Jump to content
Shipfriends

H καλύτερη μετασκευή πλοίου, σε Ε/Γ - Ο/Γ, για να δρομολογηθεί στην Ελλάδα.


Η καλύτερη μετασκευή πλοίου σε ferry, για να δουλέψει στην Ελλάδα ;)   

55 members have voted

  1. 1. Ποια θεωρείτε την καλύτερη μετασκευή πλοίου σε επιβατηγό - οχημταγωγό, για να δουλέψει στην Ελλάδα;

    • Έλυρος
    • Αριάδνη (1996)
    • Λισσός
    • Superferry II
    • Μυτιλήνη

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 04/30/2018 at 09:01 PM

Recommended Posts

για οσους ψηφισατε superferry (σκετο), θα θεωρησουμε δεδομενο οτι εννοειτε το τωρινο;) και οχι αυτο των στριντζαιων (ο aegean το διευκρνιζει).

αν καποιος εννοει το παλιο, ας στειλει πμ να το διορθωσουμε

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω κι εγώ τις δικές μου επιλογές. Ψήφος αναγκαστικά με βάση το αποτέλεσμα, μιας και δεν έτυχε να μπω σε καποιο πλοίο πριν τη μετασκευή του.

1.       Αριάδνη (1996). Και μόνο το ότι μπαίνεις με πρωτόκολλο και έχεις το κάθισμά σου και την ψυχική σου υγεία είναι μεγάλο πράγμα.

2.       Ευτυχία. Από επιβατηγό σε ΕΓ/ΟΓ δεν ήταν μικρή η διαδρομή.

3.       Σαρωνικός. Παντόφλα κλειστή και με κέρατο για όλα τα γούστα.

4.       Μυτιλήνη. Μπαλκόνια πλώρα, καταστρώματα πρύμα, και εξαιρετικοί χώροι μέσα. Το πρώτο βαπόρι της Χίου – Μυτιλήνης για πολλά χρόνια. Ίσως ήταν λίγο άβολο που έπρεπε μπαίνοντας από πρύμα να ανέβεις και μετά να κατέβεις για να βρεθείς στα σαλόνια πλώρα.

5.       Έλυρος. Εντυπωσιακό και μοντέρνο το χτίσιμο, αν και μας τελείωσαν τα χρήματα στη μετασκευή της τσιμινιέρας, και έμεινε η παλιά από κάτω.

6.       Superferry II. Έχοντας το Εξπρές Αθηνά να μας θυμίζει πως ήταν το βαπόρι εξωτερικά, έγινε υποδειγματική μετασκευή τόσο έξω όσο και μέσα στο πλοίο. Μεγάλο πρωτόκολλο και πολλά καταστρώματα για τον κόσμο.

7.       Παναγία Σουμελά. Το βαπόρι όταν το είδαμε ψαχνόμασταν από πού και πως φόρτωνε τα ΙΧ, ήρθε στα χέρια του Mr Saos τις καλές εποχές και απέκτησε μοντέρνα πρύμη. Βέβαια αν το κοιτούσες από συγκεκριμένη γωνία, θεωρούσες ότι το πλοίο δεν επιπλέει, αλλά πετάει.

8.       Νέαρχος (αν περνάει η ψήφος). Μετασκευή ήταν κι αυτή, λίγο ανάποδη βέβαια. Χαιρόμαστε να το βλέπουμε να ταξιδεύει.

Link to comment
Share on other sites

1.superferry ii  Ο ορισμος της μετασκευης ενα πλοιο που απεκτησε σαλονια γκαραζ κ καταστρωματα!μεγαλη μαγκια να ανεβαινεις τις σκαλες πρυμα κ να βλεπεις τον εργατη της αγκυρας πλωρα!!!

2.Μυτιληνη Απο τις πιο πμορφες μετασκευες σε ιαπωνικο με τους ογλους ομοιομορφα κατανεμιμενους πλωρα πρυμα..ομορφα σαλονια κ πολλες καμπινες!εκει που ποναγε βεβαια ηταν το γκαραζ

3.Ελυρος Οι ναυπηγοι μας δωσανε το καλυτερο τους εαυτο σε μια που ομορφη μετασκευη κ ειδικα με την μεταφορα του καθρεπτη της πλωρης!κ δω οι ογκοι πλωρα πρυμα δενουν αρμονικα μεταξυ τους κ δεν χαλανε την βαπορισια γραμμη του πλοιου

4.Ν.Καζαντζακης  Απο τις πιο ομορφες μετασκευες των μινωικων σε ενα ασημαντο ιαπωνικο πλοιο σε ενα εργατη που εφερε τεραστια εσοδα στα ταμεια της

5.Λισσος Απο μικρος μου αρεσε παρα πολυ το πλοιο χωρις να καταλαβαινω το γιατι κ κυριως η πλωρη με το καθρεπτη του..βεβαια η ανεκ το εκμεταλευτηκε ολο κ στο περαμα βγηκε ενα  περιεργο πλοιο που το αποτελεσμα στο τελος την δικαιωσε 

6. Superferry το καινουργιο! Πολυ καλη δουλεια πανω στο πλοιο που ακολουθησε την συνταγη του ομοσταυλου κ οι ποιοτητα των υλικων κορυφαια

7.Αριαδνη το παλιο! Πολυ ωραιο βαπορι κ με ωραιους χωρους που χωνευε ευκολα τους επιβατες στα σαλονια του αλλα κ στα φοβερα πρυμνια καταστρωματα με τις ξυλινες κουπαστες που εγινε κ ο μπουσουλας για τα υπολοιπα με κλιμακωτα  deck πρυμα κ στα υπολοιπα τις εταιρειας του 

8.Μαρινα Εαν κ του αφησε χουζουρι η μετασκευη την κλιση ο καπτα μακης εδωσε τον καλυτερο του εαυτο για το πλοιο που εγινε το κρουαζιεροπλοιο του αιγαιου κ απεκτησε πολλους θαυμαστες στα 12νησα

9.Πατμος Η Δανε μετα το πολυ αγαπημενο Ροδος αλλα προτιμησα το Πατμος εφερε επανασταση στο ταξιδι εκεινη την εποχη με ενα πλοιο κοσμημα  που ανεβασε τον πηχη κ για τις επομενες μετασκευες πλοιων κ των αλλων εταιρειων

10.Αριαδνη το καινουργιο Οι γραμμες του πλοιου ειναι απο μονες του μοναδικες αλλα ο Στριντζης ηρθε κ εδωσε το δικο μου πετυχημενο στιγμα χωρος να το καταστρεψει αλλα αντιθετως να το πιο ομορφυνει περισσοτερο

 

Ο.f.topic η πιο αποτυχημενη μετασκευη ηταν αυτη του Ποσειδων εξπρες  που χαλασε ενα πολυ ομορφο εξωτερικα πλοιο

Link to comment
Share on other sites

1.Αριάδνη το καινούριο λόγω των εξαιρετικών γραμμών του.

2. Έλυρος γιατί απλά έγινε μοναδικό!

3. Αιολής ο παλιός.

4. Μυτιλήνη με τα πολλά του όμορφα καταστρώματα.

5. Ροδάνθη με πολύ όμορφη μετασκευή.

6. Superferry το καινούριο.

7. Ν.Ρόδος με τα απλά απίθανα σαλόνια του. 

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου το μυαλό έρχονται τα εξής: 

Superferry II

Elyros

Lissos

Mytilene

Ionian Island

Kefalonia

N. Kazantzakis

 

Η σειρά μετά το πρώτο είναι τυχαία 😉. Πολλές οι πετυχημένες μετασκευές αλλά αν συνυπολογίσουμε όλους τους παράγοντες μαζί με τη διάρκεια στο χρόνο το Superferry II έρχεται πρώτο.😊

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2018 at 9:19 PM, enas chiotis said:

Ας γράψω κι εγώ τις δικές μου επιλογές. Ψήφος αναγκαστικά με βάση το αποτέλεσμα, μιας και δεν έτυχε να μπω σε καποιο πλοίο πριν τη μετασκευή του.

2.       Ευτυχία. Από επιβατηγό σε ΕΓ/ΟΓ δεν ήταν μικρή η διαδρομή.

3.       Σαρωνικός. Παντόφλα κλειστή και με κέρατο για όλα τα γούστα.

7.       Παναγία Σουμελά. Το βαπόρι όταν το είδαμε ψαχνόμασταν από πού και πως φόρτωνε τα ΙΧ, ήρθε στα χέρια του Mr Saos τις καλές εποχές και απέκτησε μοντέρνα πρύμη. Βέβαια αν το κοιτούσες από συγκεκριμένη γωνία, θεωρούσες ότι το πλοίο δεν επιπλέει, αλλά πετάει.

Το Ευτυχία,γνωστό και ώς "τσόκαρο" υπέστη-άν θυμάμαι καλά-ΔΥΟ μετασκευές:από ΕΓ/ΟΓ σε ΕΓ και ξανά σε ΕΓ/ΟΓ,ώς εκ τούτου δέ είχε και το παρατσούκλι "Φρανκεστάϊν".Εγώ είχα ταξιδέψει μ'αυτό και στίς δύο μορφές του-το vibration που είχε στην πρύμνη του ώς σκέτο επιβατηγό ήταν τρομερό και απαίσιο.

Γιά τον Σαρωνικό,δέν ήξερα ότι ήταν μετασκευή,εγώ μιά ζωή κλειστό το θυμάμαι εξαπανέκαθεν.Στο deck τής πλώρης μπορούσες να παίξης και ποδόσφαιρο,άν ήθελες.

Την πρύμνη τού Παναγία Σουμελά δέν την λές και "μοντέρνα".Απλώς έτσι όπως ήταν ώς LADY OF MANN δέν μπορούσαν να την κάνουν κανονική πρύμνη οχηματαγωγού.Ναυπηγοί είναι οι άνθρωποι,όχι μάγοι.

Τέλος,διαπιστώνω ότι ελάχιστοι-πλήν εμού-εμνημόνευσαν τον ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΑ/SUPERFLEX FOXTROT.Η δική μου απορία είναι γιατί η FAIAX μπήκε στον κόπο ν'αγοράση ένα αμφίπλωρο γιά να το "ξαναχτίση" στην κυριολεξία,ενώ θα μπορούσε να κάνη την δουλειά της με ένα πλοίο που δέν θα απαιτούσε τόσο μεγάλη-και πολυδάπανη-μετασκευή.Ελπίζω πάντως τα λεφτά της να τα έβγαλε,ξαναπουλώντας το σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.......

Link to comment
Share on other sites

Οι καλύτερες μετασκευές για μένα είναι αυτές που δείχνοντας σου τα πλοία πριν και μετά δεν υπήρχε περίπτωση να πεις ότι είναι ίδια πλοία!!:

1) Ευτυχία

2) Ελυρος

3) Νεφέλη

4) Παντοκράτωρ (από αμφιπλωρο σε συμβατικό πλοιο)

5) Αγία Βαρβάρα (από παντόφλα σε αμφιπλωρα)

6) Μαρίνα

7) Λισσος

8) Mare Di Levante

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Οι καλύτερες μετασκευές για μένα είναι αυτές που δείχνοντας σου τα πλοία πριν και μετά δεν υπήρχε περίπτωση να πεις ότι είναι ίδια πλοία!!:

 

Μα ακριβώς αυτός είναι και ο ορισμός τής λέξης "μετασκευή".

Αμα είναι να κόψης μιά-δυό λαμαρίνες πλώρα-πρύμα,δέν έχει νόημα :)

Link to comment
Share on other sites

  • El Greco
  • King Minos
  • Μυτιλήνη, θυμάμαι για χρόνια έβγαινε και πλοίο του μήνα στον "Ε", τότε που ήμουν μαθητούδι
  • Μαρίνα, άλλαξε πολύ, με παρεμβάσεις και στο καθρέφτη 
  • Fior di Levante, νέο πλοίο σχεδόν όλο και από αυτά που δεν θα περίμενε με τίποτα το Ιόνιο
  • Superferry, γιατί έγινε εξίσου μπιμπελό με το παραπάνω, ενώ έγιναν σημαντικές παρεμβάσεις εξωτερικά κι εδώ
  • Ariadne, το νεότερο, όχι απλώς δεν χάλασαν οι γραμμές του, μα θεωρώ πως έγιναν ακόμα πιο αρμονικές απ' ότι πριν
  • Έλυρος, γιατί απόκτησε accommodation και μάλιστα εξαιρετικό, όσο κι αν εξωτερικά με χαλάει
  • Κρήτη Ι & ΙΙ, θεριά, θυμάμαι τις μακέτες τους για το πως θα γινόντουσαν, εντυπωσιακά
  • Λατώ, που δεν διατήρησε τις αρμονικές γραμμές του με τόσο χτίσιμο, όσο το αδερφό του που λίγο πειράχτηκε, αλλά μεγάλωσε κατά πολύ το accommodation του
Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε και η πενταδα:

  • Έλυρος 17
  • Αριάδνη (1996) 13
  • Λισσός 11
  • Superferry II 11
  • Μυτιλήνη 10

Καλη επιδοση ειχαν τα: Fior Di Levante, Δαιδαλος, Μαρινα, Νεφελη, Ν.Καζαντζακης και το νεο Superferry, αλλα εμειναν ελαχιστα πιο πισω.

Μια ψηφος ο καθενας, φανερη. Δεν ξερω, δεν απαντω δεν εχει:P

Τα μεσανυχτα της 30.4 ληγει η ψηφοφορια.

Link to comment
Share on other sites

ΜΥΤΙΛΗΝΑΡΑ εννοείται:)

Περα του τοπικου στοιχειου το οποιο του δινει ένα ποντο παραπανω ,ηταν ένα βαπορι ,στο οποιο θεωρω ότι εγινε μια πολύ ομορφη μετασκευή και επιπλέον με την ταχυτητα του αλλα και τους εσωτερικους του χωρους εφερε μια μεγαλη αναβαθμιση στο Β.Αιγαιο

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο σε φωτό προ και μετά μετασκευής, κατέληξα στο Μυτιλήνη. Δεν το είχα ψάξει ποτε, η αλήθεια είναι. Πραγματικά, πολύ καλή δουλειά. Αν είχε μείνει το φιορο στην τελική πεντάδα, η ψήφος μου μάλλον θα πήγαινε σε εκείνο.

Edited by Blue Star Delos
Link to comment
Share on other sites

Superferry II για εμένα.

 

Πάμε τώρα στο χταποδάκι 😉. Νομίζω (διορθώσετε με αν κάνω λάθος) ότι είναι η πιο εκτεταμένη μετασκευή της πεντάδας, άλλαξε πλώρη, πρύμνη, καθρέφτη, έβαλε μπάλα, άλλαξε σε μεγάλο βαθμό όλο το κομοδεσιο. Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικά καλαίσθητο και διαχρονικό μιας και καλύπτει τις ανάγκες της γραμμής επί 25 χρόνια απροβλημάτιστα, συνεπώς είναι και η μακροβιότερη μετασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Superferry ii by makis!

Πλοιο συνωνυμο της επιτυχιας σχεδον 30 χρονια τωρα σε μια εποχη που δεν γινοντουσταν τετοιες δουλειες λογω μη οραματος κ γνωσεις του αντικειμενου

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι πρεπει να επαναληφθει η διαδικασια. καποιο λαθος εχει γινει. δεν ειναι το κεφαλονια στην πενταδα.:D θελατε να το ψηφισετε, αλλα ξεχαστηκατε:P

αφου, δεν ειναι το κεφαλονια, θα ψηφισω το καλυτερο πλοιο που εχει κανει guest στο ΠΣΙ.:).

superferry II, γιατι ειναι παιδι του μακη και γιατι καποιοι το ξεραμε πριν το 2011.;)

τα υπολοιπα, τα ανεφεραν οι προλαλησαντες superferryII ultras:lol:

On 11/4/2018 at 3:25 AM, proud_ionian said:
  • Superferry II:)Aπο ενα ασημο κα κακοσυντηρημενο, ferry του βελγιου, βγηκε το καμαρι μας. Εκπληκτικη μεταμορφωση πλοιου, το οποιο εγινε διαχρονικη αξια της γραμμης επι 25 ετη. Μετασκευη προσαρμοσμενη στις αναγκες της γραμμης. Τυχερο, γιατι ακομη του ριχνουν λεφτα.

 

On 15/4/2018 at 9:19 PM, enas chiotis said:

6.       Superferry II. Έχοντας το Εξπρές Αθηνά να μας θυμίζει πως ήταν το βαπόρι εξωτερικά, έγινε υποδειγματική μετασκευή τόσο έξω όσο και μέσα στο πλοίο. Μεγάλο πρωτόκολλο και πολλά καταστρώματα για τον κόσμο.

 

On 15/4/2018 at 10:33 PM, margaritis24 said:

1.superferry ii  Ο ορισμος της μετασκευης ενα πλοιο που απεκτησε σαλονια γκαραζ κ καταστρωματα!μεγαλη μαγκια να ανεβαινεις τις σκαλες πρυμα κ να βλεπεις τον εργατη της αγκυρας πλωρα!!!

 

5 hours ago, Superfast VI said:

Superferry II για εμένα.

Πάμε τώρα στο χταποδάκι 😉. Νομίζω (διορθώσετε με αν κάνω λάθος) ότι είναι η πιο εκτεταμένη μετασκευή της πεντάδας, άλλαξε πλώρη, πρύμνη, καθρέφτη, έβαλε μπάλα, άλλαξε σε μεγάλο βαθμό όλο το κομοδεσιο. Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικά καλαίσθητο και διαχρονικό μιας και καλύπτει τις ανάγκες της γραμμής επί 25 χρόνια απροβλημάτιστα, συνεπώς είναι και η μακροβιότερη μετασκευή.

 

1 hour ago, margaritis24 said:

Superferry ii by makis!

Πλοιο συνωνυμο της επιτυχιας σχεδον 30 χρονια τωρα σε μια εποχη που δεν γινοντουσταν τετοιες δουλειες λογω μη οραματος κ γνωσεις του αντικειμενου

___________________________________________________

δυο σκεψεις, τωρα που τελειωσε και η φαση των προτασεων.

  • εχουμε επιρρεαστει απο τα προσφατα και τα εν ενεργεια. ειχαν γινει εξαιρετικες μετασκευες απο τις μινωικες στα 80s και θα αξιζε να υπαρχει μια στην πενταδα.
  • fior και mare (ex-ionian star) ηταν εξαιρετικες μετασκευες, ειδικα στο ionian star, που εγιναν σημαντικες "δομικες" παρεμβασεις στο σκαρι (τα εχουμε πει αναλυτικα στο topic), ομως ειναι δουλειες που εγιναν στο εξωτερικο (εξ ολοκληρου το fior, κατα μεγαλο μερος το star). προσωπικα προτιμησα τις εγχωριες μετασκευες.
Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ανάμεσα σε Μυτιλήνη και Σουπερφέρυ ΙΙ, αλλά για όλους τους παρακάτω λόγους κατέληξα στο δεύτερο

On 4/11/2018 at 3:25 AM, proud_ionian said:
  • Superferry II:)Aπο ενα ασημο κα κακοσυντηρημενο, ferry του βελγιου, βγηκε το καμαρι μας. Εκπληκτικη μεταμορφωση πλοιου, το οποιο εγινε διαχρονικη αξια της γραμμης επι 25 ετη. Μετασκευη προσαρμοσμενη στις αναγκες της γραμμης. Τυχερο, γιατι ακομη του ριχνουν λεφτα.

 

  On 4/15/2018 at 9:19 PM, enas chiotis said:

6.       Superferry II. Έχοντας το Εξπρές Αθηνά να μας θυμίζει πως ήταν το βαπόρι εξωτερικά, έγινε υποδειγματική μετασκευή τόσο έξω όσο και μέσα στο πλοίο. Μεγάλο πρωτόκολλο και πολλά καταστρώματα για τον κόσμο.

 

  On 4/15/2018 at 10:33 PM, margaritis24 said:

1.superferry ii  Ο ορισμος της μετασκευης ενα πλοιο που απεκτησε σαλονια γκαραζ κ καταστρωματα!μεγαλη μαγκια να ανεβαινεις τις σκαλες πρυμα κ να βλεπεις τον εργατη της αγκυρας πλωρα!!!

 

  14 hours ago, Superfast VI said:

Superferry II για εμένα.

Πάμε τώρα στο χταποδάκι 😉. Νομίζω (διορθώσετε με αν κάνω λάθος) ότι είναι η πιο εκτεταμένη μετασκευή της πεντάδας, άλλαξε πλώρη, πρύμνη, καθρέφτη, έβαλε μπάλα, άλλαξε σε μεγάλο βαθμό όλο το κομοδεσιο. Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικά καλαίσθητο και διαχρονικό μιας και καλύπτει τις ανάγκες της γραμμής επί 25 χρόνια απροβλημάτιστα, συνεπώς είναι και η μακροβιότερη μετασκευή.

 

  11 hours ago, margaritis24 said:

Superferry ii by makis!

Πλοιο συνωνυμο της επιτυχιας σχεδον 30 χρονια τωρα σε μια εποχη που δεν γινοντουσταν τετοιες δουλειες λογω μη οραματος κ γνωσεις του αντικειμενου

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Petros P said:

Έλυρος απο θέμα όμορφης μεταμόρφωσης πλοίου.

Εξωτερικά δεν θα την έλεγες και όμορφη, αλλά εσωτερικά είναι εξαιρετικό. Από την τελική πεντάδα,  Αριάδνη από μένα, που έγινε κούκλα μέσα-έξω, μιας και δεν χρειάστηκε να φάει τρελό κτίσιμο. Το Φιόρ θα ήταν σίγουρα στην πεντάδα αν δραστηριοποιούνταν στο Αιγαίο, αφού θα το είχαν τότε γνωρίσει και "on board" οι περισσότεροι shipfriends. Εδώ είναι μέσα το Λισσός με τον Περιστεριώνα! :D

Link to comment
Share on other sites

Αριαδναρα απο μενα γιατι απο μονη της ηταν αλλη κλαση!  Και ανωτερη σχεδιαση ειχε! Τωρα και μετα την μετασκευη, απλα παιζει στα ισα, αν ηθελε, τα νεοτευκτα και συγχρονα πλοια που κυκλοφορουν..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...