Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 497
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

14 Οκτωβρίου, δύο μέρες από τότε που ξεκίνησε τα τακτικά δρομολόγια και αυτήν την στιγμή πλέει δυτικά της Νέας Καλλικράτειας με 17,9 κόμβους ταχύτητα. Φαντάζομαι επειδή μόλις αναχώρησε πάει με τόσους και μόλις περάσει το πρώτο πόδι της Χαλκιδικής θα επιταχύνει. 

Άσχετο, αλλά κάποιοι θα παρατηρήσατε ότι στις μπάντες (ανάμεσα στο 11880 και το Levante Ferries) γράφει "Bulurum.com".

Για όσους αναρωτιούνται περί τίνος πρόκειται, επιτρέψτε μου να σας βοηθήσω:

Το Bulurum.com είναι -από ότι κατάλαβα-κάποιος οδηγός αναφοράς με έντονα στοιχεία από το δικό μας vrisko.gr. (Μην σας πω ότι σχεδόν μοιάζει με απομίμισή του.😁). Δεν θα έλεγα, όμως, ότι είναι τόσο οργανωμένο όσο το vrisko. (Τούρκικα δεν ξέρω,-αν και έχω μια ελαφριά Καραμανλήδικη καταγωγή- ότι έβγαλα το έβγαλα από αυτόματη μετάφραση.). Φαντάζομαι το γράψανε επειδή δεν χωρούσε να μπει μαζί με το vrisko.gr και αναγκαστικά το σβήσανε και γράψαν αυτό. 

Στο δια ταύτα, σοβαρά είμαι περίεργος για την κίνηση. Δεν νομίζω ότι θα συμφέρει περισσότερο από το να πας οδικώς - αν και σίγουρα οι υποδομές μετά τον Έβρο δεν είναι ιδιαίτερα καλές παρόλο που η Εγνατία μέχρι τους Κήπους έχει φέρει τους τόπους αρκετά κοντά- νομίζω ότι αν πήγαινε από Πειραιά θα ήταν πιο λογικό κατ' εμέ. Πάντως, το Rome2rio ακόμη δεν πρόσθεσε την διαδρομή στις επιλογές του.

Υ.Γ. Έβαλα archive στο Bulurum αφενός για να μην δίνω αχρείαστα κλικ σε επιχείρηση που δεν ξέρουμε και αφ' εταίρου για να υπάρχει μόνιμο αρχείο σε περίπτωση που το χάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, JTEDimandix said:

14 Οκτωβρίου, δύο μέρες από τότε που ξεκίνησε τα τακτικά δρομολόγια και αυτήν την στιγμή πλέει δυτικά της Νέας Καλλικράτειας με 17,9 κόμβους ταχύτητα. Φαντάζομαι επειδή μόλις αναχώρησε πάει με τόσους και μόλις περάσει το πρώτο πόδι της Χαλκιδικής θα επιταχύνει. 

 

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω τοση ειναι πανω κατω η ταχυτητα του. Απο 17.5 μεχρι 19.3,αναλογα και τα ρευματα, το εχω δει τοσες μερες στο AIS.Δεν ειναι ταχυπλοο να κοβει κοντα στις ακτες και πριν απο τα λιμανια

Το bulurum πρεπει να ειναι site ιδιοκτησιας του κ.Θεοδοση αν κρινω και απο τα χρωματα και το γενικοτερο στησιμο του

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

@polmyt Όχι, δεν με απογοητεύσατε, προς Θεού. Άλλωστε ήμουν σίγουρος ότι δεν θα επιτάχυνε και πολύ. Νομίζω η μέγιστη πρέπει να είναι 19, άντε το πολύ 20. Προφανώς δεν είναι ταχύπλοο και αυτό είναι φως-φανάρι. (Πολύ αμφιβάλλω εάν υπήρχαν πλοία στην δεκαετία του '70 που πληρούσαν της προδιαγραφές του High Speed Crafts Code.) Απλώς επειδή μόλις ξεκίνησε (Όταν το κοίταξα δεν πρέπει να είχε περάσει μισάωρο από τότε που αναχώρησε.) σιγά-σιγά επιταχύνει, όπως επιταχύνει ένα αυτοκίνητο όταν μπαίνει από απλό δρόμο στην Εθνική. 

Εάν το bulurum είναι ιδιοκτησίας του κ. Θεοδόση, αυτό εξηγεί πολλά. (Μην σας πω ότι μου ακούγεται και πιο λογικό από το να είναι μαϊμού vriskο, αν ήταν πολύ απλά δεν θα το διαφήμιζε.).

@spiroszanteευχαριστώ, δεν το πρόσεξα. Επίσης αν δεν κάνω λάθος το σηματάκι με τις σημαίες στην δεξιά το "γραμμή φιλίας" γράφει στα  Τούρκικα και στην αριστερή στα Ελληνικά. Επίσης στις δύο μπάντες έχουν και αντίστροφα τις σημαίες.

Edited by JTEDimandix
Link to comment
Share on other sites

σκοπιμα εχει γραφτει δεξια στα Τουρκικα και αριστερα στα Ελληνικα, γιατι στην Τουρκια πλαγιοδετει δεξια και ηθελαν να φαινεται απο τον ντοκο στα Τουρκικα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JTEDimandix said:

Εάν το bulurum είναι ιδιοκτησίας του κ. Θεοδόση, αυτό εξηγεί πολλά. (Μην σας πω ότι μου ακούγεται και πιο λογικό από το να είναι μαϊμού vriskο, αν ήταν πολύ απλά δεν θα το διαφήμιζε.).

 Sorry mods, δεν μου αρέσει να spamαρω, αλλά θα το κάνω για λίγο....

φίλε @JTEDimandix ότι πάνω δεξιά το site στο οποίο αναφέρεσαι,  λέει "powered by 118 80" δεν το πρόσεξες ?

στο ιόνιο το ξέραμε χρόνια τώρα για την δραστηριοποιηση του στους "απέναντι"

Screenshot_20221014_225728_Chrome.jpg

Επισης, βάσει της ελαφριάς Καραμανλήδικης καταγωγής σου (εγω δεν εχω ίχνος, το μονο Καραμανλήδικο που μπορεί να εχω μεσα μου, είναι το καζαν ντιπι, το Ταούκ κιοκσού, και βέβαια ο κιουνεφες.....), και κάνοντας χρήση της δικτυακής μετάφρασης,  θα δεις τι σημενει το bulurum 

https://translate.google.com/?sl=tr&tl=el&text=bulurum&op=translate

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Mr_Zoo said:

φίλε @JTEDimandix ότι πάνω δεξιά το site στο οποίο αναφέρεσαι,  λέει "powered by 118 80" δεν το πρόσεξες ?

Αμάν! Η αλήθεια είναι ότι κοίταξα το site στα γρήγορα και μάλλον μου διέφυγε. 🤦‍♂️Αυτό εξηγεί ακόμη περισσότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο καραβάκι! Κακοδιαταγμένοι, μεν, οι χώροι του, όμορφοι και ζεστοί δε. Μόνο και μόνο που το πλώριο σαλόνι δεν είναι απέραντο σαν τα καράβια της ακτοπλοϊας μας, μου χτυπάει ωραία. Θεωρώ πως ένα ακόμα ντεκ (οχι φτιαχτό αλλά εκ κατασκευής) θα το χρειαζόταν το πλοίο. Καλή επιτυχία στο εγχείρημα και καλές θάλασσες να έχουν πλοίο και πλήρωμα..! 

Link to comment
Share on other sites

On 10/14/2022 at 8:54 PM, polmyt said:

 

Το bulurum πρεπει να ειναι site ιδιοκτησιας του κ.Θεοδοση αν κρινω και απο τα χρωματα και το γενικοτερο στησιμο του

Ας μην ξεχνάμε ότι ο Θεοδόσης έχει κονέ με την Τουρκία.
Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι ξεκίνησε αυτός την γραμμή

Link to comment
Share on other sites

Όντως..το Σάμος της Χελλένικ ακουγαμε τότε με το προσφυγικό για να ξεκινούσε το Ελλάδα-Σμύρνη, το Σμύρνα του Θεοδόση εν τέλει την ξεκίνησε. 

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
3 hours ago, mpal21 said:

Τελευταίο δρομολόγιο σήμερα !!! 

Ήδη έχουν αρχίσει να καλπάζουν οι φήμες για το μέλλον του πλοίου.

Θα δέσει ΝΜΔ;;

Θα δέσει Ζάντε;

Θα κάνει κίτρινες σκαντζες;

Θα πάει Ιταλία το καλοκαίρι;

Πάρτε ποπ κόρη και περιμένετε :D

Link to comment
Share on other sites

Το θετικό είναι πως καταλάβανε νωρίς πως η γραμμή δεν έχει ψωμί.Αλλιώς θα είχαν μεγάλη οικονομική ζημιά

Ας το δηλώσουν και το δρομολογήσουν του χρόνου σε άλλες γραμμές(βλ Δυτικές,Παροναξία κτλ) που έχουν ανάγκη και θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nomikos said:

Ας το δηλώσουν και το δρομολογήσουν του χρόνου σε άλλες γραμμές(βλ Δυτικές,Παροναξία κτλ) που έχουν ανάγκη και θα δουλέψει.

Αναφερεσαι υποθετω στη σαιζον 2023 - 2024, για την οποια θα γινουν δηλωσεις τον Φεβρουαριο. Για τη σαιζον 2022 - 2023 (θα) ειναι εκπροθεσμο.

Edited by proud_ionian
Μικρασιατική Καταστροφή
Link to comment
Share on other sites

Θα διακινδυνεψω μια προβλεψη. Σε γραμμη του Αιγαιου υπο διαχειριση της Levante δεν θα το δουμε. Ακομη και αν γινει κανενα τετοιο τολμημα, δεν θα εχει τυχη. Υπο αλλη διαχειριση (πχ ναυλωση) πάσο.

Ειναι καθαρα δικη μου εκτιμηση αυτο, στηριζομενος σε οσα βλεπουμε στην εσωτερικη αγορα τα τελευταια χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...