Jump to content
Shipfriends

Victory (IMO 7128227)


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Το εφοδιαστικό Sekavin (IMO No: 7128227) ανήκει στην εταιρεία Sekavin SA με έδρα το Πειραιά από το 1989.Το πλοίο είναι κατασκευής του 1971, έχει μήκος 78,00 μέτρα και πλάτος 12,00 μέτρα. Προηγούμενα του ονόματα είναι Kikaku Maru No 2 & Sara Hashim

Link to comment
Share on other sites

  • polmyt changed the title to Sekavin (IMO 7128227)
  • 1 year later...

Μιας και τη θυμήθηκα ας ανασύρω άλλη μια ιστορία απο την κρύπτη...

Πριν μια δεκαετία πάνω - κάτω, το Sekavin ήταν από τα πρώτα πλοία ( αν όχι το πρώτο) που ανέβηκα στη ράδα. Είχε γίνει κάποιο μπλέξιμο με το φορτίο του, δε θυμάμαι πια τι ακριβώς, αλλά έπρεπε να ανεβούμε για να πάρουμε δείγματα από κάποια αμπάρια όπου το φορτίο είχε βγει προβληματικό. Φυσικά όχι μόνοι μας, υπήρχαν και επιθεωρητές από τα διυλιστήρια, τεχνικοί κλπ, άλλο βέβαια που τη βρωμοδουλειά στην ουσία την κάναμε εμεις. Της δειγματοληψίας προηγείτο πάντοτε ένα briefing (που λένε και σε άπταιστα λεσβιακά😋) με τον καπετάνιο, το γραμματικό κλπ όπου καθοριζόντουσαν λεπτομέρειες (ποια αμπάρια, τι φορτίο, τι είχε πριν, πότε έγινε η φόρτωση, τι μεσολάβησε, ποια specs ήταν μαντάρα και πόσο, από τι ήταν ο αγωγός κλπ). Δε θα συζητήσω φυσικά για τη ζέστη που είχε και για τον κλιματισμό που δεν είχε μέσα στη μικροσκοπική (όπως πάντα) τραπεζαρία του πληρώματος.   Αφού λοιπόν έχουν ξεκαθαριστεί τα πάντα και είμαστε έτοιμοι να βγουμε έξω να πιάσουμε τους δειγματολήπτες ρωτάει κάποιος (loading master; τεχνικός από το διυλιστήριο ; δε θυμάμαι πια) τον καπετάνιο :

" Ένα λεπτό, για να καταλάβω, μπορείτε να μου φέρετε (ήθελε και επισημότητες) το πλάνο ;" (εννοούσε το διάγραμμα των σωληνώσεων & των αμπαριών)

Λοιπόν αυτό που από πάντα μου άρεσε και εκτιμούσα στους Έλληνες ναυτικούς ήταν η ψυχραιμία τους. Γυρίζει ο καπετάνιος, καλή του ώρα όπου ειναι, σηκώνει ατάραχος τους ώμους και λέει:

"40 χρονών μπονκεράδικο θέλετε να έχει και πλάνο ; που να το βρει ;; "

Ανοιγόκλεισε το στόμα σαν ψάρι ο άλλος, εγώ με το συνάδελφο προσθέτουμε σα να μην ακούσαμε τίποτα: "λοιπόν εμείς πάμε για τη δειγματοληψία". Και η δουλειά έγινε μια χαρά 😀

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό, σ' ευχαριστούμε πάρα πολύ:). Μου έφερες μάλιστα στο μυαλό κι εμένα μια ιστορία, όπου ένα μικρό τανκεράκι απερρίφθη από την εν Ελλάδι προτιθέμενη πλοιοκτήτρια εταιρεία του, ακριβώς γιατί είχε πλάνο και δε μπορούσαν να κρύψουν τίποτε :D.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τραυματισμός ναυτικού στο Δ/Ξ Σεκαβιν στην Κάλυμνο

Quote

Ενημερώθηκε η Λιμενική Αρχή Καλύμνου, πρωινές ώρες χθες, για τον τραυματισμό ενός 50χρονου, μέλος πληρώματος στο Δ/Ξ ''ΣΕΚΑΒΙΝ'' Ν.Π. 9583, που έλαβε χώρα κατά τη διαδικασία πρόσδεσης του εν λόγω πλοίου σε προβλήτα του οικείου λιμένα.

Ο 50χρονος διακομίστηκε στο Νοσοκομείο Καλύμνου, ενώ προανάκριση διενεργείται από το Λιμεναρχείο Καλύμνου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Nick the Greek changed the title to Victory (IMO 7128227)
  • 4 months later...
  • 2 years later...

Το πλοιο το βλεπαμε μονιμα στον Πειραια ,αλλα εχει κανει και ενα περασμα απο τη Συρο.Εκει θα το δουμε και εμεις σε φωτο απο τον Φεβρουαριο του 2018

Τελευταιο στιγμα του, στο Tartus της Συριας ,στο τελος Οκτωβριου με το ονομα AYA ,ονομα ομως που δεν προκυπτει σε καποια αλλη βαση δεδομενων οποτε κραταμε μια πισινη σε αυτο.Επισης για περιπου 3 μηνες ,απο τον Νομεβριο του 2020 εως το  Μαρτιο του 2021 φαινεται να ειχε το ονομα LUNA III

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...