Jump to content
Shipfriends

Κατάλογος ΕΓ/ΟΓ Ιαπωνίας


Recommended Posts

Ένας κατάλογος που είχα φτιάξει παλιοτερα και τωρα βρήκα το χρόνο να τον περάσω σε ηλεκτρονική μορφη

ferryjapan.xlsx

Πολύ μυστικοπάθεια όμως βρε παιδί μου αυτοί οι Ιάπωνες.Πιο πολλά έχουν γράψει οι Φιλιππινεζοι για τα βαπόρια τους πάρα οι ίδιοι.Εγω έχω καταγράψει τις μεγαλύτερες εταιρίες για τις οποίες βρήκα στοιχεία,αλλά υπάρχουν και πολλές μικρότερες ή παλιοτερες για τις οποίες δεν υπάρχουν και πολλά στοιχεια.

Υ.Γ. πολλά σημεία είναι ημιτελής. Συμπληρωσεις,παρατηρήσεις,διορθώσεις πάντα ευπρόσδεκτες.(Γενικοτερα ότι είναι κενό είναι αγνωστο)

Link to comment
Share on other sites

  • proud_ionian changed the title to Κατάλογος ΕΓ/ΟΓ Ιαπωνίας

Εν πρώτοις μπράβο για τη δουλειά που έχεις κάνει και κατά δεύτερον σ' ευχαριστούμε που τη μοιράζεσαι μαζί μας.

 

Έχω και εγώ κάτι παραπλήσιο στο αρχείο μου, που περιορίζεται όμως σε ιαπωνικά φέρρυ που ήλθαν στην Ελλάδα, όχι σε όλα τα ιαπωνικά φέρρυ. Θα ήθελα πάρα πολύ να βάλω δίπλα-δίπλα τα δύο αρχεία, πλήν όμως ούτε το format και η λογική ψαξίματος που έχουμε κάνει ταιριάζει, αλλά ούτε και τον απαραίτητο χρόνο έχω αυτήν τη στιγμή. Αυτό που μπορώ να κάνω τώρα, είναι να προσπαθήσω να σε βοηθήσω σε συγκεκριμένες απορίες που μπορεί να έχεις για κάποιο/α πλοίο/α. Οπότε αν έχεις συγκεκριμένες ερωτήσεις, πες μας. Μπορεί εγώ ή κάποιο άλλο μέλος να μπορούμε να βοηθήσουμε στην συμπλήρωση των στοιχείων σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

Κάποια απορία ως προς κάποιο συγκεκριμένο πλοιο δεν εχω. Ο θεμα είναι πως σε πολλά λείπει κυριως το imo,ώστε να μπορέσω να τα αντιστοίχισω. Σε αυτά που ήρθαν στην Ελλάδα δε συνάντησα κάποια δυσκολία,μέχρι και φωτογραφιες ναυπήγησης βρήκα σε κάποιο.Αυτο που μπορω να κανω Εγώ ειναι να γράψω τα πλοια που λείπουν τα στοιχεία,και οποιος γνωριζει συμπληρώνει(βάζω και φωτο μαζι)

1. sunflower 1 20200314_081554.thumb.jpg.92e60e51c9ab69b7eecb180047ba8bb3.jpg

2. Sunflower 2

 

20200314_082527.thumb.jpg.0d0a89c7448d2d026841e55ad94623af.jpg

(Τώρα κατάλαβα πριν δε μπορώ να ανεβάσω εδώ εικονες😅)

3.Sunflower 5

4. 英鶴丸 (δεν υπήρχε μεταφραση)

5. Unicorn (ταχυπλοο)

6.isemaru 1983

7.tobamaru 1984

8. Kii maru 1986

9. Rainbow 1992(καταμαραν-υδροπτερο)

10. Kunisaki 1980

11. shinko Mary 1972

12. New hoyo 1990

13. Tayomaru 1969

14.ashizuri

15. Beppu ii 1988

16.central no 4

 

Και μια "διαφορετικη" κάπως κατηγορία είναι τα καταμαράν ritsurin και konpira (μαλλον) του 1969.Για το πρώτο έχω βρει τα πάντα,για το δεύτερο απολύτως τιποτα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάμε μια να δούμε τι μπορώ να βρώ:

 

1. Το όνομα του πλοίου είναι Sun Flower χωρίς αριθμό, ΙΜΟ 7117981

2. Με επιφύλαξη ΙΜΟ 7206469

3. ΙΜΟ 7302108

4. Δεν ξέρω ούτε κι εγώ γιαπωνέζικα :D

5. IMO 9162136

6. Είναι Ise Maru, 2 λέξεις και έχει ΙΜΟ 8319407

7. Επίσης 2 λέξεις, Toba Maru με ΙΜΟ 9140308

8. No luck

9. Βρίσκω ένα Rainbow αλλά του 1996 με ΙΜΟ 9135810, πρέπει να είναι αυτό

10. Εν το βρίσκω αυτό

11. Αυτό πρέπει να λέγεται Shinko Maru, όχι Mary. Αλλά δεν το εντοπίζω ούτε με το ένα, ούτε με το άλλο όνομα.

12. IMO 8911255

13. Νούκου

14. IMO 7126009

15. Αυτό το βρίσκω σαν Beppu 2, με αριθμό το 2 δηλαδή κι όχι λατινικό. ΙΜΟ 8807428

16. Δεν μπορώ να το βρώ, δυστυχώς.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επανέρχομαι με το δεύτερο τομο:D,όπου έχω προσθέσει μερικά στοιχεία που έλειπαν και μερικές εταιρίες της εσωτερικής θάλασσας της Ιαπωνίας 

 ferriesjapanV2.xlsx

 

Σε σχέση με το προηγούμενο έχω γυρίσει τις ταχύτητες από klm/h σε kn και έχω μαρκάρει τα αδελφά για να είναι πιο ευκολο στην αναγνωση

Πάντως έχω βρει αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία σε σχέση με κάποια που εχουν ερθει στην Ελλάδα, οπως οτι το πρεβελης και ο Κάλβος έχουν αδελφά, το Αγία Θεοδώρα ανήκει σε μια οικογένεια 5 πλοίων και τα Μιλένα Νταλιάνα έχουν ακόμα ένα αδελφό.

Ωστόσο δε μπόρεσα να βρω κανένα στοιχείο για την εταιρία ή τη "προέλευση" του Μακεδόν, των διαφόρων epirus και του Χρυση Αυγή 

Όπως και τη προηγούμενη φορά, κάθε παρατήρηση και συνεισφορά ^_^ευπρόσδεκτη 

Link to comment
Share on other sites

Το Σαονησος εχει αδελφο οπως φαινεται.Απο παλιο τευχος του Εφοπλιστη.Οπως και ναχει πολυ καλη προσπαθεια.Ευχαριστουμε!

20200831_230214.jpg

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 9 months later...

Η Meimon Taiyo Ferru KK, ναυπηγεί(ή μάλλον ναυλώνει bareboat απ' την Mitsui OSK) δύο καινούρια ferries. Το πρώτο από αυτό είναι το Ferry Kyoto (IMO 9890991) που παραδόθηκε αυτές τις μέρες από το ναυπηγείο της Mitsubishi στο Shimonoseki(1220). Δύο κύριες, συμβατικές μηχανές Pielstick του δίνουν υπηρεσιακή ταχύτητα 21.5 κόμβων. Ολικό μήκος 195 μέτρα, πλάτος 27 και χωρητικότητα 715 επιβατών, 140 ΙΧ αυτοκινήτων και 162 νταλικών. Ιδού, φρέσκο-φρέσκο με ξεχωριστό χαρακτηριστικό το γεγονός ότι το φουγάρο υψώνεται πολύ ψηλά επάνω από το πλοίο, όντας τοποθετημένο σε ένα βάθρο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Άλλο ένα καινούριο φέρρυ στην Ιαπωνία, είναι το Sunflower Murasaki από το οποίο παίρνουμε μια γεύση εδώ. Μηχανές με διπλό καύσιμο, LNG και συμβατικό δηλαδή και η γραμμή του είναι Osaka - Beppu. Είναι ο αριθμός γιάρδας 1225 από τη Mitsubishi Shimonoseki με Wartsila μηχανές. Μήκος 200 μέτρα, πλάτος 28, βύθισμα 7. Χωρητικότητα πάνω από 700 επιβάτες. Νταλίκες βλέπω 137 αλλά μου φαίνεται μικρός ο αριθμός και μη έγκυρος. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...