Jump to content
Shipfriends
r2d2

Έισαι μέλος και απλά θες να πεις ένα παρών/παρούσα, καλώς σας βρήκα? Εδώ είμαστε

Recommended Posts

Γεια σας κυριες και κυριοι .

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που με αποδεχτήκατε στη μεγάλη οικογένεια των shipfriends , είμαι άνθρωπος που αγαπά πολύ τη θάλασσα , ενδιαφέρωμαι για αυτήν και για αύτο το λόγο ειμαι χαρούμενος που είμαι εδώ μαζί σας . Εγώ είμαι 18 χρονών , είμαι πρωτοετείς στην ΑκαδημΊα Εμπορικού Ναυτικού στη Χίο (στη Μηχανικών όπως λένε και ντόπιοι) και έχω ρίζες απο τη Λέρο . Νομίζω ότι τα πολλά ταξίδια στο νησί μου ήταν αύτα που με οδήγησαν να αγαπώ τόσο πολύ τη θάλασσα και τα πλοία , ετσί ώστε να γινώ ένας αξιωματικός του εμπορικού ναυτικού . Εύχομαι καλές γιορτές και καλή χρονία σε ολούς σας

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη 

Ονομάζομαι  Ζαχαριας και είμαι από Παρο. Εδώ και μερικά χρόνια το φόρουμ είναι η συντροφιά μου και έχοντας και εγώ το μικρόβιο του shipfriend αποφάσισα να γίνω κ εγώ μέλος. Ευχαριστώ για την αποδοχή 😉.

Καλησπέρα στη θαλασσινή παρέα σας και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή σας. Σας διαβάζω σχεδόν καθημερινά τα τελευταία 2 χρόνια και χαίρομαι που όποτε βρίσκω χρόνο θα μπορώ να γράφω και εγώ τις εμπειρίες - γνώμες μου.

Ονομάζομαι Περικλής, γεννημένος στα Ιωάννινα, κάτοικος τα τελευταία 6 χρόνια Ζυρίχης μα μεγαλωμένος σε μεγάλο λιμάνι. Αυτό της Πάτρας. Επαφή λοιπόν πρώτη με καράβι ( παντόφλα μάλλον) ήταν το 1986, όταν οι γονείς μου αποφάσισαν να μετακομίσουν στην Πάτρα. Δε θυμάμαι με ποιο φέρρυ πέρασα από το Αντίρριο στο Ρίο, αλλά θυμάμαι ότι είχε πολύ κύμα και δίπλα μας μία νταλίκα με τριφύλλι ήταν έτοιμη να μας πλακώσει. Επαφή δεύτερη το μπαλκόνι του σπιτιού μου στα 8 μου είχε θέα στον πατραϊκό και χάζευα τα καράβια που ερχόταν και έφευγαν. Έτσι οι επισκέψεις στο λιμάνι της Πάτρας και ο διάπλους του Ρίου ήταν συχνές εμπειρίες μέχρι που τελείωσε η γέφυρα και που έφυγα για τα ξένα.

Το Ρίο - Αντίρριο στη παιδική ηλικία το κάναμε και 6-7 φορές το χρόνο, οπότε μέσα σε 20 χρόνια περίπου έζησα 3 απαγορευτικά στο Αντίρριο ( ένα στις εκλογές του 2000 όπου διανυκτέρευσα στο εκλογικό κέντρο, νομίζω ΝΔ, του Αντιρρίου) και το κούνημα και κοπάνημα το συνήθισα αρκετά. Ακόμα θυμάμαι ένα πέρασμα από Ρίο που κράτησε 1 ώρα και 15 λεπτά που νομίσαμε πως θα βγούμε στην Ναύπακτο (90% των διάπλων μέσα στο αυτοκίνητο). Κόντρες όταν σε περιόδους αιχμής φόρτωναν 2 και 3 φέρρυ ταυτόχρονα. Μποτιλιαρίσματα 2-3 ωρών, από την Παλιοβούνα και πίσω και τελικά να βγαινει απαγορευτικό και να περνάμε στον Αγ. Νικόλαο - Αίγιο. Τα μποτιλιαρίσματα της πλευράς του Ρίου τα γλιτώναμε γιατί ξέραμε τα στενά να βγούμε κατευθείαν στις προβλήτες. Σαν σκαριά μου έχουν μείνει τα ¨Αργοναύτης¨(άσπρο-μπλε), ¨Βικτώρια¨ ( στενό μα γρήγορο) και ο ¨Κανάρης¨ ( τεράστιο για τότε ).

Το λιμάνι της Πάτρας τώρα ήταν καταφύγιο για ποδηλατάδα με τους φίλους , βόλτα με καμια φιλενάδα και όταν άρχισαν να καταφθάνουν Superfast - Palace - Spirit και BlueStar πραγματικά δεν έχανα ευκαιρία να χαζεύω αφίξεις και αναχωρήσεις από το Θεατράκι. 

Πρώτο μου ταξίδι με τα μεγάλα ήταν τον Φλεβάρη του 2003 από Ηγουμενίτσα για Βενετία με τον Ίκαρο. Τι θέαμα ήταν εκείνο το παγωμένο πρωινό μέσα από τη Βενετία!!!!!!!!! Ήταν και η πρώτη και μοναδική φορά που μπήκα σε μηχανοστάσιο και γέφυρα πλοίου ( γνωστός δούλευε στο καράβι τότε και το γυρίσαμε όλο ). Επιστροφή από Αγκόνα με το Ευρώπη Παλλάς . Πριν από την Αδριατική είχα ταξιδέψει το καλοκαίρι του 2001 με τα 2 παλάτια του Ηρακλείου, αλλά λόγο περιόδου και κούρασης χάρηκα μόνο κάτι καναπέδες των πλοίων.

Έπειτα έρχεται η σειρά του Θεόφιλου τον Μάιο του 2008 από Πειραιά για Χίο για την υπηρέτηση της παραμεθόριου. Μετά από λίγες εβδομάδες έγινε εκείνο το συμβάν στις Οινούσσες. Δε θυμάμαι καθόλου με ποιο καράβι γύρισα Πειραιά:huh:. Μετά  Πάτρα - Σάμη με το Κεφαλλονιά (νομίζω) και 3 φορές Κυλλήνη - Πόρο , αλλά δεν θυμάμαι με ποια καράβια έγιναν αυτά τα ταξίδια. 

Με την απόφαση μου να ξενιτευτώ στην Ελβετία και όταν πλέον πάτησα καλά στα πόδια μου και έγινα μόνιμος κάτοικος, ήξερα πως και ένας νέος κύκλος καραβο-ταξιδιών θα αρχίσει. Δυστυχώς όμως η εποχή προσφέρει μόνο ένα κόκκινο, τα 2 της Ανέκ και τον Ιταλό ( μιλώ πάντα για Αγκόνα ). Τα τελευταία 4 χρόνια ταξίδεψα με όλα και τα συναισθήματα είναι πικρά. Από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ σας για 10-15 χρόνια πριν και αυτά που έβλεπα και εγώ έφηβος στο παλιό λιμάνι της Πάτρας καταλαβαίνω όλο και περισσότερο πως τα καλά-όμορφα-αξιοπρεπή-ανέμελα-γεμάτα όμορφες στιγμές ταξίδια στην Αδριατική έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. 

Gruzzi! Αν μας διαβάζεις ήδη 2 χρόνια, τα ξέρεις τα ρεφλεκτέρ οπότε προχώρα.

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!!! Συμπληρώνω σχεδόν ένα χρόνο στο forum. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πάρα πολύ ειδικά όταν ξεκουράζομαι να χαζεύω με τις ώρες. Σας ευχαριστώ όλους θερμά για την αποδοχή!!! Καλό σας βράδυ!!!

Καλώς σας βρήκα. Είμαι από την Άνδρο και κάνω το δρομολόγιο τα τελευταία 50 χρόνια, από την εποχή των ΑΝΝΑ Λ., ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ και ΧΡΥΣΑΝΘΕΜΟΝ. Θεωρώ τα βαπόρια σαν το φυσικό χώρο μου και το site σας σαν το καλύτερο μέσο ανάδειξής τους.

Γεια σας ευχαριστω πολυ που με αποδεχτηκατε στο forum ειμαι και εγω shipfriend και αποφασισα να γινω μελος 

Καλως ορισατε και οι δυο στην παρεα μας:)

Χαιρετω την παρεα ! Με λενε θαναση και ξεκιναω το πρωτο μπαρκο ( στραβαδι ) ανθυποπλοιαρχου λιαν συντομως . Η πρωτη μου μνημη το λατω της ανεκ οταν πηγα στα πατρια εδαφη ( χανια ) . Ποσταλας ως το μεδουλι αλλα οι αναγκες με εξωθησαν στα ποντοπορα . Ελπιζω να επιστρεψω σαν πλοιαρχος καποια μερα στην ψυχη των νησιων ( ποσταλια ) . Ευχαριστω για την αποδοχη , καλα ταξιδια σε συναδελφους και μη . 🙂🙂

Υ.Γ το ψευδονυμο ειναι εμπνευσμενο απο τον πρωτο πλοιαρχο ( ετσι με φωναζε ) που ειχα ως δοκιμος στο τεως speedrunner 4 

Γεια σας είμαι καινούριο μέλος στη κοινότητα του shipfriends και πέρα από την αγάπη μου για τα πλοία μου αρέσουν και τα φορτηγά λόγω της διαδικασίας φορτοεκφόρτωσης.Γι αυτό το λόγο λοιπόν ζητώ κάτι αρκετά δύσκολο λόγω και των περασμένων ετών.Αυτό λοιπόν που ζητάω είναι αν κάποιος έχει φωτογραφίες με φορτηγά κυρίως από τα λιμάνια της ΚΡΗΤΗΣ αλλά και γενικά από όπου μπορείτε με το πλοίο ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ ΛΑΝΕ δηλαδή από την εποχή Αλεβίζου ως LANE LINES.Αυτό που εννοώ δηλαδή είναι αν ξέρετε κάποιο μέλος και γενικά οποιοδήποτε που να έχει φωτογραφίες από τα ταξίδια του με τα πλοία της λανε και να θέλει να τις μοιραστεί μαζί μου αλλά με φορτηγά.Σας ευχαριστώ πολύ για την κατανόησή σας και την υπομονή σας.Ξέρω ότι ίσως να μην είναι το κατάλληλο topic αλλά θέλω να το δείτε και να με βοηθήσετε.ΥΓ:Σας παρακαλώ μη μου δείχνετε φωτογραφίες από το internet και άλλα site.Επισης όσον αφορά τις φωτογραφίες δεν έχω πρόβλημα να μου στείλετε και μετά το 2006 ως lane sea lines και από το Ιεράπετρα και από τον Κορνάρο,αλλά και από τα υπόλοιπα   λιμάνια που έπιανε η λανε .Το email μου είναι [email protected]

Καλό απόγευμα Αλέξανδρε, και καλώς ήλθες.

Όσον αφορά τα φορτηγά, έχουμε κάμποσα εδώ και προσθέτουμε συνέχεια. Τώρα συγκεκριμένα από την Κρήτη, δυσκολάκι, δεν έχουμε τόσες πολλές. 

Όσον αφορά το Aqua Blue/Ιεράπετρα Λ, φαντάζομαι να έχεις δεί τις 4 σελίδες της γκαλερί με φωτογραφίες. 

Απ'οτι φαίνεται μάλλον δεν καταλάβατε για το τι ψάχνω από τη μια δικαιολογημένα διότι είναι φόρουμ με πλοία,από την άλλη νόμιζα ότι ήμουν σαφής.Αυτό που εννοώ όταν λέω φορτηγά δεν εννοώ φορτηγά πλοία ούτε φωτογραφίες του Ιεράπετρα Λ, αλλά εννοώ ότι αν κάποιος έχει από ταξιδια με τα πλοία της λανε(κυρίως από το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ πριν το 2006) φωτογραφίες με νταλίκες που περιμένουν στα λιμάνια της Κρήτης(και όχι μόνο) και γενικα αν έχει φωτογραφίες από το κατάστρωμα με τη διαδικασία της φορτοεκφόρτωσης οχημάτων.Για αυτό λέω ότι είναι πολύ συγκεκριμενο και ανάμεικτο αυτό που ψάχνω και ελπίζω να με καταλάβατε.Ξερω ότι δεν είναι 100% καραβολατρικο,αλλά εγώ προσωπικά ένας λόγος που αγάπησα τα πλοία είναι λόγω των φορτηγών και όλης αυτής της διαδικασίας.Π.χ κάποιος που έχει περασει από το λιμάνι του Ηρακλείου με το Ιεράπετρα ή με το Κορναρος και τραβήξε μια φωτογραφία που να απεικονίζει τα φορτηγά.Προφανως για τους πιο πολλούς αυτό ακούγεται αστείο ή αλλόκοτο αλλά για μένα είναι ένα σημαντικό κομμάτι.Αν ξέρετε κάποιον που να είχε κανει αρκετά ταξίδια και να έχει φωτογραφίες επικοινωνήστε μαζί μου στο email που γράφω παραπάνω.

Όχι αδερφέ, δεν είναι καθόλου αστείο ή αλλόκοτο, κι εγώ μερακλής της φορτώσεως είμαι. Απλά κατάλαβα με τον όρο φορτηγά, κατάλαβα τα πλοία. Δυστυχώς δεν μου πέρασε ποτέ απ' το μυαλό να βγάζω φωτογραφίες τα φορτηγά και τη φόρτωση. Αν δείς το κανάλι μας στο Youtube, έχει κάποια βίντεο με φόρτωση από Ηγουμενίτσα και Ανκόνα όμως, όχι από Κρήτη.

Όντως τα είδα και μπράβο σας κάνατε πολύ καλή δουλειά κάτι το οποίο δεν περίμενα να δω λόγω της δυσκολίας γενικότερα.Απο εκεί και πέρα η αλήθεια είναι ότι ψάχνω συγκεκριμένα από τη λανε,λόγω του ότι είναι η εταιρεία με την οποία αγάπησα τα πλοία κυρίως λόγω του Ιεράπετρα Λ όπου το θεωρώ ένα από τα καλύτερα πλοία της ακτοπλοΐας μας και ειδικά στην γραμμή της κασοκαρπαθιας θεωρώ το καλύτερο που έχει περάσει.Τώρα αυτό που ζητάω δεν είναι τόσο μέσα από το shipfriends, όσο σε προσωπικό επίπεδο,άλλωστε είναι forum μόνο με πλοία, αλλά υπάρχουν χρήστες π.χ. όπως ΛΑΣΙΘΙ,ierapetra οι οποίοι διάβασα ότι έχουν κάνει αρκετά ταξίδια με αυτά τα πλοία και θα έχουν σίγουρα φωτογραφίες,επομένως αυτό που θα ήθελα είναι αν μπορώ να επικοινωνήσω μέσω email μαζί τους αν ξέρετε ή τέλος πάντων ως διαχειριστής που είστε αν μπορειτε να το γνωστοποιήσετε γενικότερα το θεμα στο forum ότι ψάχνω για αυτό ούτως ώστε αν κάποιος έχει να μου στείλει στο email μου.

Το μύνημά σου διαβάζεται από όλους, ελπίζω να σταθείς τυχερός στην αναζήτησή σου.

Αφού με διαβεβαιώνεται ότι διαβάζεται απ'ολους,το εκτιμώ πολύ.Απο εκεί και πέρα ξερω ότι αυτό που ψάχνω είναι αρκετά δύσκολο κυρίως λόγω των πολλών ετών που η λανε ήταν μια εταιρεία που εξυπηρετούσε το νομό Λασιθίου και τα υπόλοιπα νησιά.Αρα μέχρι να βρω,αν βρω αυτό που θέλω,ας πω και λίγα λόγια για τη λανε αν και λογικά θα τα ξέρετε αλλά επειδή για μένα είναι η εταιρεία που με αυτήν μεγάλωσα,αν και δεν είμαι μεγάλος σε ηλικία για αυτό το λόγο ζητάω φωτογραφίες παρόλο που μικρός σε ηλικία τότε θυμάμαι αρκετά πράγματα χωρίς βέβαια να έχω κάνει πολλά ταξίδια.Μακαρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω και να ξαναζήσω αυτά τα ωραία χρόνια.

Edited by proud_ionian
μτφ τοπικ λανε

Καλή Χρονιά, Χρόνια Πολλά και καλές θάλασσες να έχουμε.. 

Με λένε Άρη,από Αθήνα, μου αρέσει η θάλασσα και φυσικά ότι έχει σχέση με αυτή.. 

Χρόνια ιδιοκτήτης μικρών ταχυπλοων σκαφών.. 

Συγχαρητήρια για το φόρουμ και την πολύ καλή δουλειά που έχετε κάνει.. 

Καλή δύναμη στους ναυτικούς και καλές θάλασσες.. 

Καλησπέρα παιδιά δεν ήξερα ότι υπήρχε αυτοί η ομάδα έκατσα και είδα όλες της συζήτησης από παλια και κατάλαβα ότι αγαπάτε το αγαπημένο μου πλοίο απλά για να ξέρετε γνοριζω πολλά πράγματα για αυτό το πλοίο. Από εδώ και πέρα θα συμμετέχω και εγώ στις συζητήσεις απλα μια ερώτηση πώς όταν θα στελνετε μύνημα θα μου έρχεται ειδοποίηση??  

Καλησπέρα. Είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα. Θελω να κανω μια ερώτηση σχετικά με το Nήσος Χίος κα γενικά ολα τα πλοία στο μέγεθος του περίπου (Ν. Μυκονος, Bs delos κλπ)... Ενα τέτοιο καραβι μπορει να δρομολογηθεί Αδριατική; σε Ηγουμενίτσα Πριντιζι πχ η Ακομη και Πατρα Ηγουμενίτσα Μπάρι... Όποιος έχει την καλή διάθεση να μου απαντήσει. Ευχαριστώ!!! 

Edited by proud_ionian

Καλησπέρα και καλως όρισες!

κυριως λόγω μεγέθους (αναφέρομαι κυρίως στο γκαράζ) τα συγκεκριμένα πλοία δεν κάνουν για τις γραμμές της Αδριατικής. 

Γεια σας. Είμαι ο JTE Dimandix, καραβολάτρης από τα 6 μου.