Jump to content
Shipfriends

Δρομολόγια ταχυπλόων


Recommended Posts

Ακριβώς φίλε wysiwid. Το μόνο κακό είναι ότι ποτέ δεν έφτανε στις 00:10 αφού μάζευε πολύ καθυστέρηση. Και πως να μη τη μαζέψει όταν δίνουν φορτοεκφόρτωση σε κάθε λιμάνι που πιάνει 5 ολόκληρα λεπτα; Όσες φορές έχω ταξιδέψει από Σκιάθο έδιναν ώρα άφιξης στις 17:20 και αυτό ερχόταν στην καλύτερη 17:50. Άσε που έκανε στον Άγιο πετρέλευση, οπότε μάζευε και από κει κάμποση ώρα, οπότε χοντρά χοντρά με καμια ώρα καθυστέρηση επέστρεφε στην Θεσσαλονίκη. Ανεξάρτητα όμως απ' αυτό το γεγονός ελάχιστοι ήταν αυτοί που είχαν παράπονο από το πλοίο αφού σε σύντομο χρονικό διάστημα ήταν στην Θεσσαλονίκη χωρίς να ταλαιπωρηθούν ιδιαίτερα. Εννοείται δε ότι ταξίδευε με πολύ καλές πληρότητες. Πιστεύω προσωπικά ότι θα ξαναμπεί στη γραμμή ως συνήθως κατά τις 15 Ιουνίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Υπάρχει και ένα περίεργο δρομολόγιο Πειραιάς-Πάρος-Μύκονος-Τήνος-Σύρος-Πειραιάς με αναχώρηση από Πειραιά στις 17:00.

Που το έχεις δει αυτό το δρομολόγιο? Το Highspeed 4 έχει κάθε Παρασκευή απογευματινό (16:30 από Πειραιά) για Σύρο-Μύκονο-Τήνο (τις υπόλοιποες ημέρες είναι πρωινό).

Link to comment
Share on other sites

Έναρξη δρομολογίων από αύριο για HS4-5..άντε καλή σαιζόν και καλά ταξείδια:D

Την άλλη Παρασκευή μπαίνουν και τα άλλα 3...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα περίεργο δρομολόγιο Πειραιάς-Πάρος-Μύκονος-Τήνος-Σύρος-Πειραιάς με αναχώρηση από Πειραιά στις 17:00. Δεν ξέρω αλλά μου κάθησε κάπως όταν το είδα.

[/QUOTΕ]

Όντως.Που το είδες αυτό το δρομολόγιο;;; Ήταν ένα δρομολόγιο που έκανε κάποτε το HIGHSPEED 4 αλλά για μια και μοναδική χρονιά προκειμένου να χτυπήσει το ΙΘΑΚη που έκανε την προέκταση Παροναξίας μετά τη Μύκονο στα πρωινά.

Φέτος αυτό που προβλέπεται για τη High season και έχει κάποιες ομοιότητες μ'αυτό που λες είναι τα ενναλάξ δρομολόγια των 2 και 3 απο Πειραια για Παρο Ναξο Μυκονο Τηνο Ραφηνα και αντίστοιχα απο Ραφήνα για Τηνο Μυκονο Ναξο Πάρο Πειραια με 2 δρομολόγια απο κάθε λιμάνι ενα πρωί και ένα απόγευμα...

Link to comment
Share on other sites

Στο GTP το είδα, φίλε Spyros, πριν κανα δυο μέρες.

Συγκεκριμένα είναι το δρομολόγιο με τον κωδικό της GΤΡ 2158. Αλήθεια αυτοί η κωδικοποίηση των δρομολογίων έγινε από την GTP για διευκόλυνσή τους;

Link to comment
Share on other sites

Spyro και αυτό που λες ναι μεν ακούγετε λογικό αλλά από την άλλη θα έχουν την Παροναξία με μόνο τα μικρά?Θα τους κυνηγήσουν εκεί...:confused: ! Και το 4 πιο δρομολόγιο θα κάνει το πρωι? Θα πηγαίνει Σαντορίνη ή Δυτικές?Απίθανο σενάριο:mad: ! Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατι να τα περιπλέξουν έτσι τα δρομολόγια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο απο την εταιρεια...

Τα 2-3 θα κανουν αυτο το δρομολογιο τοπ 1 Δυτικες το 5 το πρωι Ιο Σαντορινη και το απογευμα Συρο Τηνο Μυκονο και το 4 το πρωι Συρο Τηνο Μυκονο και το απογευμα Χανια...Τα δρομολογια δεν ειναι διαθεσιμα ακομα στο openseas αλλα θα ειναι συντομα.

Προς το παρον μονο οι κεντρικοι μπορουν να τα δουν.

Επισης αυτο που εμενα με προβληματιζει ειανι η μη υπαρξη απογευματινου δρομολογιου τη Μ.Πεμπτη που υπαρχει μεγαλη ζητηση.Αν καταφερει καποιος να το εξηγησει, τοτε θα μπορεσει να εξηγησει και γιατι δεν θα υπαρχει μεγαλο ΧΣ το καλοκαιρι...

Τωρα οσον αφορα το GTP εχω περσινη εκδοση που αναφερει δρομολογια του ΙΘΑΚΗ για Συρο Τηνο Μυκονο Παρο Ναξο τα πρωινα

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...! Περίεργη επιλογή πάντως..το 5 ΙΟ-Σαντορίνη....:confused: και η Πάρος χωρίς μεγάλο ΧΣ από τη στιγμή που θα μπεί και ο Κεντέρης

Link to comment
Share on other sites

Μια 'απαραδεκτη" κατα τη γνωμη μου απαντηση ειναι οτι επρεπε να μπει το 5 Ιο Σαντορινη για να μπορει να κανει και απογευματινο δρομολογιο.ΓΙατι 2 πλοια με μονα δρομολογια τους επεφταν πολυ...βαρια για να τα αντεξουν:confused:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το Highspeed 1 πήγε Δ. Κυκλάδες (μεγαλύτερο Highspeed από πέρσι αφού δεν θα υπάρχει συμβατικό πλοίο από την εταιρία) ήταν μονόδρομος η δρομολόγηση του Highsped 5 στην Ίο – Σαντορίνη αφού είναι το μοναδικό πλοίο (λόγω ταχύτητας) που μπορεί να εκτελέσει αυτό το δρομολόγιο και να είναι πίσω στην ώρα του για να προλάβει να κάνει την απογευματινή του αναχώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Η εξήγηση του Ορέστη είναι αυτή που είναι πιό κοντά στην πραγματικότητα, μαζί με κάποιες άλλες μικρότερης σημασίας όπως το ότι στην Ίο-Σαντορίνη μπορούν να εκμεταλλευτούν καλύτερα τις πολλές business και VIP θέσεις του πλοίου λόγω έλλειψης ανταγωνισμού. Όμως ο κύριος λόγος είναι αυτό που είπε ο Ορέστης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα περίεργο δρομολόγιο Πειραιάς-Πάρος-Μύκονος-Τήνος-Σύρος-Πειραιάς με αναχώρηση από Πειραιά στις 17:00. Δεν ξέρω αλλά μου κάθησε κάπως όταν το είδα.Το δρομολόγιο για το οποίο γίνεται λόγος θα εκτελείται από το 4 από τις 14-04 μέχρι την 1-5 στις 17:00 κάθε μέρα.

Φίλε Express Skiathos που τα βλέπεις αυτά τα δρομολόγια? Το διάστημα που αναφέρεις (περίοδος Πάσχα) το Highspeed 4 θα εκτελεί τα παρακάτω δομολόγια:

πρωινό για Πάρο - Νάξο

απογευματινό για Σύρο-Μύκονο-Τήνο

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς τους φιλους καραβολατρες.Η κΥθνος φετος το καλοκαιρι δε θα εχει ταχυπλοο?Θα εξυπηρετειται μονο με ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ κ Αγουδημο οποτε πηγαινει?Προβλεπονται εκτακτες προσεγγισεις απο ΣΠΙΝΤΡΑΝΕΡ?

Link to comment
Share on other sites

Ο ORESTIS έχει δίκιο αυτά θα είναι τα δρομολόγια του 4 τουλάχιστον για την περίοδο του Πάσχα δηλαδή μέχρι 1η Μαίου. Αυτό το δρομολόγιο που λες δεν νομίζω να υφίσταται φίλε Express Skiathos.

Η HSW απ'όσο ξέρω ταχύπλοο δεν βάζει στην Κύθνο. Ότι κάνει και ΑΜΑ κάνει το Speedrunner.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς τους φιλους καραβολατρες.Η κΥθνος φετος το καλοκαιρι δε θα εχει ταχυπλοο?Θα εξυπηρετειται μονο με ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ κ Αγουδημο οποτε πηγαινει?Προβλεπονται εκτακτες προσεγγισεις απο ΣΠΙΝΤΡΑΝΕΡ?

Θα παίξουνε κάποιες προσεγγίσεις του Ταχυδρόμεα 1, αλλά δε ξέρω εάν θα είναι τις ίδιες με τις περυσινές Κυριακή και Τρίτη (εάν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ΣΤο site της HELLINICέχουν βγεί τα καλοκαιρινά για Παρο Νάξο.

Εντύπωση μου κάνει ότι η Πάρος θα εξυπηρετείται μόνα από ta highspeed 2,3 και όχι από τα μεγάλα

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα...και το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι από τη στιγμή που αποφασίσανε να γίνει κυκλικό δρομολόγιο από Πειραιά για Ραφήνα μέσω Πάρο-Νάξο-Μύκονο-Τήνο δεν γίνετε αλλοιώς. Σίγουρα στην ΠαροΝαξία δεν θα είναι ευχαριστημένοι με κάτι τέτοιο....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απ'ότι βλέπω στο online booking δίνουν καθημερινά Hs2&ΗS3 με κυκλικό δρομολόγιο το ένα από Ραφήνα για Τήνο-Μύκονο-Πάρο-Νάξο-Πειραιά και το άλλο κάνει το ανάποδο. Επιβεβαιώνονται δηλαδή αυτά που έλεγε κάποιος εδώ μέσα πριν καιρό!!

Όσο για την εταιρεία, έχει έκπτωση 30% στα αυτοκίνητα με μήκος μικρότερο των 3.70μέτρων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...