Jump to content
Shipfriends

Παντόφλες: Νέα, Κινήσεις, Απορίες κλπ


Recommended Posts

Μά νομίζω ότι οι παντόφλες δέν επιτρέπεται να ταξιδεύουν όταν ο κυματισμός είναι μεγαλύτερος από κάποιο όριο,ακριβώς γιά να μήν "λούζωνται" οι επιβάτες και τα οχήματά τους.

Τώρα βέβαια,στο Αιδηψός-Αρκίτσα τι είδους φουρτούνα μπορεί να συμβή;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τώρα βέβαια,στο Αιδηψός-Αρκίτσα τι είδους φουρτούνα μπορεί να συμβή;

Μην το λες, μην το λες !!!

Την περασμένη μόλις Κυριακή (22 Αυγούστου) από Στύρα για Αγία Μαρίνα με το ένδοξον :)Μελίνα ΙΙ και με ένα εφταράκι καργαρισμένο.

Ειδικά τα πιό κοντά στην πλώρη αυτοκίνητα (γεμάτο το παπόρι) απολαύσανε ένα δωρεάν πλύσιμο με θαλασσινό νερό. Θα έπρεπε να έβλεπες έναν άμοιρο σκύλο δεμένο στην καρότσα ενός αγροτικού που δεν ήξερε ο φουκαράς που να φυλαχτεί και που να κρυφτεί από το ...διαρκές ντούς (παίζει και φωτό για του λόγου το αληθές) !!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πάμε να δούμε δύο πολύ ενδιαφέρουσες φωτογραφίες από παλιές μας παντόφλες και να αναζητήσουμε τα στοιχεία τους. Και οι δύο φωτό προέρχονται από το picasa.

Πρώτα λοιπόν μία παντόφλα από τον χρήστη Carole με λεζάντα "Ferry heading to Attica". Δυστυχώς δεν παραθέτει ημερομηνία, αλλά προέρχεται από το album του με τίτλο : "Greece related 1977-1985". Να παραθέσω ένα στοιχείο που ίσως βοηθήσει στην αναγνώριση του. Από όσο μπόρεσα να διακρίνω με την βοήθεια της ...τεχνολογίας (Photoshop :rolleyes: ) το αναγραφόμενο όνομα στην πλώρη πρέπει να είναι μικρό, νομίζω τέσσερα, το πολύ πέντε γράμματα.

post-2102-0-93635500-1291840596_thumb.jp

Η φωτό της δεύτερης άγνωστης παντόφλας, δεν έχει λεζάντα, αλλά προέρχεται από το album του χρήστη J, με τίτλο : "Kefalonia, Greece 1978", και από όσο μπορώ να καταλάβω είναι τραβηγμένη στην Σάμη.

post-2102-0-43269500-1291840606_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

να ρωτησω τους ιδειμωνες παντοφλαδες :D

πως καταφερνουν ολες οι παντοφλες στη σαλαμινα κ δενουν η μια διπλα στην αλλη χωρις να τις περνει ο αερας κ χωρις να φουνταρουν???λογω βυθισματος της περιοχης κ οτι δεν εχουν εξαλα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη φωτογραφία. Εποχές δόξης στο Ρίο του 1981 με δεκαέξι παντόφλες "επί σκηνής". Πόσες άραγε ακόμα να βρίσκονταν εκείνη την ώρα εν πλω, και πόσες στην αντίπερα όχθη της γραμμής ??? :blink:

Βλέποντας την πράσινη παντόφλα που ανέφερε ο φίλος Ariadne, η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι επρόκειτο για την ΒΙΚΤΩΡΙΑ αλλά για να πω την αλήθεια μου δεν είμαι και πολύ σίγουρος.

Αναγνωρίζετε την παντόφλα που αναχωρεί στην δεξιά πλευρά της φωτογραφίας ??? Αν όχι, κάντε κλικ ΕΔΩ. ;)

Τέλος, ας παραθέσουμε μία μεγέθυνση της παραπάνω φωτό, για να δούμε καλύτερα και ίσως να αναγνωρίσουμε και άλλες παντόφλες της μακρινής εκείνης εποχής (νομίζω κάπου στην μέση διακρίνεται και το ΛΙΑΝΑ ή όχι ???).

post-2102-0-78053400-1294255132_thumb.jp

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Άλλες δύο εικόνες από το Picasa για την ικανοποίηση του αισθήματος αναζήτησης των φίλων παντοφλάδων :)

Η πρώτη από το χρήστη Eduardo:

Μια όμορφη φωτογραφία από την Κέρκυρα το 1979, μέρος που βλέπουμε πιο σπάνια από το Ρίο!

Η δεύτερη από το χρήστη franco paoluzzi

Ρίο, Ιούλιος του 1979

Δώστε σημασία στην 5η από αριστερά, η οποία έχει την υπερκατασκευή της πάρα πολύ μπροστά καθώς και στην 6η, που και αυτή έχει την υπερκατασκευή πιο μπροστά από ότι συνήθως!

post-2359-0-19993100-1294321455_thumb.jp

post-2359-0-40531700-1294321626_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτό από την Κέρκυρα βλέπουμε κατά σειρά από αριστερά προς τα δεξιά, τα ΘΕΟΔΩΡΟΣ-ΜΑΡΙΑ Ζ - ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - Άγνωστο - ΒΙΒΗ Λ.

Στην φωτό από το Ρίο, η πέμπτη από τα αριστερά παντόφλα πρέπει να είναι το ΣΧΟΙΠΑΝΤΑΣ, ενώ δίπλα του (τέταρτο από τα αριστερά) βλέπουμε για ακόμα μία φορά το ΣΟΦΡΑΣ. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη φωτογραφία. Εποχές δόξης στο Ρίο του 1981 με δεκαέξι παντόφλες "επί σκηνής". Πόσες άραγε ακόμα να βρίσκονταν εκείνη την ώρα εν πλω, και πόσες στην αντίπερα όχθη της γραμμής ??? :blink:

Βλέποντας την πράσινη παντόφλα που ανέφερε ο φίλος Ariadne, η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι επρόκειτο για την ΒΙΚΤΩΡΙΑ αλλά για να πω την αλήθεια μου δεν είμαι και πολύ σίγουρος.

Αναγνωρίζετε την παντόφλα που αναχωρεί στην δεξιά πλευρά της φωτογραφίας ??? Αν όχι, κάντε κλικ ΕΔΩ. ;)

Τέλος, ας παραθέσουμε μία μεγέθυνση της παραπάνω φωτό, για να δούμε καλύτερα και ίσως να αναγνωρίσουμε και άλλες παντόφλες της μακρινής εκείνης εποχής (νομίζω κάπου στην μέση διακρίνεται και το ΛΙΑΝΑ ή όχι ???).

Λοιπόν από δεξιά προς αριστερά αυτό που φεύγει είναι το Σχοιπαντας Γεώργιος κ (Καμπέρος Ι) το δεύτερο δεν το ξέρω αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι το Ναύπακτος Ευαγγελος Ελένη Πωλ Ιφιγένεια Βικτώρια

Στην άλλη Φώτο Βικτώρια Ναύπακτος (με επιφύλαξη ) Νικόλαος κ τα αλλά δύο δεν φαίνονται καλά Μαρία π Ποσειδών Δώρα π και Γεώργιος κ (Καμπέρος ι)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου apost σε ευχαριστώ για την συνδρομή σου στην αναγνώριση των παντοφλών από το Ρίο, αλλά κάπου μας τα μπέρδεψες λίγο τα πράγματα.

Έχεις κάνει στο σχόλιο σου παράθεση το ποστ μου, στο οποίο αναφερόμουν σε ΑΥΤΗ την φωτογραφία, λέγοντας μας ότι το πλοίο δεξιά που αναχωρεί είναι το ...ΣΧΟΙΠΑΝΤΑΣ :blink: . Επίτρεψε μου λοιπόν αν θέλεις να τα ξεδιαλύνω όσο μπορώ και αν κάνω λάθος διόρθωσε με.

Το πρώτο μέρος από τα σχόλια σου,

Λοιπόν από δεξιά προς αριστερά αυτό που φεύγει είναι το Σχοιπαντας Γεώργιος κ (Καμπέρος Ι) το δεύτερο δεν το ξέρω αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι το Ναύπακτος Ευαγγελος Ελένη Πωλ Ιφιγένεια Βικτώρια.

αναφέρεται σε ΑΥΤΗ τη φωτογραφία, ενώ το δεύτερο μέρος,

Στην άλλη Φώτο Βικτώρια Ναύπακτος (με επιφύλαξη ) Νικόλαος κ τα αλλά δύο δεν φαίνονται καλά Μαρία π Ποσειδών Δώρα π και Γεώργιος κ (Καμπέρος ι)

αναφέρεται σε ΑΥΤΗ και στην μεγένθυση της. Σωστά ???

Δύο παρατηρήσεις. Το πλοίο που με επιφύλαξη μας λες και στις δύο φωτογραφίες ότι πρέπει να είναι το ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ, τουλάχιστον στην μία αποκλείεται να είναι, αφού σαφώς δεν είναι το ίδιο πλοίο (εμφανισιακά) και στις δύο φωτό.

Σε ΑΥΤΗ την φωτό, έχεις δίκιο στο ότι το πλοίο που αναχωρεί είναι το ΣΧΟΙΠΑΝΤΑΣ, και στο ότι η πρύμη που νόμιζα εγώ ότι του ανήκει, είναι τελικά του ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ. Επίσης, μην ξεχνάμε ότι η φωτό είναι του 1979, και το πλοίο που (σωστά μεν) αναφέρεις ως ΕΛΕΝΗ τότε λεγόταν ακόμα ΣΟΦΡΑΣ. Ως ΕΛΕΝΗ μετονομάστηκε το 1981-1982.

Στην φωτό από το Ρίο, η πέμπτη από τα αριστερά παντόφλα πρέπει να είναι το ΣΧΟΙΠΑΝΤΑΣ, ενώ δίπλα του (τέταρτο από τα αριστερά) βλέπουμε για ακόμα μία φορά το ΣΟΦΡΑΣ. :)
Link to comment
Share on other sites

Ιστορίες καραβολατρικής ψύχωσης !!!

Χθες, Παρασκευή, βρέθηκα από νωρίς το πρωί στο Ρίο. Επρόκειτο για ένα ταξίδι που αρκετό καιρό πριν το είχα τάξει στον εαυτό μου, για να δω από κοντά τις παλιές κλασσικές παντόφλες που είναι μαζεμένες στην γραμμή, να τις φωτογραφήσω για το αρχείο μου, αλλά και να ταξιδέψω την σύντομη διαδρομή με όποιες από αυτές ήταν εν υπηρεσία.

Ξεκίνησα από τις παντόφλες που βρισκόντουσαν δεμένες με ρεπό στην παραλία του Ρίου, πέρασα απέναντι με το ΜΕΛΙΝΑ ΙΙ, κάθησα για αρκετή ώρα στο Αντίρριο και επέστρεψα ξανά στο Ρίο με το ΣΟΦΙΑ Π.

Εκεί, ξεκινώντας να επιστρέψω στην Αθήνα από την παλιά Εθνική, σταμάτησα ξανά στην παραλία με τις δεμένες παντόφλες για να τραβήξω μερικές φωτό με διαφορετικό φωτισμό, μιας και ο ήλιος έλαμπε πιά ...λαμπρός και φώτιζε διαφορετικά τα πλοία. Εκεί ήταν που έκανα το τηλεφώνημα στον καλό μου φίλο polmyt για να του μεταφέρω (βασικά) το νέο που είχα μάθει για την τύχη του ΠΩΛ. Με ρώτησε ποιές παντόφλες βρίσκονταν στο Ρίο, του τις απαρίθμησα, και τότε μου έκανε την σωστή ;) ερώτηση.

"Το ΘΕΟΔΩΡΟΣ - ΜΑΡΙΑ που βρίσκεται ???"

Το είχα ξεχάσει τελείως, και πράγματι το πλοίο δεν το είχα δει πουθενά. Στροφή επί τόπου :D , και επιστροφή στην προβλήτα αναχώρησης όπου βρισκότανε το ΜΕΛΙΝΑ. Ένα μέλος του πληρώματος του βρισκόταν κοντά στο σημείο που σταμάτησα το αυτοκίνητο και άλλα δύο στον καταπέλτη του πλοίου. Τον ρώτησα που βρισκότανε το ΘΕΟΔΩΡΟΣ - ΜΑΡΙΑ και μου απάντησε ότι : "Πάει αυτό, μας το πήρανε οι ...αραπάδες" :D

Στην συνέχεια της συζήτησης, έμαθα ότι το πλοίο πουλήθηκε στην Γκαμπόν, νωρίς το πρωί είχε ξεκινήσει για τον Πειραιά, και ότι μόλις είχε τηλεφωνηθεί με μέλος του πληρώματος του που γιόρταζε ο οποίος του είπε ότι σε μία ώρα θα πέρναγαν τον Ισθμό.

Αναχώρηση με γκάζια για την Κόρινθο, διέλευση μέσω του κέντρου της με αφόρητη κίνηση, και άφιξη στο βόρειο μέρος του Ισθμού στην μικρή γεφυρούλα, αλλά το πλοίο άφαντο μιας και ήδη είχε περάσει. Συνέχιση της πορείας, και μέσω Λουτρακίου πήρα την παλιά Εθνική Αθηνών - Κορίνθου, όπου στο ύψος της Κινέτας είδα το πλοίο από μακρυά με πορεία προς την Σαλαμίνα. Έφθασα τελικά στο Πέραμα Μεγάρων, όπου και επιβιβάστηκα στο ΚΑΤΩ ΝΗΣΙ, και από την παραλία της Φανερωμένης γραμμή για την Κυνόσουρα (με ενδιάμεση στάση φωτογραφικού ενδιαφέροντος στα Αμπελάκια ;)), από την οποία Κυνόσουρα θα μπορούσα να βλέπω και τις δύο πλευρές από όπου θα μπορούσε να έρθει το πλοίο, είτε από βόρεια είτε από νότια.

Το ΘΕΟΔΩΡΟΣ - ΜΑΡΙΑ Ζ έφθασε τελικά στην Σαλαμίνα στις πέντε περίπου το απόγευμα διερχόμενο από τον κόλπο της Ελευσίνας, και μπόρεσα να το τραβήξω κάποιες καλές εικόνες από το τελευταίο του ταξίδι στην χώρα μας.

Ηθικόν δίδαγμα :

1oν. Μιλάτε με τους ανθρώπους των πλοίων. Στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι απλοί προσιτοί άνθρωποι, που πολλά μπορείς να μάθεις από αυτούς.

2ον. Να αγαπάτε τους φίλους σας και να τους τηλεφωνάτε συχνά. Ποτέ δεν ξέρεις τι ιδέα μπορεί να σου δώσουν !!!

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτό από την Κέρκυρα βλέπουμε κατά σειρά από αριστερά προς τα δεξιά, τα ΘΕΟΔΩΡΟΣ-ΜΑΡΙΑ Ζ - ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - Άγνωστο - ΒΙΒΗ Λ.

Στην φωτό από το Ρίο, η πέμπτη από τα αριστερά παντόφλα πρέπει να είναι το ΣΧΟΙΠΑΝΤΑΣ, ενώ δίπλα του (τέταρτο από τα αριστερά) βλέπουμε για ακόμα μία φορά το ΣΟΦΡΑΣ. :)

Αγνωστο= Αντωνιοs

Link to comment
Share on other sites

Όπως ξαναείπαμε, σε αυτό το φιλμάκι για το λιμάνι του Πειραιά του 1968, σε κάποιο πλάνο από το Πέραμα διακρίνεται μια νεοναυπηγούμενη παντόφλα (φωτό 1)

Επίσης, σε αυτό το φιλμάκι, σχετικά με κακοκαιρία στην Κρήτη το 1968, φαίνεται μια παντόφλα σε κάποιο λιμάνι. (φωτό 2)

Και φυσικά είναι αυτονόητο το ερώτημα, ποιές είναι οι παντόφλες και το λιμανάκι. :rolleyes:

.

post-1833-0-17150400-1294582004_thumb.jp

post-1833-0-44628600-1294582021_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά τα χουντικά επίκαιρα με την καράφλα του Παττακού σε πρώτο πλάνο είναι όλα τα λεφτά :lol: . Ένα κοριτσάκι του φυλάει και το χέρι μάλιστα :P . Μάλλον είναι Χώρα Σφακίων. Εκτός αν έχουν βάλει πλάνα αρχείου που είναι άσχετα με Κρήτη και απλώς δείχνουν κακοκαιρία..

Link to comment
Share on other sites

Βρε ΝΗΡΕΑ, ολόκληρο τσιμεντοπλοιο διακρίνεται, δεν κατάλαβες πως είναι η Ραφήνα; Το όνομα της παντόφλας ξεκινάει από ΑΓ.

Για την παντόφλα του Περάματος πλάκα μας κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που είδα ήταν ο μώλος που μου θύμησε τσιμεντόπλοιο και τα ψαράδικα, επειδή όμως η τεκμηρίωση ήταν σαφής "Απόκρημνη παραλία της Κρήτης. Δέντρα πεσμένα από έντονο αέρα, στο νησί. Αυτοκίνητο κατεστραμμένο από πεσμένο δέντρο. Έντονο κύμα σε λιμάνι του νησιού."...και δεν ξέρω και πολλά από τα λιμάνια της Κρήτης ούτε που μου πέρασε από τον νου η Ραφήνα. Φυσικά τώρα που το είπες, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι η Ραφήνα και ότι ...υπήρχε παλαιόθεν η πρακτική των πλάνων αρχείου. :rolleyes:

Όσον αφορά τα υπόλοιπα...ο καλός ο παντοφλολόγος στα δύσκολα φαίνεται. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το πλοίο στην Ραφήνα, το όνομα του είναι κατά πάσα πιθανότητα ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ. Σίγουρα πάντως είναι αδελφό πλοίο των ΑΦΑΙΑ - ΑΓΑΠΗΤΟΣ Α - ΤΑΤΙΑΝΑ ΑΓΑΠΗΤΟΥ. Η υπερκατασκευή του δεν αφήνει καμμία απολύτως αμφιβολία, και εδώ βέβαια δικαιώνεται ο enas chiotis όταν πριν καιρό μας έλεγε ότι μπορεί να υπήρχαν και άλλο (άλλα) πλοία τα οποία ναυπηγήθηκαν στα ναυπηγεία Σωτηριάδη του Περάματος στα τέλη των sixtees, με τα ίδια χαρακτηριστικά και γραμμές.

Σημ. Εύχομαι καλή συνέχεια σε όσους ενδιαφέρονται πραγματικά για τα πλοία ανοικτού τύπου, αναγνωρίζουν την συνεισφορά τους στα της Ελληνικής Ακτοπλοίας και στην οικονομία της χώρας μας γενικότερα (απασχόληση Ελληνικών ναυπηγείων, αγορά χωρών του εξωτερικού) και δεν διακατέχονται από ενοχές ή κόμπλεξ όταν ασχολούνται με αυτά, ούτε πολύ περισσότερο έχουν τάσεις αυτομαστιγώματος μετά από κάποια αναφορά τους σε παντόφλα, παντοφλίδιο ή ...παντοφλοειδές.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ναι, ίσως όχι. :unsure:

Και εννοώ ότι ενώ γνωρίζουμε το πρώτο ΑΓΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ της εταιρίας και τα ΙΙΙ και IV (αμφίπλωρα), έχουμε κάποιες αμφιβολίες για το ή τα ενδιάμεσα.

Λογικά το ΑΓΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΙΙ πρέπει να είναι το μετέπειτα ΜΑRIE GALANTE. Και λέω λογικά, διότι δεν συνηθίζεται σε μία σειρά πλοίων με το ίδιο όνομα, να παρεμβάλλεται ανάμεσα στο πρώτο και το δεύτερο, πλοίο με το ψηφίο Ι. Πχ. ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ, ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΙΙ, ΙΙΙ κλπ. Το μετέπειτα MARIE GALANTE το έχουμε δει σε αυτή τη φωτογραφία ως ΑΓΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ (..) αλλά χωρίς να μπορούμε να είμαστε σίγουροι αν μετά το όνομα αυτό που διακρίνεται είναι Ι ή ΙΙ. Και ο γρίφος βέβαια γίνεται ακόμα μεγαλύτερος αν θυμηθούμε ότι το έχουμε δει (το ίδιο πλοίο) σε φωτογραφία που βρίσκεται στην γέφυρα του ΑΓΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ IV, ως ΑΓΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ (σκέτο).

Link to comment
Share on other sites

με αφορμη του ναντη στο καρναγιο σκεφτικα οτι έχουμε δει πολλά βίντεο με καθελκύσεις αλλά δεν έχω δει καμμιά με ανελκυση.υπάρχει καμμιά ή επειδή δεν είναι τόσο θεαματική παραλέιπεται?

Link to comment
Share on other sites

Πάμε να δούμε ένα Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο φιλμάκι από τα αρχεία του ΕΟΑ, από το Καματερό της Σαλαμίνας εν έτει 1966. Εικόνες μίας άλλης εποχής, παντόφλες δεμένες στο Καματερό και όχι στα Παλούκια, και οι μικρές "κουβαρίστρες" της γραμμής Πειραιά - Σαλαμίνας.

Βλέπουμε το ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ με το οποίο μεταφέρεται η δάδα, και το οποίο υποψιάζομαι ότι δεν πρέπει να έχει σχέση με το ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ που έχει αναφερθεί ως "το παλαιό" με αυτό το όνομα. Ακόμα, το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Κ. σημερινό ΤΑΝΙΑ και μία ακόμα παντοφλίτσα που συνοδεύει το ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ μέχρι τον Πειραιά.

Τίτλος

Λαμπαδηδρομία για τον εορτασμό της επετείου της ναυμαχίας της Σαλαμίνας.

Περιγραφή

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τον εορτασμό της επετείου της ναυμαχίας της Σαλαμίνας, διεξάγεται με πρωτοβουλία του Συλλόγου Σαλαμινομάχων λαμπαδηδρομία στη διαδρομή Σαλαμίνα-Πειραιάς-Ακρόπολη Αθηνών. Ναυτοπρόσκοποι μεταφέρουν τη δάδα μέχρι το πλοίο «Σαλαμινομάχος», με το οποίο η δάδα μεταφέρεται από τη Σαλαμίνα έως το λιμάνι του Πειραιά, από όπου αθλητές τη μεταφέρουν στην Ακρόπολη των Αθηνών.

Περίοδος γεγονότων

20/09/1966 - 30/09/1966

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...