Jump to content
Shipfriends

Σχεδιασμός γάστρας και πρόκληση κυματισμού


Recommended Posts

Πολύ σωστά τα λέτε , αλλά αν παρατηρήσατε εγώ αναφέρθηκα στο ότι το πλοίο δεν έχει πλανάρει σωστά , άρα μέσα στο νερό σέρνει μεγαλύτερη μάζα , σε συνδυασμό με ταχύτητα 20 μιλίων που επέβαλε σε ορισμένες περιπτώσεις το λιμεναρχείο και όχι σε ταχύτητα 5 μιλίων όπου η ορμή πραγματικά είναι μικρή, ενδεχομένως να συντελείται ίσο ή και μεγαλύτερο απόνερο από ότι με εάν ταξίδευε με 32 κόμβους.

Προφανώς με 5 και 7 κόμβους το απόνερο θα είναι οπωσδήποτε μικρότερο από την υπηρεσιακή ταχύτητα αλλά στους 20 κόμβους δεν είμαι καθόλου βέβαιος.

Ούτε ναυπηγός είμαι , ούτε φυσικός είμαι απλά εμπειρικά και εντελώς παρατηριτικά αυτό που έχει δείξει.

 

Edited by Annivas
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν τα αμάξια ένα πράμα..εάν τρέχεις με 70 χλμ μπορεί το αμάξι να βουΐζει περισσότερο από το εάν τρέχεις με 150. Έτσι κι εδώ..είναι πολλοί νόμοι της φυσικής που μπαίνουν στην μέση κατά την φάση αυτή των υγρών. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Χαίρετε,

βλέποντας διάφορα ιαπωνικά και ευρωπαϊκά ΕΓ/ΟΓ, διαπίστωσα πως στα ιαπωνικά πλοία η γάστρα στην πρύμνη στενεύει, σχηματίζοντας ένα νοητό V, σε αντίθεση με τα ευρωπαϊκά πλοία στα οποία η γάστρα είναι πιο "τετραγωνισμένη" στην πρύμνη. Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος γι' αυτή τη σχεδιαστική διαφορά από λειτουργικής άποψης;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με τις ταπεινές μου γνώσεις: Τα Ιαπωνικά πλοία σχεδιάζονται με την λογική πως θα διαπλέουν τον Ειρηνικό. Οπότε, σε κατάσταση θαλασσοταραχής Ωκεανού, η πλώρη θα χτυπάει χοντρά κύματα ύψους αρκετών μέτρων, θα ανασηκώνεται, θα καβαλάει το κύμα και θα βουτάει προς το επόμενο. Η δε πρύμνη θα κάνει τις ακριβώς αντίθετες κινήσεις (βούτημα στο νερό, και μετά ξενέρησμα) και όλα αυτά με νορμάλ ταχύτητες των 22-24 μιλίων. Οπότε η βασική αρχή στις σχεδιάσεις τους είναι η ασφάλεια και η άνεση του ταξιδιού. Στην Ευρώπη αντιθέτως η βασική αρχή είναι η εκμετάλλευση όλου του χώρου του πλοίου, η μείωση των απόνερων λόγω των υψηλών ταχυτήτων και πως τα καράβια θα ταξιδεύουν σε περίκλειστες θάλασσες. Π.χ. Άσχετα αν το Αιγαίο βγάζει φίδια, οι Ευρωπαίοι το θεωρούν κλειστή θάλασσα. Οπότε όλα αυτά, αν τα βάλεις στο χαρτί, βγάζουν τα κοσμήματα που βλέπουμε εξ ανατολών (Αριάδνη) και τα εκτρώματα που βλέπουμε εκ δυτικών (κρουϊσάρες).

Υ.Γ. Κάθε παρατήρηση δεκτή

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι πως πολλά Ιαπωνικά υποφέρουν με το καιρό στη μπάντα και δευτερόπρυμα,ελλείψει stabilizer αλλά και λόγω γάστρας τους.Μερικά από αυτά είναι τα Δαίδαλος,Πρέβελης,Ιεράπετρα,Διαγόρας,Μαρίνα αλλά ακόμα και μεγαλύτερα όπως Σάμος,Galaxy κτλ.Ορισμέμα είχαν καλύτερη πλεύση όπως Ροδανθη-Μυτιλήνη,Πάτμος-Superferry το Andros Queen.

Ορισμένα παλιά Ευρωπαικά ήταν όντως φτιαγμένα για πολύ χοντρές θάλασσες.Μερικά από αυτά ήταν Ανθή Μαρίνα,Βιτσέντζος Κορνάρος,Εξπρές Αφροδίτη,οι Απόλλωνες το Rosella-Άνεμος κτλ...

Τα Ιαπωνικά σχεδιάζονται για το κύμα του Ειρηνικού που μπορεί να είναι μεγάλου ύψους όμως έχουν μεγάλο μήκος.Στην Ευρώπη Μάγχη-Βαλτική-Αιγαίο τα κύματα είναι πιο κοφτά.Ίσως για αυτό οι Ευρωπαίοι να βάζουν βάρος πολύ στα βαπόρια κάτω από την ίσαλο και πλώρα όπως καμπίνες,κάτω γκαράζ για ΙΧ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Τονίζω ότι ούτε εγώ είμαι ειδικός.

Για την πλώρη θα συμφωνήσω ότι των γιαπωνέζων είναι κατά κανόνα ψηλότερες λόγω κυματισμού.

Όσο για τις γάστρες δεν νομίζω να υπάρχουν "τετραγωνισμένες", τουλάχιστον όχι σε πλοία με συμβατική πρόωση. Αυτό που φαίνεται είναι ένα ελάχιστο μέρος (ενίοτε μάλιστα μόνο το ducktail) και ίσως δημιουργεί λανθασμένη εντύπωση.

1?v1

Το "κουτί" ξεκινάει από το ύψος του main deck (πλεόν και στα περισσότερα γιαπωνέζικα). Πέρα από την χωρητικότητα το ευρωπαϊκό "κουτί" έχει να κάνει με τις φορτοεκφορτώσεις (turn around time) -μέσω 2/3 axial stern ramps συνήθως πλεόν. Οι γιαπωνέζοι έχουν συνήθως άλλο τρόπο φορτοεκφορτώσεως (1 axial stern + side ramp).

Υποθέτω ότι το main deck των γιαπωνέζων είναι ίσως και λιγο ψηλότερα από των ευρωπαίων λόγω και της διαφοράς στην φιλοσοφία της κυρίας προώθησης (2 ΜΕ αντί 4 που πλέον είναι συχνότατη στα ευρωπαϊκά φέρρυ).

Link to comment
Share on other sites

On 9/25/2023 at 2:20 PM, nomikos said:

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι πως πολλά Ιαπωνικά υποφέρουν με το καιρό στη μπάντα και δευτερόπρυμα,ελλείψει stabilizer αλλά και λόγω γάστρας τους.Μερικά από αυτά είναι τα Δαίδαλος,Πρέβελης,Ιεράπετρα,Διαγόρας,Μαρίνα αλλά ακόμα και μεγαλύτερα όπως Σάμος,Galaxy κτλ.Ορισμέμα είχαν καλύτερη πλεύση όπως Ροδανθη-Μυτιλήνη,Πάτμος-Superferry το Andros Queen.

Ορισμένα παλιά Ευρωπαικά ήταν όντως φτιαγμένα για πολύ χοντρές θάλασσες.Μερικά από αυτά ήταν Ανθή Μαρίνα,Βιτσέντζος Κορνάρος,Εξπρές Αφροδίτη,οι Απόλλωνες το Rosella-Άνεμος κτλ...

Τα Ιαπωνικά σχεδιάζονται για το κύμα του Ειρηνικού που μπορεί να είναι μεγάλου ύψους όμως έχουν μεγάλο μήκος.Στην Ευρώπη Μάγχη-Βαλτική-Αιγαίο τα κύματα είναι πιο κοφτά.Ίσως για αυτό οι Ευρωπαίοι να βάζουν βάρος πολύ στα βαπόρια κάτω από την ίσαλο και πλώρα όπως καμπίνες,κάτω γκαράζ για ΙΧ κτλ..

Τα ιαπωνικά όμως που έρχονται εδώ,υφίστανται μεγάλης έκτασης μετασκευή που αλλοιώνει την συμπεριφορά τους
Επίσης δεν είναι όλα γιά Ειρηνικό,εγώ θα βάλω κ την Ιαπωνική Θάλασσα που βγάζει καιρούς.Τα μικρότερα από αυτά είναι χτισμένα γιά δρομολόγια ανάμεσα στα νησιά,θάλασσα Σέτο ή εσωτερική θ.

 

On 9/25/2023 at 1:20 PM, Strofalos said:

Στην Ευρώπη αντιθέτως η βασική αρχή είναι η εκμετάλλευση όλου του χώρου του πλοίου, η μείωση των απόνερων λόγω των υψηλών ταχυτήτων και πως τα καράβια θα ταξιδεύουν σε περίκλειστες θάλασσες. Π.χ. Άσχετα αν το Αιγαίο βγάζει φίδια, οι Ευρωπαίοι το θεωρούν κλειστή θάλασσα. Οπότε όλα αυτά, αν τα βάλεις στο χαρτί, βγάζουν τα κοσμήματα που βλέπουμε εξ ανατολών (Αριάδνη) και τα εκτρώματα που βλέπουμε εκ δυτικών (κρουϊσάρες).

Στην Ιαπωνία βλέπουμε πλήρη εκμετάλλευση του χώρου από το κύριο γκαράζ κ πάνω το οποίο "κάθεται" πάνω σε υδροδυναμική γάστρα.

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι έχουμε μπερδέψει λίγο τη γάστρα, με την υπερκατασκευή και τα έξαλλα γενικότερα.

Και στην Ιαπωνία κι στην Ευρώπη τα περισσότερα πλοία ναυπηγούνται με βάση τις προδιαγραφές της γραμμής που θα κάνουν, όχι μόνο όσον αφορά τον εξωτερικό σχεδιασμό του σκαριού και την έκταση των υπερκατασκευών (σε σχέση με το μέγεθος του κάθε πλοίου πάντα), αλλά διαφοροποιούνται σε αντοχή και στιβαρότητα (βάρος σκελετού, πάχος λαμαρίνας, "συχνότητα" νομέων κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Oι Ιάπωνες είναι μιά κατηγορία από μόνοι τους Άλλης φιλοσοφίας πλοία σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο Το καλύτερο ευρωπαϊκό δεν κάνει γιά την Ιαπωνία
Όπως αντίστοιχα κ η Ευρώπη με εξαίρεση τους νότιους κ ειδικά "ημών των Ελλήνων' δεν αγοράζει εγ/oγ κ φγ/ογ από Ιαπωνία,εννοείται με εξαίρεση από παραγγελία Που κ εδώ ακόμα δεν υπάρχει πλοίο παραγγελία στην Ευρώπη από Ιάπωνες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...