Jump to content
Shipfriends

Maroula (IMO 6415879)


Recommended Posts

Σύμφωνα με το equasis η Μαρούλα, το ηρωικό πλοίο^_^ που ναύλωνε η ΕΚΟ φαίνεται να έχει διαλυθεί πριν τον Ιούλιο του 2015.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 1/26/2012 at 11:59 AM, TankerShip said:

MAROULA (IMO: 6415879)

Kατασκευάστηκε το 1964 στη Gερμανία ("Lurssen Werft, Bremen"), έχει μήκος 63 μέτρα και πλατος 10 μέτρα, ενώ προηγούμενα ονόματά του ήταν τα CHEMITRADER (ως 12/1964), ELSE TERKOL (ως 12/1971), MAKURDI (ως 01/1975), BOLTON (φωτο του Bob Scott απ το Shipspotting, 1982) (ως 11/1983) και OCEANIC (ως 01/1985). Sτο equasis αναφέρει ως ιδιοκτήτρια και διαχειρίστρια εταιρία την "Stylida Naftiki Eteria". Tο συγκεκριμένο έχει να δώσει στίγμα στο AIS σχεδόν 2,5 χρόνια. Tουλάχιστον μέχρι και τον Dεκέμβρη που μας πέρασε ήταν δεμένο στη ντάνα με τα γκαζάδικα στο πέραμα, στο λιμανάκι δίπλα από τα αμφίπλωρα. Oπως και τα KOUROS, JET X, MAISTROS κλπ, διαθέτει "κουτί" (το οποίο προστέθηκε πολύ αργότερα από την κατασκευή του πλοίου) με καταπέλτη για τα φορτηγά της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2017 at 3:39 PM, kyr1 said:

Σύμφωνα με το equasis η Μαρούλα, το ηρωικό πλοίο^_^ που ναύλωνε η ΕΚΟ φαίνεται να έχει διαλυθεί πριν τον Ιούλιο του 2015.

 

Ελπίζοντας να σε φτιάξω έστω και καθυστερημένα, αγαπητέ kyr1, πάρε Μαρούλα να έχεις :D:

 

Στη ράδα της Ελευσίνας το Μάιο του 2007

Δεμένο στον ανατολικό λιμενοβραχίονα της Σύρου με τα βυτία του σε παράλλαξη, Ιούνιος του 2004

Την ίδια ημέρα, στο ίδιο σημείο από άλλη οπτική γωνία, η φωτογραφία τραβηγμένη πάνω από το Εξπρές Αθηνά

 

Τελευταία και καλύτερη με το πλοίο πλαγιοδετημένη στον Κακό Λούλο, Άνω Μεράς Μυκόνου την 1η Σεπτέμβρη 2004(γιατί σιγά μην έχανα εγώ το καλοκαίρι στη Μύκονο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες:D). Η συγκεκριμένη "προβλήτα" χρησιμοποιούνταν μέχρι τις αρχές τις δεκαετίας του 80 για τη φόρτωση βαρίτη που παρήγαγαν τα μεταλλεία που βρίσκονταν τότε στη βορινή πλευρά του νησιού. Έκτοτε, χρησιμοποιείται εκφόρτωση οικοδομικών υλικών και προφανώς για την εκφόρτωση βυτίων όπως έκανε και τότε η Μαρούλα. Τα τελευταία χρόνια πια βέβαια, νομίζω σχεδόν όλα πάνε στον Τούρλο.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ με πήγες αρκετά χρόνια πίσω βέβαια αλλά όπως πάντα ο χρόνος δίνει άλλη οπτική στα πράγματα. Βέβαια τι να αλλάξει για το ταλαίπωρο βαπόρι που διέσχιζε το Αιγαίο όχι πάντα με τον καλύτερο καιρό. Δε θα ξεχάσω μια φορά που όταν έφτασε το πλοίο στον Ασπροπυργο και ανέβηκα για τη φόρτωση  οι (πάντα φιλόξενοι) Έλληνες ναυτικοί μου είπαν: "Δυστυχώς δε μπορουμε ούτε νερό να σε κεράσουμε γιατί στο ταξίδι έσπασαν τα πάντα " !

Σαν πλοίο, σαν κουβέρτα και σαν αμπάρια βέβαια δράμα. Όχι τόσο όσο του Κούρος ας πουμε όπου γραμμες και αμπάρια είχαν γινει...μαλλιά κουβάρια αλλά και πάλι ήταν στα όρια.

Τωρα πως κάτι τετοια κουρέλια φάγανε τέτοιες θάλασσες χωρίς να ανοίξει μύτη,  η ναυτοσύνη και ο Αγιος Νικόλας να ειναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ και για τα ευχαριστώ!

 

Ορισμένα πλοία, δε χρειάζεται να είσαι ειδήμων για να μυριστείς πως πάνε ελέω Θεού. Το Μαρούλα ήταν ένα από αυτά, όπως τώρα που το σκέφτομαι και κάμποσα από αυτά που ναύλωνε τότε η ΕΚΟ, μου έρχεται στο μυαλό το Ιωάννης τώρα. Πιστεύω πως αν κάτσεις με ναυτικούς που έχουν περάσει από αυτά, θα ακούσεις απίστευτες ιστορίες. Και όπως είπες κι εσύ, όλα αυτά είναι ωδή και στη ναυτοσύνη ορισμένων ανθρώπων αλλά και στον ξεχαρβαλωμένο και βουτηγμένο στη διαφθορά, κρατικό μηχανισμό που έδινε χαρτιά σε αυτά τα χρέπια. Για να μην πιάσουμε τώρα κάτι παντόφλες που δένει το Superfast XII με απαγορευτικό, κι αυτές κάνουν βόλτα στο Αιγαίο σαν "φορτηγά".

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Nick the Greek said:

 

Τελευταία και καλύτερη με το πλοίο πλαγιοδετημένη στον Κακό Λούλο, Άνω Μεράς Μυκόνου την 1η Σεπτέμβρη 2004(γιατί σιγά μην έχανα εγώ το καλοκαίρι στη Μύκονο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες:D). Η συγκεκριμένη "προβλήτα" χρησιμοποιούνταν μέχρι τις αρχές τις δεκαετίας του 80 για τη φόρτωση βαρίτη που παρήγαγαν τα μεταλλεία που βρίσκονταν τότε στη βορινή πλευρά του νησιού. Έκτοτε, χρησιμοποιείται εκφόρτωση οικοδομικών υλικών και προφανώς για την εκφόρτωση βυτίων όπως έκανε και τότε η Μαρούλα. Τα τελευταία χρόνια πια βέβαια, νομίζω σχεδόν όλα πάνε στον Τούρλο.

Τι να λέμε τώρα nick the greek. Ναυτικά πράγματα, από κάπου περιμένεις να ξεπροβάλλει ο jack sparrow.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...