Jump to content
Shipfriends

Παντόφλες: Νέα, Κινήσεις, Απορίες κλπ


Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 year later...

Να δούμε και μια παντόφλα, γιατί μόνο σαν τέτοια μπορώ να την κατατάξω, που πέρασε από την Ελευσίνα χωρίς να τη δούν και πολλά μάτια. Είναι το Seaspan Transporter που βλέπουμε εδώ δεμένο στο ναυπηγείο. Οι πλοιοκτήτες είναι Καναδοί, οι οποίοι δραστηριοποιούνται ανάμεσα στο Vancouver Island και τον ηπειρωτικό Καναδά. Υποθέτω πως το πλοίο ναυπηγήθηκε στην Τουρκία και βρισκόταν σε ταξίδι παράδοσης, πέρασε επίσης από την Τενερίφη και τώρα βρίσκεται στον Παναμά. Δε ζηλεύω καθόλου αυτούς που το ταξίδεψαν, δεν ξέρω βέβαια αν ταξίδεψε επάνω σε κάποιο heavy lift. Το ΙΜΟ του είναι το 9886407, δεν κατάφερα όμως να βρώ περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Να δουμε και μια παντοφλα κειμηλιο απο την Τουρκια

Προκειται για το ARIBURNU το οποιο και βλεπουμε να ειναι δεμενο στην Αντιγονη ,το δευτερο απο τα Πριγκηπονησια

Λεω κειμηλιο διοτι ειναι κατασκευης του 1944 με μηκος 64 μετρα και πλατος 9.Αν το δεις απο πρυμα και απο πλωρα δειχνει τα χρονια του.Θεωρω βεβαια οτι η υπερκατασκευη εχει αλλαχτει στο περασμα των ετων και μοιαζει περισσοτερο να την εχουν βαλει απο μοτορσιπακι.Παλιο αποβατικο και αυτο οπως τα δικα μας;Ποιος ξερει

Εξωτερικα δειχνει σε πολυ καλη κατασταση αν και δεν την εχω πετυχει καθολου να ταξιδευει τον τελευταιο καιρο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μέσα στο 2023 θα ξεκινήσουν οι ναυπηγήσεις δύο νέων παντοφλων. Η πρώτη θα είναι στο ναυπηγείο της ΕΛΘΩΜ για την οικογένεια Γκαβανοζη και στο ναυπηγείο Φραντζή για την οικογένεια Βιλλιώτη.

Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλαμε για 5 νεες ναυπηγησεις συνολο μαζι με το ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΕΝΗ ,το αμφιπλωρο της Tsokos Lines και το Blueferries.

Σαν κατι να εχει αρχισει να κινηται και παλι μετα τα 2-3 χρονια σχετικης απραξιας λογω κορονοϊου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
49 minutes ago, polmyt said:

Σε αυτη τη φωτογραφια απο την κατασκευη του ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΙΙ ,μπορουμε να διακρινουμε και ενα κουλουριωτικο με το ονομα ΕΛΕΝΗ Κ

Ο σχεδιασμος του ειναι διαφορετικος απο τα γνωστα μας που ταξιδευουν μεχρι και σημερα

Εχει καποιος περισσοτερες πληροφοριες για το συγκεκριμενο;

 AnnaL73Salamina.thumb.jpg.f0ae96c29acd4f6ee08ef8c3cf12aa12.jpg

Ωστόσο,ανάμεσα στο Παπαδιαμάντης  και στο Άγιος Νικόλαος ,αν δεν με γελουν τα μάτια μου αγνοφαινεται και ένα ορθοπλωρο προς κατασκευή , αυτό θα είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον αν αναγνωριζόταν ...

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο .Δεν το ειχα προσεξει οτι υπαρχει κι αλλο πλοιο εκει αναμεσα

Δυσκολα βαζεις ομως

Απο οσα χτιστικαν εκεινη την εποχη στη Σαλαμινα πιθανολογω οτι ισως να ειναι καποιο απο τα ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΡΥΠΗΤΗ, και ΣΠΥΡΟΣ Σ ,το οποιο ομως δεν το εχω δει ποτε σε φωτο.Τα υπολοιπα δεν μου πολυκολανε κυριως λογω σχεδιου

Ισως να ειναι καποιο απο αυτα ,αλλα ορκο δεν περνω

Βαζω και μια οσο καλυτερη φωτο γινεται ,αν και ισα που φαινεται το πλοιο

AnnaL73Salamina.thumb.jpg.7d84d10e94c83b1942626fb58d69e921.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΠΥΡΟΣ Σ δεν είναι (το έχεις δει polmyt, είναι το μετέπειτα EL LOUD II της Τυνησίας και RIO KONG της Ισημερινής Γουινέας). 

Κατά 99% (ας αφήσουμε 1 καβαντζα) είναι το ΒΕΛΟΣ ΙΙΙ, σημερινό ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΡΥΠΗΤΉ. 

Link to comment
Share on other sites

Παντοφλόνια δε φτιάχνουμε μόνο στην Ελλάδα, φτιάχνουν και στις Φιλιππίνες. Και μάλιστα ομορφότατα. Να το τελευταίο εξ' αυτών, το Santa Alberta. Καθέλκυση με αερόσακους και πλείστα εσωτερικά πλάνα.

 

Το καλύτερο βέβαια είναι ο χορός του πληρώματος προτού οι επισκέπτες μπούν για να θαυμάσουν το πλοίο. Φανταστείτε στην καθέλκυση του επόμενου Πρωτοπόρου το πλήρωμα του Τσόκου να το ρίξει στα ζειμπέκικα :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παμε να δουμε και μια μικρη ξυλινη παντοφλιτσα απο τη δεκαετια 50-60.Παρατηρουμε οτι μεχρι και ο καταπελτης ειναι ξυλινος.Λογικα θα χρησιμοποιουνταν μαλλον σε εργα μιας και δεν φαινεται να υπαρχει εστω ενα υποτυπωδες σαλονι

Δυστυχως δεν διακρινεται ονομα .Για τοποθεσια μοιαζει αρκετα με το στενο Πορου - Γαλατα.

Link to comment
Share on other sites

Την δεκαετία 50 δεν χρειάζονταν σαλόνια, ήταν περιττά. 😁

Η παντοφλιτσα ήταν πρώην μικρό βοηθητικό αποβατικό του Β. Π. Π., πράγματι ξύλινο (κόντρα πλακέ !!!), τύπου RCL (Rambed Cargo Liner). Μετα τον πόλεμο πολλά ξέμειναν η ήρθαν στην χώρα μας, κάπου είχα διαβάσει στα Ν. Χ. για δεκάδες.

Και δεν απασχοληθηκαν σε εργα, τουλάχιστον όχι αποκλειστικά. Πρώην τυπου RCL ήταν 4-5 πρώτες παντόφλες της Σαλαμίνας, δύο οι ΑΛΕΞ και ΜΑΡΙΛΕΝΑ δούλευαν ως επιβατηγά τουριστικά στο λιμάνι της Πάτρας την δεκαετία 50, RCL ήταν η πρώτη παντοφλιτσα της Πρέβεζας, ή ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ. Και όλες, στην μορφή που βλέπουμε στην δική σου φώτο. 

Εν το προκειμένω, σαφέστατα η τοποθεσία μοιάζει πολύ με τα στενά του Πόρου. Δεν έχω όμως ξαναακούσει για RCL που είχε δουλέψει στον Πόρο, χωρίς βέβαια και να αποκλείεται. Αν κάποιος Πρεβεζανος ή έστω γνωστής της περιοχής μπορούσε να αναγνωρίσει ως τοποθεσία την Πρέβεζα, τότε ανεπιφύλακτα θα έλεγα ότι είναι το ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ, ή πρώτη της παντόφλα.

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια από το αμέσως προηγούμενο μου ποστ σχετικά με την παντοφλίτσα - πρώην αποβατικό τύπου RCL, στην εξαιρετική φώτο πιθανόν στον Πόρο (???) του polmyt, να εξετάσουμε μία άλλη πιθανότητα.

Πριν λίγα χρόνια σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με παλιό Ποριώτη, ανάμεσα σε χρήσιμες ιστορικές πληροφορίες για το πορθμείο του νησιού, μου είχε αναφέρει πως η πρώτη παντόφλα του νησιού που γνώριζε, είχε το όνομα ΑΙΤΟΣ ή ΑΗΤΟΣ, είχε αγοραστεί από Ποριώτη πλοιοκτήτη (δεν ήταν νέα κατασκευή), χωρίς όμως να γνωρίζει κάτι περισσότερο.

Στην αναζήτηση περισσότερων στοιχείων που ακολούθησε στο φόρουμ nautilia.gr, ο φίλος Άρης Μπιλάλης είχε παραθέσει την ακόλουθη πληροφορία :

“Το 1955 νηολογήθηκε στον Πειραιά το ξύλινο πετρελαιοκίνητο ΑΕΤΟΣ με ολική χωρητικότητα 37 κόρων με διαστάσεις 18.3 Χ 4.4 μ με την επισήμανση "τέως της Πολεμικής Αεροπορίας". Το 1956 αναγνωρίσθηκε ως επιβατηγό υπό ιδιοκτησία Γ. Κόκκορη. Το 1962 έγινε η τελευταία αναφορά στο νηολόγιο όταν το σκάφος τέθηκε σε αναγκαστικό πλειστηριασμό του δημοσίου.”

Να ήταν άραγε “το ξύλινο πετρελαιοκίνητο ΑΕΤΟΣ” πρώην RCL, και να είναι η παντοφλίτσα (η πρώτη του Πόρου) που βλέπουμε στην φωτογραφία ??? Δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο που αναρωτιέμαι εγώ είναι πως η Πολεμική Αεροπορία βρέθηκε με πλωτό μέσο. Και τι είδου ήταν αυτό, ποιά χρησιμότητα είχε. Ίσως αυτό να μας δώσει και την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα χρειάζεσθε τα ...φώτα μου😄
Η τότε Βασιλική Αεροπορία είχε σκάφη μέχρι ~ 1955-1956,τα αεροναυαγοσωστικά
Ιδού  φωτο από αντίστοιχο θέμα που είχα ανοίξει στο nautilia.
Νομίζω γύρω στο 55 στην Αίγινα του ιδίου τύπου με το ΑΕΤΟΣ Αυτά είχαν βάση την Ζέα.

 

ANM2.jpg

Α)Ν ΓΛΑΡΟΣ.jpg

ΑΝΜ3.jpg

20 minutes ago, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

Μάλλον θα χρειάζεσθε τα ...φώτα μου😄
Η τότε Βασιλική Αεροπορία είχε σκάφη μέχρι ~ 1955-1956,τα αεροναυαγοσωστικά
Ιδού  φωτο από αντίστοιχο θέμα που είχα ανοίξει στο nautilia.
Νομίζω γύρω στο 55 στην Αίγινα του ιδίου τύπου με το ΑΕΤΟΣ Αυτά είχαν βάση την Ζέα.

 

ANM2.jpg

Α)Ν ΓΛΑΡΟΣ.jpg

Το πρώτο είναι όμοιο σε αγγλική υπηρεσία.

25 minutes ago, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

Μάλλον θα χρειάζεσθε τα ...φώτα μου😄
Η τότε Βασιλική Αεροπορία είχε σκάφη μέχρι ~ 1955-1956,τα αεροναυαγοσωστικά
Ιδού  φωτο από αντίστοιχο θέμα που είχα ανοίξει στο nautilia.
Νομίζω γύρω στο 55 στην Αίγινα του ιδίου τύπου με το ΑΕΤΟΣ Αυτά είχαν βάση την Ζέα.

 

ANM2.jpg

Α)Ν ΓΛΑΡΟΣ.jpg

ΑΝΜ3.jpg

Το πρώτο είναι όμοιο σε αγγλική υπηρεσία.

Κάτω είναι έγγραφο που μου είχε στείλει το Μουσείο Ιστορρίας της ΠΑ  σχετικά με τις κινήσεις αυτών των αγγλικής προέλευσης πλοιαρίων.

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

@ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ

 Σε ευχαριστω πολύ φίλε. Άρα το ξύλινο πετρελαιοκινητο ΑΕΤΟΣ της πολεμικής αεροπορίας (που διατήρησε το ιδιο όνομα και ως επιβατηγό) δεν ήταν το πρωην RCL - πρώτη παντόφλα του Πόρου. 

Παραμένει βέβαια το ερώτημα αν το πρώην RCL στην φώτο του polmyt, είναι το ΑΗΤΟΣ που μου είχε αναφέρει στην συνομιλία μας ο "παλιός Ποριωτης".

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να πω την αληθεια δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι θα μπορουσε να ειναι η Πρεβεζα η τοποθεσια

Εχω κοιταξει αρκετες φορες τις δυο τοποθεσιες,κυριως μεσα απο φωτογραφιες και το street view, προσπαθοντας να ταυτοποιησω το μερος.Χωρις να μπορω να παρω ορκο νομιζω οτι μοιαζει περισσοτερο με Πορο παρα με Πρεβεζα κυριως γιατι η αποσταση αναμεσα στην παραλια της Πρεβεζας και στην απεναντι ακτη φαινεται πολυ μεγαλυτερη σε σχεση με αυτη της φωτογραφιας.

Ορκο δεν περνω αλλα αν ειχα να διαλεξω θα ελεγα οτι μαλλον ειναι το στενο Πορου Γαλατα 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...