Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 425
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ακόμα δεν μπορώ να δεχτώ πως η ίδια δουλειά έγινε στο αδελφό του Ausonia καθώς και στο Olbia χωρίς να πειραχτεί το σχήμα της τσιμινιέρας τους. Παρόλα αυτά αφού εδώ δεν την γλιτώσαμε ας μεγαλώσουν τουλάχιστον τα φτερά ώστε να είναι πάλι συμμετρικό και δυναμικό και να μην χαθούν στον νέο όγκο της τσιμινιέρας.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για 3 περιπτώσεις που έκαναν αυτήν τη δουλειά σε 3 διαφορετικά ναυπηγεία(Messina, Genova και στη δική μας περίπτωση απλά σε ντόκο, ούτε καν ναυπηγείο). Και μόνο απ' αυτό καταλαβαίνει κανείς πως μιλάμε για διαφορετικές τεχνογνωσίες και εμπειρίες. Ένας άλλος παράγοντας μπορεί να είναι η συνδεσμολογία. Αν πχ. ο Grimaldi ένωσε μόνο τις κύριες μηχανές στο σύστημα, ίσως όχι κι όλες, πιθανόν να χρειάζεται διαφορετικός χώρος απ΄ ότι αν συνδεθούν όλες οι κύριες και οι γεννήτριες. Δεν το ξέρω σίγουρα το τελευταίο, πιθανολογώ. 

Link to comment
Share on other sites

Πως πάνε οι εργασίες στο βαπόρι; Έχουμε κάποια νέα;

 

Σύμφωνα με το σύστημα έχει δρομολόγιο 2/6/2020 απο Ανκώνα για Πάτρα και στις 3/6/2020 απο Πάτρα για Ιταλία. Δύσκολο να προλάβει, ε;  Φαντάζομαι θα παραμείνει το BS1 παραπάνω στην γραμμή.

 

Link to comment
Share on other sites

Το Superfast XI ολοκλήρωσε χθες τις εργασίες του δεξαμενισμού (δυο ημέρες νωρίτερα) και επέστρεψε στο μωλο της ΔΕΗ, για τη συνέχιση των εργασιών της εγκατάστασης των scrubbers στη τσιμινιέρα του. Δεν πιστεύω ότι θα έχει τελειώσει η εγκατάσταση μέχρι τις 6 Ιουνίου. Το πιο πιθανόν είναι να τελειώσει προς τα τέλη Ιουνίου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση και τις καταπληκτικές φωτογραφίες Panagia Ekatontapiliani.

Το σύστημα σε επιβεβαιώνει πλήρως και δίνει πλέον την 1η Ιουλίου ως ημερομηνία επιστροφής του πλοίου στην συνήθης γραμμή του. Οψόμεθα αν θα την προλάβει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έργα - Λαός - Μαντούβαλος εξακολουθούν στο Superfast XI, να μια τελευταία -νυχτερινή- εικόνα από το πλοίο. Μπορεί επίσης κανείς να διακρίνει το γκαράζ διάσπαρτο με διάφορα εξαρτήματα και άλλα πράγματα, καλύτερα σε αυτήν εδώ τη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτογραφίες του Nick the Greek, η πρόοδος των έργων σε σχέση με τις προηγούμενες φωτογραφίες είναι περιορισμένη και το πλοίο φαίνεται να έχει πολύ δουλειά ακόμα. 3 βδομάδες απομένουν μέχρι την προγραμματισμένη δρομολόγηση του πλοίου. Μπορεί κανείς απο κοντά, να κάνει μια πρόβλεψη αν θα προλάβουν να το έχουν έτοιμο μέχρι την 1η Ιουλίου;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι που το βλεπω και μεχρι να τελειωσουν οι εργασιες και να παρει και τα πιστοποιητικα μαλλον για μεσα Ιουλιου θα πρεπει να περιμενουμε να ξεκιναει για Πατρα.

Link to comment
Share on other sites

Ιδού το πλοίο και σε ημερήσια φωτογραφία, εκμεταλλευόμενοι τον καλό ήλιο και την απουσία ρορό από τη Δραπετσώνα. Στην πιο κοντινή φωτογραφία της τσιμινιέρας, φαίνεται πια ακόμη περισσότερο αυτό που είπαμε παραπάνω, πως δηλαδή η τσιμινιέρα του ψηλώνει και επεκτείνεται χωρίς όμως να χάσει τα χαρακτηριστικά της. Αναμένουμε με ενδιαφέρον το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Nick the Greek για την ανταπόκριση. Ομολογώ πως με ξάφνιασε ευχάριστα η σημερινή εικόνα. Δεν ξέρω αν θα προλάβει να τελειώσει σε 15 μέρες, αλλά βλέπω να γίνεται μετά απο καιρό σωστή δουλειά στο πλοίο. Έχουν εξαφανιστεί πολλές σκουριές και κιτρινίλες και έχουν βγεί οι ανεμοθώρακες στο πρυμιό κατάστρωμα και στο pool deck. Να τους αλλάζουν άραγε, ή τους έβγαλαν για να βάψουν τα κουφώματα; Όσο για την τσιμινιέρα, μάλλον θα μας καταπλήξει ευχάριστα, όταν με το καλό τελειώσει. Καλή συνέχεια και μακάρι να το χαρούμε σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

large.IMG_20200619_134755.jpg.b9289af19528174534b5610d248e14d8.jpglarge.IMG_20200619_185356.jpg.be8ec141ced5c8cb2baf47130cc43b83.jpg

 

Κανονικά προχωρουν οι εργασίες στο ΝΜΔ στο φαστ. Από ότι μου φάνηκε το αποτέλεσμα θα είναι κάτι παραπάνω από αποδεκτό. 

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το σχήμα της τσιμινιέρα προιδεάζει θετικά. Ας περιμένουμε όμως να τελειώσει, για να το κρίνουμε τελειωτικά.

Πάντως φαντάζει πολύ απίθανο, να είναι έτοιμο σε 10 μέρες για να φύγει για Πάτρα...

Link to comment
Share on other sites

On 6/13/2020 at 2:40 AM, MILTIADIS said:

Ετσι που το βλεπω και μεχρι να τελειωσουν οι εργασιες και να παρει και τα πιστοποιητικα μαλλον για μεσα Ιουλιου θα πρεπει να περιμενουμε να ξεκιναει για Πατρα.

 

On 6/19/2020 at 10:25 PM, ΟΡΙΩΝ said:

Πράγματι το σχήμα της τσιμινιέρα προιδεάζει θετικά. Ας περιμένουμε όμως να τελειώσει, για να το κρίνουμε τελειωτικά.

Πάντως φαντάζει πολύ απίθανο, να είναι έτοιμο σε 10 μέρες για να φύγει για Πάτρα...

Προς το παρών επιβεβαιώνεται η πρόβλεψη του Μιλτιάδη, και η δική μου αίσθηση. Το σύστημα το έχει πλέον να ξεκινάει  13 Ιουλίου από Πάτρα για Ανκώνα.  Αν και έχω τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο θα προλάβει την νέα αυτή ημερομηνία. Εδώ που τα λέμε,  πλέον καταντάει και λίγο αστείο όλο αυτο. Είναι μεγάλη η καθυστέρηση. .. οψόμεθα!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θα ειναι. ισως πρεπει να ερθει το σινιαλο πιο κεντρικα στην τσιμινιερα, τωρα που μεγαλωσε

On 6/23/2020 at 7:14 PM, ΟΡΙΩΝ said:

Το σύστημα το έχει πλέον να ξεκινάει  13 Ιουλίου από Πάτρα για Ανκώνα.  Αν και έχω τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο θα προλάβει την νέα αυτή ημερομηνία. 

κρινοντας απο τα ωραρια, στα δρομολογια ιουλιου που ανακοινωθηκαν, φαινεται οτι πιστευουν πως θα ειναι ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκιμαστικα γινονται για να παρουν πιστοποιηση τα scrubbers(και να δουν αν δουλευουν σωστα προφανως)οποτε ναι,πρεπει να κανει οταν ερθει η ωρα.

Εχει δουλιτσα ακομα.

Edited by MILTIADIS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...