Jump to content
Shipfriends

Αναχώρηση Blue Star Naxos 09.08.2019, τη στιγμή που κατέφθανε καθυστερημένος επιβάτης


Recommended Posts

1 hour ago, Superfast VI said:

Πάντως στο βίντεο ή ώρα λέει 07.41 και από ότι καταλαβαίνω ήταν ζωντανή μετάδοση. 

Η ώρα στο βίντεο είναι η ώρα που έκανε προβολή το καναλι το περιστατικό, και όχι απευθειας μετάδοση. 

8 minutes ago, basilis89 said:

Σήμερα η ωρα αναχώρησης  νομιζω είχε αλλάξει ήταν 7:30. Αρα δεν θα προλαβαινε ουτε τ δηλος. Συνεπως φταίνε ολοι. Και οι λιμενικοι και το πλήρωμά.

 

Εχθές η ώρα απόπλου είχε αλλάξει σε 7.30 και όχι σήμερα. 

Σήμερα η ώρα απόπλου ήταν 6:45.

Το πλοίο σήκωσε καταπέλτη στις 6:51, αφού προηγουμένως είχε ήδη σηκώσει ξανά καταπέλτη και τον είχε κατεβάσει για να ανέβουν όσοι ανέβηκαν πριν τον νεαρό.

Link to comment
Share on other sites

Ο επιβατης πρεπει να ειναι στο λιμανι τουλαχιστον μια ωρα πριν την αναχωρηση.Για μενα δεν χωρανε δικαιολογιες.Οι περισσοτεροι ειμαστε της τελευταιας στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΝΟΜΙΚΟΣ said:

Ο επιβατης πρεπει να ειναι στο λιμανι τουλαχιστον μια ωρα πριν την αναχωρηση.Για μενα δεν χωρανε δικαιολογιες.Οι περισσοτεροι ειμαστε της τελευταιας στιγμης.

Σε αυτή την περίπτωση δεν θα έπρεπε να ξαναρίξει καταπέλτη ελάχιστα δευτερόλεπτα πιο πριν πάντως. θα έπρεπε να τους έχει αφήσει όλους στο ντόκο

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nikos_Chania said:

 

Αλλα θελει εμεις οι επιβατες να ριχνουμε κραξιμο οταν μας καθυστερούν να μας φτάσουν στον προορισμο μας, μερικα δευτερόλεπτα, για να στρώσουν κάποιες καταστάσεις.

Έτσι. Ο επιβάτης μπορεί να άργησε, αλλά το πλοίο φτάνει στα λιμάνια την ώρα που λέει το προγραμμα του;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει ενα ολοκληρο βαπορι με μερικες χιλιαδες κοσμου να περιμενει 3-4 καθυστερημενους.Ειναι αδικο για αυτους που ειναι απο τις 05.30 στο λιμανι.Αν ηταν ετσι ολοι να πηγαινουν 07.20 με ωρα αναχωρησης 07.25.Εκει να δειτε.Παντως απο το βιντεο εμενα μου φαινεται πως ο συγκεκριμενος κυριος Δεν ειχε εισητηριο.Και για αυτο ο υπαρχος του γυρισε τη πλατη χωρις δευτερη σκεψη.Και ναι συμφωνω πως σε αυτες τις περιπτωσεις δεν πρεπει να γινονται διακρισεις.Σηκωνεις μια φορα καταπελτη και φευγεις.(σημ. το καταπελτη ο δημοσιογραφος τον αποκαλει γεφυρα;η εγω παρακουσα;)

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Μερικές σκέψεις ενός απλού επιβάτη για το σημερινό περιστατικό με τον νεαρό που "ξέμεινε" να κοιτάει την πλάτη του Ύπαρχου και τη μπουκαπόρτα να σηκώνεται....(αν και πολλοί από εσάς είπατε πάνω κάτω τα ίδια)

1. Aν ο ΥΠΑΡΧΟΣ ήθελε να τηρήσει κανονισμούς ΔΕΝ θα έπρεπε να κατεβάσει τη μπουκαπόρτα λίγο νωρίτερα για να επιβιβαστούν 1 γυναίκα και 1 αυτοκίνητο με 3 γυναίκες (το τονίζω...γυναίκες...)
2. Από τη στιγμή που ΠΑΡΕΒΕΙΝ το ωράριο αναχώρησης την πρώτη φορά ΔΕΝ θα πάθαινε τίποτα για 5...ναι 5 δευτερόλεπτα ακόμα
3. Πόσο άκομψη εικόνα είναι αυτή του ΥΠΑΡΧΟΥ να γυρίζει την πλάτη στον επιβάτη ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ σα να του λέει, "δε πα να λες....."
4. Ο αξιότιμος κατά τ'άλλα κ. ΥΠΑΡΧΟΣ "λεκιάζει" με αυτή του τη στάση (αδιαφορία και γύρισμα πλάτης) ΟΛΟΥΣ τους ΕΛΛΗΝΕΣ ναυτικούς
5. Αν ερχόταν ΝΤΑΛΙΚΑ μεταφορικής, το ίδιο θα έπραττε ο ΥΠΑΡΧΟΣ;;; Δε νομίζω...(μία βόλτα έξω από τα μεγάλα Blue Star και θα καταλάβετε εύκολα τι εννοώ....)
6. Αυτά κάνουν τα ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΑ τύπου ATTIKA GROUP....
7. Ίδια ευαισθησία δείχει ο ΥΠΑΡΧΟΣ όταν το πλοίο του καταπλέει στα λιμάνια των προορισμών του με κάποια λεπτά καθυστέρησης;;;
8. Για τους ΛΙΜΕΝΙΚΟΥΣ δεν έχω να πω πολλά....απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ με το να ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.....

Σαφώς ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να τηρουνται οι ΩΡΕΣ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ (όπως και οι ώρες άφιξης βεβαίως βεβαίως), ΑΛΛΑ να τηρούνται για ΟΛΟΥΣ και όχι με ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ και ΔΥΟ ΣΤΑΘΜΑ....

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι πολλοί Πειραιώτες οδηγοί ταξί (που τους έχουν πάρει χαμπάρι - ξέρουν ποιος καπετάνιος "περιμένει" και ποιος όχι) σταματάνε με τη 1 ή τις 2 ρόδες του αμαξιού πάνω στον καταπέλτη για να κατεβάσουν τους επιβάτες, "εκβιάζοντας" τους ανθρώπους στο πλοίο ουσιαστικά - "δε φευγεις αν δεν τελειώσουμε"....... Το έχω δει στο Σαρωνικό, στο Κοραής, τα μικρά μπλου σταρ στο απογευματινό κλπ κλπ 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που κολλαει; φταιει δλδ το ταξι που δεν πηρε το πλοιο τν επιβατη;

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

Αυτα γινονται χρονια τωρα καθε μερα..Απορω γιατι ανακαλυψαμε σημερα την Αμερικη ;) 

Εμενα η ερωτηση μου ειναι αλλη:Ας πουμε οτι ο Υπαρχος ηθελε ντε κ καλα να ειναι σωστος κ τυπικος κλπ κ εδωσε εντολη να σηκωσουν καταπελτη δεν ειδε κοτζαμ τηλεοπτικο συνεργειο στα 5 μετρα για να σκεφτει οτι με μια τετοια κινηση σε ζωντανη πανελληνια μεταδοση εκανε μεγαλυτερη ζημια στην εταιρεια του απ οτι αν εμενε 5 δευτερολεπτα παραπανω στο λιμανι??

Μου θυμιζει μια ζωντανη συνδεση σε δελτιο ειδησεων του Ευαγγελατου στον παλιο Σκαι με κατι αστυνομικους προ 15ετιας που αναζητουσαν τον Πασαρη και σταματουσαν στα μπλοκα για να πουλησουν αγριαδα οποιον ταλαιπωρο πιτσιρικα περνουσε μπροστα τους.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη στάση απο τον υπαρχο τι να λέμε τώρα, όλα τα άλλα τα είπατε οι περισσότεροι.Ποτε μου δεν "χωνεψα" την συγκεκριμένη εταιρία, τουπέ και δηθενιά σε όλο το μεγαλείο.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ΝΟΜΙΚΟΣ said:

Δεν μπορει ενα ολοκληρο βαπορι με μερικες χιλιαδες κοσμου να περιμενει 3-4 καθυστερημενους.Ειναι αδικο για αυτους που ειναι απο τις 05.30 στο λιμανι.Αν ηταν ετσι ολοι να πηγαινουν 07.20 με ωρα αναχωρησης 07.25.Εκει να δειτε.Παντως απο το βιντεο εμενα μου φαινεται πως ο συγκεκριμενος κυριος Δεν ειχε εισητηριο.Και για αυτο ο υπαρχος του γυρισε τη πλατη χωρις δευτερη σκεψη.Και ναι συμφωνω πως σε αυτες τις περιπτωσεις δεν πρεπει να γινονται διακρισεις.Σηκωνεις μια φορα καταπελτη και φευγεις.(σημ. το καταπελτη ο δημοσιογραφος τον αποκαλει γεφυρα;η εγω παρακουσα;)

Ας του βγάζαν μέσα εισιτήριο εάν δεν είχε, εκτός αν είχε πρωτόκολλο.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Απογορευεται η έκδοση εισιτηρίου εντός του πλοίου πάνω από 20 χρόνια!! 

Εμένα έχει τύχει να μου βγάλουν. Και μια κυρία στο Μυτιλήνη το 2011 που είχε φτάσει έτσι καθυστερημένη σαν τον νεαρό είπε να βγάλω εδώ γιατί δεν έχω και ο λογιστής την δέχτηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα τωρα..Τη πρωτη φορα κανουμε προσω ανεβαζομε πορτα κρατει και αναποδα και ανοιγμα πορτας να παρουμε καθυστερημενους...Ολα καλα νετα...Παρε πορτα...προσω και παμε....Και τσακ ο νεαρουλης...Και τι ειναι ρε παιδια το βαπορι? Ταξι? Απορω που το συζηταμε και εχει γινει και θεμα.Ακου εκει γυρνα βαπορι πισω...Επισης οι του χωρου γνωριζουν τι εστι συνεχης κινησεις προσω-κρατει-αναποδα και τα ζορια στις αντλιες της πορτας....

 

.

Link to comment
Share on other sites

Οι συνεχεις κινησεις προσω αναποδα και οι αντλιες για τις μπουκαλες δεν ήταν προφανως ανασταλτικος παραγοντας για να πάρει 4 γυναίκες και ενα ΙΧ, αλλα ηταν οταν χρειαστηκε να περιμένει το πολυ δευτερόλεπτα να ανεβει ο επιβάτης απο το ταξι; 

Εισιτηρια όλα τα βαπορια κοβουν μέσα, αλλά πάντα οταν προκειται για τετοιες περιπτώσεις τελευταίας στιγμης. Μην το κανουμε και παγια τακτικη. Αλλωστε δεν θα σε δεχθουν χωρις εισιτηριο αν πας μιση ωρα πριν, εννοειται θα σε στειλουν στο πρακτορείο. 

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι, εδώ εισαι άδικος. Όλοι ήταν στο ίδιο χρονικο πλαισιο, και ήταν ένας ακόμη επιβατης, όχι λεωφορειο!

Και δεν του ειπε κανείς να ξανακατεβασει καταπελτη, να περιμενε μισο λεπτο ακομα επρεπε.

Αλλά λογικο να υπάρχουν και οι δύο αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τι τραβηξαμε πολυ το θεμα!αυτα γινονται καθε μερα κ θα γινονται καθε μερα..ολοι τριγυρναμε στα περιξ  κ τα εχουμε δει κ δεν μας κανει εντυπωση(εχω δει κ χειροτερα εγω προσωπικα)

Edited by margaritis24
Link to comment
Share on other sites

Αυτά γίνονται κάθε μέρα στα λιμάνια.. Αντί να μιλάμε για τον ποιο άτυχο ταξιδιωτη του Αυγούστου εύχομαι να μην μιλάμε για τον πιο άτυχο υπάρχει του Αυγούστου. Τι κάνουν τα midia... 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από όλο το σκηνικό (που δεν είναι η πρώτη φορά που το βλέπουμε εξάλλου, απλά είναι σπάνιο να γίνεται σε ζωντανή μετάδοση) μ'αρεσε η παράκληση του δημοσιογράφου:

"Καπετάνιε μου αν μας ακούς γύρνα πίσω" 

Κακομοίρη μου καλά που δε σε άκουγε (είχε σοβαρότερα πράγματα να κάνει) γιατί θα σου είχε κατεβάσει ότι χριστοβάγγελα και εξαπτέρυγα υπάρχουν στην Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία...

Κατά τα άλλα εγώ που θεωρώ εαυτόν μεγάλο παρτάλι, ακόμα και φορές που έχω καθυστερήσει οικτρά λόγω κίνησης κλπ το αργότερο που μου έχει τυχει είναι να μπω στο πλοίο 20 λεπτά πριν τον απόπλου. Όταν πας τσίμα τσίμα παίζεις με τη φωτιά εν γνώσει σου και είσαι προετοιμασμένος για τη στραβή που μπορεί να σου κάτσει. Οι ναυτικοί λένε ότι τη στιγμή που δεν έχεις περιθώρια να στραβώσει κάτι τότε θα πάνε ολα στραβά  και έχουν απόλυτο δίκιο. Ναι ειναι άδικο που έμεινε απ έξω με αυτόν τον τρόπο αλλά από την άλλη κι αυτός ας έκανε τα κουμάντα του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...