Jump to content
Shipfriends

Italia Express (IMO 6519455)


Recommended Posts

  • 1 year later...

Κατόπιν επιθυμίας του αγαπητου Neptune, έκανα επισταμένη έρευνα στο αρχείο μου, και κατά ένα παράδοξο τρόπο δεν βρήκα δικές μου φωτογραφίες του ITALIA EXPRESS "φυσιολογικές".

Και εξηγούμε. Βρήκα 1 φωτό του πλοίου μακρινή, σε ομιχλώδες τοπίο απόγευμα στον Πειραιά αποτυπωμένη χωρίς αξιόλογο εξοπλισμό (μηχανή SMENA χωρίς φακό). Το αποτέλεσμα παρακάτω. Και σαν νέος που ήμουν :rolleyes: έγραψα και πάνω στη φωτό για να θυμάμαι.

Η 2η είναι και πάλι μακρινή αλλά ντοκουμέντο. Είναι η επομένη της βύθισης του πλοίου στο Ν.Μ.Δ( και πάλι σημείωσα πάνω στη φωτό τα στοιχεία).

Η 1η φωτογραφία δείχνει το Grecia Express στο Πέραμα για επισκευές.

Εάν όμως υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να ανεβάσω φωτό των 2 πλοίων απο ένα βιβλίο αναφορά στην Νorth Sea Ferries, πλοιοκτήτρια των πλοίων πρίν την Ventouris εκδόσεως Ηutton Press toy 1991.

post-61-128326998636_thumb.jpg

post-61-128326998643_thumb.jpg

post-61-128326998644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
 

και το italia express σταθερο τα τελευταια 17 χρονια

 

+ 9 = 26

 

Να υποθεσω πως ποτε δεν εγινε προσπαθεια ανελκυσης?? Βλέπω το ειχατε συζητησει τελευταια φορα το 2009

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ιστορια γνωστη. Ηρθε, ταξιδεψε καποιους μηνες αμετασκευαστο, το χειμωνα εδεσε με τη διασπαση των εταιριων του Γιωργου και του Αποστολη Βεντουρη, (αυτο και το Παναγια Τηνου εμειναν στον Αποστολο) αλλα ενα βραδυ πριν απο ακριβως 30 χρονια, μας αφησε για παντα, βουλιαζοντας στο ΝΜΔ. Μενει να δουμε αν θα ειναι μεσα σ αυτα που υποτιθεται θα ανελκυστουν στο επομενο διαστημα. Θα εχει πολυ ενδιαφερον.

Ο πολυ γνωστος Γιωργος Κουρουπης ειναι απο τους ελαχιστους αν οχι ο μοναδικος που το εχει φωτογραφισει εν πλω.

Η φωτο ειναι απο το πολυ πλουσιο αρχειο της Ventouris Ferries απο το διαστημα που προλαβε να κανει δρομολογια.

Προσωπικα η μονη αναμνηση που εχω απο το πλοιο ειναι η εικονα του, μαυρο ακομα στο ΝΜΔ, μολις ειχε ερθει. Ο καταπελτης ηταν τοσο ψηλα και τοσο κοντος που δεν εφτανε να πατησει στο ντοκο και γι αυτο ειχε τοποθετηθει μια σιδερενια σκαλα για να ανεβαινει ο κοσμος.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...