Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 4/11/2018 at 8:35 PM, Nick the Greek said:

Πάντως η αλλαγή ονόματος και λεπτομερειών στα registries έγινε, και όλα φαίνονται ΑΝΕΚ Lines SA. Η μονοβάπορη Κυπριακή πλοιοκτήτρια εταιρεία έτσι για την ιστορία είναι η Alphaglobe Shipping Ltd.

 

Αυτό που ανέφερα παραπάνω δεν έχει αλλάξει, τώρα για το ποιός ακριβώς έχει τις μετοχές της Alphaglobe, υποθέσεις μπορεί να γίνουν πολλές. Μην ξεχνάμε πως η ΑΝΕΚ έχει το management 2 roro που ανήκουν στην ευρύτερη οικογένεια Βαρδονογιάννη.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nick the Greek said:

 

Αυτό που ανέφερα παραπάνω δεν έχει αλλάξει, τώρα για το ποιός ακριβώς έχει τις μετοχές της Alphaglobe, υποθέσεις μπορεί να γίνουν πολλές. Μην ξεχνάμε πως η ΑΝΕΚ έχει το management 2 roro που ανήκουν στην ευρύτερη οικογένεια Βαρδονογιάννη.

Ακριβώς, να τονίσουμε ότι είναι και μόνο βαπορι καθαρό από θέμα χρεών 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά, θα βάλει τα σκούρα μπλε σινιάλα της ΑΝΕΚ με αυτοκόλλητο της Superfast;

Στην Alphaglobe ανήκει, αλλά το μανατζάρει η ΑΝΕΚ. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και μεταξύ της Attica και της ιδιοκτησίας του Blue Galaxy. 

Μπορεί το Αστερίων ΙΙ να θέλει να πάρει τη μορφή που θα έχουν τα πλοία της ΑΝΕΚ μετά το deal με την Attica που ενδέχεται να κλείσει σε σύντομο χρόνο.

Άρα πρόκειται για συμφωνία της Attica με την Alphaglobe πριν κλείσει το deal Attica - ΑΝΕΚ. Δηλαδή θα έχουμε κάτι αντίστοιχο με την περίπτωση του Blue Galaxy.

Link to comment
Share on other sites

Flocafe σημαίνει αύξηση των τιμών, αρκετά μακριά από την τιμολογιακή πολιτική της ΑΝΕΚ στα μπαρ της. Αεροπορικά για Βενετία μου κάνει κομμάτι δύσκολο, οπότε και εγώ πιστεύω πως θα κατηφορίσει είτε Χανιά είτε Ηράκλειο…

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πλοίο χώρο για προσθήκη αεροπορικών έχει. Επειδή το έχω ταξιδέψει 4 φορές όντως μοιάζει πολύ άδειο έτσι όπως είναι τώρα.

Έχει τον χώρο της "plaza" εντελώς άδειο και τον χώρο του Σινεμά ανεκμετάλλευτο. Εκεί θα μπορούσαν σίγουρα να μπουν γύρω στα 100 αεροπορικά (μπορεί και παραπάνω). Επίσης στο αίθριο και στα 3 ντεκ αλλά έστω στα 2 θα μπορούσαν να προστεθούν πολυθρόνες και καναπέδες.Βασικο μειονέκτημα του πλοίου είναι επίσης ότι έχει μόνο ένα εσωτερικό μπαρ. 

Επίσης, αύξηση κλινών θα μπορούσε να γίνει καθώς όλες οι καμπίνες του ντεκ 9 πλην τις πλωριες lux,του ντεκ 10 αλλά και μερικές του ντεκ 7 είναι καμπίνες πληρώματος. Νομίζω πως οι καμπίνες του ντεκ 10 και οι μισές του ντεκ 9 αρκούν για το πλήρωμα.

Όλα αυτά βέβαια για γραμμες εσωτερικών πλόων (πχ για Κρήτη) . Για την Βενετία μια χαρά είναι το κομοδεσιο του βαποριου και η χωρητικότητα του. Ακόμη,μειονέκτημα μεγάλο έχει το γκαραζ του καθώς έχει μόνο έναν καταπέλτη και η κλίση προς το εσωτερικό του G3 είναι δύσκολη για πολλά φορτηγά. Κατά τα άλλα είναι κλασσικό γιαπωνέζικο γκαραζ 192μετρου πλοίου και έχει 3!!! υπόγεια γκαράζ μόνο για ΙΧ.

Στην Αδριατική ήδη από τον Νοέμβριο έχουν ακουστεί πολλά. Ότι το πλοίο θα γίνει μπλε και θα μετονομαστεί σε Blue Harmony ή Μπλου σταρ Κέρκυρα,ότι θα μείνει έτσι όπως είναι,ότι σε όλα τα πλοία της ΑΝΕΚ θα προστεθεί και το σινιάλο της Μπλου σταρ κ.α.Παντως πριν ένα μηνα τα μέλη του πληρώματος δεν γνώριζαν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο παντως εξωτερικα ειναι κουφετο και φαινεται να εχει φρεσκαριστει το χρωμα του προσφατα δεν εχει τρεξιματα ουτε κατω απο τις αγκυρες. Συνηθως καθε χρονο τετοια εποχη ηταν τιγκα στην κιτρινιλα ολοκληρο. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ships_info_kavall said:

Απ'ότι έχω ακούσει EL.VENIZELOS και KRITI II θα πανε scrap.... ΕΠΙΣΗΣ θα σας πω τρια ονοματα και τιποτα αλλο: BLUE HARMONY, BLUE CHAMPION, BLUE SPIRIT

Να φανταστώ για το Asterion II πάει το Blue Harmony...

Link to comment
Share on other sites

Με επικαιροποιημενη ώρα άφιξης στην Πάτρα 03.00 το πρωί της Δευτέρας, είναι νότια της Κέρκυρας,.με ταχύτητα σκάρτα 20. Μετα τις 04.00 θα είναι εδώ.

Ντεστινεσιο. Στο AIS: GR PATRAAAA:P, με 4 Α.

Ξαναφεύγει την Πέμπτη

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2022 at 12:06 PM, Naval electric said:

Σχετικά με το Αστερίων το οποίο δεν ανήκει αλλά είναι ναυλωμένο στην ΑΝΕΚ δεν νομίζω να το δούμε ποτέ με μπλε σινιάλα.

Μάλλον κόκκινη στάμπα operated by superfast θα μπει 

Link to comment
Share on other sites

   Εγώ τo έλεγα 15 ημέρες ότι θα μπει το banner Operated By Superfast Ferries

On 1/24/2022 at 10:39 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Θα γραφτεί banner που θα λέει operated by Superfast Ferries.

Άσχετα εάν τότε έλεγες ότι θα βαφτεί στα μπλε.

On 1/26/2022 at 3:29 PM, Kaptennemo said:

Το πλοίο θα βαφτεί στα μπλε

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...