Jump to content
Shipfriends

Kathleen (IMO 9127980)


Recommended Posts

Ένα μικρό φορτηγό που πέτυχα στο Πέραμα πέρυσι το καλοκαίρι, river type της δεκαετίας του 90 χτισμένο στο Arminius Werke(αριθμός 10535) της Γερμανίας με μηχανή ΜΑΚ. Είναι το Anatoly Churinov με ΙΜΟ 9127980, σημαία Belize και προηγούμενα ονόματα Ataman Golovatiy και Irtysh 1. DWT λίγω κάτω από τους 3,000 τόνους

 

Το πλοίο είναι προφανώς γεμάτο, οπότε μιλάμε για μια έκτακτη επισκευή. Το αξιοσημείωτο είναι πως το πλοίο έχει σβήσει εκεί πέρα όσον αφορά το AIS, να υποθέσω πως βρίσκεται ακόμα εκεί? Αυτό που μου κίνησε την περιέργεια είναι πως εκτός από τις φουνταρισμένες του άγκυρες, φαίνεται και μια τρίτη καδένα να έχει φουνταριστεί από το αριστερό όκιο της πλώρης αν το δείτε από κοντά. Ομολογώ πως δεν το έχω ξαναδεί αυτό.

 

 

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμάμαι καθόλου. Είμαι περίεργος τι έχει φορτωμένο εκεί μέσα. Πλοιοκτήτης του η Nord Shipping Group της Λεττονίας, η οποία για να το έχει παρατήσει, μάλλον ούτε μιλάει, ούτε λαλάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 8 months later...

Υποπτεύομαι πως η μεθόρμιση στην Ελευσίνα έγινε για να ξεφορτωθεί το φορτίου του πλοίου. Κι αυτό γιατί πια βρίσκεται στα Σπανοπουλέικα Σαλαμίνας, ξεφόρτωτο όμως. Άρα έχει βρεθεί μουστερής και μένει να δούμε τι θ' απογίνει το πλοίο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • polmyt changed the title to Πάντιμος (IMO 9127980)
  • 1 year later...

Τελικά το Πάντιμος, όπως μαρτυρά και το S στο φουγάρο του, ανήκει στο Σπανόπουλο ο οποίος μετά τα Παντοκράτωρ και Παντοδύναμος, αυξάνει την παντοδυναμία του. Πλοιοκτήτρια εταιρεία η Greek Marine Transports Shpg με έδρα την οδό Πολυδεύκους στον Πειραιά. Εμείς το βλέπουμε σε μια ακόμη άποψή του νωρίτερα σήμερα στη Μύκονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...
  • Nick the Greek changed the title to Kathleen (IMO 9127980)
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...