Jump to content
Shipfriends

Merna 1 (IMO 8716954)


Recommended Posts

Στη θαλάσσια περιοχή ανάμεσα στη Ρόδο και την Ιαλυσό(συμπαθάτε με, δεν ξέρω το τοπωνύμιο), έχει ρίξει άγκυρα απόψε(φαντάζομαι λόγω καιρού) το roro Alexandr Tkachenko. Για να πάρουμε μια γεύση πως δείχνει, είναι αδελφό του Altinia που έχουμε δεί στο παρελθόν στο τίμιο φόρουμ τούτο. Αν ήμουν Λιμενικό Σώμα, θα με έτρωγε η περιέργεια να κάνω μια επίσκεψη ρουτίνας σε αυτό το πλοίο που έριξε άγκυρα στα νερά μας. Προέρχεται από το Novo της ομοδόξου Ρωσίας και ο προορισμός του δείχνει να είναι η Τρίπολη του Λιβάνου. Πλήν όμως, σύμφωνα με τα αρχεία του φαιδρού-εγκάθετου, το πλοίο εδώ και πολλούς μήνες κάνει συνεχή δρομολόγια ανάμεσα στο Novo και την Tartous(Ταρσός στα ελληνικά να υποθέσω?) της Συρίας. Η Τρίπολη δεν ξέρω πως, και αν, προέκυψε. Αναρωτιέμαι τι να μεταφέρει σύμφωνα με το cargo manifest του :rolleyes:.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Nick the Greek said:

Στη θαλάσσια περιοχή ανάμεσα στη Ρόδο και την Ιαλυσό(συμπαθάτε με, δεν ξέρω το τοπωνύμιο),

Η περιοχή λέγεται Κρητικά και έχει πάρει την ονομασία της από τις κατοικίες των Τουρκοκρητικών που κατέφυγαν στην Ρόδο το 1896 μετά την ανακήρυξη της Κρητικής Πολιτείας. Χαρακτηριστικό της είναι ο μιναρές του τζαμιού που υπήρχε και υπάρχει μέχρι σήμερα και ιδιοκτήτης/διαχειριστής του είναι ο Οργανισμός Διαχειρίσεως Βακουφίων (=μουσουλμανικών τεμενών & νεκροταφείων) Ρόδου, που διοικείται από άτομα που ανήκουν στην ολιγομελή, ούτως ή άλλως, μουσουλμανική μειονότητα.

Σημειωτέον ότι εκεί που βρίσκεται το βαπόρι βλέπει ένα αντιπροσωπευτικό μέρος της τουριστικής βιομηχανίας της Ρόδου, αποτελούμενο από τα κάποτε έκλαμπρα, νύν υποχωρούντα ξενοδοχεία Cosmpolitan και Ρόδος Palace, το αφημένο (αλλά ξανα-αγορασμένο πρόσφατα) Capsis, τα μαζικού τουρισμού πεντάστερα Atrium, Amathus και Sheraton (πρώην Hilton) καθώς και το Olympic Palace που αν δεν κάνω λάθος, ήταν πρώην ιδιοκτησία Επαμεινώνδα Σολούνια. 

Και βεβαίως όλα αυτά στέκουν στην σκιά του Γενικού Νοσοκομείου Ρόδου "Ανδρέας Παπανδρέου" που έχει καταλάβει μία θέση φιλέτο που βλέπει από ανατολικά μέχρι το Νταλαμάν και το Φετιγιέ μέχρι βόρεια και δυτικά την Μαρμαρίδα, την Σύμη και την Τήλο...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να εχει και καποιο πρόβλημα γιατι ξεκινησε μεν το πρωι, αλλα με το που περασε από το λιμανι εκανε μια επιτοπου στροφη και πλεον εχει πορεια παραλληλα με τις ακτες τις Ροδου και με ταχυτητα 1-2 μιλια.

Επιπλέον συνοδευεται από το ρυμουλκο ΗΡΑΚΛΗΣ ΣΤΑΡ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 11/13/2017 at 11:32 PM, Nick the Greek said:

Στη θαλάσσια περιοχή ανάμεσα στη Ρόδο και την Ιαλυσό(συμπαθάτε με, δεν ξέρω το τοπωνύμιο), έχει ρίξει άγκυρα απόψε(φαντάζομαι λόγω καιρού) το roro Alexandr Tkachenko. Για να πάρουμε μια γεύση πως δείχνει, είναι αδελφό του Altinia που έχουμε δεί στο παρελθόν στο τίμιο φόρουμ τούτο. Αν ήμουν Λιμενικό Σώμα, θα με έτρωγε η περιέργεια να κάνω μια επίσκεψη ρουτίνας σε αυτό το πλοίο που έριξε άγκυρα στα νερά μας. Προέρχεται από το Novo της ομοδόξου Ρωσίας και ο προορισμός του δείχνει να είναι η Τρίπολη του Λιβάνου. Πλήν όμως, σύμφωνα με τα αρχεία του φαιδρού-εγκάθετου, το πλοίο εδώ και πολλούς μήνες κάνει συνεχή δρομολόγια ανάμεσα στο Novo και την Tartous(Ταρσός στα ελληνικά να υποθέσω?) της Συρίας. Η Τρίπολη δεν ξέρω πως, και αν, προέκυψε. Αναρωτιέμαι τι να μεταφέρει σύμφωνα με το cargo manifest του :rolleyes:.

Στη ράδα του Πειραιά από χθες το πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Alexandr Tkachenko έμελλε να αποκτήσει δικό του θέμα στο φόρουμ μας, τελικά. Να το δούμε λοιπόν εδώ κατά την παραμονή του στη ράδα του Πειραιά. Δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ.

 

Είναι χτισμένο το 1989 για την Ιταλική Caronte ενώ στα αξιοσημείωτα είναι πως πρίν περάσει το 2011 στην πλοιοκτησία της Visentini, είχε περάσει και από την Access Ferries αλλά και από την Mega Stars Lines που είχαμε δεί στο παρελθόν να δραστηριοποιούνται κατά καιρούς στην Αδριατική. Σημερινός του πλοιοκτήτης τελικά φέρεται να είναι η Sovfracht. Κατασκευασμένο στη Visentini(157) με μια μηχανή Wartsila που με 6,118 ίππους του προσδίδει υπηρεσιακή ταχύτητα 15 κόμβων. Με μήκος 125 μέτρα, πλάτος 19.7, αν είναι σωστό αυτό που βλέπω έχει χώρο για 75 νταλίκες.

 

Από το Alexandr Tkachenko έχουμε μόλις αυτή τη μια μακρινή φωτογραφία, για λίγες περισσότερες μπορεί κανείς να ανατρέξει στα αδελφά του πλοία Maior(νυν Indigo I) και Altinia.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο κατέληξε στο Πέραμα, νωρίτερα σήμερα, δεμένο στα δεξιά του Νήσος Ρόδος. Φέρεται μάλιστα να υπήρξε και αλλαγή ιδιοκτησίας μέσα στον Μάρτιο με το πλοίο να είναι πια στην κυριότητα της Mortransservice LLC. Οπότε η προσέγγιση στο Πέραμα ίσως να μην έχει σχέση με τις ελληνικές εταιρείες που ψάχνουν τοννάζ.

Link to comment
Share on other sites

Γιού κούφ μη νάου, Παναγία μου. Η ΑΝΕΚ δε νομίζω πως πρακτορεύει πλοία άλλα από αυτά που σχετίζονται με την ίδια. Από την άλλη το συγκεκριμένο όνομα μάλλον υποδηλώνει κάποιον εξωτικό προορισμό/ναύλωση, δεν το ονόμασαν έτσι για τα Χανιά ή την Αδριατική. Άρα έχουμε μια δεύτερη περίπτωση Λύκτος? 

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πρωί έγραφα για απόκτηση Ro-Ro από Ελληνική εταιρεία 

13 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Ελληνική εταιρεία φαίνεται να προχώρησε σε αγορά ενός Ro-Ro, ενώ άλλες δυο Ελληνικές εταιρείες κοιτάζουν στην αγορά για την απόκτηση Ro-Ro.

Αναφερόμουν για την ANEK αλλά οι πληροφορίες μου έλεγαν για ένα αδελφό πλοίο του Lyktos με πιθανότερο το Maestro Universe 

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο αγοράστηκε απ' την ΑΝΕΚ. Νέα μονοβάπορη η Riaz Shipping με έδρα τα νησιά Marshall. Θα έχει σημαία Κύπρου.

δείτε και ένα σκρινσοτ από το P&I του βαποριού.

island express.JPG

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο πρεπει να αγοράστηκε φτηνά αρκετα , γύρω στο 1,5 εκ ευρώ , αν κρίνω απο αυτα που ξερω 😎 . Το πλοιο τουλάχιστον το Νοέμβρη δεν ηταν και στη καλύτερη κατάσταση . 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Το Island Express ολοκλήρωσε τις εργασίες του δεξαμενισμού του στη δεξαμενή Πειραιάς ΙΙΙ το Σάββατο και κατά τις 11:00 βγήκε από τη δεξαμενή με τη βοήθεια των ρυμουλκών Πάνθηρ Ζ και Πανορμίτης, έδεσε στη προβλήτα της ΝΕΖ Περάματος.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός φωστήρας έδωσε το όνομα "Express" στο Ro/Ro με μέγιστη ταχύτητα 14 κόμβους?

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...