Jump to content
Shipfriends

Ecobreeze (IMO 9314466)


Recommended Posts

Το aegean breeze I φεύγει από τον Ασπρόπυργο, ενώ το Μαίναλον φορτώνει. Αν και πάντα stand by το ρυμουλκο, το πλοίο γύρισε μόνο του και απομακρύνθηκε ήσυχα ήσυχα. Τα ρυμουλκά βέβαια είναι υπερπολύτιμα όταν πρέπει να δέσει το πλοίο.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διενέργεια ελέγχων στο Δ/Ξ Aegean Breeze I στον Πειραιά και συλλήψεις

Quote

Κατά τη διενέργεια ελέγχου ταυτοπροσωπίας, από στελέχη της Διεύθυνσης Δίωξης Ναρκωτικών & Λαθρεμπορίου του Αρχηγείου Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., πρώτες πρωινές ώρες σήμερα στο Δ/Ξ «AEGEAN BREEZE I» Ν. Πειραιά 11840, που ελλιμενίζεται στην περιοχή Κυνοσούρας Σαλαμίνας, διαπιστώθηκε ότι επί του πλοίου επέβαιναν ο Α’ και ο Β΄ Μηχανικός, ενώ απουσίαζε ο Πλοίαρχος καθώς και έξι (06) μέλη πληρώματος, εκ του συνόλου των εννέα (09) σύμφωνα με την οργανική του σύνθεση.

Από το Γ’ Λιμενικό Τμήμα Σαλαμίνας του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά, που διενεργεί την προανάκριση, συνελήφθη ο Πλοίαρχος του πλοίου και ακολούθως αφέθηκε ελεύθερος με εντολή σχηματισμού δικογραφίας σε βάρος του.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Η Βασούλα όμως 😁όσες φορές την πετύχαινα στον Ασπρόπυργο πλαγιοδετούσε (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο εδώ που τα λέμε, απλά το αναφέρω) χώρια που έφτυνε αίμα για να το κάνει κι αυτό. Ομοίως και το Ιωάννης Κ. 

Μήπως είναι θέμα μεγέθους ; γιατι όσο θυμάμαι τις μπάριζες μονο οι μικρές όπως η Βασούλα δεν έπαιρναν ρυμουλκό, ενώ ολα τα υπόλοιπα έδεναν πάντα με ρυμουλκό ενώ στην αναχώρηση μπορεί ναι μεν να μην έδιναν κάβους αλλά τα ρυμουλκά ήταν πάντα stand by.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπόν, το σκηνικό πάνω στο aegean breeze I σας το έχω πει ; δε σας το έχω πει (απ'όσο θυμάμαι).

Το αναμένουμε για "ποκερ" (πετρέλευση σε τίμια αγγλικά) σε ένα δανέζικο πλοίο (μωρέ κάπου έχω και φωτογραφία που ανεβαίνω την ανεμόσκαλα, αλλά πού; ). Ευγενέστατοι οι άνθρωποι, ο καπετάνιος Κύριος με τα όλα του.

Εν έτει 2010 ; 2011 ; εκεί γύρω.

Μας έχει στήσει ώρα πολλή και τσουπ! να σου κι έρχεται, φέεεεεεετα, δε βιαζόμαστε. Τέλος πάντων, δένει, αρχίζει η πετρέλευση, λέω στο συνάδελφο (παλιός γραμματικός, πολύ πιο έμπειρος από μένα) : 

- Δε μ'αρέσουν, ούτε το rate τους, ούτε οι φάτσες τους !

- ΣΚΑΣΕ! μη γρουσουζεύεις!

- Εγώ μωρέ γρουσουζεύω ;

- Εσύ, ναι, που όποτε ανοίγεις το βρωμόστομά σου μόνο που δεν ανοίγει η θάλασσα να μας καταπιεί!

- Τώρα θα σε ξεφώνιζα όπως σου έπρεπε αλλά έχε χαρη που είμαστε σε ξένο πλοίο και όχι σε κανένα δικό μας! (π.χ στα Βασιλάκια ή στα Alios-Elin κλπ οι ναυτικοί είχαν γίνει για μας οικογένεια)

Τέλος πάντων, τελειώνει κάποτε το bunkering κατεβαίνει ο Σπύρος-καλή του ώρα-  να μετρήσει. Ανεβαίνει, κόβω βλέμμα, καταλαβαίνω, ε, σκέφτομαι, μια δεκάρα αν μας έχει φάει να σπρώξει πέντε να το σώσουμε. Γυρνάει και μου λέει:

- Πήγαινε πες του (παίρνει ανάσα) λείπουν ΤΡΙΑΝΤΑ ΤΟΝΟΙ!

Ω να σου....

- ΚΑΠΕΤΑΝΙΕΕΕΕΕΕΕΕ!

- Λέγε!

- Ακόμα 30!

Ε ρε φίλε, όσοι από το πλήρωμα ήταν παρατεταγμένοι στην κουβέρτα σκάνε σε κάτι υστερικά γέλια, με κάνουν σκουπίδι! Και να μην είμαι στα καρέ μου, να μη μπορώ να ανοίξω το στόμα μου να τους ξεκινήσω τα μπινελίκια. Οι δανοί να κοιτάνε σαν τα ψάρια. Τώρα ;

- Φεύγουμε!

- Ποιος φεύγει ;

- Έχουμε να δώσουμε κι αλλού ποκερ!

- Ρε με δουλεύεις ; τα δικά μας θα τα δώσεις αλλού (λέμε τώρα) ; δεν πας πουθενα!

- Τι ΛΕ ΡΕ ;

Πετάγεται ο συνάδελφος "άσε θα πάω εγώ να κανονίσω". Ικανότατος όντως, ήταν η μόνη μας ελπίδα, του είχα πάντοτε εμπιστοσύνη, καθότι θα πήγαινε, θα μετρούσε, κορδέλες κλπ, στάνταρ θα έβρισκε φορτίο, στάνταρ θα παίρναμε κάτι. Να σου που επιστρέφει σα βρεγμένο γατί.

- Πες στον καπετάνιο θα πάρουμε άλλους 10 τόνους.

- ΠΟΣΟΥΣ ;  😡

Εννοείται πως ούτε τόσους μας έδωσαν, με βλέπουν να αφρίζω στην κουβέρτα αλλά να μη μπορώ και να μιλήσω όπως θέλω:

- Ρε φίλε, πως κάνεις έτσι ; έλα να μετρήσεις στην τελική, να δεις, ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΟ, ΔΕΝ ΕΧΩ!

- Δε μου λες, τώρα ποιος δουλεύει ποιον εδώ μέσα ; Με περνάς για αφελή ή για άσχετο ;

Τι τα θες, τι τα γυρεύεις ; Αν έδωσαν 7 τόνους είναι ζήτημα, έφυγαν κύριοι, με την ειρωνεία στο βλέμμα.

Ο καπετάνιος, Κύριος, όπως είπαμε, όσο και να απολογήθηκα, έδειξε κατανόηση αν και είχε μείνει έκπληκτος. Και τι να πει εξάλλου ;  τα είπα όλα εγώ...

Η μοναδική πετρέλευση που έκανα με το συγκεκριμένο και ευτυχώς εδώ που τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Αδύνατο να θυμηθώ, όμως σίγουρα ήταν πολύ παραπάνω από την υπολογισμένη διαφορά, γιατί θυμάμαι ότι αφενός όταν είδαμε ότι λείπει τόσο θέλαμε να βγάλουμε τα γιαταγάνια και αφετέρου δώσαμε και το λεγόμενο "γράμμα" δηλαδή επιστολή διαμαρτυρίας για τη διαφορά εκτός των καθορισμένων ορίων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Nick the Greek changed the title to Ecobreeze (IMO 9314466)
  • 1 year later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...