Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

On 6/2/2020 at 7:45 PM, Nick the Greek said:

Η εταιρεία λέει πως θα πάνε στη Σαρδηνία, είτε από Γένοβα, είτε από Λιβόρνο και λένε πως θα μπορούν να μπούν σε όλα τα ιταλικά λιμάνια. Εμένα για το παλιό λιμάνι του Λιβόρνο, επιτρέψτε μου να είμαι επιφυλακτικός. Μιλάμε για 237 μέτρα μήκος και 32 πλάτος, σαν panamax βασικά.

Και εδώ έχουμε την πρώτη προσέγγιση στο Livorno, προσέξτε αυτό που λέω παραπάνω, είναι εντελώς οριακό το πέρασμα.

 

On 6/2/2020 at 9:01 PM, MILTIADIS said:

Οπως εχω ξαναγραψει,δεν θα μου κανει καμια εντυπωση αν ο ομιλος Onorato καταφερει να ορθοποδησει και να υλοποιησει τελικα το εν λογω project για τα 2 νεοτευκτα.

 

Δικαιώθηκες πανηγυρικά Μιλτιάδη. Εγώ δεν μπορούσα να φανταστώ πως θα βρεθεί σωτήρας, ήταν πάρα πολλά τα χρέη για εταιρεία με φέρρυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όντως σήμερα έκανε το πρωινό από Olbia για Livorno. Ένα ερώτημα βέβαια είναι γιατί να κάνει ένα πλού άδειο από το Livorno για την Olbia ώστε να ξεκινήσει από εκεί. Εγώ θα έκοβα εισιτήρια Livorno - Olbia κι ό,τι μαζέψουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μεσοβδόμαδα κάνει και ένα δρομολόγιο Olbia - Genova - Olbia. Αναχώρηση από την Olbia την Τετάρτη το βράδυ και άφιξη Πέμπτη πρωί στη Λιγουρία. Πέμπτη βράδυ για Olbia και πρωινό δρομολόγιο την Παρασκευή από την Olbia για το Livorno. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να το δούμε κι εμείς από λίγο πιο κοντά, εν πρώτοις κατά την πρωινή του μανούβρα στην Olbia. Να είμαι ειλικρινής το χάζευα και το ξαναχάζευα, ψάχνοντας να βρώ κάτι που να μου κινεί το ενδιαφέρον και να με ικανοποιεί οπτικά. Και δε βρήκα κάτι. Κατά την αναχώρησή του για τo Livorno αργότερα το ίδιο πρωινό, το πλοίο περνάει δίπλα μας σε απόσταση αναπνοής. Άσχημο δεν μπορείς να το πείς, σίγουρα όμως ούτε κι όμορφο. Σα να μου φαίνεται πως η πλώτη είναι αρκετά χαμηλή σε σχέση με το υπόλοιπο πλοίο. Στην πρυμνιά άποψη βλέπουμε και τους τρείς καταπέλτες ενώ διακρίνει κανείς πως υπάρχει και πάρα πολύς χώρος στα ανοιχτά καταστρώματα, πράγμα που είναι θετικό. Συμπεράσματα και σχόλια δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ενδιαφέρουσα η πλώρη, αλλά όπως φαίνεται και στην τελευταία φωτογραφία δεν έχει λίγα "μαγουλάκια";

Σίγουρα οι ναυπηγοί ξέρουν καλύτερα, αλλά εμένα μου φαίνεται σαν να είναι μια πιο εκλεπτυσμένη εκδοχή των "μάγουλων" που μας είχαν συνηθίσει οι Ιάπωνες τις προηγούμενες δεκαετίες.

Εντυπωσιακό ως προς τον όγκο του το πλοίο. 

Μιλ μερσί για τις φωτό, Nick!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο συγκεκριμένος λογαριασμός στο ινσταγκραμ έχει ένα φωτογραφικό ρεπορτάζ του πλοιου στα τελευταια ποστ. Το πλοίο πραγματικά must be an absolute unit in person. Από τα ελάχιστα πλοια που δε κοιτάς πως γράφουν στη κάμερα, αλλά προσπαθείς να βρεις μια σταθερά να καταλάβεις το μέγεθος του

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Επέστρεψε χθες στο λιμάνι του Livorno, σήμερα το βράδυ φαίνεται να ξεκινάει και πάλι δρομολόγια για Olbia. Ωστόσο δεν πρόκειται να δούμε τα δύο νεότευκτα της Moby-προς το παρόν τουλάχιστον-μαζί στη γραμμή καθώς το Moby Fantasy θα μπει στη θέση του Moby Legacy και όχι του Moby Aki. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...