Jump to content
Shipfriends

Europa Palace (ΙΜΟ 9198939)


Recommended Posts

Απιστευτη αγορα απο τον γκριμαλντι που τα τελευταια τουλαχιστον χρονια ειχε απομακρυνθει λιγο απο τα cruise ferries.Μακαρι να το δουμε και στην αδριατικη σε καμια σκατζα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 331
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα νεώτερα απο την άλλη πλευρά του Ατλαντικού (πριν 30΄) λένε ότι η συμφωνία έκλεισε στα 74μύρια USD, με τους Ιταλούς να αναμένονται εντός 10ημέρου για να αναλάβουν υπηρεσία. Υπάρχει η περίπτωση του δεξαμενισμού του στην ευρύτερη περιοχή της Καραιβικής(Μπαχάμες?), πριν το διάπλου προς τη Μεσόγειο, όπου υπάρχει και η περίπτωση - έκπληξη- να το δούμε και πάλι στην Αδριατική . Αμήν !

Ίσως να είναι έτσι όπως εσύ τα λές, αλλά εγώ τα μεταφέρω απο μέλος του πληρώματος, που όπως αναφέρεις μπορεί να γνωρίζει ΅μέσες-άκρες΅ που λένε .

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και επίσημα στον στόλο στην ιστοσελίδα της εταιρείας η παραπάνω φωτό. Δεν μπορώ να πω οτι μ αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Cruise Olbia (ex Bimini Superfast) χθες το βράδυ ξεκίνησε από το Μαϊάμι με προορισμό την Yalova της Τουρκίας, όπου εκεί θα γίνουν οι εργασίες συντήρησης και προσαρμογής στα δεδομένα της Grimaldi Lines.

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε και το διαφημιστικό μπανεράκι για τα νέα του δρομολόγια στο site της Grimaldi Lines, με το σλόγκαν "Low cost travel on the best ferry in the Mediterranean". Το θέμα είναι όμως ότι σήμερα είδα και αφίσα με το ίδιο γραφιστικό υλικό και σλόγκαν στο μετρό του Μιλάνο (ήταν φίσκα ο συρμός και δεν μπόρεσα να βγάλω φωτογραφία), και μου γεννήθηκαν μια - δυο σκέψεις.

Πρώτον, και ανεξάρτητα από την φήμη (και δεδομένα) της εταιρείας για κακή συντήρηση των πλοίων της στο ξενοδοχειακό κομμάτι, και συνεπώς την λογική σκεπτικότητα ως το πώς θα είναι σε λίγα χρόνια αν όχι μήνες το Cruise Olbia, ένιωσα πολύ όμορφα βλέποντας ένα πρώην ελληνικό πλοίο (σύλληψη - ναυπήγηση - operation - συντήρηση) 15ετίας να διαφημίζεται σε μία από τις οικονομικές πρωτεύουσες της Ευρώπης ως το καλύτερο πλοίο στην Μεσόγειο. Και αλήθεια να μην είναι ο ισχυρισμός, λέει πολλά για την ποιότητα των ναυπηγήσεων αυτών σε όλα. Γιατί αν δεν ήταν σε τέτοια κατάσταση ή αν δεν είχε αυτά τα χαρακτηριστικά στον σχεδιασμό του δεν θα μπορούσαν να το πλασάρουν ως "το καλύτερο πλοίο στην Μεσόγειο". Και μην ξεχνάμε ότι στην περιοχή ο Grimaldi έχει δρομολογημένα πλοία - ναυαρχίδες που ναυπήγησε ο ίδιος πολύ πιο πρόσφατα.

 

Δεύτερον, το διαφημιστικό του θέματος. Καταλαβαίνω ότι είναι το άνοιγμα μιας νέας γραμμής με μια νέα προσθήκη πλοίου, οπότε και υπάρχει ανάγκη για πολύ περισσότερο "πουσάρισμα" διαφημιστικά, αλλά ίσως οι ελληνικές ναυτιλιακές, και ειδικά αυτές της Αδριατικής, θα έπρεπε να ενεργοποιηθούν κάπως στο θέμα της προσέλκυσης επιβατών από τα κράτη της κεντρικής - νότιας Ευρώπης. Θα μου πείτε βέβαια, με τον τζίρο να βγαίνει από τα φορτηγά και την καμπίνα να στοιχίζει 2 φορές πιο ακριβά από 4άστερο ξενοδοχείο σε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, τι να πρωτοκάνεις. Και δεν θα χετε και άδικο. :P

Αυτά τα ολίγα από εμένα για απόψε :)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε καλοκαιρινή σεζόν υπάρχουν διαφημίσεις της Grimaldi σε μέτρο, στάσεις κτλ. πόλεων της Ιταλίας. Θέλω να δω πως θα διαμορφώσουν τον χώρο που υπάρχει κανονικό καζίνο, στη μέση του main deck. Το Πάσχα ιδίοις όμμασι, αν προλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Στα μπλε σινιάλα της Grimaldi Lines το παπόρο. Δεν ξέρω αν ισχύει, θα μάθουμε σύντομα, αλλά νέα λένε ακόμη ότι θα μπει μόνο στο Civi-Olbia τελικά.

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακο,για αλλη μια φορα,το ποσο γρηγορα παραδιδουν τα πλοια στους ιδιοκτητες τους τα συγκεκριμενα ναυπηγεια.Και τουλαχιστον στους δεξαμενισμους κανουν και πολυ καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...