Jump to content
Shipfriends

Europa Palace (ΙΜΟ 9198939)


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 329
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αδύνατον γιατι από εκει το πληροφορήθηκα κι εγω . Πρώτα ανέβηκε στο διαδίκτυο, το διάβασα και έπειτα το ανέφερα εδω. Επίσης δεν ήμουν εγώ αυτός που ανακοίνωσε την αλλαγή σινιάλων των spirit&champion. 

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμισω σε αυτο το σημειο πως οταν αναφερουμε κατι που εχουμε διαβασει αλλου ,οφειλουμε να βαλουμε την πηγη.Και για δεοντολογικους λογους και για να ξερουμε απο που βγηκε η φιδια

Το οτι οι αλλοι δεν μας αναφερουν ,δεν σημαινει οτι πρεπει να γινουμε ιδιοι

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, MILTIADIS said:

 

Ευκολακι 😛 Europa Palace και Olympia Palace για τα Olbia και Ausonia.Το Ζευς δεν αλλαζει.

Δικο μου λαθος. Εδω γραφτηκε απο το Μιλτιαδη. Που δε μας εχει συνηθισει σε φιδιες για το G Group.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sf iii said:

Αδύνατον γιατι από εκει το πληροφορήθηκα κι εγω . Πρώτα ανέβηκε στο διαδίκτυο, το διάβασα και έπειτα το ανέφερα εδω. Επίσης δεν ήμουν εγώ αυτός που ανακοίνωσε την αλλαγή σινιάλων των spirit&champion. 

Ο @billpatra ήταν και εγω μπερδεύτηκα.... να ήσουν Ολυμπικ Τσαμπιον παλιοτερα και δε το θυμομαστε? 😛 φανερώσου λοιπον! χοχο 😆

31 minutes ago, Neptune said:

Δικο μου λαθος. Εδω γραφτηκε απο το Μιλτιαδη. Που δε μας εχει συνηθισει σε φιδιες για το G Group.

Και πιο πριν ειχε γραφτεί στο ferries! facebook group

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • proud_ionian changed the title to Europa Palace (ΙΜΟ 9198939)

Ούτε πλευρά δεν άλλαξε στο ναυπηγείο.. 

Τζαμπα χαρηκαμε για πριγκηπες. Πολυ πιθανόν να μην φόρεσε ούτε το ΜΙΝΟΑΝ.

Αν έχουν σκοπό να κάνουν όντως ουσιωδεις αλλαγες, θα γίνουν λογικα σταδιακά μιας και απ οτι φαίνεται βιάζονται να αποδεσμεύσουν το Κρουιζ Ευρωπη. 

Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο ένα Minoan θα μπορούσαν να το κοτσαρουν δίπλα όπως στα Cruise. Νομίζω έφτασε η στιγμή που το ιστορικό σινιάλο του πρίγκιπα με τα κρίνα θα εκλείψει πια από την Πάτρα. Ο Ιταλός έκανε τη δουλειά του, εισχώρησε στην αγορά της Αδριατικής μέσω των Μινωϊκών και πλέον που η αυτούσια παρουσία του σινιάλου του είναι γνώριμη, έχετε γεια Μινωϊκες...

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολα αυτά η φιγούρα του (σε συνδιασμό με το ηλιοβασίλεμα που δεν άφηνε και πολύ να φανούν τα σινιάλα του) ήταν τόσο γνώριμη στον Πατραϊκό.

 

Αποκλείουμε δηλαδή το ενδεχόμενο να αλλάξουν σε Minoan ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεμένοι φίλοι και καραβολάτρες στο θέαμα του 4 του παλιού λιμανιού. Είναι superfast?Είναι grimaldi?Είναι παλάτι? Είναι φάρσα?το τελευταίο δυστυχώς όχι.. 

Φόρτωνε καμιά δεκαριά βυτία με καύσιμα πριν λίγο,συν ό,τι άλλο χρειαζόταν από το cruise.

Αύριο στις 16:30 το πρώτο του δρομολόγιο. Καλή αρχή στα νέα του καθήκοντα! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ταχύτητα αυτή για Ανκόνα! 

Δυστυχώς superfast παρέμεινε μόνο στον εξωτερικό σχεδιασμό και όχι στην ταχύτητα!!

Δίνει ωρα άφιξης στην πατρα στις πέντε το απόγευμα και είναι 9 το βράδυ και δεν έχει φτάσει καν στην Κεφαλλονιά. Είναι κάτι φυσιολογικό που θα πρέπει να συνηθίσουμε από εδώ και περα; 

Στο marinetraffic δίνει άφιξη στο 17:00 γι'αυτό και αναφέρθηκα στην ώρα αυτή . Ακόμα και έτσι όμως να είναι άλλο οι 23 κόμβοι και άλλο οι 18-21 που κατεβαίνει 

Μα φυσικά και δεν θα υπήρχε λόγος σχολιασμού αν τηρούσε τα ωράρια.. αλλά και πάλι δεν καταδικασαμε κανέναν προς θεού.. ένα απλό σχόλιο ήταν δεν παίρνουμε δα και ποσοστά από τις εταιρείες. 

Την συγκεκριμένη χρονική στιγμή έπλεε με 18.8 αν θυμάμαι καλά ... Εν πάση περιπτώσει αν ενοχλεί το σχόλιο ας διαγραφει από τους moderators.

Edited by proud_ionian
πολλα σε 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ποιος είπε οτι είναι superfast. Είναι το EUROPA PALACE πλέον και δεν υποχρεούται ούτε σαν πλοίο ούτε σαν εταιρεία να δικαιολογεί ένα όνομα που είχε πριν 7-8 χρόνια.

Εν συνεχεία, γιατί δεν είναι ταχύτητα για Ανκόνα; Να υπενθυμίσω οτι ο σχεδιασμός πλέον είναι δύο δρομολόγια από Πάτρα για Αγκώνα ΧΩΡΙΣ Ηγουμενίτσα, και δύο από Ηγουμενίτσα για Αγκώνα. Συνεπώς η αυξημένη ταχύτητα που είχαν συνήθως τα κρουιζ εδώ σεν χρειάζεται. Τα δρομολόγια με αυτές τις ταχύτητες είναι υπολογισμένα, είτε μας ξενίζει η ταχύτητα σε ένα ΠΡΩΗΝ superfast είτε όχι.

Η άφιξη στην Πάτρα είναι στις 20:00 και όχι στις 17:00. Η καθυστέρηση που μαζεύτηκε, είναι περισσότερη στην Ηγουμενίτσα και στην Αγκώνα, συγκριτικά με αυτήν στο εν πλω. Το γιατί δεν έχουν ανοίξει παραπάνω στροφές να καλύψουν την διαφορά είναι κάτι που δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Είναι ευκαιρία να ξυπνήσουν οι αρχές στην Ελλάδα και να ρίξουν πρόστιμα όπως οι Ιταλοί.

ΥΓ: Το Αγκώνα-Πάτρα των 511 ν.μ για τις 22:15 ώρες ταξιδίου που έχει προβλεφθεί, χρειάζεται γύρω στους 23 κόμβους για να εκτελεστεί. 

 

Δηλαδή αν ήθελες να κινηθείς νομικά θα αναφερόσουν στην ώρα που αναγράφει το marinetraffic και όχι ότι δηλώνει η ίδια η εταιρεία στο σύστημα κρατήσεων κατά την έκδοση των εισιτηρίων; Δεν είναι ευαγγέλιο το Marinetraffic, για πολλοστή φορά...

Σαφέστατα άλλο οι 23 με τους 21-22 που κατεβαίνει. Απο κει και πέρα, αν τηρούσε τα ωράρια του με τους 23 κόμβους να φανταστώ οτι δεν θα υπήρχε ο σχολιασμός που έγινε σήμερα ε;

 

Δηλαδή το ανωτέρω σχόλιο που αναφέρεται στην ταχύτητα των 21 κόμβων, αν πήγαινε με 23 και είχε καθυστέρηση δεν θα γινόταν; 

 

Edited by proud_ionian
πολλα σε 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομη και με αυτή την ταχύτητα να είναι υπολογισμένο το δρομολόγιο , εφόσον είναι πίσω τόσες ώρες θα μπορούσε να είχε ανοίξει στροφές για να μειώσει την καθυστέρηση . Τώρα γιατί δεν ανοίγει οι λόγοι είναι είτε τεχνικοί είτε οικονομικοί δεν μπορώ να φανταστώ  κάτι άλλο . 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...