Jump to content
Shipfriends

Worldchampion Jet (ΙΜΟ 9216250)


.voyager

Recommended Posts

2 hours ago, nomikos said:

Είχα ταξιδέψει και εγώ με το εν λόγω ταχύπλοο δύο φορές μία προς τα πάνω και μία προς τα κάτω πριν κάνα μήνα.Μέσα γεμάτο ως πρωτόκολλο και στα ενδιάμεσα λιμάνια ξεφόρτωνε και φόρτωνε πολύ κόσμο.Καθαρό,γρήγορο και σχετικά άνετο.Πάμε τώρα στα αρνητικά.Δε μπορείς να βγεις καθόλου έξω στο κατάστρωμα όχι μόνο στο ταξίδι(λογικό) αλλά ούτε και στα λιμάνια.Υπήρχε μόνο ένας χώρος wc και υπήρχε ουρά σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού.

αυτό με την απαγόρευση εξόδου στα λιμάνια καινούργιο είναι ; 

γιατί πέρυσι που έκανα κάποια ταξίδια μαζί του επιτρεπόταν κανονικά από την ώρα που έκοβε έως τον απόπλου. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ θυμάμαι πως έξω, αμα σαραντάριζε, δε μπορούσες να σταθείς από τον αέρα. Καλά κάνανε και το απαγόρευσαν στο εν πλω. Στα λιμάνια όμως δε μπορώ ούτε κι εγώ να καταλάβω το νόημα. 

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικο σε βρισκω.Σε τοσα ταχυπλοα και μαζευουν τον κοσμο απο το καταστρωμα στ 3 λεπτα.

Στο συγκεκριμενο μονο δεν μπορουν;Και στην τελικη περυσι πως αφηνανε;

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Παμε να δουμε μια προσπεραση του πλοιου στο ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ στις αρχες του μηνα

Ειναι λιγο πριν μπουμε στο separation.Εχω αφησει τον φυσικο ηχο ωστε να ακουγεται ο θορυβος που κανει το πλοιο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τέλος δρομολογίων για το πλοίο σήμερα και πλαγιοδέτησε στη θέση που ξεχειμώνιασε πέρυσι, στη πύλη Ε10. Άλλη μια πολύ επιτυχημένη σεζόν για το πλοίο με τρομερές περιληπτικές και ταχύτητες χωρίς να μας απασχολήσει ιδιαίτερα. Καλή ξεκούραση στο πλήρωμα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...
31 minutes ago, Annivas said:

Όλα τα ταχύπλοα επηρεάζονται παρά πολύ όταν είναι έμφορτα με κόσμο και οχήματα. Μοναδική ίσως εξαίρεση όπου πιθανόν να μην επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό WC Jet  όπου έχει πολύ μεγάλη ιπποδύναμη . 

Ναι αλλα δε βαζει πανω απο 100 ι.χ. μεσα εαν εχεις προεσεξει!κ οταν γεμιζει 10 μερες τον Αυγουστο πεφτει στους 38 κομβους με 4.20 βυθισμα

Link to comment
Share on other sites

Οι 10 μέρες τον Αύγουστο είναι λόγω των μελτεμιών.

Επίσης, το Τερα δε χάνει πολύ από το δρόμο του έμφορτο.

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

Το Worldchampion Jet τελείωσε τις εργασίες του δεξαμενισμου του και επέστρεψε στη θέση στο λιμάνι του Πειραιά. Χθες μεταφέρθηκε η gas turbine ξανά στο πλοίο, που είχε βγεί πριν καιρό για επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν πήγε πολύ καλά το δοκιμαστικό καθώς ενώ είχε φτάσει μέχρι τα 43,3 μίλια μετά σχεδόν ακινητοποιήθηκε και τώρα έσπευσε δίπλα του το ρυμουλκό ALEXANDER 5

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...