Jump to content
Shipfriends

Παντόφλες: Νέα, Κινήσεις, Απορίες κλπ


Recommended Posts

Ταξίδεψα σήμερα το απόγευμα με παντόφλα από Παλούκια Σαλαμίνας στο Πέραμα ("ταξίδεψα" τρόπος του λέγειν βέβαια, 10 λεπτά ...ταξίδι). Any way.

Εχω την εντύπωση οτι μερικά από τά αμφίπρωρα κάνουν ακόμα λιγώτερο χρόνο.

Η παντόφλα αμφίπλωρη, και από τις δύο πλευρές του πλοίου δίπλα στους καταπέλτες, οι δύο πιό κάτω επιγραφές :

[ATTACH]6324[/ATTACH]_______[ATTACH]6325[/ATTACH]

Θα μου πείτε τώρα "απόλυτα λογικά αυτά που αναγράφονται, μη χρήζοντα περαιτέρω εξηγήσεων". Έλα όμως που εμένα ως ανήσυχον πνεύμα :P μου γεννήθηκαν κάποιες αποριούλες...

Και πιό συγκεκριμμένα : Kατανοητόν το περιεχόμενον της πρώτης πινακίδος. Επιβάτες θέρους 494, χειμώνα 400. Ποιός όμως ελέγχει τελικά τον αριθμό των επιβατών σε μια γραμμή που λόγω των ιδιαιτεροτήτων της οι συνθήκες πλεύσης είναι σχεδόν πάντα "θερινές" (μικρότατη απόσταση, στενός κόλπος) ? Σε μία γραμμή όπου τα πλοία πηγαινοέρχονται τις καθημερινές σχεδόν γεμάτα, και τις αργίες η ουρά των αυτοκινήτων φθάνει από τα Παλούκια στην Κούλουρη ?

Πρό μηνών που "ταξίδεψα" κι'εγώ εκ Παλουκίων πρός Πέραμα,πήγα στο κουβουκλιάκι,έβγαλα εισιτήριο και μπούκαρα μέ τό λοιπόν μπουλούκι στο αμφίπρωρο χωρίς να πή κανείς τίποτε-καί ενδεχομένως να ήμουν ο 401ος (τού χειμώνος) οπότε λογικά θά έπρεπε να μείνω απ'όξω και να περιμένω το επόμενο.Προλαβαίνει ένας λιμενικός νά μετρά τούς επιβάτες;Τά πλοία φτάνουν,αδειάζουν,φορτώνουν και ξαναφεύγουν χωρίς κάν νά υπάρχη χρόνος να δέσουν κάβους.Πέραν τού οτι θά έπρεπε ο εν λόγω λιμενικός να είναι σ'όλη τη βάρδια του μπάστακας νά μετρά γιά κάθε πλοίο που έρχεται-κάθε δυό λεπτά δηλαδή.

Καί επειδή όταν ήμουν έφηβος είχα ταξιδέψει αρκετές φορές μέ τίς παντόφλες Ρίου-Αντιρίου (διότι τότε δέν υπήρχε η περίφημη γέφυρα),θυμάμαι οτι ούτε κι'εκεί υπήρχε λιμενικός να ελέγχη πόσοι μπαινοβγαίνουν-καί μιλάμε γιά δεκαετία 1970,μέ σαφώς λιγώτερη κυκλοφορία αλλά πάντως σέ μιά γραμμή μέ σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά μέ τό Πέραμα-Παλούκια.

Αλλά ούτε και στην γραμμή Ληξούρι-Αργοστόλι (κι'εκεί παρόμοιες συνθήκες διαδρομής) που πήγα αρκετές φορές πρόπερσι το καλοκαίρι είδα λιμενικό να ελέγχη τόν αριθμό επιβατών.Οπως καί στο Πόρος-Γαλατάς,που έχω πάει επίσης πολλές φορές.

Οι μόνοι που μπορούν να το κάνουν αυτό είναι τά ίδια τά πληρώματα,οπότε επαφιέμεθα στην δική τους επαγγελματική ευσυνειδησία.Στίς τρείς γραμμές που ανέφερα,οι ναύτες τών πλοίων πράγματι μόλις συμπλήρωναν τον προβλεπόμενο αριθμό ανέβαζαν τον καταπέλτη και δίναν σήμα οτι είναι έτοιμοι να φύγουν.Υποθέτω οτι το ίδιο γίνεται και στο Πέραμα-Παλούκια.Δέν νομίζω οτι κανείς από τους ναύτες αυτούς θέλει να χάση τη δουλειά του μπάζοντας επιπλέον επιβάτες και οχήματα στο πλοίο (ούτε και οι καπετάνιοι,οι οποίοι βρίσκονται συνέχεια στη γέφυρα και επιβλέπουν).

Και πάμε στην δεύτερη ταμπέλα και στην τρίτη απαγόρευση, περί "απαγόρευσης παραμονής των επιβατών εντός των οχημάτων". Εδώ είναι για να λύνεσαι κυριολεκτικά στα γέλια. Στην παντόφλα που βρισκόμουν σήμερα, υπήρχαν γύρω στα 75 αυτοκίνητα (ναι, τα μέτρησα ένα, ένα). Στα 70 από αυτά (για να μην πω και στα 75 και με πείτε υπερβολικό) δεν είχε ανοίξει καν πόρτα και όλοι οι επιβαίνοντες καθόντουσαν μέσα για όλη την διαδρομή. Μιλάμε τώρα για οικογένειες, με παιδιά, παππούδες, γιαγιάδες, σκυλιά, γατιά κλπ. Είναι δε τόσο δεδομένο το ότι κανείς δεν θα βγει από το αυτοκίνητο, που μέσα στο χώρο του γκαράζ υπήρχαν μικρές πινακιδούλες με το όνομα του πλοίου, και από κάτω την φράση : "EΠΑΝΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΠΑΡ". :D:D:D

Καί πότε να προλάβουν,στό δεκάλεπτο τής διαδρομής,νά βγούνε όλοι οι επιβάτες και να πάνε επάνω στό "εν λειτουργία" μπάρ;Μέχρι να ανέβουν τά σκαλιά οι τελευταίοι,το πλοίο έχει φτάσει καί πρέπει νά..ξανακατέβουν.

Και τίθεται τώρα το ερώτημα : Ποιός φταίει για αυτή την κατάσταση ? Οι Έλληνες "ετσιθελιστές" επιβάτες ? Το Ελληνικό "ωχ βρε αδερφέ" πλήρωμα ? Ή μήπως οι ίδιες οι ...ταμπέλες που ξεφυτρώνουν εκεί που δεν τις σπέρνουν ?

Κατά τη γνώμη μου,μάλλον το τρίτο.Σέ τόσο μικρές διαδρομές μερικά πράγματα,όπως το περί απαγόρευσης παραμονής τών επιβατών στά οχήματα είναι αδύνατο να ισχύουν,λόγω τής μικρής χρονικής διάρκειας τής διαδρομής,αλλά καί λόγω τής επίσης ελάχιστης πιθανότητας ατυχήματος (πόσες παντόφλες έχουν βουλιάξει στίς διαδρομές αυτές;δέν θυμάμαι νά έχη γίνει κάτι τέτοιο τόσες δεκαετίες..)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eyxaristo gia tin photo,yparxei tipota apo tatiana agapitoy i agapito pantofles sthn grammi igoumenitsa kerkyra , xero oti to ena eina gia scrap kai to allo legetai ramadan i sta emirata.kamia foto episis apo eirini pou pige prosfata gia skrap stin tourkia,episis afanta einai oi pantofles pouleitoyrgoysan sthn kekryra opos to KERKYRA(ena feggari ekane dromologia sto rio antirio otan efyge apo to nisi mas )MOS poli oraia pantofla oxi to gnosto poy phge sthn xili dioti den moiazei katholoy.Episis o AGIOS DIMITRIOS kai O KAPETAN VANGELIS gia pou to evalan tha pane gia scrap kai ayta!!!!!!!

To DIMOS itan megalo, me polla parathira tetragona mprosta mipos leitoyrgei se alli grammi giati htan sxetika nea pantofla stin kerkyra, prepei na efyge gyro sto 1996 me 1999.kapoia foto an iparxei i kana neo kalodexoumena

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Tο ίδιο μάλλον ισχύει και για την πρώην ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ η οποία μετονομάστηκε σε ERINI και "ύψωσε" σημαία ΠαναμάΕΔΩ σε χθεσινή φωτό στο Καματερό της Σαλαμίνας δίπλα στην HEBLEC I.
Το νέο όνομα της παντόφλας Παναγία Τ είναι Kuntuala (IMO No: 7721653) με σημαία Παναμά.

Και οι δυο παντόφλες άφησαν τους ντόκους τους σήμερα με προορισμό το λιμάνι boma στο μαγικό Ζαίρ. 5.300 μίλια έχουν να διανύσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Και οι δυο παντόφλες (ERINI, KUNTUALA) άφησαν τους ντόκους τους σήμερα με προορισμό το λιμάνι boma στο μαγικό Ζαίρ. 5.300 μίλια έχουν να διανύσουν.

Πέρασαν μαζί νότια της Σικελίας στις 18/03.

Η KUNTUALA πέρασε και το Γιβραλτάρ στις 25/03, αλλά η ERINI δεν φαίνεται να το έχει περάσει αν και αύριο συμπληρώνεται μια εβδομάδα από την διέλευση της πρώτης. Να ανησυχήσουμε;

edit

Ψάχνοντας στο paris mou φαίνεται ότι του ράψανε κουστουμάκι οι φίλοι μας οι Ιταλοί επιθεωρητές. 4 ημέρες κρατήθηκε στο λιμάνι Marsala της Σικελίας αφού βρέθηκαν 15 ελλείψεις, από τις οποίες οι 8 θεωρούνται σοβαρές.

Απολαύστε:

Areas inspected :

- Engine and steering room

- Navigation bridge

- Outside decks and forecastle

Deficiencies :

- Crew certificates, Certificate for rating for watchkeeping, Missing, ground for detention

- Crew certificates, Endorsement by flagstate

- Crew certificates, Endorsement by flagstate

- Crew certificates, Other (STCW)

- Crew certificates, Tables of working hours

- ISM related deficiencies, Company responsibility and authority, Missing, ground for detention and class responsible

- ISM related deficiencies, Documentation, Missing, ground for detention

- ISM related deficiencies, Emergency preparedness, Insufficient doc., ground for detention

- ISM related deficiencies, Maintenance of the ship and equipment, Insufficient doc., ground for detention

- ISM related deficiencies, Masters responsibility and authority, Missing, ground for detention

- ISM related deficiencies, Resources and personnel, Insufficient doc., ground for detention

- ISM related deficiencies, Resources and personnel, Not according SMS, ground for detention

- Operational deficiencies, Manuals instructions, etc.

- Ship's certificates and documents , Prevention of pollution by oil (IOPP)

- Working spaces and accident prevention, Safe means of access shore - ship

Edited by enas chiotis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προφανώς η στρατιωτική "έκδοση" είναι τά γνωστά μας αποβατικά σκάφη.Η καλύτερα,ή "παντόφλα" είναι η "πολιτική έκδοση" τού αποβατικού σκάφους,που ήταν γνωστό από τόν Β'ΠΠ.

Εξ ού και οι παντόφλες έχουν κοντή καρίνα (θυμάμαι κάποιο καλοκαίρι μικρός ών οτι ερχόταν η παντόφλα "Ελλάς" στό μικρό Νεώριο Πόρου ναυλωμένη από εκδρομείς κι'έδενε στό εκεί υπάρχον "μωλάκι",ενώ εμείς κολυμπούσαμε γύρω της -δέν υπήρχε ISPS τότε :D - καί μού έκανε εντύπωση γιατί στό σημείο που έπεφτε ήταν αρκετά ρηχά ώστε το ύδωρ έφτανε μέχρι τόν ομφαλό μας...)

Link to comment
Share on other sites

Και το 2005 που υπηρχε ISPS το ιδιο γινοταν.Το ALBI HELLAS φτανει στη Σουβαλα και τρυγυρω κανουν μπανιο.Αργοτερα ηρθε και ο ΑΙΑΣ.

Γενικα παντως οι παντοφλες εχουν μικρο βυθισμα.Το ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ πχ στην πλωρη νομιζω οτι εχει περιπου ενα μετρο βυθισμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στή Σουβάλα το έχω δεί κι'εγώ μέ τόν Αίαντα (τόν Albi-no δέν τον πρόλαβα..).Στό Νεώριο τού Πόρου όμως το ΕΛΛΑΣ ήταν δεμένο στόν μώλο κι'εμείς κολυμπούσαμε δίπλα του...

Λογικό είναι να έχουν μικρό βύθισμα οι παντόφλες,αφού είναι επιβατική έκδοση ενός πλοίου που προορίζεται νά φτάνη πάρα πολύ κοντά στην ακτή γιά ν'αποβιβάση στρατιώτες και στρατιωτικά οχήματα.Ολοι έχουμε δεί τέτοιες σκηνές επί τής οθόνης (καί όσοι μετέχουν σέ στρατιωτικές ασκήσεις τίς ζούνε και live..).

Τό βύθισμα τού ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ δέν το έχω δεί,έχω δεί όμως το ΚΥΡΙΑΚΗ (τό αμφίδρομο) στόν Γαλατά νά φτάνη σχεδόν μέχρι την ακτή (όταν σχολάη).Επίσης παρομοίως έπραττε καί το ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ που έκανε Σπέτσες-Κόστα.Μόλις τελείωνε τά δρομολόγια πήγαινε στό λεγόμενο παλιό λιμάνι (εκεί που δένουν τά σκάφη) καί άραζε σ'ένα σημείο που ο καταπέλτης του ακουμπούσε στην άμμο.

Link to comment
Share on other sites

...Επίσης παρομοίως έπραττε καί το ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ που έκανε Σπέτσες-Κόστα.Μόλις τελείωνε τά δρομολόγια πήγαινε στό λεγόμενο παλιό λιμάνι (εκεί που δένουν τά σκάφη) καί άραζε σ'ένα σημείο που ο καταπέλτης του ακουμπούσε στην άμμο.

Αυτό που αναφέρει ο φίλος Hastaroth, ήταν μία συνηθισμένη εικόνα πιό παλιά σε αρκετά μέρη, αλλά ακόμα και σήμερα,

Στην γκαλερί του φόρουμ μας μπορούμε να δούμε μία φώτο του ΓΛΥΦΑ στην ομώνυμη περιοχή, του ΚΑΝΑΡΗΣ στην παραλία της Αιδηψού (παλιότερα θυμάμαι αυτή την παραλία γεμάτη από παντόφλες, όπως άλλωστε και την παραλία-αμμουδιά στην Ερέτρια), και μία ακόμα χαρακτηριστικότερη του ΚΑΠΤΑΝ ΣΤΑΥΡΟΣ στην παραλία του Αγιόκαμπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το ΔΩΡΑ Π απο τις μαγευτικες παραλιες του Ριου βρισκοταν την Κυριακη δεμενο στα Παλουκια της Σαλαμινας.

Ακομα μας ξαναηρθε το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ που κανει εκδρομες στην Χρυση

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

...υποθέτω ότι η ιστορική παντόφλα πουλήθηκε μάλλον στην αλλοδαπή!!

Που είναι και το πιθανότερο. Τα τελευταία χρόνια, με τον ρυθμό που κατασκευάζονται στην Ελλάδα καινούργιες "λουσάτες" αμφίπλωρες ή μη παντόφλες, έτσι και δεις παλιά παντόφλα στα καρνάγια του Περάματος είναι 99% σίγουρο ότι επωλήθη εις την αλλοδαπήν.

Τα παραδείγματα, πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κα βουλευτής πλέον Μάγια Τσόκλη ταξιδύει αυτή την Τετάρτη στην Ζανζιβάρη, που εκτός των άλλων, έχει και παντόφλες...

ΑΖΙΖΑ ΙΙ το 2006, το πρώην ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΙ. Το equasis το αναφέρει πλέον status dead.

Άλλη μία βαρβάτη ελληνική παντόφλα που κάπου την έχουμε συναντήσει.

.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω για Νεα Στυρα-Αγια Μαρινα το μονο που φτιαχνεται ειναι το STYRA DIAMOND το οποιο μονο παντοφλα δεν ειναι.

Για κατασκευη καποιου αλλου πλοιου για τη γραμμη στην ευρυτερη περιοχη του Πειραια δεν εχω ακουσει κατι.

Εισαι σιγουρος οτι το ονομα ειναι ΔΗΜΗΤΡΗΣ Τ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω να προσθεσω οτι το ερχομενο καλοκαιρι πολλα απο τα πορθμεια θα ειναι ανανεομενα απο καινουργια καραβια και αυτο αποτελει μια πολυ καλη εξελιξη γιατι τα παλια αποχωρουν και επιτελους οι διαδρομες θα ειναι πιο συντομες.Αν και μερικες απο τις παλιες παντοφλιτσες ηταν φοβερες και εχω πολυ καλες αναμνησεις απο τα καραβια που δουλευαν στα πορθμεια Αιδηψου-Αρκιτσας και Γλυφας-Αγιοκαμπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
...ας δούμε και πως ήταν το σαλονάκι του όταν δούλευε στη γραμμή Πέραμα Παλούκια (θα το χαρακτήριζα αρκετά λιτό)
Μια εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της και το πελάτη της συνήθως φροντίζει να δώσει κάποιο ευχάριστο περιβάλλον στον επιβάτη, άσχετα εάν η απόσταση 15 λεπτά ή 5 ώρες. Εγώ θα σου φέρω ένα παράδειγμα το ΘΕΟΛΟΓΟΣ Β

Αν και το θεωρώ (και είναι) ευνόητο, θα πρέπει να το επαναλάβω προς αποφυγήν πάσας παρεξήγησης : "Περί ορέξεως..."

Προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο το "λιτό" σαλονάκι του ex. ΦΑΕΘΩΝ από το "πομπώδες" και κάπως κιτς για τα γούστα μου, grand salon :D του ΘΕΟΛΟΓΟΣ Β. Το βρίσκω πολύ όμορφο, ζεστό, με πολύ ωραίο ταίριασμα του μπλε χρώματος με το ξύλο, και εντέλει απόλυτα εναρμονισμένο με το περιβάλλον για το οποίο έχει κατασκευαστεί (πλοίο, θάλασσα, ταξίδι). Όσο δεν μπορείς να βάλεις στα σαλόνια του HILTON τα καθίσματα ενός αμφίπλωρου, άλλο τόσο δεν μπορείς να κάνεις και το ανάποδο. Και φυσικά αυτά δεν τα λέω βλέποντας μόνο τις φωτό, αλλά έχοντας ταξιδέψει και με τα δύο πλοία.

Τώρα όσον αφορά την ...επισκεψιμότητα των σαλονιών των πλοίων της γραμμής Πέραμα - Παλούκια, έχω εκφράσει την γνώμη μου σε παλαιότερο χρόνο :

Και πάμε στην δεύτερη ταμπέλα και στην τρίτη απαγόρευση, περί "απαγόρευσης παραμονής των επιβατών εντός των οχημάτων". Εδώ είναι για να λύνεσαι κυριολεκτικά στα γέλια. Στην παντόφλα που βρισκόμουν σήμερα, υπήρχαν γύρω στα 75 αυτοκίνητα (ναι, τα μέτρησα ένα, ένα). Στα 70 από αυτά (για να μην πω και στα 75 και με πείτε υπερβολικό) δεν είχε ανοίξει καν πόρτα και όλοι οι επιβαίνοντες καθόντουσαν μέσα για όλη την διαδρομή. Μιλάμε τώρα για οικογένειες, με παιδιά, παππούδες, γιαγιάδες, σκυλιά, γατιά κλπ. Είναι δε τόσο δεδομένο το ότι κανείς δεν θα βγει από το αυτοκίνητο, που μέσα στο χώρο του γκαράζ υπήρχαν μικρές πινακιδούλες με το όνομα του πλοίου, και από κάτω την φράση : "EΠΑΝΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΠΑΡ". :D:D:D...

Δεν είναι λίγες οι φορές μάλιστα που έχω ταξιδέψει με αμφίπλωρα της γραμμής στα οποία τα πολύ όμορφα και πολυτελή μπαρ τους ήταν εντελώς άδεια και κλειστά. Όπως επίσης δεν είναι λίγες οι φορές που ...επιχειρώντας :P (λόγω του στριμώγματος των οχημάτων στο γκαράζ) να βγω από το αυτοκίνητο μου για να ανέβω στα decks του πλοίου, που το πλήρωμα στο γκαράζ με κοίταζε με ύφος λες και έκανα κάποιο έγκλημα.

Γι αυτό θεωρώ ότι η όποια παραπάνω προσοχή δίνεται στην κατασκευή των σαλονιών σε αυτά τα πλοία, δεν έχει να κάνει τόσο με τον σεβασμό στον επιβάτη, ή την προτίμηση του στο να μπει στο ένα ή στο άλλο πλοίο (ούτως ή άλλως δεν υπάρχει αυτή η επιλογή), όσο με την καλύτερη τιμή ή την προσέλκυση ενδιαφέροντος που θα προκαλέσει το αμφίπλωρο σε μία μελλοντική του πώληση. Και όλοι ξέρουμε πολύ καλά την προτίμηση που δείχνουν οι ξένοι στις παντόφλες μας, καθώς και τον φρενήρη ρυθμό που όλο και περισσότερες κατασκευάζονται.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ολοένα και περισσότερες παντόφλες και αμφίπλωρα αποκτούν την συσκευή AIS τον τελευταίο καιρό.

Πριν λίγες ημέρες ξεκίνησε να εμφανίζεται στους χάρτες του AIS το ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ της γραμμής Αρκίτσα - Αιδηψός, ένω σήμερα εμφανίζεται για πρώτη φορά και το ΟΣΙΟΣ ΔΑΥΙΔ της γραμμής Γλύφα - Αγιόκαμπος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειας σε ολους μετα απο πολυ καιρο.Παρατηρωντας τις δηλωσεις εχω να πω οτι στην αγαπημενη μου γραμμη Αιδηψου-Αρκιτσας θα δρομολογηθουν υπεροχα πλοια και αρκετα αμφιπλωρα.Μηπως ξερει κανεις το πλοιο με το ονομα Ωκυρροη αν θα ειναι νεοτευκτο?Το Δημητρης για την γραμμη Αγια Μαρινα-Νεα Στυρα ποτε περιπου θα τελειωσει θα προλαβει το φετινο καλοκαιρι?

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αναστάτωση σήμερα το πρωΐ στο λιμάνι της Σαλαμίνας. Μετά απο ειδοποίηση που ήλθε στην αστυνομία ότι έγινε ληστεία στα Ταμπούρια και οι ληστές πήγαν προς τα ferry boat, το λιμάνι αποκλείστηκε και γινόταν εξωνυχιστικός έλεγχος σε όλους. Οι ουρές απο Σαλαμίνα έφτασαν στην ΕΤΕΚΑ, και στο Πέραμα στην εκκλησία.

Στις φωτο το Θεοτόκος φορτώνει ενώ το Αγ.Νικόλαος Λ μόλις έχει ρίξει καταπέλτη και έχουν μπει μέσα αστυνομικοί για έρευνα. Απο πίσω περιμένουν το Κυριάκος με καύσιμα και τα Προκόπιος, Θεομήτωρ και Ιωάννης Θηρεσία με κόσμο για να ξεφορτώσουν. Δίπλα στο Θεοτόκος υπάρχει ένα σκάφος του Λιμενικού ένώ το Σαλαμινία ΙΙ πηγαίνει στο Πέραμα. Να σημειωθεί ότι 6 Ferry boat είναι στη βάρδια.

post-3633-128326988577_thumb.jpg

post-3633-128326988581_thumb.jpg

post-3633-128326988582_thumb.jpg

post-3633-128326988584_thumb.jpg

post-3633-128326988586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα 4 Ε/Γ-Ο/Γ που δουλεύουν τώρα στη γραμμή Ληξούρι-Αργοστόλι. Φωτο τραβηγμένες πριν καιρό η στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη που ερχότουσαν για διετία ή στη γραμμή που ήταν πριν.

post-3633-128326989071_thumb.jpg

post-3633-128326989073_thumb.jpg

post-3633-128326989075_thumb.jpg

post-3633-128326989077_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα καλύτερα που μαθαίνει κανείς από το ΣΑΣ αφορούν φυσικά τις παντόφλες. Έχουμε και λέμε:

1.Τροποποίηση δρομολόγησης Ε/Γ-Ο/Γ «ΑΙΑΝΤΑΣ» ΝΠ 10502 μέχρι 31-10-10 στη γραμμή ΑΓ.ΚΩΝ/ΝΟΥ-ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΛΙΧΑΔΑΣ) αντί στις γραμμής ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ-ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗΣ.

2.Ανάκληση αποδοχής Ε/Γ-Ο/Γ «ΑΓΙΟΣ ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΣ ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ» από τη γραμμή Περάματος – Μεγαρίδος – Φανερωμένης Σαλαμίνας

3.Ετήσια δρομολόγηση από 01-3-10 Ε/Γ-Ο/Γ «ΚΑΤΩ ΝΗΣΙ»(υπό ναυπήγηση) :confused: στη γραμμή Φανερωμένης Σαλαμίνας – Περάματος Μεγαρίδος

4.Α)Ανάκληση αποδοχής Ε/Γ-Ο/Γ «ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ ΠΟΡΟΥ ΙΙ» από τη γραμμή Πόρου – Γαλατά

Β)Ετήσια δρομολόγηση από Μάϊο 2010 Ε/Γ-Ο/Γ«ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ ΠΟΡΟΥ ΙΙΙ» (υπό ναυπήγηση):confused: στη γραμμή Πόρου – Γαλατά

Γ)(ι)Ανάκληση αποδοχής δήλωσης δρομολόγησης Ε/Γ-Ο/Γ«ΜΕΓΑΝΗΣΙ» ΝΠ 8839 από τις γραμμές ΝΥΔΡΙΟΥ - ΜΕΓΑΝΗΣΙΟΥ και ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΚΕΦ/ΝΙΑΣ – ΙΘΑΚΗΣ.

(ιι) Δρομολόγηση Ε/Γ-Ο/Γ «ΜΕΓΑΝΗΣΙ» μέχρι 31-10-10 στη γραμμή Πόρου – Γαλατά

Δ)Δρομολόγηση Ε/Γ-Ο/Γ «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Δ» (υπό ναυπήγηση) την περίοδο από 25-06-10 έως 31-10-10 στη γραμμή Πόρου – Γαλατά.

5.Ανάκληση αποδοχής δρομολόγησης Ε/Γ-Ο/Γ «ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑ» ΝΠ. 9561 από τις γραμμές ΚΕΡΚΥΡΑΣ - ΗΓΟΥΜ/ΤΣΑΣ και ΗΓΟΥΜ/ΤΣΑΣ – ΠΑΞΩΝ

6.Ετήσια δρομολόγηση Ε/Γ-Ο/Γ «ΔΗΜΗΤΡΗΣ»(υπό ναυπήγηση) από 25-06-10 στη γραμμή ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑ-Ν.ΣΤΥΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...