Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

44 minutes ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Έφυγε από τη ζωή σήμερα ο κ. Χαράλαμπος Σαλβαρακης επί χρόνια εμπορικός διευθυντής της ΑΝΕΚ κ

Κρίμα. Δεν πρέπει να υπήρχε μπίντα στο λιμάνι και οδηγός τράκτορα που να μην τον ήξερε...

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε στην ηλικία των 65 χρονών, μιας και αντιμετώπιζε πρόβλημα υγείας με τη καρδιά και είχε κάνει επέμβαση στο Ωνάσειο. Η σωρός του θα ταξιδέψει την Τρίτη το βράδυ για τα Χανιά και εν συνεχεία η πομπή θα καταλήξει στην γενέτειρα του τον Πρινέ στο Ρέθυμνο όπου και θα γίνει η νεκρώσιμος ακολουθία και η ταφή του.

Link to comment
Share on other sites

Νεότατος ο κύριος Μπάμπης, πάαααρα πολύ άσχημη είδηση, θερμά συλληπητήρια και στους οικείους του και στην ΑΝΕΚ.

 

Είναι ίσως η πρώτη χαρακτηριστική φιγούρα που θυμάμαι να γνώρισα με όνομα κι επίθετο στο λιμάνι, αν και μικρός το δέμας η προσωπικότητα και η ηγετική του φυσιογνωμία ξεχείλιζε και δεν άφηνε αμφιβολία σε κανέναν για το ποιός είναι in charge στην οποιαδήποτε κατάσταση. Τον θυμάμαι χαρακτηριστικά 20+ χρόνια πρίν με το Άπτερα δεμένο στο δόντι στου Τζελέπη με πλώρη πρός τα έξω, Μεγάλη Τετάρτη να έχει έρθει από ημερήσιο και να φορτώνει μέσα σε ένα γενικό χαμό και με διάφορα άλλα πλοία να κάνουν το ίδιο εκεί γύρω. "Λυτινάτση, Λυτινάτσηηηη, πάμε ανάποδα, γρήγοραααα", το κέλευσμά του στον οδηγό του τριαξονικού που καθόταν αμήχανος στο τιμόνι. Τρομερή αντίληψη του χρόνου και του χώρου, οι φορές που είχε μπροστά στα μάτια μου βάλει τα γυαλιά σε λοστρόμους και υπάρχους, ήταν αναρίθμητες. Χαρακτηριστική έκφραση όταν δεν ακολουθούσαν τις -σωστές- συμβουλές του, "Σας τά' λεγα εγώωωω, δεν χωράει εκεί η καρότσα". Και όταν τυχόν έμεναν καμιά 10αριά μέτρα κενά στο γκαράζ του πλοίου, "Ύπαρχεεε, άδειο μου το άφησες το βαπόρι".  

 

Ενέπνεε σεβασμό και εκτίμηση τόσο στα πληρώματα όσο και στους οδηγούς και εκπροσώπους εταιρειών φορτηγών, ό,τι έλεγε ήταν νόμος. Πάθος και αγάπη για την Κρήτη και την ΑΝΕΚ, μεγάλη φιγούρα είτε τον συμπαθούσε κανείς, είτε όχι. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει μετά θάνατον ζωή. Αν υπάρχει πάντως, ελπίζω κάπου να υπάρχει μια γωνιά της που ο Μπάμπης ο Σαλβαράκης κάνει τα κουμάντα στις φορτώσεις του Λατώ, του Άπτερα, του Κάντια, και όλων των πλοίων που αγαπήσαμε, με τους μερακλήδες του λιμανιού να παρακολουθούν και να γουστάρουν. Καλό του ταξίδι. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, MARKOS2008 said:

Ένας υπέροχος άνθρωπος !!Καλο παράδεισο 

Ένας εξαιρετικός άνθρωπος, εμβληματική μορφή της ΑΝΕΚ, και επί δεκαετίες φίλος μου... Καλό ταξίδι, Μπάμπη!!!

Babis.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Τρίτη 12 Μαρτίου 2019 και ώρα 20:30 θα τελεσθεί τρισάγιο για τον Πρόεδρο της Κρητικής Εστίας και στέλεχος της ΑΝΕΚ Χαραλαμπος Σαλβαράκη στον καταπέλτη του πλοίου ΈΛΥΡΟΣ της ΑΝΕΚ στον Πειραιά λίγο πριν τον απόπλου του για την Σούδα στα Χανιά.

Ενημερωτικά, για κάποιον που επιθυμεί να είναι στο τρισάγιο και δε μπορεί να κατέβει στην κηδεία που θάμα λάβει χώρα αύριο στον Πρινέ, Ρεθύμνου.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Molmed said:

Ένας εξαιρετικός άνθρωπος, εμβληματική μορφή της ΑΝΕΚ, και επί δεκαετίες φίλος μου... Καλό ταξίδι, Μπάμπη!!!

Babis.jpg

Χθες το βράδυ, το λιμάνι του Πειραιά αποχαιρέτισε τον Μπάμπη (φωτογραφίες από το fun club της ΑΝΕΚ).

1n.jpg

3n.jpg

5n.jpg

22 hours ago, Molmed said:

Ένας εξαιρετικός άνθρωπος, εμβληματική μορφή της ΑΝΕΚ, και επί δεκαετίες φίλος μου... Καλό ταξίδι, Μπάμπη!!!

Babis.jpg

Χθες το βράδυ, το λιμάνι του Πειραιά αποχαιρέτισε τον Μπάμπη (φωτογραφίες από το fun club της ΑΝΕΚ).

7.jpg

6n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...