Jump to content
Shipfriends

Σύγκριση Επιβατηγών Οχηματαγωγών πλοίων


Recommended Posts

Εγω εχω μπει στα Κρητικα Παλατια με τους περισσοτερους χωρους για επιβατες και στο Πασιφαη σε ταξιδι Πατρα-Κερκυρα.Θα συμφωνησω οτι τα δυο αδερφα της Βενετιας ειναι καλυτερα εσωτερικα,αλλα θα προσθετα οτι ειναι και πιο ομορφα εξωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tαξιδεψα και γω με το IKAROS φετος απο Βενετια -Ηγουμενιτσα τον Μαιο καθως και δυο χρονια πριν με το ARIADNE PALACE.Εκεινο που εχω να καταθεσω ως απλος επιβατης ειναι οτι ειναι αλλης κλασης πλοια ομορφα,καθαρα ,χλιδατα με αρκετες επιλογες για να περασει η ωρα.Το ωραιοτερο στο ΙKAROS ήταν το εστιατοριο που βρισκεται στην πλωρη με τη μεγαλη τζαμαρια και τη θεα που εχεις βλεποντας το καραβι να σκιζει τα νερα!Και κατι πολυ σημαντικο κατ΄εμε ειναι η ευγενεια και η εξυπηρετικοτητα του πληρωματος (και στα δυο καραβια)Ταξιδεψα για Βενετια και με ΑΝΕΚ ειναι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε σχεση με τα παλατια της fincantieri τα fossenakia εχουν πολυ πιο ζεστους εσωτερικους χωρους. τα ιταλικα εχουν αχανη σαλονια με πολυτελεια (μεταλλικες κουπαστες σε χρυσαφι χρωμα, μαρμαρινες κλπ) ομως τα fossen ειναι πιο ανθρωπινα. πολλες γωνιες σε διαφορετικα σχεδια και αποχρωσεις. επισης τα νορβηγεζικα εχουν παρα πολλα ανοιχτα decks, με πολλα σημεια οπου μπορεις να κατσεις και να ρεμβασεις, ενω στα ιταλικα οι ανοιχτοι χωροι ειναι πολυ λιγοι.

εκεινο που μου αρεσε (τουλαχιστον στην πασιφαη που εχω μπει προσφατα) ειναι οτι απο αποψη βαφης και εμφανισης τα καταστρωματα ειναι jet, ενω αντιθετα στο ολυμπια περσυ (βλ παραπανω) ειδα πολλες κακοτεχνιες. (σκασμενα χρωματα κλπ)

τα ιταλικα βεβαια υπερετερουν στις καμπινες που ειναι (οι δικλινες τουλαστιχον) κανονικο ξενοδοχειο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λογικα τα fossenακια, χωρις να τα εχω καπετανεψει:D.

εχουν πιο ισχυρα bow, τα τιμονια τους ειναι σε μεγαλυτερη αποσταση και κανουν καλυτερο ζευγος και βεβαια εχουν λιγο λιγοτερες πλευρικες επιφανειες.

Link to comment
Share on other sites

Μιά συντομη παράθεση για τα δύο Νήσος..

Πέρα από τις πολλές καμπίνες μιά αλλάγη είναι τα μαρμάρινα πατώματα που έχει το Χίος, καθόλου ουσιώδη βέβαια διαφορά όπως και μια γενική βελτίωση στην σχεδίαση των χώρων έσω-έξω.

Ταχύτητα σχεδόν όμοια, και μόλις χτές το Μύκονος ήταν πίσω μας τραινάκι για πολύ ώρα..

Α, έχει και "γωνιά" με mastic spa προιόντα μέσα στο κατάστημα του πλοιού..:mad:

Η διάρκεια ταξιδιού "αγγλική" θα έλεγα, λύσαμε 09.40 δέσαμε 15.40, 6 ώρες ακριβώς. Ένα 10λεπτο διαφορά από το Μύκονος αλλά δεν ξέρω αν θα έχει και συνέχεια.

Και για να κάνω μία σύγκριση με άλλο πλοίο της γραμμής, Ταξιάρχης την Πέμπτη μόλις 9.30 ώρες η Χίος και μεγάλη καθυστέρηση για να ξεφορτώσει και να φύγει για Μυτιλήνη.:eek:

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι εγώ έχω μπεί και στα δύο Νήσος ας επιχειρήσω μιαα σύγκριση

Καταρχήν και τα δύο πλοία είναι καινούρια οπότε μιλάμε για ιδιαίτερα πολυτελεις ξενοδοχειακούς τομείς.

Υπάρχει μια διαφορά φιλοσοφίας στην κατασκευή των εσωτερικών.Στο μεν ΜΥΚΟΝΟΣ έχει δοθεί μεγαλύτερη έμφαση στα καθίσματα και στο μεν Χίος στις καμπίνες και στα σαλόνια με τους καναπέδες πολυθρόνες και τραπέζια.

Πλεονεκτήμα του ΜΥΚΟΝΟΣ είναι ότι σε συνθήκες πρωτόκολλου καταπίνει εύκολα και γρήγορα τον κόσμο στα αριθμημένα καθίσματα.

Στος ΧΙΟΣ και καμπίνα να πάρει ο άλλος δεν μπορεί να την βγάλει ολή την ώρα εκεί οπότε θα καατέβει να ΄κατσει να πιει τον καφέ του οπότε θα μπλέξει με τους καρεκλάτους επιβάτες και συ συνθήκες πρωτόκολλου θα φαίνεται μεγαλύτερος συνωστισμός από οτι στο ΜΥΚΟΝΟΣ.

Από την άλλη αυτό δίνει και αναλλακτική πρόταση στον επιβάατη ΄να κάτσει παρέα με φίλους να παίξουν χαρτιά-τάβλι η να συζητήσουν κάτι που στο ΜΥΚΟΝΟΣ (επαναλαμβάνω και πάλι σε συνθήκες φουλ) δύσκολα θα μπορέσει να το κάνει αφού τα διαθέσιμα τραπέζια με καθίσματα είναι λίγα.

ΤΟ ΜΥΚΟΝΟΣ έχει το αίθριο το οποίο μπορεί να μην προσθέτει κάτι ουσιαστικό αλλά είναι οπτικά πολύ ωραίο και δίνει όμορφη αίσθηση.

Σε γενικές γραμμές το ΧΙΟΣ είναι πιο ισοροπημένο βαπόρι και έχει καταμερισμένους τους χώρους του σε όλους του τομείς(καμπίνες/σαλόνια/αεροπορικά...) σε αντίθεση με το ΜΥΚΟΝΟΣ που το περισσότερο βάρος έχει πέσει στα αεροπορικά καθίσματα.

Στην τελική όμως είναι και σε τι γραμμή βρίσκεται το βαπόρι.Για παράδειγμα το ΧΙΟΣ είναι ιδανικότατο για την Χίο Μυτιλήνη (το ΜΥΚΟΝΟΣ μειονεκτούσε αρκετά με τα λίγα κρεβάτια)ενώ το ΜΥΚΟΝΟΣ θα ήταν ταμάμ σε ένα δρομολόγιο παροναξίας όπως το πρωινό που έχει η μπλου σταρ και γυρνάει αργά το βράδυ ή για την ραφήνα που λεγόταν ότι θα πάει αρχικά.

Στην Ικαροσαμία που είναι τώρα είναι καλό και αν είχε λίγα κρεβάτια ακόμα (περισσότερο για το καλοκαίρι) θα ήταν ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ama auti i dimoskopisi ginotan se ligous mines....mallon to ELYROS tha pigaine kalitera.....ELYROS me trela kai kordela loipon kai as eimai o monos pros to paron...

Γιατί έτσι? Μήπως είσαι φαν της ΑΝΕΚ? :confused:

Αν τα πάρουμε πριν τη μετασκευή, το Αριάδνη ήταν χαλαρά πιο ωραίο. Τώρα αν η μετασκευή του Έλυρος κάνει θαύματα, ίσως αντιστραφεί αυτό, αλλά δύσκολο, κρίνοντας κι απο άλλες "ΑΝΕΚ-ο-μετασκευές" ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω το Έλυρος θα είναι πιο παράξενο και πιο εντυπωσιακό από το Αριάδνη.

Το Αριάδνη θα είναι απλά πιο όμορφο.:confused:

Κι εγώ έτσι πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ρεκορ χθες για το βαπορι απο Ικαρια. Στο ταξιδι της επιστροφής ειχε "μονο" 1023 επιβατες και 125 ΙΧ. Κριμα τα πετρελαια που χαλασε για να παει και στα υπολοιπα λιμανια :D:D:D

Έφτασα χθες με το πλοίο στον Πειραιά από Μύκονο (στην οποία κατέπλευσε με 35-40' καθυστέρηση) στις 12:20 περίπου (συνεπώς 1 ώρα καθυστέρηση) και είχε πραγματικά πολύ κόσμο. Καθόντουσαν όπου έβρισκαν. Αρκετοί μάλιστα παραπονιόντουσαν στο πλήρωμα, σχετικά με τις θέσεις... "deck"!!

Πολύ καλή θέα τα απόνερα κι επίσης -κατ' εμένα- άνετα, ανοιχτά καταστρώματα για νεότευκτο με εξίσου ωραίους εσωτερικούς χώρους.

Εντονότατο vibration κατά τους χειρισμούς πρόσδεσης και θεωρώ σχετικά στενά κλιμακοστάσια ανάμεσα στα decks.

Παρεμπιπτόντως, ταξίδεψα με το ΗS5 πηγαίνοντας κι επέστρεψα με το "Ν. Μύκονος" για να να το δω. Όσα από τα επόμενα "παρασκευοσαββατοκύριακα" το επαναλάβω, πλέον θα ταξιδέψω μόνο με ΗS5. Αφενός γιατί στο συμβατικό όταν νυχτώσει δεν περνά η ώρα, αφετέρου γιατί το HS τελικά βολεύει πάρα πολύ όταν θες να πας για ΠΣΚ (δηλαδή έχεις περιορισμένο χρόνο στη διάθεσή σου), τόσο λόγω της ταχύτητας, όσο και λόγω ωραρίων απόπλου & κατάπλου: 17:45 από Πειραιά και 21.00 από Μύκονο.

Στα HS ειδικά άμα κάθεσαι στον εξωτερικό πίσω χώρο (με μπουφάν), έχεις "καβάτζα" θέση παράθυρο εξαρχής με θέα σαν κι αυτή κι έχεις και laptop/music μαζί, είσαι "άρχοντας" :D

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επειδή μόνο οπτική σύγκριση έχουμε μέχρι τώρα κι επειδή έχω την τύχη να έχω ταξιδέψει και τα δύο βαπόρια θα κάνω μία καθαρά προσωπική σύγκριση των δύο.

Ξεκινώντας από την εξωτερική τους εμφάνιση, θεωρώ πως η ΑΡΙΑΔΝΗ υπερταιρεί ξεκάθαρα. Η απίστευτη πλώρη της, η πανέμορφη βαπορίσια γραμμή της και το ότι η μετασκευή της στηρίχθηκε πάνω στα αρχικά της σχέδια, ακόμα και με το ντεκ του πληρώματος που χτίστηκε πίσω από την γέφυρα, νομίζω ότι την κάνουν ίσως το ομορφότερο βαπόρι στο λιμάνι του Πειραιά αυτή τη στιγμή σε αντίθεση με τον ΕΛΥΡΟ που ναι μεν είναι ένας πραγματικός και επιβλητικός γίγαντας αλλά είναι ένα συνοθήλευμα Ιαπωνικής και ευρωπαϊκής ναυπηγικής πράγμα που το κάνει να χάνει λίγο το χαρακτήρα του. Με πιο χαρακτηριστικό το φουγάρο που έγινε τελείως Fossen. Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ όμως ένα άσχημο βαπόρι.

Σε θέματα εσωτερικών χώρων (επαναλαμβάνω κατά την προσωπική μου πάντα άποψη) νομίζω ότι τα πράγματα είναι τελείως αντίστροφα. Και τα δύο βαπόρια σε κάνουν να αισθανθείς τι σημαίνει πολυτέλεια. Όμως για μένα ο ΕΛΥΡΟΣ είναι το κάτι άλλο. Σε όλους τους εσωτερικούς τομείς. Έχει γίνει απόλυτη εκμετάλλευση χώρου σε αντίθεση με την ΑΡΙΑΔΝΗ που έχει πολύ μεγάλα σημεία ανεκμετάλλευτα και γενικότερα αυτή η εμμονή στα αεροπορικά καθίσματα κάπου καταντάει κουραστική. Δεν λέω, στις εποχές μας πλέον είναι απαραίτητα αλλά μάλλον δεν κάνουν για τη γραμμή των Χανίων για την οποία, κακά τα ψέμματα, μετασκευάστηκαν και τα δύο. Ο ΕΛΥΡΟΣ έχει ελάχιστα και όμως έχει ένα τεράστιο πρωτόκολλο επιβατών, απίστευτα πολλά κρεββάτια και πολύ πιο ευρύχωρες και πολυτελείς καμπίνες.

Σε θέματα ταξιδέματος η ΑΡΙΑΔΝΑΡΑ κι εδώ κερδίζει τις εντυπώσεις. Πλην των ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ (που δυστυχώς δεν έχω ταξιδέψει άρα και δεν μπορώ να κρίνω) δεν έχω δει πιο καλοτάξιδο βαπόρι. Ούτε παλιό ούτε καινούριο. Είναι αυτό που λέμε τρένο. Σα να πατάει σε ράγες. Δεν καταλαβαίνει τίποτα! Ο ΕΛΥΡΟΣ από την άλλη στο ταξίδι του έδειξε να επηρεάζεται λίγο (καιρός 6-7) υποθέτω λόγω του χτισήματος που έχει φάει. Σε καμμία περίπτωση δεν λέω ότι το βαπόρι είναι κακοτάξιδο. Απλά το συγκρίνω με την ΑΡΙΑΔΝΗ.

Τέλος σε θέματα ταχύτητας ο καθένας νομίζω ότι τα έχει δει τα πλοία. Η τεχνολογία μας το επιτρέπει άλλωστε οπότε το δικό μου σχόλιο θα είναι τελείως άχρηστο.

Κι επειδή ζήλεψα, ας τα βάλω κι εγώ τα δύο μαζί σήμερα τα ξημερώματα αμέσως μόλις έχουν νετάρει στο λιμάνι του Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω ταξιδεψει με κανενα απο τα 2,το σχολιο του George αποτελει κατα ενα μεγαλο μερος,την προσωπικη μου εκτιμηση.

Εξωτερικη συγκριση με την ΑΡΙΑΔΝΗ στα χρωματα της HSW δεν θα μπορουσε να υπαρξει:D Πραγματικα η ΚΟΥΚΛΑ εσκιζε σαν συνολο ετσι.Ομως ακομα και τωρα,με το βαμενο 'αχαρα' κατ εμε φουγαρο,κραταει σταθερα τα ηνια λογω της πλωρακλας της και ενος ομοιογενους βαπορισιου 'σχηματος'(κυκλικα ντεκ-βαρκες κατω απ την τσιμινιερα,μαυρη γραμμη στα παραθυρα κ αλλα).

Ο ΕΛΥΡΑΣ:P εχει και αυτος την γοητεια του αλλα στην ουσια ειναι ενα κουτι...Πραγματικα η μονη ομορφια του για μενα ειναι η πλωρη,αν κοιταξεις παρα πισω δεν υπαρχει κατι το ενδιαφερον.Ακομα και η τσιμινιερα του φαινεται αυθαιρετη με την εσωτερικη να δεσποζει για τα καλα απο μεσα:o

Εσωτερικα τωρα,μπορω να κρινω μονο απο τις φωτο κ απο τις αποψεις ορισμενων shipfriends.Σε αυτον τον τομεα λοιπον,το TSUKUBA λογικα ειναι αρκετα μπροστα.Θα ελεγα πως χρησιμοποιηθηκαν υλικα-τρικ που εντυπωσιαζουν τον επιβατη και τον κανουν να αισθανεται ζεστα μες στο πλοιο περιτριγυρισμενος απ την πολυτελεια.;)

Οσο για τα αεροπορικα της ΑΡΙΑΔΝΗΣ,μην ξεχναμε πως με 25 μιλια υπηρεσιακη και 6 ωρες μεχρι τα Χανια,ηταν λογικο ο αριθμος τους να ειναι αυξημενος,σχεδιαστηκε εσωτερικα με την φιλοσοφια των Χιος-Μυκονος.

Για το ταξιδεμα δεν μπορω να εκφρασω γνωμη δυστυχως.Επισης δεν μπορω να πω ποιο ειναι πιο καλο βαπορι...Νομιζω οτι χρειαζονται αρκετα ταξιδια με το καθε πλοιο ωστε να γινουν αντιληπτες ολες οι υπερ και κατα λεπτομερειες τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φοιτώ στα Χανιά, έχω ταξιδέψει άπειρες φορές με την Αριάδνη τόσο επί HSW όσο και επί ΑΝΕΚ, ενώ χθες είχα την τύχη να ταξιδέψω από Πειραιά για κάτω με την Έλυρο. Το post του George με κάλυψε σε μεγάλο βαθμό. Επιβλητικά και τα 2 πλοία εξωτερικά, με την Αριάδνη να υπερτερεί σαφώς σε ομορφιά αν και τη μία της πλευρά την χαλούν λίγο οι πλαϊνοί καταπέλτες οι οποίοι ωστόσο με έχουν γλυτώσει από αρκετή ώρα αναμονής όταν έχω μαζί μου ΙΧ καθώς κάποιες φορές δε χρειάστηκε να περιμένουμε να φύγουν τα φορτηγά κλπ. Ωστόσο κι η Έλυρος είναι αρκετά ελκυστική, αν κρίνουμε από το πώς ήταν μόλις λίγους μήνες πριν. Πλέον, κατ' εμέ, δε θυμίζει κουτί, αλλά δεν παύει να "έρχεται δεύτερη" :P.

Εσωτερικά τώρα, πιστεύω ότι η Έλυρος κερδίζει τη μάχη. Πιο ωραία χρώματα, πιο ζεστή ατμόσφαιρα, περισσότερη πολυτέλεια και γενικά καλύτερο γούστο (αν και αυτό είναι υποκειμενικό). Η Αριάδνη έχει σαφώς μεγαλύτερους χώρους αλλά επαναλαμβάνεται το μοτίβο των αεροπορικών καθισμάτων που στην Έλυρο δεν πρέπει να είναι πάνω από 350-400 αν δεν κάνω λάθος (που ακόμα κι αυτά είναι πιο πολυτελή από τα αντίστοιχα της Αριάδνης και με μπόλικες τηλεοράσεις). Πολύ θετική εντύπωση μου άφησε κι αυτό το ημίκλειστο κατάστρωμα πάνω πάνω δίπλα στο "Ocean Outdoor Bar" όπου δεν είναι σαν τα συνηθισμένα, δηλαδή τραπέζια, πλαστικές καρέκλες και τέλος. Η ύπαρξη καναπέδων αλλά και η διαρρύθμιση του χώρου σου δίνει μία διαφορετική αίσθηση. Δυστυχώς δεν είχα την τύχη να πάρω μία γεύση από καμπίνες αλλά από τις φωτογραφίες που είδα κι από εδώ νομίζω ότι υπερτερούν αυτές της Ελύρου. Βέβαια, μου ξύνισε λίγο η απουσία σαλονιού VIP αεροπορικών όπως το Mykonos Lounge της Αριάδνης καθώς εκεί και σαν πασάς ήσουν και τον υπνάκο σου τον έριχνες άνετα στο βραδινό δρομολόγιο και με μόλις 3€ διαφορά στο φοιτητικό εισιτήριο :) (29€ έναντι 26€ των απλών αεροπορικών)

Για ταξίδεμα δεν ξέρω, 1η φορά ταξίδευα με την Έλυρο αν και η πρώτη εντύπωση είναι ότι "τρίζει" περισσότερο, ενώ η Αριάδνη με οποιοδήποτε καιρό δεν κουνούσε ούτε κατά διάνοια, τρένο όπως είπε κι ο George. Τέλος, δε νομίζω ότι μία διαφορά 30-45 λεπτών για τη γραμμή των Χανίων είναι τόσο άξια λόγου προκειμένου να μπούμε σε θέμα σύγκρισης ταχυτήτων.

Edited by ClawHammer
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγκρίνοντας την επιλογή μου ως καλύτερο πλοίο για το 2007 (δηλαδή το Αριάδνη) και τη φετινή μου επιλογή ως καλύτερο πλοίο για το 2008 (δηλαδή τον Ελυρο).

Πιστεύω ότι ο Ελυρος είναι στο σύνολο πιο όμορφο από το Αριάδνη.

Η μετασκευή του Αριάδνη στηρίχτηκε στα αρχικά σχέδια, οπότε οι προσθήκες κατά τη διάρκεια της μετασκευή από τη HSW δεν αλλοίωσε τις όμορφες αρχικές γραμμές, όπως ανάφερε και ο George. Σε αντίθεση με τον Ελυρο που όταν το πρώτο αντίκρισα τον Αύγουστο του 2007 στο Πέραμα, μου φάνηκε ένα πλοίο κουτί, που το μόνο που είχε ήταν τα γκαράζ και ένα κομοδεσιο.

Η εξωτερική εμφάνιση του Ελυρου και τώρα δείχνει πάλι σαν κουτί, που απλώς επεκτάθηκε κατά 3 καταστρώματα ακόμα, παρά τη προσπάθεια της εταιρείας ανοίγοντας πολλά φινιστρίνια σε όλο το μήκος του πλοίου για να μοιάσει λίγο με το Olympic Champion/Hellenic Spirit (στρογγυλά παράθυρα στις μπάντες και η τσιμινιέρα). Με μια εξαίρεση τον καθρέπτη του πλοίου που μπορείς να βλέπεις τη πλώρη από το εσωτερικό του σε αντίθεση με το αντίπαλο δέος. Υπάρχουν αρκετά πλοία στο μέγεθος του που είναι πιο κουτιά, απλώς βλέποντας το εξωτερικά δε θα με τραβούσε τη προσοχή η εξωτερική ομορφιά του.

Η τσιμινιέρα του Ελυρου μπορεί από μακριά να δείχνει άσχημη επειδή φαίνεται η παλιά τσιμινιέρα, αλλά όταν είσαι πάνω στο πλοίο αυτό το σχήμα της τσιμινιέρας δείχνει εντυπωσιακό ειδικά το βραδύ όταν φωτίζεται.

Από το θέμα του ταξιδεματος το Αριάδνη πιστεύω ότι υπερτερεί από τον Ελυρο, γιατί όπως ανέφερε ο George στο παρθενικό ταξίδι, καταλάβαινες το κούνημα του βαποριού. Ίσως να το έχει επηρεάσει το κτίσιμο αλλά μην ξεχνάμε ότι σε αυτό το ταξίδι το πλοίο ήταν άδειο το γκαράζ. Ίσως ένα ταξίδι ακόμα με τον Ελυρο με ισοδύναμο καιρό να αποδείξει ότι συμπεριφέρεται και αυτό σαν θαλασσοβαπορο.

Σε χωρητικότητα το γκαράζ του Αριάδνη πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερο σε χωρητικότητα γιατί στον Ελυρο ένα μέρος του άνω γκαράζ έγιναν καμπίνες πληρώματος και επιβατών. Και στα δυο πλοία υπάρχει μια ανακλινομενη ράμπα για το άνω γκαράζ και για το κάτω γκαράζ στα ίδια σημεία. Εάν και στο Αριάδνη πρέπει να υπάρχει και μια ράμπα για το άνω γκαράζ πλώρα (υπήρχε στην Ιαπωνία) αλλά εδώ δε το έχω δει να την έχουν χρησιμοποιήσει. Το Αριάδνη εάν υπάρχει χώρος στα λιμάνια μπορεί να ξεφορτώσει από 3 καταπέλτες που σημαίνει πιο γρήγορη εκφόρτωση αλλά δυστυχώς στα λιμάνια μας δεν υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές οπότε ο Ελυρος υπερτερεί που έχει δυο ανεξαρτήτους καταπέλτες στη πρύμη.

Οι επιβάτες και στα δυο πλοία έχουν μια μεγάλη είσοδο στη πρύμη, ενώ στο Αριάδνη υπάρχει και μια σκάλα από το γκαράζ που βγαίνει στη υποδοχή του πλοίου στη μέση του πλοίου, που δεν τη βρίσκω πολύ χρήσιμη.

Το εστιατόριο και το Self Service του Ελυρου είναι πολύ μεγαλύτερα από το Αριάδνη, οπότε λιγοστεύουν οι πιθανότητες να περιμένετε όρθιοι για να φάτε σε κάποιο από τα δυο μέρη (μου έτυχε το καλοκαίρι στο Νήσος Χίος). Το εστιατόριο του Αριάδνη δείχνει πιο κλασσικό (που συνήθως πρέπει να δείχνουν τα εστιατόρια) από ότι του Ελυρου, που έχει λίγο πιο μοντέρνα διακόσμηση, αλλά εξίσου όμορφο. Και κάτι ακόμα εκεί που είναι το εστιατόριο του Αριάδνη δείχνει χαμένο στο πλοίο. Από θέμα γεύσεων πιστεύω ότι υπερτερεί η ΑΝΕΚ από τη HSW.

Τα λίγα αεροπορικά καθίσματα της οικονομικής θέσης σε σύγκριση με το Αριάδνη, είναι πολύ ανώτερα από του Αριάδνη, και μπορεί να συγκριθούν με τα VIP αεροπορικά του Αριάδνη. Επιπλέον είναι χωρισμένα σε 3 χώρους, οπότε σπάει το θέαμα ενός καταστρώματος γεμάτο από αεροπορικά καθίσματα που έχει το Αριάδνη. Αυτή η εμμονή με τα αεροπορικά καθίσματα στα σύγχρονα πλοία που έρχονται στην Ελλάδα και εφαρμόζει κυρίως η HSW και η Blue Star Ferries δε με βρίσκει σύμφωνο.

Το σαλόνι στη πλώρη (Α’ θέσης) του Αριάδνη μπορεί να φαίνεται πιο μεγάλο, γιατί είναι ένα ενιαίο αλλά δεν έχει θέα στη πλώρη μιας και δεν έχει παράθυρα στο καθρέπτη του πλοίου (πόσο θα στοίχιζε να άνοιγαν κάποια φινιστρίνια στο καθρέπτη του πλοίου:confused:) αλλά είναι αρκετά στριμωγμένο σε σχέση με όλο το υπόλοιπα σαλόνια του πλοίου. Το αντίστοιχο σαλόνι του Ελυρου (με τα μωβ καθίσματα, ίσως όχι καλύτερη επιλογή) που όμως το προσδιορίζει τη κλασικότητα που αρμόζει στην Α’ θέση. Επιπλέον η διαρρύθμιση θα το βοηθήσει να μην δείχνει γεμάτο τις δύσκολες ημέρες.

Το πρυμνιό σαλόνι του Ελυρου είναι πολύ όμορφο με τη διακόσμηση αλλά και τη φωτεινότητα που το προσδίδει το αίθριο. Ενώ το μεσαίο σαλόνι του Αριάδνη, που στις άκρες είναι να παίζεις μπάλα και στη μέση μπροστά από το μπαρ να μην μπορείς να περάσεις ανάμεσα από τα καθίσματα. Το πρυμνιό πανω σαλόνι του Αριάδνη είναι ευχάριστο στο μάτι αλλά πολύ άβολο για τους επιβάτες, κάτι αντίστοιχο με το σαλόνι στη μέση του Ελυρο. Δηλαδή δε μπορείς να βγάλεις ένα ολόκληρο ταξίδι σε αυτά τα καθίσματα (ειδικά βραδινό).

Το καταστρώματα του Αριάδνη δείχνουν πιο μεγάλα γιατί είναι σε δυο επίπεδα στη πρύμη και υπάρχουν φαρδύς διαδρομοι στα καταστρώματα που σε οδηγούν μέχρι πίσω από τη γέφυρα. Στον Ελυρο το ανοικτό κατάστρωμα είναι σχεδόν ολοκληρωτικά κλειστό, που μοιάζει πιο πολύ με σαλόνι. Αλλά πολύ φοβάμαι το καλοκαίρι θα είναι πραγματικό θερμοκήπιο;), επειδή είναι κλειστό με τους ανεμοθωρακες. Το Ελυρος έχει ακόμα ένα ανοικτό κατάστρωμα στη κόντρα γέφυρα που βεβαία δεν έχει τίποτα να καθίσεις, παρά μόνο χώρο για να περπατήσεις.

Το Αριάδνη έχει ένα περισσότερο μπαρ σε σύγκριση με τον Ελυρο, αλλά με λίγα άτομα για να βοηθήσουν στο μπαρ (1-2 άτομα) ενώ στην ΑΝΕΚ είναι (3-4 άτομα). Όποτε τις ημέρες τις μεγάλης κίνησης είχα πετυχει στο Αριάδνη μεγάλες ουρές στα μπαρ.

Οι καμπίνες του Ελυρου είναι πιο εντυπωσιακές στη διακόσμηση τους. Με τα τρικ όπως το τεχνητό φινιστρίνι στις εσωτερικές, για να σε ξεγελάει ότι είναι εξωτερική. Ένα άλλο είναι ότι δεν είναι οι ίδιες σε μορφή οπότε περνώντας μια δε νομίζεις ότι έχει δει όλες τις καμπίνες του πλοίου. Οι Lux καμπίνες του Ελυρου είναι πολύ εντυπωσιακές, αλλά σε σύγκριση με του Αριάδνη σε μέγεθος πρέπει να είναι λίγο μικρότερες από του Αριάδνη. Ενα άλλο είναι το πάχος των στρωμάτων στα κρεβάτια είναι εντυπωσιακό, δεν έχω ξαναδεί τόσο παχύ στρώμα ούτε σε ξενοδοχεία. Ενώ στο Αριάδνη οι καμπίνες για μένα είναι μεγαλύτερες σε μέγεθος (έμειναν τα μεγέθη της Ιαπωνίας) που είναι μακρόστενες, που σε εμβαδόν είναι μεγαλύτερες. Αλλά η διακόσμηση όλων των καμπινών είναι ιδία ανεξαρτήτως κατηγορίας της καμπίνας.

Νομίζω ότι οι άλλοι Shipfriends πρέπει να ξεγελαστήκαν από τα τρικ της ΑΝΕΚ, δηλαδή πιο μεγάλος ύψος και τα παιχνίδια με το φωτισμό, που κάνουν τις καμπίνες να φαίνονται πιο μεγάλες στο μάτι. Οι καμπίνες σε εμβαδόν πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερες από το standard μέγεθος των Ευρωπαϊκών καμπινών (οι πιο μικροσκοπικές είναι των Blue Star).

Από θέμα ταχύτητας εδώ κερδίζει το Αριάδνη με τους σχεδόν 3 κόμβους από τον Ελυρο, αλλά για τη γραμμή των Χανιών δεν χρειάζονται, οπότε άδικα το Αριάδνη ζοριζόταν να πιάσει αυτές τις ταχύτητες (δηλαδή μεγαλύτερη κατανάλωση και περισσότερες φθορές).

Το συμπέρασμα αυτής της σύγκρισης των δυο πλοίων είναι ότι στον Ελυρο έγινε η απόλυτη εκμετάλλευση στους χώρους χωρίς την υπερβολήB), ενώ στο Αριάδνη υπάρχει χώρος πραγματικός ανεκμετάλλευτος και αλλού να μην μπορείς να περάσεις:o.

Το Ελυρος φτιάχτηκε έτσι όπως είναι η ζήτηση στα Χανιά ενώ το Αριάδνη έχει φτιαχτεί έτσι ώστε η εσωτερική διαρρύθμιση να μην ταιριάζει απόλυτα με καμιά γραμμή στην Ελλάδα. Δηλαδή σαν να φτιάχτηκε με το σκεπτικό ότι εάν δεν πιάσει στα Χανιά να το βάλουμε σε άλλη γραμμή χωρίς να χρειαστεί αλλαγές.

Εξωτερικά δε πιστεύω ότι υπάρχει shipfriend που να μην του αρέσει περισσότερο το Αριάδνη και αντίστροφα στο εσωτερικό ο Ελυρος.:)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο Ελυρος είναι στο σύνολο πιο όμορφο από το Αριάδνη.

Το συμπέρασμα αυτής της σύγκρισης των δυο πλοίων είναι ότι στον Ελυρο έγινε η απόλυτη εκμετάλλευση στους χώρους χωρίς την υπερβολήB), ενώ στο Αριάδνη υπάρχει χώρος πραγματικός ανεκμετάλλευτος και αλλού να μην μπορείς να περάσεις:o.

Το Ελυρος φτιάχτηκε έτσι όπως είναι η ζήτηση στα Χανιά ενώ το Αριάδνη έχει φτιαχτεί έτσι ώστε η εσωτερική διαρρύθμιση να μην ταιριάζει απόλυτα με καμιά γραμμή στην Ελλάδα. Δηλαδή σαν να φτιάχτηκε με το σκεπτικό ότι εάν δεν πιάσει στα Χανιά να το βάλουμε σε άλλη γραμμή χωρίς να χρειαστεί αλλαγές.

Εξωτερικά δε πιστεύω ότι υπάρχει shipfriend που να μην του αρέσει περισσότερο το Αριάδνη και αντίστροφα στο εσωτερικό ο Ελυρος.:)

Καταρχην πρεπει να σημειωσω(για ακομα μια φορα)πως δεν εχω ταξιδεψει με κανενα απο τα 2.Αγαπητε P100 μηπως τελικα ο ΕΛΥΡΟΣ ειναι στο συνολο πιο λειτουργικος και ανωτερος εσωτερικα απο την ΑΡΙΑΔΝΗ? Τουλαχιστον,διαβαζοντας το λεπτομερες σχολιο σου,αυτο εισεπραξα.

Γιατι,το πιο ομορφο(οπως και σ εναν ανθρωπο)παει στην εξωτερικη εμφανιση νομιζω,οπως σημειωνεις και εσυ στο τελος του μνματος σου.

Συμφωνω πως ο ΕΛΥΡΑΣ φτιαχτηκε για τα Χανια(περισσοτερα κρεβατια/βρε μια καψα να κοιμουνται ολοι:D)αλλα η ΑΡΙΑΔΝΗ(ακομα κ αν σκεφτονταν να την δρομολογησουν μετεπειτα αλλου)στο 7ωρο που εκανε,νομιζω επαρκουσε στο συνδυασμο κρεβατια/καμπινες.Αληθεια,ο ΕΛΥΡΟΣ θα μπορουσε να σταθει απεναντι στα αρχικα δρομολογια της ΑΡΙΑΔΝΗΣ(οπως το CHAMION)?Νομιζω πως οχι...

Το ατυχες της υποθεσης(δυστυχως),ειναι οτι συγκρινουμε 2 πλοια,που ναι μεν,οταν ηρθαν στην Ελλαδα ειχαν αρκετα κοινα,αλλα τωρα,προκειται για 2 βαπορια διαφορετικης φιλοσοφιας.

Η ΑΡΙΑΔΝΗ εχει ταχυτητα και αεροπορικα ενω ο ΕΛΥΡΟΣ πολυτελεια και κρεβατια;) Η κουκλα ειναι.....κουκλα ενω το γοητευτικο σκαρι(πριν την μετασκευη)πηγε να γινει ακομα ομορφοτερο αλλα δεν του βγηκε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κανοντας 'ζαπινγκ' στον Σουηδο,ειδα το εσωτερικο του ΜΟΛΙΕΡΟΥ,και επειδη εχω ξαναεκφρασει την απορια μου,μηπως τελικα η σειρα των 7-8-9-10 εχει πιο πολυτελη εσωτερικο απο τα 5-6-11-12:confused: Τουλαχιστον απο τις φωτο και με βαση αυτα που εχω δει απο κοντα στα 'ιταλικα' κοκκινα,αυτη η εντυπωση μου δημιουργειται.

Link to comment
Share on other sites

Η φιλοσοφία σχεδίασης και διακόσμησης των πλοίων είναι η ίδια αλλά από τις φώτο διακρίνω κι εγώ κάτι πενιές που κάνουν ελαφρώς πιο πολυτελή τα κόκκινα της βαλτικής όπως για παράδειγμα το παρκέ στο κατάστημα αφορολογήτων ειδών.

Μην ξεχνάμε κι ότι αυτά μπορεί να μην είχα πισίνα αλλά είχαν τζακούζι.:)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό που λέει ο George. Γιατί εάν ξοδέψει κάνεις 15 εκ. για ανακαίνιση, ελπίζεις σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα από πριν

15εκ θα χαλασει η seafrance. θα ξηλωθουν καμπινες και θα φτιαχτουν σαλονια για να παιρνει 1500 ατομα (απο 750) κα θα γινουν οι απαραιτητες προσαρμογες πλωρα πρυμα (θα γινει ασχημοτερο δηλαδη:( ) για να μπορει να δενει στα linkspans.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...