Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 672
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σήμερα ταξίδεψα για πρώτη φορά με το ΙΟΝΙΣ (Κύθηρα - Γύθειο)! 

Στα θετικά του θα αναφέρω:

1. την καθαριότητά του η οποία ξεπερνάει κατά πολύ τον προκάτοχό του. Τα wc του, αν και παλιά, ήταν σε άριστοι κατάσταση, μοσχομύριζαν αλλά και οι υπόλοιποι χώροι του πλοίου φαίνονταν πεντακάθαροι!

2. Επίσης η ταχύτητά του είναι μία ευχάριστη έκπληξη μετά από πολλά χρόνια (διότι όταν έχεις συνηθίσεις τα 13- μίλια του Κορνάρου, τα 16+ του ΙΟΝΙΣ σου φαίνονται αέρας)! 

Στα αρνητικά του ξεχωρίζω: 

1. Το γκαράζ του το οποίο, κατά την ταπεινή μου άποψη,  είναι δύσχρηστο. Τα αυτοκίνητα πρέπει να μπαίνουν με την όπισθεν ή να κάνουν μανούβρα μέσα. Ούτε μπορώ να διανοηθώ τι θα γίνει σε μέρες αιχμής το καλοκαίρι για να φορτώσει! Για να μπουν τρία φορτηγά από τα Κύθηρα χρειάστηκαν ένα τέταρτο...

2. Την αφόρητη μυρωδιά καυσαερίων στους χώρους των επιβατών που θύμιζε εποχές ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ. Υπήρχαν στιγμές που ήθελες να βγεις έξω για να ανασάνεις από την μυρωδιά. Δεν ξέρω αν είναι μόνιμο πρόβλημα ή έτυχε λόγω της φοράς του ανέμου, αλλά αν είναι μόνιμο, είναι πολύ έντονο και θα πρέπει να το δούνε σοβαρά. 

3. Κατά την προσέγγισή μας στο Γύθειο, το πλοίο έπιασε σε σημείο του προβλήτα το οποίο ήταν ψηλά με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βγουν τα φορτηγά και να αρχίσει τις μανούβρες πέρα δώθε προκειμένου να ''πιάσει'' σε άλλο, χαμηλότερο, σημείο. Όλη αυτή η ιστορία κράτησε 30 λεπτά μέχρι να καταφέρουμε να βγούμε από μέσα. Και αναρωτιέμαι, μέχρι στιγμής έχουν εκτελεστεί πάνω από 6 δρομολόγια στο Γύθειο. Δεν γνώριζαν σε ποιο σημείο έπρεπε να προσεγγίσουν? Όλη η προβλήτα άδεια ήταν! 

Σε γενικές γραμμές, αν και το καραβάκι είναι αξιοπρεπέστατο για την ηλικία του, δεν άλλαξε η άποψή μου για το ότι δεν κάνει για τη γραμμή. Φοβάμαι ότι σε μέρες αιχμής ο κόσμος θα ζορίζεται πολύ διότι δεν έχει τους απαραίτητους χώρους για ταξίδια 6+ ωρών. Εκτός και αν βάλει τόσα δρομολόγια που να μοιραστεί ο κόσμος! Αλλά και πάλι ο Πειραιάς θα αντιμετωπίζει πρόβλημα κατά την άποψή μου! 

Αυτά εν ολίγοις!      

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Το πλοίο το διάστημα 26/1 - 30/1 θα εκτελεί δρομολόγια στη γραμμή Νεάπολη - Κύθηρα, καθώς η σύμβαση της γραμμής από Πειραιά έληξε και ακόμη δεν έχει προκηρυχθεί νέα. Επίσης, το Πορφυρούσα απουσιάζει στο Πέραμα για συντήρηση, οπότε αποτελεί την μοναδική λύση για να μην μείνουν τα Κύθηρα χωρίς καράβι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι είναι off topic, αλλά δεν υπάρχει που αλλού να εκφραστεί.

Αυτό το βαπόρι ανήκει σε μια εταιρεία όπως όλα (μα τι πρωτότυπο Θεέ μου). Αυτή η εταιρεία βγάζει δελτία τύπου που τα διαβάζουμε μέσω διαφόρων ιστοσελίδων. 

Που τα δημοσιοποιεί η εν λόγω εταιρεία; Τα δίνει σε συγκεκριμένους και σε πρακτόρους;

ΥΓ Μήπως θα έπρεπε να προοδεύσει λίγο παραπάνω; 50 ευρώ ο χρόνος είναι το webhosting.

Το πλοίο έχει βάλει πλώρη για Κίσσαμο όπου λογικά θα ξεκινήσει δρομολόγια αύριο βάσει του υπάρχοντος προγράμματος

IONIS-DROMOLOGIA.thumb.jpg.b5554a5e264d9793d2ff42fb87b91ffc.jpg

Ανακαλώ και διορθώνω , μιας και το ellinikiaktoploia έχει το πρόγραμμα δρομολογιων με δελτίο τύπου, που και πάλι με κάνει να επανέρχομαι στο παραπάνω ερώτημά μου για το ποιους αποδέκτες έχει.

Ελάχιστες διαφορές στα δρομολόγια, κυρίως αναπροσαρμογή των ωραρίων.

ionis_30012018.thumb.jpg.909846d420c7088402eb93ec4a9bfc51.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
28 minutes ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Ιονίς πραγματοποιει δοκιμαστικο αυτή την ώρα, μετά την αποκαταστηση της μηχανικής του βλάβης πριν 10 ημέρες. 

Μετά το πέρας του δοκιμαστικού το πλοίο έδεσε στον Πειραιά. 

Edited by Nikos_Chania
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Το Εξπρές Σαντορίνη είχε πάει στη θέση του Πρεβελης μια χρονιά, μια φορά θυμάμαι είχαν βάλει το Παναγία Τήνου (πρώην Άγιος Γεώργιος) και παλιότερα το Αθηνά αντί για το Μυρτιδιωτισσα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...