Jump to content
Shipfriends

Καστριανή Κέας (ΙΜΟ 6825335)


Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς τι απέγινε το Αλκήστις (πρώην Παπαδιαμαντής, Θάσος, Καστριανή Κέας)?

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Tο Αλκηστις συμφωνα με τις πηγες μου το πλοιο ενοσω ηταν παροπλισμενο στην Ελευσινα απο το 1999, βυθιστηκε στις 4 Φεβρουαριου του 2001 και παραμενει στην ιδια κατασταση απο τοτε με αντιρρυπαντικα γυρω του κλπ. Δυστυχως δεν γνωριζω ακριβως σε ποιο σημειο.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
cortomaltese said:
Προς Nick the Greek και όχι μόνο:

Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια και περιμένουμε τις φωτογραφίες σου. Και μετά, με το καλό, θα συνεχίσουμε και πάλι με άλλες παλιές φωτογραφίες του και γιατί όχι και με τωρινές και μελλοντικές.

Προσωπικά, σας το δηλώνω ότι αγαπώ πολύ αυτά τα παλιά και "ταπεινά" καράβια και είναι μεγάλη χαρά να μοιράζεσαι τόσο τα βιώματά όσο και τις φωτογραφίες και με τους άλλους. Και ζώντας στη Ραφήνα, καταλαβαίνεις καλά ότι μερικά βαπόρια είναι σαν να μην έφυγαν καθόλου από εδώ, αλλά συνεχίζουν να ταξιδεύουν. Και τέτοια καράβια είναι κατά τη γνώμη μου το πρώτο μεταπολεμικό "Κάρυστος", το δικό μας το "Κάρυστος", το "Χρυσή Άμμος το 2" (το λευκό), το "Μπάρι Εξπρες" και το "Επτάνησος". Αυτή είναι προσωπική μου εκτίμηση και σίγουρα ξεχνάω κάποια αγαπημένα για κάποιους άλλους πλοία. Όμως, δεν υπάρχει μέρα που να περάσει, χωρίς κάποιος να αναφέρει και κάτι για κάποιο από τα παραπάνω πλοία.

Ξέχασες το ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ μετέπειτα ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ και ΑLKISTIS . Μα καλά, μόνο εγώ το μνημονεύω; Μια ζωή Ραφήνα -Νότια Εύβοια και Λαύριο -Κέα-Κύθνο τρεις μήνες που έφευγε το Ιουλίς το χειμώνα. Ούτε ένας δε το αναφέρει;

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

mias poy anafereis ton PAPADIAMANTH . to "PAPADIAMANTHS II" xeroyme ti kanei / pou einai

(an einai).... ennow to ploio poy ekane dromologia ap volo sporades

Κάπου στο Cape Verde τριγυρίζει. Ήταν καλά μέχρι τις αρχές του μηνός. Κάτι έγραψε ο Nick the Greek γι ΄ αυτό. Το ξέρουμε οι καραβολάτρες το πλοίο σου. Το πρώην ΑΝΝΑ Λ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες το ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ.......Ούτε ένας δε το αναφέρει;

Φίλε Γιάννη εγώ δεν το έχω ξεχάσει το Καστριανή (πως είναι δυνατόν άλλωστε ?), άλλα να... δεν έχω και τις καλύτερες των αναμνήσεων από το συγκεκριμένο καράβι. Θυμάμαι από παλιές συζητήσεις στην Κάρυστο που σχεδόν κανείς δεν είχε καλή γνώμη για το Καστριάνη, και οι περισσότεροι το χαρακτήριζαν ως ''μπαούλο'', ''κούφιο'', ασταθέστατο στον καιρό, μέχρι και ''σκυλοπνίχτη''. Θυμάμαι ακόμα που μια φορά είχε ''μπατάρει'' μέσα στο λιμάνι της Καρύστου (αν θέλεις μπορώ να ψάξω να βρω πληροφορίες για αυτό το περιστατικό), και οι Καρυστινοί σχολιάζανε ότι ήταν θαύμα που δεν είχε πνίξει ακόμα κόσμο. Δεν ξέρω βρε φίλε, μπορεί να κάνω λάθος, αλλά αυτές τις αναμνήσεις έχω εγώ από το Καστριανή.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια και εγώ όλο τέτοια άκουγα για το Καστρανή. :P Λέγανε όλοι ότι είναι πολύ σαββούρα καράβι. Ακόμα κι όταν ερχόταν στα Στύρα το 1974 που ήμουν παιδάκι διακοπές όλοι το έλεγαν σαπιοκάραβο. Δε μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτό αφού ήταν σχεδόν καινούργιο τότε.

Αλλά και για το Κάρυστος λέγανε τα ίδια. Όλο τέτοια άκουγα. Μια φορά είχε απαγορευτικό το μεσημέρι από Κάρυστο για Ραφήνα και τι τούσερνε ο κόσμος στο φούρνο απέξω που περιμέναμε το λεωφορείο για Μαρμάρι να φύγουμε από κει που ήταν το ΜΑΡΜΑΡΙ 1.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο Cape Verde τριγυρίζει. Ήταν καλά μέχρι τις αρχές του μηνός. Κάτι έγραψε ο Nick the Greek γι ΄ αυτό. Το ξέρουμε οι καραβολάτρες το πλοίο σου. Το πρώην ΑΝΝΑ Λ.

yparxei kamia fwto . ????? pleaseeeeeeeee !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eχει κανείς να "ανεβάσει" καποια φωτογραφία του ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ, νομιζω πως δεν εχω δει ποτέ φωτογραφία του με αυτό το όνομα.

Και μια ερώτηση, τότε ανηκε στον ιδιο πλοιοκτήτη που είχε και το ΙΟΥΛΙΣ ΚΕΑΣ ΙΙ;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα φωτογραφία , νομίζω τα σινιάλα είναι της ΙΝΩ Ν.Ε. που το δουλέψε στην αγονη των Δωδεκανησεων γυρω στο 1988-91. Μετα δεν θυμαμαι να ταξίδεψε κάπου αλλου μεχρι που κατέληξε να κανει παρέα στα φύκια της Ελευσίνας.

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη ονομαστηκε αλκηστις και ειχε ταξιδεψει συγκενικο μου προσωπο καπου στα δωδεκανησα.Παντως εγω το ειχα δει ως αλκηστις το 1996 παροπλισμενο στη ντανα της ελευσινας

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα φωτογραφία , νομίζω τα σινιάλα είναι της ΙΝΩ Ν.Ε. που το δουλέψε στην αγονη των Δωδεκανησεων γυρω στο 1988-91. Μετα δεν θυμαμαι να ταξίδεψε κάπου αλλου μεχρι που κατέληξε να κανει παρέα στα φύκια της Ελευσίνας.

Σε τι κατάσταση βρίσκεται ακριβώς ; Στον πάτο ; Μέχρι τη μέση; Σε ποιο σημείο ακριβώς; Μπορώ να το δω στο google earth ; Το TRACARRIER πάντως το είδα στο google earth. Καμιά φωτό τωρινή; Μπορεί να πλησιάσει κανείς εκεί που βρίσκεται; Πάντως μια φορά είχε βγει σε ξέρα στις νησίδες Αρκιοί και το εγκατέλειψαν με βάρκες. Λόγω βλάβης ραντάρ είπαν τάχατες.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σκεπάστηκε εντελώς γιατί και τις φορές που πέρασα από του Σάββα δεν είδα κάτι να προεξέχει που θα μπορούσε να ανήκει σε ναυάγιο.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμήσω ότι στον καταπέλτη το Καστριανή Κέας έγραφε ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ Θ .ΖΕΡΒΑΣ κ ΥΙΟΙ 1968 και στο κάτω σαλόνι είχε σε κάδρο το σχέδιό του , με το όνομα ΘΑΣΟΣ και ναυπηγό έγραφε το όνομα Νίκος Δημ Παπαμιχαλόπουλος. Ξέρει κανείς γιατί το έλεγαν ΘΑΣΟΣ; Πότε ήταν εκεί; Πάντως σε παλιά Ελληνική ταινία το είδα εκεί!!!

Link to comment
Share on other sites

kala omws giati den to dielysan ? afoy einai konta se naypigeia kai mporei na dimioyrgisei provlima .. !!:confused:

Kαι το ναυάγιο του mediterannean sky είναι δίπλα στα ναυπηγεία αλλά δεν πρόκειται να κουνηθεί απο εκεί..

Γενικά η ιστορία με την ανέλκυση των μισοβυθισμένων πλοίων είναι μια πονεμένη ιστορία στη χώρα μας. Μπλέκουν ένα σωρό νομικά και νομικίστικα ζητήματα συν του οτι η ανέλκυση συνήθως κοστίζει περισσότερο απο το έσοδο της διάλυσης οπότε δεν είναι μια ελκυστική επένδυση...

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΛΚΗΣΤΙΣ δεν βυθίστηκε στα Ναυπηγεία Σάββα αλλά ηταν αρόδου στην Ελευσίνα σε ντάνα με βαθιά νερά και δεν είναι δυνατόν να φαίνεται τώρα πια ούτε το κατάρτι του. Όσο για το όνομα Θάσος η αιτία είναι ότι είχε παραγγελθεί από την ΑΝΕ Θάσου αρχικά ενώ στην συνέχεια το αγόρασε ο Δημήτριος Λεβεντάκης που το ονόμασε Καστριανή Κέας.

Link to comment
Share on other sites

Και να ρωτήσω κάτι. Έγραφε ότι ναυπηγήθηκε το 1968. Πώς γίνεται όμως όταν πήγαινα στα Στύρα το 1974 να ήταν σχεδόν σαπιοκάραβο; Δηλαδή είχε τις γνωστές λακουβίτσες στη λαδομπογιά όταν είναι 50 στρώματα το ένα πάνω στο άλλο και αλλού το έχουν ξύσει και έχει λιγότερα στρώματα μπογιάς. Το ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ είχε επιδερμίδα λεία ενώ ήταν συνομίληκα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτριος Λεβεντάκης είχα ακούσει ότι είχε σχέση με την βιομηχανία ενώ ήταν και εφοπλιστής με την εταιρεία του ''Καστριανή Ναυτιλιακή και Τουριστική Εταιρεία''. Με τον θάνατο του, τα ηνία της εταιρείας ανέλαβε ο Γεώργιος Γούτος ο οποίος συνδέοταν με επαγγελματικά με τον μακαρίτη. 'Ετσι μπορούμε να πούμε ότι η Goutos Lines είναι η διαδοχος εταιρεία της ''Καστριανή Ναυτιλιακή και Τουριστική Εταιρεία''. Τώρα για το συγκεκριμένο πλοίο θα έλεγα ότι επρόκειτο για πλοίο-έκτρωμα, δυστυχώς έχουν φτιαχτεί τέτοιου είδους πλοία εδώ στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...