Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Μάλλον επιστρέφει στην Βενετία, αυτό δείχνει η κατεύθυνση του αυτή την στιγμή.Μόλις άλλαξε και το AIS. Είναι τουλάχιστον 8 ώρες που βολτάρει με την ταχύτητα να αυξομειωνεται συνεχως. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν και τωρα υπαρχει δικαιολογια ,εγω λεω να γραφουμε μονο ποτε θα ειναι τα βαπορια στην ωρα τους.Οι καθυστερησεις πλεον ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2022 at 9:03 PM, Rst21 said:

Ξέρουμε γιατί βρίσκεται τόση ώρα έξω από την Βενετία μετά την αναχώρηση του ή είναι κάποιο πρόβλημα του AIS και το δείχνει σε αυτό το σημείο.

εκοβε βολτες για αρκετη ωρα, με μονοψηφιο αριθμο κομβων.

να σημειωσω οτι στα τελευταια ταξιδια το βλεπουμε με 19 - 19,5 αντι 20,5 -21 που το βλεπουμε συνηθως

Link to comment
Share on other sites

εκει ειναι η ουσια. οταν εχει δρομολογια υπολογισμενα με 22 κομβους και τα κανει με σκαρτα 20, ερχονται τα παρατραγουδα.

μεχρι ωρας, δεν φαινεται προγραμματισμενη καποια ακινησια του πριν το καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι να το εχω αναφερει, το πιο φαιδρο πανω στην τωρινη φορεσια του αστεριωνα, ειναι το σημαιακι superfast καταπλωρα. ειναι πιο διασκεδαστικο και απο το bannerακι operated στις μπαντες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
6 hours ago, nomikos said:

Δε φταίει το βαπόρι όταν δε μπορούν κάποιοι να υπολογίσουν σωστά τις ώρες του δρομολογίου.Πόσο μένει στο λιμάνι,πόση ώρα χρειάζεται να μανουβράρει,πόσο να επιταχύνει ή να επιβραδύνει,πόσα ναυτικά μίλια την ώρα διανύει.Μιλάμε για μαθηματικά Β Δημοτικού.Αν είναι δυνατόν πια...

Το μόνο που μπορεί κανείς να πιστώσει στο βαπόρι είναι οι ακατάλληλοι καταπέλτες που καθυστερούν τη φορτοεκφόρτωση.Και μόνο αυτό.Ας διαμορφώσουν το πρόγραμμα...

Δεν είναι άχρηστο το βαπόρι με τέτοιες δυνατότητες που έχει.Και τεράστιο είναι και 20 αρίζει όποτε θέλει και καμπίνες πολλές έχει και ανακαινισμένο είναι.

Το ότι δε το συντηρούν είναι άλλο θέμα...Αυτό ναι..

Για τις πολύωρες καθυστερήσεις του φετινού χειμώνα, φταίει κυρίως ότι το πλοίο σέρνεται.

Δεν ξέρω αν φταίει η ελλειπής συντήρηση από την ΑΝΕΚ (η Attica ενάμισυ μήνα το διαχειρίζεται) ή προβλήματα που κουβαλάει το πλοίο από παλιά. Δεν έχει βγάλει και λίγες βλάβες

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο όταν αγοράστηκε ήταν ήδη παροπλισμένο στην Κίνα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα , άνθρωποι που το παρέλαβαν δεν μου έχουν πει κι τα καλύτερα λόγια για την κατάσταση , η ανεκ από την άλλη από όταν το παρέλαβε δεν νομίζω ότι έκανε και καμια σοβαρή συντήρηση . Επομένως το βαπορι σιγά σιγά παραδίδει ψυχή , τώρα αν μπορεί και αν θέλει η Αττικα να του ρίξει χρήματα για μια καλή επισκευή δεν το γνωρίζω κι δεν γνωρίζω αν αξίζει κιολας . Αυτή είναι η άποψη μου για τις καθυστερήσεις , πάντως ακόμα αναρωτιέμαι αν η ναύλωση του από την πλευρά της Αττικα θα αποδώσει .

Link to comment
Share on other sites

Εάν όντως ισχύουν κάποια κουτσομπολιά που διάβασα εδω για πιθανή ναυλωση του πλοίου για την επιδοτούμενη Πειραιάς- Λεμεσός, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε το σε πόσες ώρες θα το βγάλει 🤫😏

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανο να σηκωθει ο Παναγοπουλος @pilot παρα να το δεις εκει.

14 hours ago, Kaptennemo said:

Θα σηκωθεί ο Παναγόπουλος και θα τους κυνηγάει με το μπάνερ που φοράει το βαπόρι . 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

η λειτουργία είναι Superfast και οι καθυστερήσεις έχουν γίνει μεγαλύτερες μετά την αλλαγή της διαχείρισης.

 

44 minutes ago, Kaptennemo said:

Για την SUPERFAST θα έχουμε καλύτερη εικόνα μετά την επισκευή του πλοίου , ώστε να μπορούμε να κρίνουμε .Νομίζω είναι πιο δίκαιο… 

Ετσι ακριβως @Kaptennemo. Το πλοιο ειχε προβληματα πολυ πριν την αλλαγη διαχειρισης. Απο τη στιγμη που δεν εχει γινει επισκευη, λογικο ειναι να επιδεινωνεται η κατασταση.

Το καλο με τις καθυστερησεις, ειναι οτι το πετυχαμε να φτανει στην Πατρα μερα. Το κακο ειναι οτι εβρεχε.

 

Πολυ ντουμανι. Φαινοταν ο καπνος του απο αρκετα μακρυα, παρα την περιορισμενη ορατοτητα στην ατμοσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον καπνό το έχω ακούσει πολλές φορές από φίλους που βρίσκονται στη δυτική Ελλάδα και παρακολουθούν το βαπορι . Πάντως έχω περιέργεια αν θα υπάρξει αλλαγή σινιάλων στην επισκευή .

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να μαζευτούμε όλοι, να βάλουμε ρεφενέ να πάρουμε άσπρη μπογιά και να σβήσουμε το μπανεράκι Superfast, κρίμα είναι....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...