Jump to content
Shipfriends

Δελτίο απαγορευτικού απόπλου


Recommended Posts

  • Replies 2.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Από αύριο απόγευμα θα ξεκινήσουν να σπάνε τα απαγορευτικά στο Αιγαίο. Ήδη ανακοίνωσε η ΝΕΛ πως από τις 18.00 της Τετάρτης τα προγραμματισμένα της δρομολόγια θα γίνουν στην ώρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Απόψε στις 21.00 ολική άρση του απαγορευτικού από Πειραιά. Από Ραφήνα στις 18.00 θα φύγει ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ ενώ στην ώρα του θα φύγει από Λαύριο ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ. Το σημερινό δρομολόγιο του ΑΔ.ΚΟΡΑΗΣ μετατέθηκε για αύριο πρωί 07.45.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απαγόρευση απόπλου Ε/Γ-Ο/Γ ΤΧΠ ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ

Σας ενημερώνουμε ότι σήμερα Δευτέρα 21/03/2011, το πλοίο της εταιρείας μας Ε/Γ-Ο/Γ – ΤΧΠ ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ παραμένει στο λιμένα Λαυρίου με απαγόρευση απόπλου λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Για οποιαδήποτε εξέλιξη θα σας ενημερώσουμε με νεότερο δελτίο τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Διαβάζοντας τις προγνώσεις του meteo.gr έβλεπα ανέμους στο Αιγαίο περίπου στα 7 μποφώρ παντού και ίσως κάπου 8. Δικαιολογεί αυτό απαγορευτικό, ή μήπως επειδή είναι χειμώνας "διευκολύνουν" κάπως την ακτοπλοϊα μιας και έτσι θα γλυτώσουν καύσιμα οι εταιρίες(και θα "γκρουπάρουν" τα φορτηγά όλα μαζί); Αν δηλαδή επρόκειτο να έχει τον ίδιο καιρό την Πέμπτη(που ξεκινά το τριήμερο) μήπως θα άφηναν τα πλοία να φύγουν;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Διαβάζοντας τις προγνώσεις του meteo.gr έβλεπα ανέμους στο Αιγαίο περίπου στα 7 μποφώρ παντού και ίσως κάπου 8. Δικαιολογεί αυτό απαγορευτικό, ή μήπως επειδή είναι χειμώνας "διευκολύνουν" κάπως την ακτοπλοϊα μιας και έτσι θα γλυτώσουν καύσιμα οι εταιρίες(και θα "γκρουπάρουν" τα φορτηγά όλα μαζί); Αν δηλαδή επρόκειτο να έχει τον ίδιο καιρό την Πέμπτη(που ξεκινά το τριήμερο) μήπως θα άφηναν τα πλοία να φύγουν;

Μην το εμπιστεύεσαι και πολύ το meteo. Το hnms να εμπιστεύεσαι περισσότερο.

Όσον αφορά το ερώτημα σου σίγουρα θα τα άφηναν λόγο τριημέρου.

Σκέψου να ήταν και καλοκαίρι. Για να μην χάσουν τους τουρίστες και τους θερινούς ταξιδιώτες θα ταξιδεύανε και με 12 μποφόρ...

Πολύ παράξενο όμως...Κανένα τριήμερο δεν είχε ποτέ απαγορευτικό...Μόνο κάτι άσχετες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Απλώς το λεώ γιατί μου κάνει εντύπωση βαπόρια όπως τα παλάτια ή το σουπερφαστ να μένουν δεμένα επειδή σε κάποιο σημείο ίσως έχει 8 μποφώρ, την ώρα που τα ίδια καράβια στην Αδριατική θα ταξίδευαν και με χειρότερο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις προγνώσεις του meteo.gr

Το ΜΕΤΕΟ με την ΕΜΥ έχουν κάποια διαφορά στις προγνώσεις. Όμως, εάν δεν απατώμαι, η αρμόδια για έκδοση εκτάκτων δελτίων είναι μόνο η ΕΜΥ και η οποιά δίνει σε ορισμένα πελάγη και τοπικά 9Β.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο να μην την πατήσουμε με το τριήμερο, αν και η αλήθεια είναι πως ούτε κι εγώ θυμάμαι ποτέ να δινουν απαγορευτικό σε υψηλή σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

Δίνεται όταν έχει πολύ άσχημο καιρό. Πρόσφατο παράδειγμα η Καθαρά Δευτέρα που μας πέρασε.

Πάλι τα ίδια είχαμε χθες με το θέμα του απαγορευτικού!! Δηλαδή ο Άγιος Γεώργιος αναχώρησε κανονικά στις 14:00 και επέστρεψε στο Πειραιά, μετά την έκδοση του απαγορευτικού!!

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πάντως να πέσει ο αέρας και να μη μας κάνει κανένα γερό χουνέρι.....

Ωστόσο, την Κ. Δευτέρα όντως είχαμε μια πολύ μεγάλη κακοκαιρία. Χωρίς να είμαι ειδικός, έχω την αίσθηση ότι τώρα είναι πιο "οριακή" περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αναχωρήσεις των πλοίων της ΑΝΕΚ από/προς Κρήτη

Η ΑΝΕΚ LINES ενημερώνει το επιβατικό κοινό ότι μετά την άρση του απαγορευτικού απόπλου λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών, και προς ελαχιστοποίηση της ταλαιπωρίας των επιβατών, τα Ε/Γ-Ο/Γ «ΕΛΥΡΟΣ» και Ε/Γ-Ο/Γ «ΛΑΤΩ» της γραμμής

ΠΕΙΡΑΙΑΣ – ΧΑΝΙΑ, καθώς και τα Ε/Γ-Ο/Γ «ΚΡΗΤΗ Ι» και «ΚΡΗΤΗ ΙΙ» της γραμμής ΠΕΙΡΑΙΑΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ, θα εκτελέσουν τα εγκεκριμένα δρομολόγια τους σήμερα 22/03/2011 με ώρα αναχώρησης 21:00 από ΠΕΙΡΑΙΑ, ΧΑΝΙΑ και ΗΡΑΚΛΕΙΟ.

Παρακαλούνται οι επιβάτες των ανωτέρω δρομολογίων να επικοινωνήσουν με την Εταιρεία στα τηλέφωνα 210 4197400 & 470 ή με τα κατά τόπους κεντρικά λιμενικά πρακτορεία της.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς το λεώ γιατί μου κάνει εντύπωση βαπόρια όπως τα παλάτια ή το σουπερφαστ να μένουν δεμένα επειδή σε κάποιο σημείο ίσως έχει 8 μποφώρ, την ώρα που τα ίδια καράβια στην Αδριατική θα ταξίδευαν και με χειρότερο καιρό.

Είναι προφανές οτι είναι θέμα κέρδους.

Έχεις δει ποτέ να μπαίνει απαγορευτικό καλοκαίρι? Γιατί εγώ δεν το έχω δει ποτέ μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...