Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Τελικά φίλε proud_ionian το angela δεν θα πιάνει Φισκάρδο (μάλλον επειδή δεν χωράει να γυρίσει). Πάντως προβλέπεται μάχη όταν θα ξεκινήσουν και τα άλλα δύο φέρρυ από λευκάδα (Μργανήσι ΙΙ κ Captain Aristidis). Εσύ φίλε proud_ionian τι λες? θα μπορέσει να φανεί ανταγωνιστικό στη γραμμή χωρίς να πιάνει φισκάρδο, ειδικά τουσ καλοκιρινους μήνες? :confused:

Edited by proud_ionian
split
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για το ''ΜΕΓΑΝΗΣΙ ΙΙ''????? Τα δρομολόγια τα καλοκαιρινά είναι ασφυκτικά για Νυδρί-Μεγανήσι....Πέρυσι τα ενδιάμεσα τα έκανε το ''ΜΕΓΑΝΗΣΙ''...Φέτος?????????

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι θα υπαρχουν 3 βαπορια να κανουν κεφαλονια ιθακη λευκαδα. λογικα θα κατεβαινει φρικες φισκαρδο ο καπταιν αριστειδης. αυτο και το αντζελα αρκουν με το παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Τους καλοκαιρινούς μήνες τουλάχιστον πιστεύω ναι......!! Η κίνηση για Μεγανήσι είναι μεγάλη..... Ανταγωνίζεται κ ξεπερνάει πολλά από τα νησιά των Κυκλάδων σε ετήσια βάση βλ.Δ.Κυκλάδες κ.α Οπότε πιστέυω πως θα μείνει το "Captain Aristidis" μόνο! Το μόνο ερώτημα μου είναι, αν παραμείνει το πρωίνο δρομολόγιο Νυδρί-Φρίκες-Φισκάρδο πιο θα κάνει το πρωινό απο Βασιλική-Φισκάρδο????? Συμφωνώ με τον proud ! Αρκούν κ με το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα παραλές για την κίνηση από Νυδρί για Μεγανησι το καλοκαίρι. οκ είναι σίγουρα πιο αυξημένη από το χειμώνα αλλά όχι σαν κι αυτή π.χ Δ. Κυκλάδες κ.α

Link to comment
Share on other sites

καλα δυτικες κυκλαδες δεν ειναι, αλλα ειναι greek statistics. προφανως το ενα απο τα δυο... μεγανησια πλεοναζε. απο εκει και περα πιστευω οτι απο μεσα ιουλιου μεχρι τελος αυγουστου, 2 εχει δυο δρομολογια στο βορρα (φρικες φισκαρδο) ειτε απο βασιλικη, ειτε απο νυδρι.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έτσι είναι!!! Αν δεις τα επίσημα στοιχεία θα το διαπιστώσεις......Διπλάσιος σχεδόν ο όγκος οχημάτων!! Σου φαίνεται παράξενο,αλλά έτσι είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Στα πλαίσια των γενικών περικοπών αλλά και της δρομολόγησης του ΒΑΣΟΣ Κ στην Πεσάδα, λογικά δεν πρέπει να υπάρχει σύνδεση από τις Φρίκες Ιθάκης για Νυδρί ή Βασιλική φέτος. Φαντάζομαι ότι μόνο τα δρομολόγια του Ιόνιον Πέλαγος από Πισαετό συνδέουν πλέον Ιθάκη και Λευκάδα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έτσι πρέπει να είναι. Το ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ δουλεύει στην γραμμή Φισκάρδου - Βασιλικής, και είναι απορίας άξιον πως -τουλάχιστον για την καλοκαιρινή περίοδο- δεν έχει επεκτείνει το δρομολόγιο του και στις Φρίκες.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία καλοκαίρια, δρομολογούσαν το ΒΑΣΟΣ Κ αποκλειστικά μεταξύ Φρικών Ιθάκης και Βασιλικής Λευκάδας. Ο λόγος φαντάζομαι πως ήταν να έχουν αυξημένα δρομολόγια προς το Φισκάρδο και καλύτερη εκμετάλλευση, γιατί όταν πήγαινε και από τα 3 νησιά, υπήρχε θέμα με φόρτωση - εκφόρτωση και τις θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπα μια διευκρινιση....Τα δυο πλοια εκαναν ενελαξ τις γραμμες.....την μια εκανε ο Βασος το Βασιλικη-Φισκαρδο και την αλλη το Αριστειδης...Επισης η γραμμη που επιανε Φρικες δεν ηταν Βασιλικη-Φρικες αλλα Βασιλικη-Φρικες-Φισκαρδο και πισω,ενω η αλλη γραμμη (σωστα λογο φορτου εργασιας) ηταν το Βασιλικη-Φισκαρδο

Edited by Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Τον καλό μήνα Αύγουστο το ΒΑΣΟΣ Κ έκανε μόνο Φρίκες - Βασιλική το 2010 και το 2011

Φίλε kerkini η γραμες αυτες της Βασιλικης η μεν του Φισκαρδου ειναι απευθίας Βασιλικη-Φισκαρδο (χωρις Φρικες ενδιαμεσο) ενω η άλλη ειναι Βασιλικη-Φρικες-Φισκαρδο

Και για το τυπικο του οτι τα πλοια το εκεναν ενελαξ το Βασιλικη-Φρικες-Φισκαρδο-Φρικες-Βασιλικη,πάρε κάποιες φωτογραφίες που επιβεβαιώνουν τα λεγόμενα μου,ειδικά για τον Αυγουστο του 2011

6 Αυγούστου 2011 και ο καπτεν Αριστείδης ερχόμενος απο Φισκαρδο στις Φρικες,που επιβηβαζόταν μια φιλη μου για Λευκαδα

 

http://i1143.photobucket.com/albums/n621/Mr_Zoo1984/DSCF4116.jpg

http://i1143.photobucket.com/albums/n621/Mr_Zoo1984/DSCF4110.jpg

και εδω 19 Αυγούστου,προερχόμενος απο Φισκάρδο για Βασιλική,που ταξίδευε η αδερφή μου,το Βάσος Κ

http://i1143.photobucket.com/albums/n621/Mr_Zoo1984/DSCF4782.jpg

http://i1143.photobucket.com/albums/n621/Mr_Zoo1984/DSCF4784.jpg

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω στα λεγόμενά μου για απευθείας δρομολόγιο Φρίκες - Βασιλική, χωρίς Φισκάρδο. Και θα επιμείνω γιατί ταξίδεψα προσωπικά και τα δύο προηγούμενα καλοκαίρια. Οι ακριβείς ημερομηνίες που γίνεται το δρομολόγιο μόνο Φρίκες - Βασιλική δεν μου είναι αποτυπωμένες στη μνήμη, αλλά είναι μέσα στον Αύγουστο.

Οι φωτογραφίες βέβαια δεν αποδεικνύουν κάτι, από τη στιγμή που δεν έχουν ημερομηνία, παρά μόνο εντυπώσεις.

Επειδή όμως το λάθος μπορεί πάντα να ελλοχεύει σε θέματα που έχουν να κάνουν με τη μνήμη, θα προσπαθήσω να το τεκμηριώσω με στοιχεία, το συντομότερο

Link to comment
Share on other sites

για μια ακομη φορα θα πω οτι λογο του οτι οι φωτο μου εχουν ημερομινια ληψεις αποθηκευμενη και μοπρει να το δει ο καθενας (την αποφηκευεις το pc σου-->Δεξι κλικ-->ιδιοτητες-->λεπτομεριες και το γραφει ξεκαθαρα εκει μεσα) και λογο στο οτι τοσα χρονια στο νησι μου ειναι λιγο δυσκολο να μπερδευω τα δρομολογια μας,αλλα θα στο αποδειξω και φετος,με τα φετινα δρομολογια...ο καιρος γαρ εγγυς,Κυριακη θα ειμαι κατω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όπως ανέφερα στο thread του Ιόνιον Πέλαγος, αυξημένη σημαντικά ήταν η κίνηση στο κομμάτι Λευκάδας - Ιθάκης. Παρότι η χαμηλή κίνηση πέρυσι, οδήγησε την κοινοπραξία να μη βάλει πλοίο Φρίκες - Βασιλική (πήγε ως γνωστόν το Βάσος Κ στο Πεσάδα - Άγιος Νικόλαος), τελικά το Ιόνιο Πέλαγος δούλεψε ανέλπιστα καλά. Δεν έχω στατιστικά και στοιχεία να παραθέσω, αλλά τη μαρτυρία ανθρώπων που γνωρίζουν καλά το θέμα.

@ Μr_Zoo

Το Βασος Κ έκανε το μεσημέρι και ένα δρομολόγιο Βασιλική - Φισκάρδο - Βασιλική τα δύο τελευταία καλοκαίρια. Δεν υπήρχε απευθείας Φρίκες - Φισκάρδο, αλλά μόνο μέσω Βασιλικής. Το Κάπτεν Αριστείδης έκανε μόνο Φισκάρδο - Βασιλική, χωρίς Φρίκες. Μιλάμε πάντα στο "καυτό" κομμάτι του καλοκαιριού. Δεν υπήρχε Βασιλική - Φρίκες - Φισκάρδο και πίσω όπως αλλά, Βασιλική - Φρίκες - Βασιλική - Φισκάρδο - Βασιλική - Φρίκες - Βασιλική.

Αυτά από ενημέρωση από ανθρώπους που πρακτόρευαν τα πλοία.

Δεν ξέρω αν η προσέγγιση που έχεις φωτό του Κάπτεν στις Φρίκες τον Αύγουστο ήταν λόγω κάποιας αλλαγής. Εγώ πάντως ταξίδεψα τα δύο τελευταία καλοκαίρια Φρίκες - Βασιλική απευθείας και με το πρωινό και με το απογευματινό δρομολόγιο με το Βασος Κ. Και φίλοι που ταξίδεψαν, ήταν πάλι απευθείας και με το Βάσος Κ.

Edited by kerkini
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αναφέρεις τα τρέχουσα δρομολόγια??????? Γιατί αν ναι έχεις λάθος τουλάχιστον στη γραμμη Λευκάδα-Μεγανήσι... Έχει σταματήσει από 31/10 η γραμμή...Ανοιξη πάλι. Κ να προσθέσω εως 28/2 το Καπταιν Αριστείδης στο Νυδρί-Μεγανήσι

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νόμιζα πως το πλοίο εκτελεί δρομολόγια και το χειμώνα. Δεν είχα βρει τίποτα που να αναφέρει πως σταμάτησε. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση :) Από κίνηση πώς τα πάει το Αγχίαλος τα καλοκαίρια;

 

Πού ξεχειμωνιάζει; Στην πόλη της Λευκάδας;

 

Να προσθέσω και το Πήγασος από Άγιο Στέφανο για Διαπόντια Νησιά. Αν και σταματάει για συντήρηση τις επόμενες μέρες και για διάστημα περίπου 20 ημερών.

Edited by Ariadne
Link to comment
Share on other sites

Eίναι μέρες που έχει πολύ καλές πληρότητες κ άλλες μέτρια... Εξυπηρετεί βέβαια κάθώς είσαι νωρίς στην πόλη της Λευκάδας.Ξεχειμωνιάζει στο Μεγανήσι...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δε θυμάμαι αν έχουμε αναφέρει ότι φέτος υπάρχει διπλό καθημερινό δρομολόγιο (τον καλό μήνα Αύγουστο) ανάμεσα σε Νυδρί και Φρίκες. Αναχωρήσεις 08.00 και 15.00 από Λευκάδα

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο ποστ ξέχασα να αναφέρω τις αναχωρήσεις από Ιθάκη (Φρίκες): στις 10.15 και στις 16.45

Το πλοίο που εκτελεί το δρομολόγιο είναι το "Μεγανήσι ΙΙ", το οποίο εξυπηρετεί και το Μεγανήσι, συνδέοντάς το με το Νυδρί. Περισσότερα στο site της εταιρείας του.

 

(Oι Admins μπορούν να ενώσουν τα posts αν θέλουν)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...