιλογή του ονόματος;
Θα συμφωνήσω με το @Petros P πάντως. Δεν πρέπει να είναι τυχαία - αποσπασματική η κίνηση. (Πλέον θα κινείται πιο ελεύθερα και η HSW...)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...