Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Kαλά λέει...το ότι οι ράγες στην κάρτα πάνε στο λιμάνι,'οπως κ σήμερα δεν λέει κάτι! Γιά άγνωστο λόγο ο σταθμός στον Αργοσαρωνικό δεν χρησιμοποιείται κ έχει γίνει πάρκινγκ γιά τους ταξιτζήδες! 
Κ μιά διόρθωση,είναι Γεωργίου Α΄ η λεωφόρος.

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το σήμερα όντως δε λέει κάτι, τότε όμως φαίνεται πως πήγαινε το τράμ. Και πιθανολογώ πως είχε τέρμα του -ή σίγουρα θα πέρναγε- από το Ρολόι.

 

Παρεμπιπτόντως, για τη Βασιλέως Γεωργίου έχεις απόλυτο δίκιο, κι εγώ έτσι τη θυμάμαι. Αλλά αν δείς το google και άλλες πηγές, έχει λανθασμένα περάσει σαν Γεωργίου του Β'.  

Link to comment
Share on other sites

Απο το H&M μέχρι το Stradivarius είναι η Λεωφόρος Βασιλέως Γεωργίου Α' και απο το μέγαρο/οικία μεταξά ,μεχρι την άλλη πλευρά της ανηφοροκατηφόρας (πέφτεις πάνω στην οικία Λύρα) είναι η Βασιλέως Γεωργίου Β.

Link to comment
Share on other sites

Το λέω σίγουρα ...γιατι έχω ακίνητο εκεί 😛  και εγω μια ζωή μια τη νομιζα μεχρι που το είδα στους τίτλους ιδιοκτησια

Και εννοείται ο,τι πάνε γράμματα στην Α που επρεπε να πανε στη Β και τουμπαλιν,αλλα ειδικα το πρώτο σεναριο   

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάμε λιγάκι πίσω απόψε, όχι πολύ, μόλις 115 χρόνια όπως τα υπολογίζω χοντρικά. Αφορμή η συγκεκριμένη carte postale, φτιαγμένη από φωτογραφία παρμένη μάλλον πάνω από το Ρολόι. Προφανώς κοιτάμε την Ακτή Μιαούλη και την πρώιμη μορφή της προβλήτας που λέμε σήμερα "200άρια". Αντί των σημερινών ακαλαίσθητων τσιμεντένιων τεράτων, βλέπουμε πιο χαμηλά οικήματα με κεραμοσκεπές και τις μεγάλες, παχιές τέντες που καλύπτουν το πεζοδρόμιο. Κοιτώντας τις σκιές, νομίζω η ώρα της ημέρας είναι αργά το πρωί πρός το μεσημέρι. Το σήμερα θυμίζουν σε πρώτο πλάνο η εκκλησία του Αγίου Νικολάου ενώ φαίνεται και ένα άλλο κτήριο εποχής εκεί που είναι το σημερινό Τελωνείο/Κεντρικό Λιμεναρχείο Πειραιώς. Πλήν όμως ο προσανατολισμός του με κάνει να υποθέτω πως δεν είναι το σημερινό κτήριο.

 

Στο βάθος μπορούμε να διακρίνουμε άλλα δύο κτίρια-σημεία αναφοράς του Πειραιά. Στα δεξιά δεν βλέπουμε άλλο από το Χατζηκυριάκειο Ορφανοτροφείο που τότε δέσποζε στην σχεδόν ακατοίκητη περιοχή. Στα αριστερά και πίσω από τον τρούλο του Αγίου Νικολάου ξεχωρίζει ο Ιερός Ναός του Αγίου Βασιλείου στην Πηγάδα, οποίος τότε υφίστατο ανακατασκευή, και γι αυτό δε διακρίνει κανείς τον τρούλο του. Στο ναυτιλιακό κομμάτι προφανώς βλέπουμε διάφορα σκαριά της εποχής, το να αναγνωρίσει κανείς κάποιο μάλλον είναι εξαιρετικά δύσκολο. Πάρα πολλές βάρκες, βαρκάκια, ιστιοφόρα, ενώ βλέπει κανείς και κάρα με άλογα που μάλλον φορτώνουν από τα πλοιάρια. Ξεχωρίζω σε πρώτο πλάνο τον πλωτό γερανό της εποχής με τη "μαγκιώρα" μπίγα, πολύ ιδιαίτερο εύρημα θεωρώ, δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο από εκείνη την εποχή.

 

Τέλος μιλώντας για εποχή, να πούμε πως αυτό που δεν βλέπετε είναι το πίσω μέρος της κάρτας είναι τα γραμματόσημα που είναι σφραγισμένα για αποστολή από τον Πειραιά στο Βέλγιο τον Ιούνιο του 1910. Συνεπώς η εικόνα χρονοθετείται από λίγους μήνες ως κάποια χρόνια πρίν την ημερομηνία αυτή. Στο σύνδεσμο για τον Ι.Ν. Αγίου Βασιλείου που παρέθεσα παραπάνω, αναφέρεται πως η ανακατασκευή του τελείωσε γύρω στο Νοέμβριο του 1909, οπότε κρίνοντας κι από τη μορφή του ναού βρισκόμαστε σίγουρα ικανό χρονικό διάστημα πρίν. Ας πούμε λοιπόν πως η κάρτα χρονολογείται στο δεύτερο μισό της πρώτης δεκαετίας του περασμένου αιώνα.

Edited by Nick the Greek
Dates
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Nick the Greek said:

 Στα αριστερά και πίσω από τον τρούλο του Αγίου Νικολάου ξεχωρίζει ο Ιερός Ναός του Αγίου Βασιλείου στην Πηγάδα, οποίος τότε υφίστατο ανακατασκευή, και γι αυτό δε διακρίνει κανείς τον τρούλο του.

Μία διόρθωση. Ο ναός του Αγίου Βασιλείου, βρίσκεται σε δική του, ομώνυμη συνοικία, ή όπως ήξερα εγώ πιτσιρικάς ως Πασαλιμανιωτης, στην συνοικία - περιοχή της Καλλίπολης. Η Πηγάδα είναι άλλη περιοχή, στο ίδιο δρόμο που οδηγεί στον Άγιο Βασίλειο, Σαχτούρη, αλλά χαμηλότερα προς το λιμάνι. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για την Πηγάδα, υποτίθεται πως πάει ως ένα σημείο της Σαχτούρη, εκεί που τέμνεται με την Ζαννή ίσως. Βέβαια αυτό με τις γειτονιές του Πειραιά είναι γενικά συζητήσιμο. Αν ρωτήσεις στην Πηγάδα(εκεί κοντά πήγαινα εγώ γυμνάσιο) κάποιοι θα σου πούν "όοοχι, εδώ είμαστε Βρυώνη":D. Όπως και επίσης οι περίοικοι του Αγίου Βασιλείου, αν ρωτήσεις που μένουν θα ακούσεις Άγιο Βασίλη, Ζέα, Φρεαττύδα, Διρό, Καλλίπολη, τρέχα γύρευε. Όπου γουστάρει ο καθένας:D.

Link to comment
Share on other sites

On 4/29/2023 at 1:42 AM, Nick the Greek said:

Πάμε λιγάκι πίσω απόψε, όχι πολύ, μόλις 115 χρόνια όπως τα υπολογίζω χοντρικά. Αφορμή η συγκεκριμένη carte postale, φτιαγμένη από φωτογραφία παρμένη μάλλον πάνω από το Ρολόι. Προφανώς κοιτάμε την Ακτή Μιαούλη και την πρώιμη μορφή της προβλήτας που λέμε σήμερα "200άρια". Αντί των σημερινών ακαλαίσθητων τσιμεντένιων τεράτων, βλέπουμε πιο χαμηλά οικήματα με κεραμοσκεπές και τις μεγάλες, παχιές τέντες που καλύπτουν το πεζοδρόμιο. Κοιτώντας τις σκιές, νομίζω η ώρα της ημέρας είναι αργά το πρωί πρός το μεσημέρι. Το σήμερα θυμίζουν σε πρώτο πλάνο η εκκλησία του Αγίου Νικολάου ενώ φαίνεται και ένα άλλο κτήριο εποχής εκεί που είναι το σημερινό Τελωνείο/Κεντρικό Λιμεναρχείο Πειραιώς. Πλήν όμως ο προσανατολισμός του με κάνει να υποθέτω πως δεν είναι το σημερινό κτήριο.

Ο Αγ Βασίλειος δεν είναι στη σωστή κατεύθυνση  σε σχέση με τον Αγ Νικόλαο  δλδ περίπου ΝΑ. Προς νότο ήταν ο τηλέγραφος στη κορυφή του υψώματος αλλά δεν ξέρω πόσο ογκώδες ήταν το κτίριο Σήμερα ο χώρος ανήκει στον ΟΤΕ.

On 4/29/2023 at 10:11 AM, ΣΕΙΡΙΟΣ said:

Μία διόρθωση. Ο ναός του Αγίου Βασιλείου, βρίσκεται σε δική του, ομώνυμη συνοικία, ή όπως ήξερα εγώ πιτσιρικάς ως Πασαλιμανιωτης, στην συνοικία - περιοχή της Καλλίπολης. Η Πηγάδα είναι άλλη περιοχή, στο ίδιο δρόμο που οδηγεί στον Άγιο Βασίλειο, Σαχτούρη, αλλά χαμηλότερα προς το λιμάνι. 

Ο Αγ Βασίλειος έίναι στη δική του ομώνυμη συνοικία,ευρύτερα η περιοχή λέγεται Φρεαττύδα κ δεν έχει σχέση με την όμορη Καλλίπολη.

Edited by proud_ionian
long quote short
Link to comment
Share on other sites

Βίκτωρα έχεις απόλυτο δίκιο, είμαι βλάξ. Ο Άγιος Βασίλειος δεν θα έπρεπε να φαίνεται καν. Χρονολογικά αποκλείεται να ήταν ο Άγιος Νείλος ή η Αγία Παρασκευή άρα είναι ένα ερώτημα ποιό να ήταν αυτό το ογκώδες κτήριο τω καιρώ εκείνω. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/29/2023 at 9:14 PM, Nick the Greek said:

Έχεις δίκιο γαχτούια την Πηγάδα, υποτίθεται πως πάει ως ένα σημείο της Σαχτούρη, εκεί που τέμνεται με την Ζαννή ίσως. Βέβαια αυτό με τις γειτονιές του Πειραιά είναι γενικά συζητήσιμο. Αν ρωτήσεις στην Πηγάδα(εκεί κοντά πήγαινα εγώ γυμνάσιο) κάποιοι θα σου πούν "όοοχι, εδώ είμαστε Βρυώνη":D. Όπως και επίσης οι περίοικοι του Αγίου Βασιλείου, αν ρωτήσεις που μένουν θα ακούσεις Άγιο Βασίλη, Ζέα, Φρεαττύδα, Διρό, Καλλίπολη, τρέχα γύρευε. Όπου γουστάρει ο καθένας:D.

Πηγάδα είναι γύρω από την πλατεία στη συμβολή των οδών Σαχτούρη,Θεοτόκη,Φρεαττύδος Καμία σχέση με Βρυώνη που είναι πιό κάτω. Γιά τις περιοχές γενικά θα ακούσεις να λένε ότι θέλουν από άνθρώπους άσχετους ή νεοφερμένους Υπάρχουν κ ονομασίες ξεχασμένες ή ελάχιστα χρησιμοποιούμενες όπως Υδραίικα,Κρητικά κλπ
Προσωπικά ως παλαιός Πειραιώτης κ δη Καλλιπολίτης πιστευω ότι ξέρω καλά την πόλη μου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το κάνεις υπάρχουν τα διοικητικά όρια αλλά και τα όρια που βάζουν στο μυαλό τους οι κάτοικοι. Και είναι δυσδιάκριτα, ειδικά στη δεύτερη περίπτωση. Για να κατανοήσουν και οι υπόλοιποι για τι μιλάμε, από τα φανάρια του Βρυώνη μέχρι τον Άγιο Βασίλειο είναι μια ευθεία 700 μέτρα και συζητάμε για 4 διαφορετικές περιοχές μέσα στις οποίες υπάρχει τμήμα της ευθείας. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

Πηγάδα είναι γύρω από την πλατεία στη συμβολή των οδών Σαχτούρη, Θεοτόκη, Φρεαττύδος. Καμία σχέση με Βρυώνη που είναι πιό κάτω.

 

36 minutes ago, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

Ο Αγ Βασίλειος έίναι στη δική του ομώνυμη συνοικία,ευρύτερα η περιοχή λέγεται Φρεαττύδα κ δεν έχει σχέση με την όμορη Καλλίπολη.

Όπως θα είδες σεβαστέ μου γέροντα ΒΙΚΤΩΡ 😀, ανέφερα κι εγώ ότι ο Άγιος Βασίλειος βρίσκεται σε δική του ομώνυμη συνοικία, ωστόσο μικρός είχα ακούσει πως εκεί λέγεται και Καλλίπολη. Για να το λες όμως εσύ, σίγουρα έτσι θα είναι. 

Ωστόσο, δεν μπορώ να δεχθώ ότι η Πηγάδα δεν έχει καμία σχέση με Βρυώνη. Ακριβώς δίπλα δίπλα είναι, συνορευουν. Και το 24ο που πήγαινα δημοτικό, Σαχτούρη και Χατζηκυριακου γωνία, και το 2ο στις αρχές της Αφεντουλη που πήγαινα γυμνάσιο, στην περιοχή Βρυώνη ανήκαν. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε,μένω 43+ συναπτά έτη εκεί, από το που λέγεται Αγ Βασίλειος κ που Καλλίπολη  (στην ουσία ενορία Αγ Παρασκευής) είναι θέμα 100 μ.
Σαφέστατα τα σχολεία αυτά είναι Βρυώνη κ οπωσδήποτε η Πηγάδα 300 μ πιό πάνω είναι άλλη περιοχή

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κειμηλιάρα, ευχαριστούμε πάρα πολύ. Με τη μία στο αρχείο. Αξίζει να προσέξει κανείς:

- Αρχικά στο Κνωσός τον σπαστό εσωτερικό καταπέλτη αλλά και την ράμπα για το πάνω γκαράζ που βλέπουμε στην κατάπρυμη όψη(0:47). Η ράμπα αυτή είχε πέδιλα όπως βλέπετε και έφτανε μέχρι την αρχή του καταπέλτη. 

- Το πλοίο που βλέπουμε στο 0:55 είναι ένα εκ των Ηνίοχος Εξπρές Ι ή ΙΙ, μάλλον το δεύτερο. Αυτά πρέπει να τα πρακτόρευε ο Θεολογίτης, μέχρι πρίν λίγα χρόνια υπήρχε η διαφημιστική τους πινακίδα στην απόληξη της οδού Γούναρη.

- Στο 1:21, το ψητοπωλείο Μέτσοβο υπάρχει ακόμη στην ακτή Ποσειδώνος

- Στο 2:56 για τους νεότερους, βλέπουμε τον Άγιο Γεώγιο τον Ξιφία. Με το κρενάκι στην πλώρη που έβαζε ΙΧ στο αμπάρι.

Στο 3:17 έχουμε και ένα εκ των Κάντια και Ρέθυμνο δεμένο στου Τζελέπη. Για σκεφτείτε βαπόρι για το Ηράκλειο από του Τζελέπη.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Nick the Greek said:

- Στο 1:21, το ψητοπωλείο Μέτσοβο υπάρχει ακόμη στην ακτή Ποσειδώνος

Το οποίο ψητοπωλείο ήταν κόλαση οσμών (aka τσίκνας) το μεσημέρι όπως γυρίζαμε από το Σχολείο στην Πλατεία Καραϊσκάκη για τα λεωφορεία προς τις δυτικές συνοικίες του Πειραιά, το Αιγάλεω και το Χαϊδάρι (περί γεύσεων κλπ όμως, ουδέν σχόλιο).
Σημειωτέον ότι «Το Μέτσοβο» πρέπει να έχει  λαμπαδιάσει τουλάχιστον 2 φορές, αλλά αειθαλές και απτόητο, ήδη μετρά σχεδόν 60 χρόνια ζωής.

Το video πρέπει να είναι το πολύ των αρχών 1981, αφού τα ταξί είναι γκρί. Από το ‘81 και μετά, άρχισαν να βάφονται κίτρινα.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Nick the Greek said:

Κειμηλιάρα, ευχαριστούμε πάρα πολύ. Με τη μία στο αρχείο. Αξίζει να προσέξει κανείς:

- Αρχικά στο Κνωσός τον σπαστό εσωτερικό καταπέλτη αλλά και την ράμπα για το πάνω γκαράζ που βλέπουμε στην κατάπρυμη όψη(0:47). Η ράμπα αυτή είχε πέδιλα όπως βλέπετε και έφτανε μέχρι την αρχή του καταπέλτη. 

- Το πλοίο που βλέπουμε στο 0:55 είναι ένα εκ των Ηνίοχος Εξπρές Ι ή ΙΙ, μάλλον το δεύτερο. Αυτά πρέπει να τα πρακτόρευε ο Θεολογίτης, μέχρι πρίν λίγα χρόνια υπήρχε η διαφημιστική τους πινακίδα στην απόληξη της οδού Γούναρη.

- Στο 1:21, το ψητοπωλείο Μέτσοβο υπάρχει ακόμη στην ακτή Ποσειδώνος

- Στο 2:56 για τους νεότερους, βλέπουμε τον Άγιο Γεώγιο τον Ξιφία. Με το κρενάκι στην πλώρη που έβαζε ΙΧ στο αμπάρι.

Στο 3:17 έχουμε και ένα εκ των Κάντια και Ρέθυμνο δεμένο στου Τζελέπη. Για σκεφτείτε βαπόρι για το Ηράκλειο από του Τζελέπη.

Eίναι το ΗΝΙΟΧΟΣ ΕΞΠΡΕΣ Ι,το παλιότερο κονταδελφό το ΙΙ αγοράστηκε μετά Η πινακίδα υπήρχε Ακτή Ποσειδώνος μεταξύ πλατείας Λουδοβίκου κ Καποδιστρίου,στο ίδιο κτίριο στεγάζεται ο ΔιαμαντήςΤο πρακτόρευε ο Πόιλας,ανακατευόταν με τον Ολυμπιακό
Ο ξιφίας είχε ένα γκαραζάκι με έναν καταπελτάκο κ έβαζε 15 ΙΧ  Με την μπίγα,όχι κρενάκι,μάλλον έβαζε στο κατάστρωμα
Κ γιατί να μην έχει βαπόρι γιά Ηράκλειο από Τζελέπη Τότε ακόμα όλη η ακτοπλοΪα ήταν μαζεμένη από τα 200άρια μέχρι τα λεμονάδικα
Γιά εμάς που τα ζήσαμε,μιά εποχή τόσο κοντινή αλλά κ τόσο μακρινή!

Edited by ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το Ηνίοχος, είπα πως είναι το ΙΙ γιατί αν είναι του 1980 το βίντεο, σύμφωνα με το Σουηδό το Ι είχε φύγει σαν Breizh Izel για την Brittany Ferries. Η πινακίδα ήταν Γουναρη 4 ή 6 και το λέω γιατί μέχρι και πρίν λίγα χρόνια την έβλεπα σταματημένος στο φανάρι της πλατείας Καραισκάκη, βγαίνοντας από Τζελέπη. Εκεί ήταν και τα γραφεία του Θεολογίτη. Του Ποίλα πρέπει να ήταν κοντά στον Ηλεκτρικό, επάνω στην Ακτή Ποσειδώνος. Και αναφέρεσαι στον Άρη τον Ποίλα ο οποίος υπήρξε ψυχή(και τσέπη) του τμήματος βόλει του Ολυμπιακού για πάαααρα πολλά χρόνια. Με αυτόν στο διοικητικό τιμόνι, κέρδισε και η ομάδα το πρώτο της ευρωπαικό τρόπαιο.

 

Όσον αφορά το πλοίο του Ηρακλείου στου Τζελέπη, και εγώ το έχω προλάβει. Απλά τονίζω την αντίθεση και την εξέλιξη για τους νεότερους.  

Link to comment
Share on other sites

Aκτή Ποσειδώνος 38 1ος όροφος ήταν του Πόιλα 100 μ από τον ΗΣΑΠ Στο ίδιο κτίριο στεγαζόταν αρχές  80ς κ ο Στρίντζης. Γούναρη 4 'η 6 αποκλείεται να ήταν,συμπτωματικά εκεί απέναντι ήταν η δουλειά μου γιά κάποια χρόνια.

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
14 hours ago, polmyt said:

ΣΙΦΝΟΣ ΕΞΠΡΕΣ στην ακτη Ξαβεριου το 1990 μεσα απο το φακο του @ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ

Ομορφο βαπορι που λαμπει στη συγκεκριμενη φωτογραφια

 

Απέναντι στην Ηετειώνεια βλέπουμε πώς ήταν το εμπορικό λιμάνι τότε Γερανοί,προβλήτα χωρίς δόντια,οκ οι αποθήκες υπάρχουν

Edited by proud_ionian
μεταφορα
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2023 at 9:23 PM, Nick the Greek said:

Ηνίοχος Εξπρές Ι ή ΙΙ, μάλλον το δεύτερο

το σκέτο είναι (δεν υπήρχε "Ι") το μετέπειτα Breiz Izel. (Αν προσέξει κανείς την τσιμινιέρα είναι εμφανέστατο). Την πρακτόρευση είχε ο Ποϊλας όπως ανέφερε ο @ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες ημέρες πριν γεννηθεί το μωρό shipfriends, είχε γίνει η μεγάλη κακοκαιρία με τα πελώρια κύματα στον Πειραιά.

Εχω βρεί κατα καιρούς φωτογραφίες στο internet και στον Ε η του 3/2005 ή του 4/2005, είχε ανέβει τιποτα εδω?

 

Link to comment
Share on other sites

Στο περιθώριο της ωραίας φωτό του Ionian Star στην Παγόδα, βλέπουμε στα αριστερά μάλλον το Paloma να φορτώνει για την Κύπρο. Πίσω από το Ionian Star φυσικά το κρουαζιερόπλοιο City of Rodos του Κυρτάτα και στο βάθος ίιιιισα που διακρίνεται η πρύμη του ρο-ρό Λίνδος της ΔΑΝΕ. Και σε πρώτο πλάνο δύο παλιές BMW σειράς 3 νομίζω :D.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...