Jump to content
Shipfriends

Superexpress (IMO 9176046)


.voyager

Recommended Posts

4 minutes ago, .voyager said:

Δεν έχει ανοικτό κατάστρωμα.

Γραφει CAT 3618 marine power

Το «νέο» όνομα του πλοίου;... 😕

Με ένα πολύ πρόχειρο googlaρισμα πρέπει να είναι ο τύπος μηχανών που έχει το πλοίο 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 568
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

26 minutes ago, ΟΡΙΩΝ said:

Mea culpa!

Κι εγώ διάβαζα ξανά και ξανά το post σου και ψαχνόμουνα, νομίζοντας ότι κάτι ίσως άλλαξε στο όνομα του πλοίου που δεν πήραμε χαμπάρι, σόρρυ 😅 

28 minutes ago, .voyager said:

Δεν έχει ανοικτό κατάστρωμα.

Σε σχέση με άλλα Incat που έχουν αρκετό ανοικτό κατάστρωμα, λογικά εκμεταλλεύεται αρκετά τον χώρο πρύμα που εκτείνεται και σε δύο επίπεδα μάλιστα, αυξάνοντας το πρωτόκολλο. 

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Το Super Express λογικά σήμερα θα βγει για τρίτο δοκιμαστικό

On 6/11/2019 at 10:49 PM, .voyager said:

Γραφει CAT 3618 marine power

Αυτό γράφτηκε τελευταία γιατί θυμάμαι ότι δεν υπήρχε γραμμένο μέχρι πριν λίγες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Themis Prevenios said:

Απο ότι φαίνεται θα αντικαταστήσει το superspeed και θα ξεκινάει στις 6:50 από Πειραιά! Ξέρει κάνεις με τι υπηρεσιακη ταχύτητα θα πήγαινε περίπου;

Σιγουρα κοντα στους 35 κομβους αλλιως το tera  θα περναει απο πανω του

Link to comment
Share on other sites

On 6/13/2019 at 9:16 AM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Super Express λογικά σήμερα θα βγει για τρίτο δοκιμαστικό

Τελικά το Super Express βγήκε σήμερα για το δοκιμαστικό και με το πέρας του δοκιμαστικού θα έρθει στο λιμάνι του Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Το Super Express αύριο αναμένεται να πάει για πιστοποίηση στα λιμάνια του δρομολογίου του (Πάρο Νάξο Μύκονο Τήνο Άνδρο Ραφήνα). Φαντάζομαι ότι η θέση του Super Express στο λιμάνι του Πειραιά θα είναι στην Ακτή Τζελέπη εκεί που δένουν τα δυο μικρά της Golden Star Ferries και το Super Cat να πάει στο δόντι της Ακτής Τζελέπη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις φρέσκες φωτογραφίες του πλοίου Panagia 100Π. Με τα νέα του χρώματα και τους διπλούς καταπέλτες το πλοίο έγινε ακόμα πιο εντυπωσιακό. Μπράβο!

Όσον αφορά την Ακτή Τζελέπη, έχω τις επιφυλάξεις μου κατα πόσο θα μπορούσε να δέσει εκεί το σκάφος, όταν το πλάτος του είναι 26μ ενώ οι ντόκοι στο σημείο που δένουν τα ομόσταυλα γύρω στα 20μ.

Εγκαίνια ξέρουμε αν και πότε θα γίνουν; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γινει ο ενας καταπελτης κ να γινεται η φορτωση σαν το tera που μπαινει με τη μουρη κανεις τον κυκλο στα γκαραζ κ βγαινεις με τη μουρη στα νησια

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο δε θα καθυστερεί στα ωράριά του!; Δε νομίζω οτι εχει πολυ παραπάνω δρομο και επισης έχει και το γκαραζ αλλά και πιο χρονοβόρες μανούβρες.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο νομίζω και εγώ φίλε μου εάν δεν πάει πάνω από 35 knots ταχύτητα δεν νομίζω να βγάζει το δρομολόγιο του χωρίς καθυστέρηση!

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

Τα δρομολόγια είναι υπολογισμενα με ταχύτητα 32 περίπου μίλια.Αν -λέμε ΑΝ- κάπου υπάρχει καθυστέρηση θα καλύπτεται με αύξηση της ταχύτητας 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...