Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

On 1/20/2018 at 12:19 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Η Balearia παρουσίασε τα όνομα των δύο πλοίων της που κατασκευάζει στο ναυπηγείο Cantiere Navale Visentini. Τα πλοία θα πάρουν τα όνομα Hypatia de Alejandria και Marie Curie, και θα είναι τα πρώτα ακτοπλοϊκά πλοία στη Μεσόγειο με καύσιμο LNG, που στοιχίσουν περίπου 200 εκ ευρώ.  Όσο για το Marie Curie έχει ολοκληρωθεί το 30% της κατασκευής του Hull και τώρα θα ξεκινήσει η εγκατάσταση των μηχανών.

Καλά τα λες εσύ Παναγία μου, θα σε βάλω να τα δείς κιόλας. Μια πρώτη άποψη λοιπόν για το πως προχωρά η κατασκευή του Marie Curie στη ναυπηγική κλίνη της Visentini. Και εδώ από διαφορετική γωνία. Υπάρχει πολύ ψωμί ακόμα, δεν ξέρω για πότε ακριβώς το υπολογίζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε σύγκριση με αυτά που είδαμε πρίν 3 μήνες, τα κομμάτια πια έχουν ενωθεί και το σύμπλεγμα ατσαλιού αρχίζει πια να θυμίζει πλοίο. Εδώ στο ναυπηγείο της Visentini το περασμένο Σάββατο:

large.924818407_MarieCurie_28-07-18_Port

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Έχει πάρει πια σάρκα και οστά, που λέει και το δημοσιογραφικό κλισέ, η Μαριώ η Κουρή. Την βλέπουμε εδώ στο ναυπηγείο της Visentini νωρίτερα σήμερα. Δυστυχώς δε την πέτυχα με τον ίδιο ήλιο όπως την Υπατία της Αλεξανδρείας, αλλά συμπαθάτε με γιατί υπήρχαν άλλες υποχρεώσεις. Εδώ την βλέπουμε κι από πρύμα, νομίζω δεν υπάρχουν διαφορές με την Υπατία. Ολοκληρώνουμε την σύντομη επίσκεψη με μια πιο κοντινή και πλαινή όψη του πλοίου. Φρέσκια είναι λέγετεεεεε:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Ξεκίνησε Παναγία μου και έκανε δρομολόγια και από Valencia αλλά και από Denia. Γενικά η Balearia(αλλά και η Armas/Transmediterranea) αλλάζουν δρομολόγια στα πλοία τους γρηγορότερα από υαλοκαθαριστήρα. Το πλοίο από τις 30 Σεπτέμβρη πάντως είναι αρντάν στον εξωτερικό μώλο της Valencia. Παράδοξα πράγματα, ούτε δίμηνο δεν έκλεισε στα δρομολόγια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 8 months later...

Σύμφωνα με το Ferrybalear, το Marie Curie έχει βγάλει προβλήματα στην ταχύτητα και τον τελευταίο καιρό πηγαίνει 14-15 κόμβους, οπότε επίκειται αντικατάστασή του με το αδελφό του, Hypatia de Alejandria. Το Marie Curie προφανώς και θα πάει για επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν είδες σε καμιά φωτογραφία σινιάλα Fred Olsen στο πλάι, είναι κάτι σαν joint service με τη Balearia. Τα είχε φορέσει και το Martin-i-Soler όταν είχε πάει στη γραμμή της Huelva.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,ακριβώς αυτό είδα,αλλά ψάχνοντας σε ισπανικα σάιτ,δε βρήκα κάποιο δημοσίευμα, γι αυτό δεν ήμουν και σιγουρος. Ευχαριστουμε για τη πληροφορια^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Εν πρώτοις να διορθώσω το παραπάνω μου πόστ και να πω ότι σε θέση φόρτωσης πήγε μεν αλλά έκανε μόνο sea trials. Αυτά έλαβαν τέλος και από αύριο νομίζω ξαναπιάνει δρομολόγια στη γραμμή της Huelva για τα Κανάρια Νησιά. Έλειψε συνολικά 4 ολόκληρους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δεν το είχα ξαναδεί το πλοίο από τότε που χτιζόταν στην Visentini, έπρεπε λοιπόν να ξανασυστηθούμε, όταν το πέτυχα πρίν λίγες εβδομάδες στο Las Palmas. Όπως βλέπετε, το πλοίο παρά το ότι μαμίσιο ήταν LNG dual fuel, η Balearia θεώρησε απαραίτητο να του βάλει scrubber. Με άλλα λόγια, καταλαβαίνει κανείς πόσο πιο ακριβό είναι το LNG και τι λεφτά έχει αιμορραγήσει η Balearia. Δρομολόγιο από Huelva για τα Κανάρια, όπως είπαμε και παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...