Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 1 month later...

Σε σχέση με αυτή την φωτογραφία του ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ, έχω μιά απορία.

Κατ΄αρχήν, η βοήθεια του ρυμουλκού δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με την ανατροπή, βύθιση και ανέλκυση του πλοίου, καθώς το πλοίο είναι "καθαρό" εξωτερικά.

Μήπως μπορεί να μας πει κάποιος "σχετικός" :mad:, τι εργασία μπορεί να έκανε το πλοίο (ή τι αβαρία μπορεί να έπαθε), ώστε να έχει ριγμένες και τις 2 άγκυρες, παρόλο που είναι πλαγιοδετημενο, και να το σπρώχνει το ρυμουλκό?

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Στο πλοιο εκτελουνταν ελασματουργικες εργασιες πολυ κοντα στην ισαλο γραμμη ετσι λοιπον κατι ξεφυγε απο το συνεργειο και αρχισε η εισροη υδατων στο πλοιο, κατασταση που ομως δεν μπορουσε να ελενχθει

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά οι εργασίες που προκάλεσαν την βύθιση ήταν από την δεξιά πλευρά και το πλοίο έγειρε στα δεξιά. Σίγουρα η φωτογραφία δεν είναι από την "κρίσιμη" εργασία, αλλά δεν αποκλείεται να είναι εκείνων των ημερών.

Αν και βλέποντας τα σπίτια πίσω...δεν μου κολλάει για Ξαβερίου του 1968 ...χωρίς όμως να μπορώ να το πω με σιγουριά:eek:

Link to comment
Share on other sites

...δεν μου κολλάει για Ξαβερίου του 1968 ...χωρίς όμως να μπορώ να το πω με σιγουριά:D

Δεν πρέπει να με απατά η τότε παιδική μου μνήμη, αλλά πέρα από τον Άγιο Νικόλαο δεν θυμάμαι και πολλά κτίρια ή πολυκατοικίες. Δες εξάλλου τα κτίσματα που σχηματίζουν το skyline του Ξαβερίου: Όλα σχεδόν είναι του 1980 και επέκεινα. Μέχρι τότε χωματόδρομος και Άγιος ο Θεός.....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο εύρημα. Το πλοίο είναι δεμένο στη γωνία του Αγίου Σπυρίδωνα, εκεί που δένει τώρα το Worldchampion Jet. Στα αριστερά το κτήριο που για δεκαετίες είχε τη διαφήμιση της Greek Line, ενώ το κτήριο πίσω από το φουγάρο του πλοίου είναι γωνία 2ας Μεραρχίας και Ακτής Μιαούλη, όπου όπως μαρτυρά και η διαφήμιση στην οροφή, ήταν τα γραφεία της Ολυμπιακής στον Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 3/1/2021 at 9:41 PM, polmyt said:

Μεταφερομαστε στον Πειραια της δεκαετιας του 60 για να δουμε το ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ σε ωρα ανεφοδιασμου

Τα σινιαλα ειναι της Olympic Cruise

 

Θα το βλέπαμε Χίο-Μυτιλήνη όταν το πήρε κάποιος Ξενάκης κ δεν είχε βάλει το δακτυλάκι του,καθώς έλεγαν,ο Καβουνίδης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...