Jump to content
Shipfriends

Golden Bridge (ΙΜΟ 8902345)


Recommended Posts

αναμένεται να έχει πρωτόκολλο 1600 επιβαίνοντες με 120 καμπινες όλες τετράκλινες συν 250 αεροπορικά καθίσματα. από το παλιό ξεναδοχειακο κομμάτι δεν θα μείνει σχεδόν τίποτα πλην του εστιατορίου. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως και τα παλατια, που εχουν μονο τετράκλινες.. (πλην των 14 λουξ)

Εχεις μεγιστη δυνατη ποσότητα κλινων, άσχετα αν καποιες πωληθουν σαν δικλινες ή μονοκλινες.

Link to comment
Share on other sites

Τα Παλάτια έχουν και δίκλινες πέρα των τετράκλινων που τις χρησιμοποιούν ως δίκλινες

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες καμπίνες θα είναι 4κλίνες αλλά με δυνατότητα χρήσης και σαν 2κλίνες η  3κλίνες ανάλογα με την περίσταση (θα έχουν τα λεγόμενα pulman beds).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 1/20/2019 at 1:18 AM, Panagia Ekatontapiliani said:

Ας δούμε τo Golden Bridge μετά τη μετακίνηση του δεξιού καταπέλτη στη νέα θέση του. Στη δεξιά πλευρά θα γίνει ξεχωριστή είσοδος επιβατών και θα μεταφερθεί η κυλιόμενη σκάλα πρυμα, που υπάρχει λίγο πριν το μέσο του γκαράζ και δεξιά. Ενώ νομίζω ότι θα επεκταθεί λίγο το ανοικτό κατάστρωμα για να σκεπάσει το ρεμετζο. Τα σχέδια της μετασκευής είναι από το ναυπηγό κ. Κοπουκη και την ανακαίνιση στο ξενοδοχειακό η Decon.

Έχουν ξεκινήσει οι εργασίες στο μηχανικό κομμάτι του πλοίου. Στη δεξιά πλευρά έχει κλείσει ο χώρος που ήταν ο πλαϊνός καταπέλτης και έχει γίνει η προέκταση του ανοικτού καταστρώματος με το σκέπασμα του ρεμέτζου. Οι πληροφορίες μου λένε ότι θα είναι έτοιμο μεχρι το Πάσχα (μου φαίνεται αισιόδοξο σαν χρονοδιάγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Το Golden Bridge θα ναυλωθεί στην FRS IBERIA. Το Golden Bridge θα δρομολογηθεί στη γραμμή Motril-Melilla από τον Μάιο, αντικαθιστώντας το μικρότερο σε μέγεθος και χωρητικότητα Volcan De Tauce. Σύμφωνα με δηλώσεις του Διευθύνοντος Συμβούλου της FRS IBERIA, κ. Ronny Moriana, η επιλογή του συγκεκριμένου πλοίου έγινε κατόπιν αιτήματος των φορέων των δυο λιμένων που ήθελαν στη γραμμή ένα πλοίο που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της γραμμής. Με αυτή την επιλογή, η εταιρεία επιδιώκει να κερδίσει έμπρακτα την εμπιστοσύνη των επιβατών της γραμμής, όπου θα εκτελεί το δρομολόγιο σε 1,5 ώρα λιγότερη από το Volcan De Tauce.

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρει η ανακοίνωση, λέει όμως πως τα δρομολόγια θα ξεκινήσουν το Μάιο. Φαίνεται πως υπήρχαν παράπονα γιατί οι βαπόραροι της Armas, αντικαταστάθηκαν από ένα πολύ μέτριο ro-pax όπως το Volcan de Tauce. Επίσης αξίζει να πούμε πως πέρα από την τουριστική κίνηση και τους επιβάτες από τον Αφρικανικό θύλακα της Melilla που θέλουν να πάνε στην μαμά Ισπανία, η περιοχή από τη Malaga μέχρι και μετά την Almeria είναι ένα αχανές θερμοκήπιο με εκατοντάδες χιλιάδες τόννους αγροτικής παραγωγής να διακινείται και πρός την Melilla αλλά και πρός της Βορειο-Αφρικανικές χώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι αυτο το βαπόρι θα γίνει European Express..... 

Συνεχείς ναυλώσεις αρχικά (τωρα που ζητούνται πλοία αυτού του μεγέθους στη Δυτική μεσόγειο) και όταν πουρέψει 😎 μπορεί να το δούμε και στα νερά μας....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Golden Bridge αυτή την ώρα αποδεξαμενιζεται με τη βοήθεια των ρυμουλκών Χρήστος XXX και Karapiperis New Generation και εξωτερικά βλέπω να έχει βαφτεί άσπρη η τσιμινιέρα του.

On 3/9/2019 at 9:16 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Οι πληροφορίες μου λένε ότι θα είναι έτοιμο μεχρι το Πάσχα (μου φαίνεται αισιόδοξο σαν χρονοδιάγραμμα)

Σίγουρα για εμένα δεν θα είναι έτοιμο μέχρι το τέλος Απριλίου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο Golden Bridge βάφτηκαν μπλε ρίγες στα παράθυρα των κοινόχρηστων χωρών των επιβατών και μπήκαν τα σκίαστρα στο κατάστρωμα της πρύμης. Ενώ αύριο το Golden Bridge αναμένεται να βγει για δοκιμαστικό

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε πριν για δοκιμαστικό και έπιασε 20,3 βάση το AIS. Μόλις δένει πάλι στην Ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη Περάματος. 

 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Kostas18gr said:

Βγήκε πριν για δοκιμαστικό και έπιασε 20,3 βάση το AIS. Μόλις δένει πάλι στην Ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη Περάματος. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...