Jump to content
Shipfriends

Superexpress (IMO 9176046)


.voyager

Recommended Posts

με 37,3kn απο Μύκονο για Ραφήνα αυτή τη στιγμή το πλοίο. προφανώς δεν πρέπει να εχει τιποτα απο κοσμο και ΙΧ αλλά δεν παύει να ειναι εντυπωσιακό νούμερο 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 568
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στο πλοιο κατι εχει αλλαξει φετος και εχει κερδισει σε δρομο.Σιγουρα ειναι αρχη της χρονιας αλλα δεν ειχαμε δει ποτε τετοιες ταχυτητες

Χτες το ταξιδεψα στο απογευματινο δρομολογιο απο Μυκονο.Απο Ραφηνα εφυγε με 45 λεπτα καθυστερηση και στη διαδρομη καλυψε μιση ωρα,αποτελεσμα της πραγματικης ταχυτητας σε συνδιασμο με την ταχυτυτα που ειναι υπολογισμενα τα δρομολογια.Ακομα και μετα την Ανδρο που ειμασταν σχεδον γεματοι η ταχυτητα ηταν πανω απο 31 μιλια κατι που βλεπουμε φετος για πρωτη φορα

Ελπιζω να μην υπαρχει καποιο απροοπτο και να κρατησει τις ταχυτητες του χωρις να βγαλει καποια ζημια

Απο κοσμο ειχαμε σχεδον πρωτοκολλο περνονας περιπου 300 ατομα απο Μυκονο και τους υπολοιπους απο τα αλλα λιμανια και κυριως την Τηνο. Το γκαραζ και αυτο σχεδον γεματο με χωρο για καμια 10αρια ΙΧ ακομα.

Σαν ταξιδι δεν εχω να πω κατι .Καιρο δεν ειχε ,ταχυπλοο ειναι ,οποτε καθεσαι σε μια καρεκλα και δεν πολυκουνιεσαι.Αυτο που με χαλαει και το εχω ξαναπει ειναι οτι δεν μπορεις να βγεις εξω ουτε στα λιμανια.Εχει βεβαια ελαχιστους εξωτερικους χωρους,αλλα θεωρω οτι στα λιμανια θα μπορουσαν να αφηνουν τον κοσμο να βγει.

Ας το δουμε δεμενο στην Ραφηνα και φτανοντας στη Μυκονο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 4/15/2023 at 11:02 AM, hayabusagr said:

με 37,3kn απο Μύκονο για Ραφήνα αυτή τη στιγμή το πλοίο. προφανώς δεν πρέπει να εχει τιποτα απο κοσμο και ΙΧ αλλά δεν παύει να ειναι εντυπωσιακό νούμερο 

Το Σάββατο εν πλω από Μύκονο για Πάρο, το Superexpress έφτασε μέχρι 38,3 κόμβους, που δεν θυμάμαι να το έχουμε ξανά δει σε τέτοια ταχύτητα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

γενικώς, έχω την εντύπωση ότι μέχρι στιγμής διανύει τις καλύτερες μέρες του μέχρι στιγμής από την χρονιά που ήρθε εδω και ξεκίνησε να δουλεύει 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όντως το ταξίδεψα πριν μερικές μέρες από Ραφήνα για Πάρο.
Πήγαινε συνεχώς  με 35 στο κομμάτι της Τήνου,για Μύκονο δεν πήγε πάνω από 28, στο κομμάτι για Πάρο βεβαια πήγαινε από 36 έως 38!!!!
Το πλοίο ξεκίνησε με μία πληρότητα σε γκαράζ και σαλόνια κοντά στο 60 % .
Ήταν πολύ καλό ταξίδι  με το πλοίο πεντακάθαρο συντηρημένο εξυπηρέτηση από το πλήρωμα στο έπακρο το μόνο πράγμα που με ενόχλησε λίγο ήταν η δυσκοιλιότητα στην χρήση του ασανσέρ το οποίο προβλέπεται για εμένα ,και βέβαια η πρόσβαση σε εξωτερικούς χώρους (ανυπαρκτοι) για να μπορούμε να πάρουμε λίγο καθαρο αέρα και να βγάλουμε μια φωτογραφία βρε παιδάκι μου ….!!!!!

Super Express 08-05-23 Rear Lounge.jpg

Super Express 08-05-23 Reception.jpg

Super Express 08-05-23  Front Lounge.jpg

Super Express 08-05-23 Upper Front Lounge.jpg

Super Express 08-05-23 Upper Rear Lounge.jpg

Super Express 08-05-23 at 36.7 kts a.jpg

Super Express 08-05-23 at 36.7 kts b.jpg

Super Express 08-05-23 at 36.7 kts c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος ! Ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω με το συγκεκριμένο ταχύπλοο αλλα θα ήθελα να κλείσω τις θέσεις που ειναι στο πίσω μέρος που βλέπει τα απόνερα του πλοίου που ειναι οι θέσεις οι κρεμ στη τζαμαρία. Στο Ίντερνετ δεν εχει πλάνο του πλοίου το σύστημα κρατήσεων.. Γνωρίζει κανεις αν πάω σε πρακτορείο αν θα μπορούν να μου κλείσουν τις συγκεκριμένες θέσεις ;; 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να μιλησεις με το κεντρικο πρακτοριο της Ραφηνας.

Θεωρω οτι εκει εχεις πολλες πιθανοτητες να σε εξυπηρετησουν

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες και συγκεκριμένα Σάββατο επέστρεψα Αθήνα με το Super Express. Μετά και την Τήνο  είχε πλέον πάνω από το μισό γκαράζ γεμάτο και υπολογίζω γύρω στα 400 άτομα κόσμο .
Καθόλου άσχημα για Σάββατο.
Από την Πάρο μέχρι την Μυκόνου 35 + από τη Μύκονο μέχρι την Τήνο 30 - Και από κει και πέρα εκτός του γνωστού προβλήματος με το ασανσέρ όπου πλέον έχω φτάσει Σε σημείο να πιστεύω ότι θα μου στείλουν το λογαριασμό του ρεύματος στο σπίτι..!!! Έγινε κάτι αλλο που με Στεναχωρησε….
Με το που ξεκίνησε από Τηνο ανέβασε την κανονική ταχύτητα περίπου στα 35 αλλά σιγά-σιγά άρχισε να κόβει σε όσα σημεία είχα Internet το πλοίο πήγαινε συνεχώς με 26,1  ακριβώς ούτε 25,7 ούτε 26,3
Ο κόσμος Άρχισε να παραπονιέται και ειδικά κάποιοι ξένοι τουρίστες οι οποίοι  έπρεπε να προλάβουν το ΚΤΕΛ που αεροδρόμιου …
Λίγο πριν το σημείο όπως επιβάλλεται το όριο ταχύτητας από το λιμεναρχείο Ραφήνας συνέχισε και πήγαινε με 26,1 ,Ε και στο τελος  πάτησε  και μία γκάζια να το πούμε και έπιασε 34,5 …!!!
 Το πλοίο έδεσε με μισή ώρα καθυστέρηση με αποτέλεσμα πολύς κόσμος να χάσει το ΚΤΕΛ…
Ειλικρινά στεναχωρήθηκα πάρα πολύ γιατί στο τέλος είχανε μείνει τρεις China Americans 'Μάνα κόρη εγγονή" εξοργισμένες και τα εβαλαν με ένα λιμενικό από ότι κατάλαβα γιατι δεν υπήρχε ταξί ούτε για δείγμα πλέον για να πάνε αεροδρόμιο ,η δε εγγονή φωτογράφιζε το πλοίο και το Superferry που έιχαν δέσει σχεδόν ταυτόχρονα.
Σκέψου τώρα να έχεις υπολογίσει τα λεφτά σου με το ΚΤΕΛ και να έχεις επιλέξει για να είσαι σίγουρος το ταχύπλοο…
Ειλικρινά αυτή η κατάσταση είναι déjà vu και δεν ξέρω ποιος η τι Ευθύνεται γι’ αυτην..
Τι έχει μεγαλύτερο κόστος ,το πετρέλαιο  του Σαββάτου,μια πιθανή ζημιά στη μηχανή . ενας στρόφαλος βρε παιδι.
'Η πάνω που έχεις αρχίσει και στρώνεις  το όνομά σου στην αγορά και πλέον Ουδέν Κρυπτόν από  το διαδίκτυο, να γίνονται πάλι τα ίδια…
Αλλά αυτό δυστυχώς είναι εγκληματική αμέλεια για την τσέπη της εταιρείας γιατί πολύ απλά διασύρθηκε το όνομα της  ξανά και αν νομίζει κάποιος ότι τα 500  1000  η και 5000 € κέρδος από το πετρέλαιο  ισούνται με τα 200 εισιτήρια ημερησίως (ε οχι για παντα) που θα χάσει η εταιρεία δεν ξέρω τι να πω πλέον..
Προφανώς δεν υπήρχε κάποιο μηχανικό πρόβλημα και ήταν όλο θέμα οικονομίας .
Για να είμαι στην ώρα μου η τουλάχιστον να προλάβω το ΚΤΕΛ που είναι ανταπόκριση για το αεροδρόμιο θα έβγαζα και τις μπιέλες έξω απ’ το μπλοκ…
Άλλοι βέβαια που τα κάνουν αυτά κάνουν κι άλλα!!!! και αυτο ειναι άλλη συζήτηση.

Αγαπώ και το πλοίο και την εταιρεία αλλά ρε παιδιά ήμαρτον!!!! Δεν θα με πείραζε και η μια ωρα  καθυστέρηση ,κάνω το δρομολόγιο συχνά και μένω κοντά στο λιμάνι,εύχομαι να έχω λάθος να είμαι λάθος σε όλα  αλλά μάλλον δεν.


Τέλος το μόνο που δεν ξέρω είναι μήπως πλέον υπάρχει με εδρα στη Ραφήνα η νέα εταιρεία ταξί ‘’Golden Star Cabs’’
αν ναι τοτε όλα δικαιολογημένα!!!!!😂

 

Edited by proud_ionian
τεχ βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να κάνεις λάθος δε όλα αυτά που γράφεις!!

Ο ανελκυστήρας δεν έχει κάποιο θέμα απλώς απογορευεται η χρήση πέρα από άτομα που χρήζουν ανάγκης και αφού ζητηθεί βοήθεια από το πλήρωμα. 

Όσο για το μειωμένη ταχύτητα προφανώς θα ήταν κάποιο στιγμιαίο πρόβλημα, που αποκαταστάθηκε πριν τη Ραφήνα, οπότε για αυτό αυξήθηκε η ταχύτητα του. Αυτό το μικρό πρόβλημα, προφανώς οδήγησε σε 30 λεπτά καθυστέρηση στην άφιξη του. Δηλαδή εάν είχε καιρό ή πολύ κίνηση στα λιμάνια και είχε την ίδια καθυστέρηση, θα υποστηρίζατε ότι γίνεται εσκεμμένα για να δουλεύουν τα ταξί?? Πάντως οποίος έχει να προλάβει πτήση, συνήθως κανονίζει να έχει ένα περιθώριο ασφαλές για να προλάβει την πτήση του, οπως γίνεται στα αεροπορικά εισιτήρια με πτήσεις σε ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου εύχομαι να κάνω λάθος.
Ότι έγραψα το έγραψα για να διαβαστεί και να φτάσει στα αυτιά των ιδιοκτητών που έχουν ξεκινήσει φέτος από νωρις ένα δρομολόγιο πολύ δυνατά και είναι αιμοδότες σε αυτό μέχρι να εδραιωθούν μη έχοντας την υποστήριξη κάμιας επιδοτησης ,περιμένοντας το πλοίο να πιάσει τις απαιτούμενες πληρότητες .

Ίσως δεν έπρεπε να αναφέρω την Εταιρεία Τάξι 😄 .Αν αυτό ίσχυε θα το ήξερε όλος ο κόσμος πριν από μένα και ίσως για κάποιους μπορεί να είναι μια πολύ καλή ιδέα για να την εκμεταλλευτούν ,που τους την  πρόσφερα δωρεάν…..😃😃😃

Οι συνθήκες πολλές φορές "μπορεί" να είναι εναντίον μας αλλά το αποτέλεσμα μετράει…

Τέλος το κομμάτι του ασανσέρ δεν το διαπραγματεύομαι….😄😄😄

I ❤️ INCAT

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
15 hours ago, Diagoras said:

4) το Superexpress κλασικά πολύ ΙΧ από/προς Ραφήνα, στο κομμάτι Μύκονος-Σαντορίνη πρέπει να ναι τελευταίο με διαφορά

 

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος γι αυτό. Σίγουρα δεν είναι πολυδιαφημισμένο αλλά αν σκεφτείς πως το πλοίο είναι ήδη 5 καλοκαίρια στην Ελλάδα και το δρομολόγιό του έχει πειραχτεί ελάχιστα, κάτι δείχνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει σύγκριση με τα νούμερα που έφερνε παλαιότερα το Superrunner. Παρότι είναι το πρώτο πλοίο από Μύκονο για Πάρο (δεν υπάρχει πια και πρωινό της Seajets από Ραφήνα) δε βάζει αυτό το μπούγιο που βλέπεις σε άλλα πλοία. Αξίζει να δει κανείς τις προσεγγίσεις του στην Πάρο και τη Σαντορίνη και να τις συγκρίνει με αυτές των υπόλοιπων πλοίων, ειδικά του WCJ, του Power Jet και του Santorini. Είναι και θέμα brand ως ένα σημείο.

Όσο για τις αλλαγές, υπάρχουν διαφορές με παλαιότερα. Το Superrunner ξεκινούσε Ραφήνα-Τήνο-Μύκονο, μετά προσέθετε τη Σαντορίνη, μετά την Πάρο και το βαθύ καλοκαίρι Νάξο και Ίο. Το Superexpress ξεκινάει Ραφήνα-Τήνο-Μύκονο, μετά βάζει συντηρητικά την Πάρο και στο τέλος Ίο-Σαντορίνη, η δε Νάξος κόπηκε τελείως. Όλα αυτά προφανώς και λόγω της μετα-covid συγκυρίας...Επίσης τα ωράριά του είναι αρκετά πιο χαλαρά, ίσως για προφύλαξη των μηχανών (δε γνωρίζω). 

Όπως και να χει, στο κομμάτι Ραφήνα-Μύκονος δουλεύει πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο ταξίδι με το πλοιο τον Ιούνιο που μας πέρασε περυσι που είχα κλείσει για να ταξιδέψω μαζί του είχε βγει εκτός για επισκευές μετά την πρόσκρουση στην Τηνο.,το πλοιο μπορώ να πω ότι ήταν καθαρό και σε πολύ καλή κατάσταση,εκείνη την μέρα (Τετάρτη) είχε γύρω στους 550 επιβάτες,με ένα αρκετα μεγάλο μέρος τους να είναι για Πάρο-Ιο,από καιρό  είχε ένα 5-6αρι αν εξαιρέσουμε τον Κάβο ντόρο που υπήρχαν κάποιες αναταράξεις κατα τα αλλά πολύ καλο ταξίδεμα,απο ταχύτητα εκείνη την μέρα είχε ανοίξει μέχρι 34,5 kn  παρότι έδινε  τότε άφιξη Τηνο 09:30 το πλοιο έδεσε 09:10,το πιο εντυπωσιακό το πρυμνιο μέρος του πλοίου με θέα  στα απόνερα,γενικά πιστεύω πως είναι ένα από τα καλύτερα ταχυπλοα αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι έχει ένα θεματάκι έφτασα καθυστερημένο από το πρωί στη Σαντορίνη το πρωί που πήγα να ρωτήσω για εισητήρια μου είπαν ότι έχει 400+ ελεύθερα ε και λέω αν είναι να φύγω Θα μπορούσα να βγάλω και κατά τις 15:00 αφού έτσι κι αλλιώς είχε και καιρό Θα έιχε μια μικρη καθυστέρησή αλλά δυστυχώς στις 15:00 που πήγα στον πράκτορα μου είπε ότι ξαφνικά εξαφανίστηκαν τα εισιτήρια το σύστημα Πήρε βέβαια στο λογιστήριο το πλοίο και με κάλυψε εμένα κι άλλη μία οικογένεια.. Το πλοίο όντως είχε κάποιο πρόβλημα Διότι στα δεξιά  Watergate υπήρχε μικρότερη πίεση ήταν αισθητό δηλαδή φαινόταν πολύ λιγότερος ο όγκος του νερού ..είχε επίσης γύρω στα 400 ελεύθερα καθίσματα (προφανώς μέχρι να εντοπίσουν το πρόβλημα προτίμησα να μην γεμίσουν το καράβι του κόσμου)  άλλα μπήκαν αρκετα αυτοκίνητα  καμιά εβδομηνταριά  μόνο στην Τήνο μόνο και όλα φορτώθηκαν  σε όλους τους ορόφους όπως κάνουν πάντα αλλά και το μισό Γκαράζ από τη μέση και μπρος αλλά προς τα αριστερά κανένα αυτοκίνητο στη δεξιά μερια…

Δεν με πείραξε καθυστέρηση διότι έτσι κι αλλιώς μένω κοντά στη Ραφήνα το μόνο που με ενόχλησε όπως κάθε φορά βέβαια είναι αυτό το ασανσέρ βρε παιδιά Όπου πλέον αυτή τη φορά με διαβεβαίωσε αυτό το ψηλό παλικάρι ότι έχει χαλάσει τελείως….

Τελοσπάντων δάγκωνα τα δόντια και πάω με τις σκάλες και για να λέμε και του στραβού το δίκιο πολύ καλό ταξίδεμα και με καιρό και με πρόβλημα

Και Πολύ καλό πλήρωμα.

Μήπως έχει κάποιος το τηλέφωνο της Kleemann ..!!!!😀

 

 

9D5ECF6C-E050-4A87-99B9-1BD14AB6A6D2.jpeg

090816C6-A253-48C9-B013-4A93B785FDAB.jpeg

2C79D4D6-C282-4A70-BFE9-BC7DBAD9BFEF.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ταξιδι με αρκετο καιρό την προηγουμενη Κυριακη απο Μυκονο για Ραφηνα και μπορω να πω οτι το πλοιο με εξεπληξε ευχαριστα με τη συμπεριφορα του

7αρι γεματο σε ολη τη διαδρομη μεχρι Ραφηνα.Κουνημα υπηρχε μεν,αλλα αναλογικα του καιρου ηταν σε νορμαλ πλαισια,χωρις να βλεπεις ταλαιπωρημενο κοσμο.Στα μοναδικα σημεια που λες οτι ηταν λιγο πιο αισθητο ηταν στον Τσικνια ,οπου και το βαπορι ψηλωσε λιγο, καθως και στο Καβο Ντορο,οπου βγηκε και ανακοινωση να μην γινονται μετακινησεις.10 λεπτα ομως το πολυ σε καθε σημειο .Για να ειμαι ειλικρινης θεωρουσα οτι θα ταλαιπωρηθουμε αρκετα 

Το πλοιο δουλευει απιστευτα καλα με την Τηνο.Πρεπει να εβαλε τουλαχιστον 400-500 ατομα και 50ΙΧ ,με αποτελεσμα ενω ηταν στην ωρα του ,να χασει περιπου 20λεπτα με τη φορτωση.Απο Μυκονο πρεπει να φορτωσε καμια 150αρια επιβατες και 10-15ΙΧ. Ειδικα αν προλαβει καποιος και τα φθηνοτερα εισιτηρια ειναι σιγουρα καλυτερη επιλογη απο το ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π που φευγει κανα 20λεπτο νωριτερα ,αλλα φτανει μια ωρα αργοτερα

Ενα συν και στο πληρωμα που ειναι ευγενικο ,χωρις ομως την ψευτικη τυπικοτητα που βλεπεις αλλου

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...