Jump to content
Shipfriends

Rigel VII (IMO 9087726)


Recommended Posts

Συνδυασμός και των 2, δοκιμαστικό αρχικά και μετά Δυρράχιο για να ξεκινήσει στη θέση του Bari.

 

Όσον αφορά τα πλαινά ανοίγματα, αφού είναι και μαμίσια:D, δε μπορώ να φανταστώ πως είναι για κάτι άλλο εκτός από φόρτω-εκφόρτωση.

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ξέρω μπήκε laminate δάπεδο σε κάμποσα σημεία , μπήκαν αεροπορικές, αλλάχτηκαν τραπεζάκια και πολυθρόνες ,καθώς και ανακαινίστηκε το self-service

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, manch84 said:

φωτογραφίες από το εσωτερικό του υπάρχουν? έγιναν αλλαγές εκεί?

Κάποιες φωτογραφίες από το εσωτερικό του έχουν ανέβει στη σελίδα της εταιρείας στο Facebook. 

FB_IMG_1588098756488.jpgFB_IMG_1588098763236.jpgFB_IMG_1588098759859.jpgFB_IMG_1588098752317.jpgFB_IMG_1588098769584.jpg

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Το όνομα Rigel 7 όπως και τα άλλα που υπάρχουν στο στόλο, έχουν σχέση με το Star wars (καθότι κάποιοι πλανήτες ονομαζόταν Rigel και αριθμός μετά)? 😁

Θα μου πείτε τι ρωτάς μεγάλος άνθρωπος.. Αλλά είναι εντυπωσιακό οι άχρηστες γνώσεις που μαζεύει κάποιος με τα χρόνια.. 

Edited by Nereus
Link to comment
Share on other sites

Το  Rigel είναι όνομα αστεριού στον αστερισμό του Ωρίωνα με αραβική προέλευση (εξελληνισμένο είναι το Ρηγίλος), όπως και άλλα ονόματα αστεριών Αλτεμπαράν, Αλτάιρ κλπ. Στο παρελθόν η Ventouris Ferries χρησιμοποιησε ονόματα αστεριών στα πλοία της όπως Pollux, Vega, Saturnus κλπ. Από την Ventouris Ferries χρησιμοποιήθηκε το όνομα σε 3 αρχικά πλοία από το 2007 αρχικά σκέτο, και αργότερα με τα νούμερα Ι (το σκέτο) και  ΙΙ, ΙΙΙ. Το VII (7) προέρχεται από το προηγούμενο όνομα του πλοίου στην Ιαπωνία (Οrange 7) το οποίο άγνωστο γιατί το κράτησαν. 

Link to comment
Share on other sites

Το Rigel σαν ονοματοδοσία το κρατάνε γιατί εξ' όσων ξέρω έχει γίνει brand name στην Αλβανική πελατεία. Κάτι ανάλογο του "ταξίδεψα με τα Vodafone" όταν ήταν στις δόξες τους στα Highspeed.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To πλοιο εχει ξεκινησει δρομολογια απο Ηγουμενιτσα για Μπαρι μεσω Κερκυρας.

Το πλοιο κοβει ταχυτητα λιγο πριν πλησιασει την Κερκυρα και περναει αργα αργα αναμεσα στην πολη και στο Βιδο.Μου κανει εντυπωση οτι στην ταμπελα στο πλαι του πλοιου διπλα στο ονομα,ειναι γραμμενενο και το call sign του πλοιου.Για να πω την αληθεια δεν εχω ξαναδει να το γραφουν εκει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Το Θρύλος 7 έφυγε νωρίτερα σήμερα από το Bari και βρίσκεται έξω από το Brindisi, επειδή από κει δεν πάνε για το Δυρράχιο, μήπως έρχεται κατά Αίγιο μεριά?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι σε δρομολόγιο το πλοίο, απλά έφτασε στο ύψος του Lecce(!!!!!) για να γυρίσει για επάνω. OK, ο καιρός είναι 7άρι βοριάς αλλά και πάλι μου φαίνεται απίστευτο. Το AF Marina πήγε καρφί, αναχωρώντας λίγο μετά το Rigel VII και μπαίνει τώρα στο Δυρράχιο. Σκεφθείτε πως έχει αναχώρηση 2300 από Δυρράχιο.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αντίστροφη πορεία για να επιστρέψει στο Bari το πλοίο σήμερα, με αρκετή καθυστέρηση προφανώς. Αξιοσημείωτο πως το AF Marina πήγε και πάλι καρφί από το Δυρράχιο στο Bari. Το συμπέρασμα που βγαίνει από τα παραπάνω, είναι πως το πλοίο μάλλον δεν είναι καλό στο ταξίδεμα και ταλαιπωρεί επιβάτες και πλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως,το βαπόρι πρέπει να έχει θέμα όταν έχει το καιρό στο πλάι και δευτερόπρυμα. Εκεί που πονάνε και οι βετεράνοι ιάπωνες που μας έχουν έρθει (βλ Πρέβελης,Ελ Γκρέκο κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Ιδιο ναυπηγειο με την Πρεβελαρα ειναι. Τετοιο ψηλωμα δεν εχω δει απο κανενα αλλο της Αλβανιας!

Να πουμε οτι δεν εχει stabilizer το παπορο.

Edited by Neptune
Link to comment
Share on other sites

Ο λογος της ασυνηθιστης πορειας ειναι οτι το βαπορι κανει μια συντηρηση στα σωστικα οποτε εχει οριο να ειναι 20μιλα απο ακτες.Οταν ξεμπερδεψει θα εποστρεψει στην κανονικη του πορεια

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Neptune said:

Ιδιο ναυπηγειο με την Πρεβελαρα ειναι. Τετοιο ψηλωμα δεν εχω δει απο κανενα αλλο της Αλβανιας!

Να πουμε οτι δεν εχει stabilizer το παπορο.

Λογικό που δεν έχει stabilizers αφού στην προηγούμενη του θητεία έκανε πλόες στην θάλασσα του Σετο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Νωρίτερα από τι αναμενόταν βάση αρχικού προγράμματος ξεκινήσει τα δρομολόγια του στην Γραμμή Μπάρι Κέρκυρα Ηγουμενίτσα το Rigel VII . Κανονικά ήταν να ξεκινήσει Τετάρτη 14/7 αλλά ξεκίνησε σήμερα 10/7 . Και πλέι και με αρκετή καλή ταχύτητα χτυπάει το 19+αρι . 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...