Jump to content
Shipfriends

Λέων 1 (Ν. Πειραιώς 5869)


ithermos

Recommended Posts

Άλλο ένα "Συριανό" ρυμουλκό και εξ όσων γνωρίζω το μόνο ενεργό στο νησί. Άγνωστο IMO αλλά με Ν.Π. 5869, προηγούμενο όνομα Λέων μέχρι το 1993 ενώ το τωρινό του όνομα το έχει από το 2007 σύμφωνα με τον Νεκτάριο Παπαδάκη. Φοράει 2 Caterpillar x 243 hp=486 hp. Νομίζω ότι πλέον δεν ανήκει/διαχειρίζεται στη συγκεκριμένη εταιρεία, αλλά το δουλεύει κάποιος που ασχολείται με ανεφοδιασμό νερού σε κρουαζιερόπλοια κλπ. Μάλιστα βλέπουμε την κατάσταση που ήταν τον Μάιο 2016 ενώ τον Αύγουστο 2016 κάποιος το "μάζεψε". Είχε συνδράμει και στο περιστατικό με το λιμενικό σκάφος στην Αζόλιμνο Σύρου τον Οκτώβριο 2017.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νέο ρυμουλκο,τουλαχιστον εγω δεν το εχω ξαναδει,  στη Συρο.

Προκειται για ένα μικρο σχετικα ρυμουλκο και το ονομα του είναι ΛΕΩΝ Ι και ανηκει στην Περσευς Συρου Ναυτικη εταιρια.

Αναζητουνται περισσοτερες πληροφοριες από οποιον ξερει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Πού' σαι ρε Λέων, πιάσε ένα παριζάκι για τον κύριο :D

 

Ο Λέων συνεχίζει δυνατός την καριέρα του στη Σύρο όπως βλέπουμε κι εδώ, βέβαια νομίζω πως παίζεται μια κολοκυθιά με τα ονόματα γιατί σε σύγκριση με την τελευταία φωτογραφία του @polmyt, έχει σβηστεί ο αριθμός 1 από το όνομά του. Από την άλλη βέβαια δεν ξέρω αν έχει γίνει αυτό λόγω του φρέσκου βαψίματος.   

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...