Jump to content
Shipfriends

Ivanka (IMO 8004129)


Recommended Posts

Περνάμε πάλι στη Σαρδηνία και πιο συγκεκριμένα στο Cagliari για να δούμε ένα 39-χρονο γυρολόγο του πλανήτη, που εδώ πετυχαίνουμε με το όνομα Jupiter(IMO 8004129). Το πλοίο είναι χτισμένο το 1980 στα ναυπηγεία της Hakata στην Ιαπωνία(228) και φέρει μηχανή Hanshin Diesel. Χαρακτηριστικό design με 2 αμπάρια και 3 μπίγες των 10 τόννων έκαστη, deadweight λίγο πάνω από τους 5 χιλιάδες τόννους.

 

Ο λόγος που βλέπουμε έτσι αρντάν το πλοίο είναι ότι τον προηγούμενο χρόνο(η φωτογραφία είναι τραβηγμένη το 2016) είχε πιαστεί με τόννους 20 γεμάτο, χασισάκι μυρωδάτο. Προσέξτε στο άρθρο την ασχετοσύνη και τον αντιεπαγγελματισμό που είναι κοινός σε Ελλάδα και Ιταλία, το Ιταλικό site έχει ανεβάσει φωτογραφία ενός πλοίου της Navios με το όνομα Jupiter. Από τότε βέβαια το πλοίο απελευθερώθηκε και με το όνομα Ivanka και σημαία Palau συνεχίζει να καταπλήσσει όντας ενεργό στην ανατολική Μεσόγειο. Πάμε να δούμε τα προηγούμενα ονόματα του πλοίου το οποίο έχει περάσει από πάρα πολλές πλοιοκτησίες, σε παρένθεση ο χρόνος μετονομασίας. Καθελκύστηκε σαν May Sky το 1980 κι από τότε Calm Way(1982), Oriental Jade(1986), Phuong Hong(1992), Bashayer(1994), Turiddu(1994), Urri(1997), Ekaterini(2000), Katerini(2008), Ribal Cruise(2010), Jupiter(2013) και Ivanka(2017.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο όμως έχει περάσει μια δεκαετία ολόκληρη κι από ελληνική πλοιοκτησία. Πρώτα σαν Ekaterini από το 2000 ως το 2008 και μετά σαν Katerini από το 2008 ως το 2010. Και σήμερα διαπίστωσα πως το έχω δεί με το όνομα Ekaterini. Πρώτα τον Αύγουστο του 2006 στο Πέραμα όπου και το βλέπουμε φρεσκοβαμμένο να ετοιμάζεται για δράση. Και έναν χρόνο μετά στο Νέο Μώλο Δραπετσώνας όπου το βλέπει κανείς μετά από 1 χρόνο δράσης και ενώ κάνει και λαμαρινοδουλειά. Δεν ξέρω το όνομα του πλοιοκτήτη που υποδηλώνει το G στην τσιμινιέρα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nick the Greek said:

Το πλοίο όμως έχει περάσει μια δεκαετία ολόκληρη κι από ελληνική πλοιοκτησία. Πρώτα σαν Ekaterini από το 2000 ως το 2008 και μετά σαν Katerini από το 2008 ως το 2010. Και σήμερα διαπίστωσα πως το έχω δεί με το όνομα Ekaterini. Πρώτα τον Αύγουστο του 2006 στο Πέραμα όπου και το βλέπουμε φρεσκοβαμμένο να ετοιμάζεται για δράση. Και έναν χρόνο μετά στο Νέο Μώλο Δραπετσώνας όπου το βλέπει κανείς μετά από 1 χρόνο δράσης και ενώ κάνει και λαμαρινοδουλειά. Δεν ξέρω το όνομα του πλοιοκτήτη που υποδηλώνει το G στην τσιμινιέρα.

Πάντα είχα απορία πως διαολο τα βγάζουν πέρα αυτά τα tweendeckers και δη αυτής της ηλικίας. Ξέρω ότι πάνε με ένα κουβά πετρέλαιο αλλά τα ναύλα που έχω δει με κάνουν και απορώ. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...