Jump to content
Shipfriends

Golden Bridge (ΙΜΟ 8902345)


Recommended Posts

Το New Golden Bridge II (ΙΜΟ Νο: 8902345) έχει ναυπηγεί το 1990 στο ναυπηγείο Kanda Shipbuilding στη Hirosima της Ιαπωνίας με το όνομα Sabrina. Το New Golden Bridge II έχει μήκος 186,50 μέτρα και πλάτος 24,80 μέτρα. Πριν 3 μήνες το είχαμε πιάσει στη συζήτηση μας ως υποψήφιο νέο μέλος της οικογένειας Αρκουμάνη, που από ότι μαθαίνω τελικά προχώρησε στην αγορά του!!!

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει τοτε φαίνεται πως η εταιρεια προσπαθει να ισχυροποιήσει τη θέση της στην Αδριατική λειτουργώντας σε μόνιμη βάση πλέον (και όχι εποχικά) με ένα αρκετά ποιοτικό πλοίο , κλάσεις ανώτερο από αυτά που μας έχει συνηθίσει - το οποίο μπορεί να ανταγωνιστεί άμεσα τα πλοία του Grimaldi σε χωρητικότητα και ταχύτητα..... 

Καλώς να το δεχθούμε ! 

Link to comment
Share on other sites

Λες πως θα δοκιμάσει να λειτουργήσει σε μόνιμη βάση Γιώργο? Να πω την αλήθεια μου φαίνεται λιγάκι δύσκολο, γιατί να μπεί σε τέτοιο δρόμο από τον οποίο οι πιθανότητες να βγεί κερδισμένος είναι λίγες? Ενώ αν δείς τι ναυλώσεις έχουν κάνει χειμώνα-καλοκαίρι τα Κρήτη Ι, Αριάδνη, Έλυρος, Βενιζέλος που είναι σε αυτά τα μέτρα, there's money to be made there. Σκέψου η Balearia φέτος ναύλωσε απ' τους Αιγύπτιους το Duba Bridge με τα αποτελέσματα που είδαμε. Εγώ για τέτοιο ρόλο το βλέπω, με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οι συνθηκες κινησης στην Αδριατικη αλλα και η πρακτικη του Αρκουμανη τον τελευταιο καιρο(βλ.ναυλωσεις Galaxy)δεν ευνοουν ενα σεναριο αμεσης δρομολογησης του στην περιοχη μας,ωστοσο η κινηση αυτη ειναι απο μονη της ενα ειδους αλμα απο τον συγκεκριμενο πλοιοκτητη σε καθε περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξέρουμε πόση δουλειά θέλει στο εσωτερικό του για να έρθει στα Ευρωπαικά δεδομένα? Γιατι σκεπτόμενος το Βενιζέλο ,το Ελυρο και Αστερίων ΙΙ ,καπου θα μπορούσα να το συνδύαζα το πλοίο. Δεν έχω ακουσει κάτι , ουτε είδα κανα όνειρο,αλλα ΑΝΕΚίζει το πλοιο λιγο

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2018 at 1:11 PM, Petros P said:

Ξέρουμε πόση δουλειά θέλει στο εσωτερικό του για να έρθει στα Ευρωπαικά δεδομένα? Γιατι σκεπτόμενος το Βενιζέλο ,το Ελυρο και Αστερίων ΙΙ ,καπου θα μπορούσα να το συνδύαζα το πλοίο. Δεν έχω ακουσει κάτι , ουτε είδα κανα όνειρο,αλλα ΑΝΕΚίζει το πλοιο λιγο

Για να σας λυθούν οι απορίες σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες από το εσωτερικό του

Πηγή: Weidong Ferry

neqw.jpg

new b2 1.jpg

On 9/3/2018 at 1:11 PM, Petros P said:

Ξέρουμε πόση δουλειά θέλει στο εσωτερικό του για να έρθει στα Ευρωπαικά δεδομένα? Γιατι σκεπτόμενος το Βενιζέλο ,το Ελυρο και Αστερίων ΙΙ ,καπου θα μπορούσα να το συνδύαζα το πλοίο. Δεν έχω ακουσει κάτι , ουτε είδα κανα όνειρο,αλλα ΑΝΕΚίζει το πλοιο λιγο

Part 2

 

Πηγή: Weidong ferry

new b2 2.jpg

new b2 3.jpg

On 9/3/2018 at 1:11 PM, Petros P said:

Ξέρουμε πόση δουλειά θέλει στο εσωτερικό του για να έρθει στα Ευρωπαικά δεδομένα? Γιατι σκεπτόμενος το Βενιζέλο ,το Ελυρο και Αστερίων ΙΙ ,καπου θα μπορούσα να το συνδύαζα το πλοίο. Δεν έχω ακουσει κάτι , ουτε είδα κανα όνειρο,αλλα ΑΝΕΚίζει το πλοιο λιγο

Part 3

 

Πηγή: Weidong ferry

new b2 4.jpg

new b2 5.jpg

Part 4

 

Πηγή: Weidong ferry

new b2 6.jpg

new b2 7.jpg

Part 5

 

Πηγή: Weidong ferry

new b2 7.jpg

new b2 8.jpg

Part 6

 

Πηγή: Weidong ferry

new b2 9.jpg

new b2 10.jpg

Part 7

 

Πηγή: Weidong ferry

인천_위해_NEW_GOLDEN_BRIDGE_2.jpg

인천_위해_NEW_GOLDEN_BRIDGE_2호_.jpg

인천_위해_NEW_GOLDEN_BRIDGE_2호_-_Y.jpg

인천_위해_NEW_GOLDEN_BRIDGE_2호_-_YouTube_-_2018-09-04_15.07.39.jpg

인천_위해_NEW_GOLDEN_BRIDGE_2호_-_YouTube_-_2018-09-04_15.08.14.jpg

인천_위해_NEW_GOLDEN_BRIDGE_2호_-_YouTube_-_2018-09-04_15.08.46.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Λόγω παιδικών ασθενειών του New Golden Bridge VII, το New Golden Bridge II χρειάστηκε να επιστρέψει ξανά στα δρομολόγια του στη γραμμή Weihai-Incheon. Η παράδοση του πλοίου αναμένεται να γίνει στο τέλος Οκτωβρίου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρελήφθη σήμερα το New Golden Bridge II στο λιμάνι του Inceon από την εταιρεία του κ. Αρκουμανη. Το νέο του όνομα θα είναι Golden Bridge με σημαία Κύπρου. Η φωτογραφία είναι από τη σελίδα στο Facebok του γιου του κ. Αρκουμανη.

45075603_10155483964450683_1482664015279685632_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • polmyt changed the title to Golden Bridge (ΙΜΟ 8902345)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...