Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

On 2/4/2016 at 10:22 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

H MSC Cruises επιβεβαίωσε τη συμφωνία για τη ναυπήγηση δυο ακόμα νέων κρουαζιερόπλοιων της σειράς Meraviglia στα ναυπηγεία STX στο St-Nazaire της Γαλλίας. Τα δυο νέα κρουαζιερόπλοια Meraviglia-Plus αναμένεται να παραδοθούν στην MSC Cruises τον Οκτώβριο του 2019 το πρώτο και το Σεπτέμβριο 2020 το δεύτερο.

Σήμερα γίνεται η τελετή κοπής του πρώτου ελάσματος του δευτέρου πλοίου της σειράς Meraviglia Plus στο ναυπηγείο STX France, που θα πάρει το όνομα MSC Virtuosa.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...
  • 2 months later...

Τμήμα της πλώρης του MSC Virtuosa ναυπηγήθηκε στο ναυπηγείο Crist στη Πολωνία και ξεκίνησε στις 30 Απριλίου με το ρυμουλκό Mustang για το ναυπηγείο του Chantiers de l'Atlantique στο Saint Nazaire, όπου αναμένεται να φτάσει στις 15 Μαΐου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 8 months later...

Να δούμε τη πρόοδο της ναυπήγησης του MSC Virtuosa στις 21/08/19, στις 06/09/19, στις 10/09/19, στις 12/09/19, στις 08/10/19, στις 14/11/19, στις 20/11/19 και στις 28/11/19. Έτσι ώστε το MSC Virtuosa να καθελκυστεί στις 29 Νοεμβρίου 2019 στο ναυπηγείο Chantiers de l' Atlantique

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν όντως θα καθελκυστεί τότε Παναγία μου, πάντως η MSC ήρθε σε συμφωνία με το ναυπηγείο για καθυστέρηση της παράδοσης τουλάχιστον για 3-4 μήνες, όπως αναφέρουν οι Ιταλοί. Και έχει ο Γιαχβέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 8 months later...

Στο λιμάνι του Πειραιά ήρθε για πρώτη φορά σήμερα το νεότευκτο κρουαζιερόπλοιο MSC Virtuosa της ΕλβετοΙταλικής MSC Crociere. Το θηριώδες κρουαζιερόπλοιο ξεκίνησε μόλις το περασμένο Μάιο τις κρουαζιέρες μετά απο συνεχείας αναβολές στην παράδοση του ελέω της πανδημίας της COVID19.Tο πλοίο έχει μήκος 331 μέτρα και πλατος 43 μέτρα. Διαθέτει 16 καταστρώματα ενω υπο κανονικές συνθήκες μπορεί να μεταφέρει ως 6334 επιβάτες που εξυπηρετούνται απο 1700 άτομα πληρώματος.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας υπόψη τις υπέροχες γραμμές των παλιών ιταλικών πλοίων και την αδιαμφισβήτητη ιταλική αισθητική, είναι πραγματικά να κλαις βλέποντας αυτό το...πλοίο.

Εντάξει, σίγουρα βρισκόμαστε σε άλλη εποχή, οι οικονομίες κλίμακος παίζουν ρόλο, εγώ εφοπλιστής δεν είμαι και δεν είναι δικά μου τα λεφτά, αλλά έστω τα φουγάρα δεν μπορούσαν να τα κοιτάξουν λίγο;

Αυτήν την επιμονή του πανωσηκώματος στη γέφυρα δεν μπορούν να το διαχειριστούν αλλιώς;

Τέλος πάντων...καλοτάξιδο να είναι το πλοίο και να δίνει δουλειά στα πληρώματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 10 months later...
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...