Jump to content
Shipfriends

Tulip (IMO 8614273)


Recommended Posts

050429-ARIAKE%20MARU%20No.2.jpg

Συμφωνα με πηγες απο S&P Brokers το ρο-ρο Ariake Maru No 2 χτισμενο το 1987, αγοραστηκε απο Ελληνες αγοραστες εναντι USD 4.8 million. Χωρις να εχω πληροφοριες και κοβοντας το απο την φωτογραφια, δεν μου φαινεται να το εχει αγορασει ακτοπλοος, μαλλον καμια Neptune Lines πρεπει να ειναι.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο roro που αναφερεις πρεπει να εχει κατασκευαστει το 1990 και οχι το 1987.Συμφωνα με το equasis απο 2006-05-08 μετονομαστηκε σε FESCO UELEN και εχει κυπριακη σημαια και διαχειριση απο την FESCO WALLEM SHIPMANAGEMENT.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, ομολογω οτι δεν το εψαξα στα registries ναυτικε. Τα στοιχεια που παρεθεσα στο αρχικο μηνυμα ειναι κατ' ευθειαν απο τους brokers. Να συμπληρωσω οτι το πλοιο φαινεται να εκανε δρομολογια μεταξυ Vladivostok και Toyama στην Ιαπωνια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με πηγες απο S&P Brokers το ρο-ρο Ariake Maru No 2 χτισμενο το 1987, αγοραστηκε απο Ελληνες αγοραστες εναντι USD 4.8 million. Χωρις να εχω πληροφοριες και κοβοντας το απο την φωτογραφια, δεν μου φαινεται να το εχει αγορασει ακτοπλοος, μαλλον καμια Neptune Lines πρεπει να ειναι.
Πράγματι το πήρε η Neptune, μόνο που δεν είναι το Νο 2, αλλά το Νο 12 (IMO 8614273).

Και ήδη μετονομάσθηκε σε TINKERBELL MAR.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια φωτογραφία, πιο κοντινή αυτή τη φορά του κουκλίστικου Tinkerbell Mar της Neptune Lines, δεμένο πρυμάτσα στο Νέο Μώλο πρίν κανένα χρόνο. Το πλοίο είναι πια 31 στα 32, πλήν όμως φαντάζομαι πως χρησιμεύει στα σχέδια της Neptune Lines σε μικρότερα και πιο δύσκολα λιμάνια που τα μεγάλα κομμάτια του στόλου δεν χωράνε.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως για να μην το ονομάσουν Neptune Something, υπάρχει κάποιος λόγος. Είμαι σίγουρος λοιπόν πως έχει κάποια ιστορία ή σημαντικότητα το συγκεκριμένο όνομα γι αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Φαίνεται να έχει πωληθεί απο τον Απρίλιο μαλλον σε Λιβανέζους αφου ειναι εκεί απο τον Απρίλιο.

Υποθετω θα το ξαναδούμε ως ζωάδικο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Επειδή ζωάδικο και σημαία Τζαμάικας είναι σαν τη ταινία με την Χειμερινη Ολυμπιακή Ομάδα της Jamaica , το πλοίο λιγους μηνες μετά έβαλε σημαία Λιβάνου ενω πριν λίγες μερες ειχε περασει απο τα μέρη μας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...