Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Υπάρχει όπως έχουμε πεί κι αλλού, ένα νεότευκτο της Stena Line που θα καταλήξει στην DFDS. Σύμφωνα με τον τοπικό τύπο της κομητείας του Kent, το όνομά του θα είναι Cote d' Opale. Πρόκειται για μια τουριστική ακτή της Βόρειας Γαλλίας που εκτείνεται ΝΔ από το Calais.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα είναι το 5ο πλοίο της σειράς E-Flexer και θα έχει κάποιες διαφορές με τα άλλα πλοία της σειράς. Θα έχει διάφορες στη πρύμη και στη πλώρη έτσι ώστε να μπορεί να δουλεύει στη γραμμή Dover- Calais, ενώ θα έχει έξτρα προπελακια και δεν θα έχει καμπίνες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 5 months later...
  • 1 month later...

Τα τιμόνια που είναι συνδεδεμένα με τους άξονες γνωριζει καποιος τι εξυπηρετούν? (Η αν υπαρχει σε αλλο πλοιο) Πιο πολύ μπελας σε θέματα συντήρησης μου φαίνεται εμενα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι συνδεδεμένα με τους άξονες. Becker flap rudders είναι. Αν δεις που είναι ο άξονας -στα 2/3- του τιμονιού (όχι του flap) θα καταλάβεις ότι δεν θα μπορούσε να κινηθεί το τιμόνι αν ήταν συνδεδεμένο -και- με τον άξονα. Οι προεκτάσεις του τιμονιού στις οποίες αναφέρεσαι προφανώς μειώνουν τις σπηλαιώσεις των προπελών.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...

Έτσι όπως το είδα από το βίντεο άδειο από πράγματα και χωρίς επιβάτες περισσότερο μου έκανε για έκθεση επίπλων παρά για πλοίο. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Το "σήμερα" που αναφέρει αυτός που ανέβασε τη φωτο αυτή στο φβ είναι προ 7-8 ημερών... 😝

Χθες έκανε πρώτη προσέγγιση στο Dover με σφυρίγματα και νερά.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...
14 hours ago, Nick the Greek said:

Αύριο θα ανεβάσω και E-Flexer να δούμε πως σου φαίνεται κι αυτή η σειρά.

 

Όπως έλεγε κι ο Μητσοτάκης ο οριτζινάλε, "ηγώ τό πα, και θα το κάμω" :). Άφιξη του Cote d' Opale στο ανεμοδαρμένο Calais λοιπόν για το καινούριο λιμάνι. Νομίζω πως πρέπει να πάμε σε αυτήν τη λήψη για να καταλάβει κανείς το μέγεθος του πλοίου. Τερατούργημα πραγματικό των 216 μέτρων μήκους με ένα πολύ βαρετό για τα γούστα μου σκαρί. Ομολογουμένως ο αδιάφορος χρωματισμός και τα τευτονικά σινιάλα της DFDS δε βοηθάνε καθόλου την κατάσταση. Όλη αυτή η πλευρική επιφάνεια νομίζω θα μπορούσε να δεχτεί κάποιον πιο ενδιαφέρονται και παιχνιδιάρικο σχεδιασμό. Κάπως καλύτερο το τελείωμα από πλευρά της πρύμης, με την υπερκατασκευή να "σβήνει" πιο όμορφα. Ελάχιστος κατά τα φαινόμενα και ο χώρος που έχουν οι επιβάτες για να βγούν έξω.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκες και εσύ να μας παρουσιάσεις ένα από τα μη "κανονικά" E-Flexer :D

Όχι, σοβαρά, δε με εντυπωσιάζει αλλά σίγουρα τη δουλειά του, την κάνει. Με μερικά ανοίγματα στο άνω γκαράζ, πιστεύω θα φαινόταν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...