Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Σειρά σήμερα έχει ένα φορτηγάκι των 9,688dwt με όνομα Unistar (IMO 9559901) που εδώ βλέπουμε να αποπλέει από το Rostock. Κινέζικο, από το 2012 και το ναυπηγείο Jiangsu Yangzi Changbo(07-020) με μηχανή Rolls Royce. Προηγούμενα ονόματα τα Sinus Roris(2012) και Thorco Aurora(2012).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 11/11/2019 at 10:08 PM, Nick the Greek said:

Σειρά σήμερα έχει ένα φορτηγάκι των 9,688dwt με όνομα Unistar (IMO 9559901) που εδώ βλέπουμε να αποπλέει από το Rostock. Κινέζικο, από το 2012 και το ναυπηγείο Jiangsu Yangzi Changbo(07-020) με μηχανή Rolls Royce. Προηγούμενα ονόματα τα Sinus Roris(2012) και Thorco Aurora(2012).

 

Διόρθωση εδώ, δεν είναι αυτό το σωστό πλοίο. Το σωστό ΙΜΟ του πλοίου είναι 9505687. Αυτό όμως όταν το ψάξω εμένα μου βγάζει ένα τάνκερ, το οποίο είναι προφανώς λάθος.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Nick the Greek said:

 

Διόρθωση εδώ, δεν είναι αυτό το σωστό πλοίο. Το σωστό ΙΜΟ του πλοίου είναι 9505687. Αυτό όμως όταν το ψάξω εμένα μου βγάζει ένα τάνκερ, το οποίο είναι προφανώς λάθος.

Το veristar δίνει για IMO 9559901 για το UNISTAR που είναι μικρό Container/Heavy cargo με δύο side κρενια χτισμένο το 2012.

Το IMO 9505687 είναι όντως ένα τανκερακι του 2009 3877dwt αλλά λέγεται UNITAR (μόλις είδα στο Veristar ότι έως το 2013 λεγόταν UNISTAR) εάν τράβηξες τη φώτο πριν το 2013 εκεί εξηγείται το μπέρδεμα. 

 

Επίσης μια διόρθωση η μηχανή του UNISTAR είναι BERGEN DIESEL απλά ανήκει στη RR. 

Edited by Nereus
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, το μπέρδεμα είναι όπως το περιγράφεις. Υπάρχει και Unistar με κρένια, και Unitar που είναι tanker. Η φωτογραφία είναι του 2016 παρεπιπτόντως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...