Jump to content
Shipfriends

Elite Jet (IMO 9129328)


Recommended Posts

Από όσο έμαθα το πρωτόκολλο του πλοίου θα είναι 

660 επιβάτες 

150 περίπου  ΙΧ 

παντως το γκαράζ προσωρινά το έχει off , όποτε πιθανότατα θα μπει κάνα μικρό στην θέση του ,εξάλλου δεν νομιζω η γραμμή να έχει ανάγκη ακόμα ένα μεγάλο ταχύπλοο

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/14/2022 at 10:47 AM, The old said:

Έχει δοθεί εντολή να ετοιμαστεί το πλοίο το συντομότερο δυνατόν να βγει για δουλειά, (εσωτερική πληροφόρηση), αν προλάβει είναι θέμα συνεργείων.

Ακόμα έχει πολύ δουλειά το πλοίο και δουλεύουν πολλά συνεργεία ακόμα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο ότι έμαθα χθες υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για του χρόνου το πλοίο να δρομολογηθεί στις Δυτικές Κυκλάδες με προέκταση μέχρι την Φολέγανδρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει,η χαρά μου είναι μεγάλη το νησί αυτό φέτος αρκετά περασε για να πας με ΙΧ έπρεπε να ταξιδεύεις 7-8 ώρες,ευελπιστώ να κατάλαβαν την λανθασμένη κίνηση όπου έκαναν φέτος,ελπιζω το καλύτερο για το νησί 

Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2022 at 11:21 AM, RipeDust19 said:

Θα εχει πλακα να το φερει ο Ηλιο καμια Πατρα, να δουμε και λιγο κινηση εδω στα μερη μου! 

Για που να το βάλει πατρα Κεφαλλονιά??? Δύσκολο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Κάπου διάβασα ότι ο Ηλιό σχεδιάζει να το βάλει Σαντορίνη Ρέθυμνο φέτος. Πιστέψτε με, δεν το γράφω λόγω της "μανίας μου με το Ρέθυμνο", αλήθεια το διάβασα κάπου. (Μπορεί και στο forum μας) Μπορεί κανείς να διασταυρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ @cyclades_shipping μετά από προσπάθεια το επιβεβαίωσα από το ferries.gr, αλλά και το σύστημα της SeaJets. Να' σαι καλά.

Δεν γνωρίζω, όμως, κατά πόσον θα το δούμε να πραγματοποιήται, μιας και πέρυσι λέγαμε ότι θα ταξιδέψει και τελικά συνεχίστηκαν οι εργασίες (άραγε τότε είχε μπει στα συστήματα κρατήσεων;)

Εάν πραγματοποιηθεί, θα είναι η πρώτη φορά που κάποιο πλοίο της Ελληνικής ακτοπλοϊας θα κάνει το ντεμπούτο του στο Ρέθυμνο μετά από 30 χρόνια περίπου, η τελευταία φορά πρέπει να ήταν το Πρέβελη. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο Rapidlink Jet έχουν τοποθετηθεί οι δυο νέοι καταπέλτες οχημάτων και εξωτερικά φαίνεται φρεσκοβαμμένο άσπρο, έτσι ώστε να βαφτούν τα σινιάλα της Seajets. Στο πλοίο πάντως δούλευε αρκετός κόσμος σήμερα, όποτε πιθανόν να το δούμε φέτος να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Rethymno jet😁 

Πάντως το όνομα "elite" σημαίνει "αριστοκρατικός-η-ο", "αφρόκρεμα". Αυτό το όνομα σε προΐδεάζει και λίγο για πολυτέλεια. Αν θα έχει και Platinum class, μιλάμε για πολλά υποσχόμενη επιλογή. Πολύ καλύτερη από το "Rapidlink", που είναι σαν να κόλλησες μαζι δύο ονόματα.

On 4/19/2023 at 11:43 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Νομίζω το τελευταιο (και μοναδικό) πλοίο με δύο καταπέλτες οχημάτων που ήρθε Ρέθυμνο πρέπει να ήταν το Αίολος Κεντέρης 1 το 2007, αν και θυμάμαι το TeraJet πλαγιοδετημένο στην μαρίνα το 2016-17.

Link to comment
Share on other sites

ακομα είναι αβέβαιο αν θα κατέβει το συγκεκριμένο Ρέθυμνο ή κάποιο άλλο πλοίο της εταιρίας.

κατά την γνωμη μου 

14 minutes ago, JTEDimandix said:

Νομίζω το τελευταιο (και μοναδικό) πλοίο με δύο καταπέλτες οχημάτων που ήρθε Ρέθυμνο πρέπει να ήταν το Αίολος Κεντέρης 1 το 2007, αν και θυμάμαι το TeraJet πλαγιοδετημένο στην μαρίνα το 2016-17.

και το Champion Jet 2 2018-2019

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...