Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

για την φωτογραφία του ΡΕΝΑ.

Συγνωμη επειδη δεν εχω καταλαβει, να ρωτησω για ποιο ΡΕΝΑ μιλατε?Μηπως το ΡΕΝΑ Σ ΙΙ που βρισκεται παροπλισμενο στη Σαλαμινα;)

Link to comment
Share on other sites

To ΡΕΝΑ ήταν ένα επιβατηγό της δεκαετίας 60. Εκανε τη γραμμη Ραφήνα-Στύρα τουλάχιστον το 60-64 για τη "Τουριστική Ατμοπλοϊα Μοσχάνθη". Το '64 πουλήθηκε στη Ατμοπλοία Τσέπα-Μοσχόβη και το '69 διαλύθηκε στην Ελευσίνα.

Είχε ναυπηγηθεί το 1929 στο Trondheim ως Innherrem και ήρθε στην Ελλάδα το 1957 ως ΝΑΥΤΙΛΟΣ. Το 1960 μετανομάστηκε ΡΕΝΑ για τον Ε.Τόγια.

Περισσότερα στη σελίδα http://www.warsailors.com/homefleet/shipsi.html

Link to comment
Share on other sites

Μια σημαντική φωτογραφία από την ωραία Κάρυστο του 1958.

Η λεζάντα γράφει: "Κάρυστος 1958. Το ατμόπλοιο ¨"ΡΕΝΑ" αναχωρεί για Ραφήνα (από το αρχείο Ζήση Ε. Μερζανάκη). Το 1958 που γράφει μπορεί να μην είναι σωστό, όπως επισημαίνει και ο ΑΡΗΣ.

Η φωτογραφία υπάρχει στο βιβλίο "Μεταχριστιανική Κάρυστος. Ιστορικά στοιχεία 1-2000 μ.Χ." του Σταμάτη Παπαμιχαήλ (ΚΑΡΥΣΤΟΣ 2002).

Αφιερώνεται εξαιρετικά σε όλους τους φίλους Καρυστινούς και μη. Το βιβλίο μου το έδωσε φίλος Καρυστινός για την εργασία της Περιβαλλοντικής Ομάδας του σχολείου μας για την "Ιστορία του λιμανιού της Ραφήνας". Κανονικά πάει σε άλλο θέμα, αλλά νομίζω ότι εδώ θα το δούν σίγουρα αυτοί που ενδιαφέρονται. Αν υπάρχει ενδιαφέρον βρήκαμε και άλλες φωτογραφίες από παλιά πλοία που πέρασαν και από τη Ραφήνα και από την Κάρυστο.

post-360-128326965442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ενδιαφέρον βρήκαμε και άλλες φωτογραφίες από παλιά πλοία που πέρασαν και από τη Ραφήνα και από την Κάρυστο.

Ασφαλώς υπάρχει ενδιαφέρον, δεν βλέπουμε και κάθε μέρα φωτογραφίες απο αυτά τα καράβια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...