Jump to content
Shipfriends

Maria Grazia Onorato (IMO 9848479)


Recommended Posts

Καθελκύστηκε και το 2ο roro της Moby/Tirrenia στο ναυπηγείο του Flensburg, το όνομα αυτού Maria Grazia Onorato πρός τιμήν της μητέρας του πλοιοκτήτη. Ευτυχώς δεν έχουμε πάλι καμιά γερμανόφερτη αντιερωτική ονοματοδοσία.
 

 

Το πλοίο νομίζω θα εισέλθει σε ενεργό δράση το 2019 και μπορούμε ήδη να παρατηρήσουμε τις αλλαγές και στο σήμα που βρίσκεται πρός τα πρύμα αλλά και στην επιγραφή στα πλάγια. Δεν πρόκειται για το γνωστό Moby ή Tirrenia Cargo αλλά για το μήνυμα "Onorato Per I Marittimi Italiani" που μεταφράζεται "Ο Ονοράτο για τους Ιταλούς ναυτικούς". Ο ίδιος λέει πως πρόκειται για μια πολιτική του θέση υπέρ των Ιταλών ναυτικών, ελπίζω να μη μένει μόνο στα λόγια αλλά να τους πληρώνει κιόλας. Για να δούμε τι θα δούμε.

 

ΥΓ: Σημαία Μάλτας, κι όχι Ιταλίας, τουλάχιστον πρός το παρόν.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε το Maria Grazia Onorato μετά τη καθέλκυση, στη προβλήτα του ναυπηγείου Flensburger Schiffbau-Gesellschaft για την αποπεράτωση του.

Κάποια βίντεο ακόμα από τη τελετή βάφτισης και της καθέλκυσης του.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
On 11/20/2018 at 6:18 AM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Maria Grazia Onorato αναμένεται να δουλέψει στη γραμμή Γένοβα Λιβόρνο Κατανια Βαλλετα, όπως και το Alf Pollak

On 12/5/2018 at 10:39 PM, Nick the Greek said:

Να και η επιβεβαίωση, το πλοίο για ένα χρόνο στην Cobelfret για περίπου 26 χιλιάδες ευρώ την ημέρα, με την Moby να το ναυλώνει από το ναυπηγείο(bareboat) στα 14 χιλιάρικα. Οπότε ακόμα και το opex αν βάλεις επάνω, μένει ένα καλό ημερήσιο κέρδος για τον Onorato.

Το καλύτερο βέβαια είναι πως ο Onorato φέρεται να έχει δηλώσει κάτι σε στύλ "η αγορά της Μεσογείου δεν είναι ακόμη ώριμη για να απορροφήσει ένα ρορο των 4200 γραμμικών μέτρων". Κι εγώ μαζί σου είμαι ογκόλιθε, αλλά αν είναι έτσι εσύ γιατί πήγες και έκανες μακροχρόνιες ναυλώσεις 2 εξ' αυτών?

Μετά από αυτά, θα μου κάνει εντύπωση αν τυχόν το Maria Grazia Onorato κατηφορίσει πρός τη Μεσόγειο. Στην Cobelfret δεν ξέρω αν θα πάει, αλλά κάποιος μουστερής θα βρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
On 12/5/2018 at 10:39 PM, Nick the Greek said:

Το καλύτερο βέβαια είναι πως ο Onorato φέρεται να έχει δηλώσει κάτι σε στύλ "η αγορά της Μεσογείου δεν είναι ακόμη ώριμη για να απορροφήσει ένα ρορο των 4200 γραμμικών μέτρων". Κι εγώ μαζί σου είμαι ογκόλιθε, αλλά αν είναι έτσι εσύ γιατί πήγες και έκανες μακροχρόνιες ναυλώσεις 2 εξ' αυτών?

Και τελικά σύμφωνα με το Ship2Shore, την πώληση του Hartmut Puschmann διαδέχεται τελικά η έλευση του Maria Grazia Onorato στη Μεσόγειο. Προφανώς ωρίμασε η αγορά από τον περασμένο Μάιο και μπορεί να απορροφήσει το πλοίο :rolleyes:. Αναμένεται κάποια στιγμή την άνοιξη στην Ιταλία το πλοίο, το οποίο παρεπιπτόντως κάνει sea trials. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

To Portoferraio πραγματικά δεν ξέρω πως τους προέκυψε, όντως πήγε εκεί το πλοίο. Κατόπιν αναχώρησε για τη Γένοβα όπου και έμεινε δεμένο σε θέση του επιβατηγού λιμανιού, φαντάζομαι για εγκαίνια, aperol και mozzarela di buffala:D. Τώρα πια έχει ξεκινήσει δρομολόγια στη γραμμή Genova - Livorno - Catania.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nick the Greek said:

To Portoferraio πραγματικά δεν ξέρω πως τους προέκυψε, όντως πήγε εκεί το πλοίο. Κατόπιν αναχώρησε για τη Γένοβα όπου και έμεινε δεμένο σε θέση του επιβατηγού λιμανιού, φαντάζομαι για εγκαίνια, aperol και mozzarela di buffala:D

Για να γίνει η τελετή βάφτισης του Μaria Grazia Onorato στη Γένοβα στις 15 Μαΐου.

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2019 at 6:56 PM, Marios Superfast said:

Χωρίς Μαλτα? Από ότι μου παν θα ρχεται και δω,με πρώτη άφιξη την ερχόμενη Δευτέρα(?)

Νωρίτερα μας ήρθε τελικά,καταπλεοντας στο λιμανι τα ξημερώματα της Κυριακής.

Εδω,το βλέπουμε σημαιοστολισμενο το πρωί της ίδιας ημέρας.

Καλοταξιδο!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...
  • 11 months later...
  • 7 months later...

Όπως και το αδελφό Alf Pollak, έτσι και το Maria Grazia Onorato πρόκειται να βρεθεί στη Βόρειο Ευρώπη ναυλωμένο από την Cobelfret για περίοδο 6-12 μηνών, σύμφωνα με τους Ιταλούς. Η τιμή του τετιμημένου είναι στα 20 χιλιάδες ευρώ ημερησίως, προσπαθεί να μαζέψει μετρητό ο Onorato.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έφτασε στο Rotterdam το πλοίο και έπεσε με τα μούτρα στη δουλειά, ήδη έκανε χθές βράδυ το πρώτο του δρομολόγιο από το Rotterdam για το Purfleet, αρκετά επάνω στον Τάμεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να το πλοίο δεμένο στο terminal της Cobelfret στο Rozenburg πρίν λίγες ημέρες, ο Onorato δοξάζει τους Ιταλοί ναυτικοί και εις τας βορείας Ευρώπας. Πέρα από την πλάκα και μόνο λόγω χρωματισμού ξεχωρίζει από όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...