Jump to content
Shipfriends

Πανόραμα (IMO 8606044)


Recommended Posts

Πάμε λίγο πισω,συγκεκριμενα στον Σεπτεμβριο. Μιας και απ'οτι φαίνεται θα κάνουμε λίγους μήνες να το δουμε πισω στην ενεργό δράση, σας παραθέτω κάποιες φωτό από κινητό. Το όμορφο Πανόραμα σε μία ακόμη άφιξη στη Ραφήνα. Εδώ λίγο πριν το ανάποδα, εδώ μαζί με τον Βέλγο που ετοιμαζόταν για την Κασοκαρπαθια, και εδώ ξεφορτωνε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Καλή περίπτωση το πλοίο αυτό για αρκετές γραμμές όπως, άγονη Αιγαίου, Νησιά Βορείου Αιγαίου, Σποράδες, Κύθηρα... Έχει αν δεν κανω λάθος και 25 διπλές καμπινες. Πρέπει να αξιοποιηθεί κάπου!

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο, με κάποιες προσθηκες, θα ήταν για Σαμοθράκη. Για καμπίνες δεν γνωρίζω, αλλά όντως έχει πολλές δυνατότητες σαν πλοιο. Είχα διαβάσει μάλιστα σαν φήμη ότι έχει μεγαλύτερη ιπποδύναμη από αλλα πλοια στην Ραφήνα (δεν το νομίζω) 

Edited by togias_k
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
4 hours ago, rafina-lines said:

Αυτό το πλοίο, φίλε μου, θυμάμαι το είχε κοιτάξει ο Καρνέσης όταν είχε αποχωρήσει από τα Στύρα και ήταν παροπλισμένο. Αλλά για κάποιο λόγο δεν το πήρε. Δεν ξέρω τι βρήκε και τι όχι....

Το ΠΑΝΟΡΑΜΑ πάντως δε νομίζω να σταματήσει.... Απλά το έχει απενεργοποιήσει λόγω της πανδημίας. Λογικά από Ιούλιο ή και λίγο νωρίτερα θα ξεκινήσει. Εξάλλου κι ο καπτα-Κώστας έφυγε από το Ιόνιο που δούλευε το χειμώνα. Οπότε υποθέτω θα το ξαναδούμε πάλι μαζί με τον πλοίαρχό του.... :)

Δεν έχει δηλωθεί καν στις ετήσιες (δεν γνωρίζω-για να πω την αλήθεια-αν παιζει ρόλο σε κάποια επικείμενη δρομολόγηση) και το πληρωμα του έχει φύγει από το πλοιο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς για που την έκανε το παπορο; Στο Μαρμάρι δεν είναι παρ'όλο που το marinetraffic το δείχνει εκεί. Μήπως πήγε για δεξαμενισμο στην Αυλιδα;

Link to comment
Share on other sites

Το Πανόραμα έφτασε σήμερα το πρωί στο Μαρμάρι. Αρχικά απ'οτι είδα από τη webcam έκανε κάποια dock trials και στη συνέχεια γυρίσε με την αριστερή πλευρά προς τις θέσεις πρόσδεσης ώστε να βάλει τα σωστικα του. 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει αύριο!!!! Το δίνει πρώτο δρομολόγιο από Μαρμάρι στις 9:30 το πρωί και 12:15 το μεσημέρι από μας!!! Πρέπει να το αποφάσισαν τελευταία στιγμή..... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει καινουριο καπετάνιο το ΠΑΝΟΡΑΜΑ; Φήμες λένε ότι σήμερα ζορίστηκε ιδιαίτερα στο Μαρμάρι με μπουνατσα που μέχρι και ο λιμεναρχης έκανε παρατήρηση στον καπετάνιο κ είχαν έντονο διάλογο. Έκανε 3 προσπάθειες να δέσει εκ των οποιων η μια πλησιασε πολυ τα καΐκια που ήταν εκεί ελλιμενισμενα και η άλλη, αφού έδεσε, ο κάβος ήταν έτοιμος να σπασει και σήκωσε τους καταπελτες για να προσεγγισει εκ νέου. Εν τέλει ενώ ακουμπησε στα προστατευτικά και έδεσε εντελώς λοξά αποβιβασε τους επιβάτες. Πάντως πρέπει να το μαθαίνει ακόμα το βαπόρι, και όλα αυτά με μπουνατσα. Έτσι μου μεταφέρθηκαν τουλάχιστον... 

Διευκρίνηση: ενώ είχε δέσει τους κάβους, είχε σχηματίσει μεγάλη γωνία με τον ντοκο με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αποβιβασει κόσμο και το πλοιο ξεσερνε συνέχεια προς τα αριστερά, προς τα καΐκια (χωρίς να μπορώ να βρω αιτιολογία, ουτε αέρας ούτε τίποτα). Λασκαρε συνεχώς τους κάβους και ο κάβος ακουγόταν έτοιμος να σπάσει. Γενικά υπήρχε μια ασυνεννοησία μεταξυ υπαρχου και γέφυρας. Στη συνέχεια έκανε προσω και το έφερε παλι αρκετά λοξα αλλά λίγο καλυτερα απο πριν και ακουμπησε στην προβλητα. Αφου έδεσε, ο λιμενικός είχε πολυ έντονο διάλογο με τον πλοίαρχο, γενικά όχι η καλύτερη εικόνα για τους επιβάτες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...